Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τι ειναι το Airport Express, Extreme και Time Capsule


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 07/07/2014 - 23:53

Τωρα η γνώμες είναι πολλές.


Καλό κ το WD κ πολύ πιο φθηνό από το time capsule. Κανείς κ το Μπακ απ ασύρματα κ έχεις κ τα αρχεία σου.

Αλλά. Αλλά το TC είναι κ ρουτερ. Δηλαδή συνεργάζεται πιο τέλεια με όλες τις apple συσκευές που έχεις κ διαχείριζεσαι κ το ασύρματο δίκτυο.

Είναι εσύ τι θες. Θες ένα πολύ καλό ρουτερ κ να αποθηκεύεις κ τα αρχεία σου μαζί με Μπακ απ η θες μόνο τα αρχεία σου κ το Μπακ απ.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 08/07/2014 - 16:12

ε ενα καλο ρουτερακι ειναι η αληθεια πως το θελω...Μαλλον θα τα δωσω τα παραπανω λεφτα.Θα περιμενω βεβαια μερικες μερες για εκπτωσεις κ τετοια μπας κ γλυτωσω τπτ απο το 300αρι που εχει



#18   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 08/07/2014 - 16:34

ε ενα καλο ρουτερακι ειναι η αληθεια πως το θελω...Μαλλον θα τα δωσω τα παραπανω λεφτα.Θα περιμενω βεβαια μερικες μερες για εκπτωσεις κ τετοια μπας κ γλυτωσω τπτ απο το 300αρι που εχει



Router όμως εε; Όχι modem. Μην μπερδεύεσαι. Θα χρησιμοποιείς κ του παρόχου.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#19   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 10/07/2014 - 17:07

Επειδή σκέφτομαι και εγω να πάρω το AirPort Extreme ,επειδή παρολου που το σπίτι δεν ειναι μεγάλο εχω θέμα με το σήμα σε διαφορα σημεία ,πήρα μια κεραια 8dp και την έβαλα στο modem level one,το σήμα όχι μονο δεν βελτιώθηκε αλλα χειροτερεψε κιόλας .με to AirPort Extreme θα δώ σοβαρή βελτίωση ?το σήμα ac χρειαζεται και ac modem η αν το συνδέσω στην εθερνετ δεν εχει προβλημα? σκληρό δίσκο κανει και ένας ας πούμε απο το PC? για να παίξω μουσική φαντάζομαι οτι δεν χρειαζεται να ανοίξω το Mac mini moy ,άρα σε ποιο προγραμμα θα αναπαράγεται στο ipad mou?ξερω πολλές ερωτήσεις αλά εχω χαθεί λιγο

#20   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 10/07/2014 - 17:16

Επειδή σκέφτομαι και εγω να πάρω το AirPort Extreme ,επειδή παρολου που το σπίτι δεν ειναι μεγάλο εχω θέμα με το σήμα σε διαφορα σημεία ,πήρα μια κεραια 8dp και την έβαλα στο modem level one,το σήμα όχι μονο δεν βελτιώθηκε αλλα χειροτερεψε κιόλας .με to AirPort Extreme θα δώ σοβαρή βελτίωση ?το σήμα ac χρειαζεται και ac modem η αν το συνδέσω στην εθερνετ δεν εχει προβλημα? σκληρό δίσκο κανει και ένας ας πούμε απο το PC? για να παίξω μουσική φαντάζομαι οτι δεν χρειαζεται να ανοίξω το Mac mini moy ,άρα σε ποιο προγραμμα θα αναπαράγεται στο ipad mou?ξερω πολλές ερωτήσεις αλά εχω χαθεί λιγο



Οχι δεν χρειαζεται να ειναι ac το μοντεμ σου, αλλα η συσκευη σου. Πχ το mac mini (δεν νομιζω να ειναι, το νεο μακ μπουκ προ ειναι ομως).

Οποιοσδηποτε σκληρος δισκος ναι με usb κανει αλλα ο δισκος πρεπει να ειναι σε φορματ mac os extended.

Τωρα να παιζεις μουσικη απο το ipad πως το εννοεις; Υπαρχουν αρχεια που σε επιτρεπουν να εχεις προσβαση απο το ios device με κλειστο υπολογιστη αλλα δεν ξερω αν αυτο που θες να κανεις θα παιζει.

Θυμησε μου να σε ανεβαζω ενα scrennshot αργοτερα να δεις πως βλεπει την μουσικη το iphone κ να μας πεις αν σε βολευει.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#21   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 10/07/2014 - 18:23

Επειδή σκέφτομαι και εγω να πάρω το AirPort Extreme ,επειδή παρολου που το σπίτι δεν ειναι μεγάλο εχω θέμα με το σήμα σε διαφορα σημεία ,πήρα μια κεραια 8dp και την έβαλα στο modem level one,το σήμα όχι μονο δεν βελτιώθηκε αλλα χειροτερεψε κιόλας .με to AirPort Extreme θα δώ σοβαρή βελτίωση ?το σήμα ac χρειαζεται και ac modem η αν το συνδέσω στην εθερνετ δεν εχει προβλημα? σκληρό δίσκο κανει και ένας ας πούμε απο το PC? για να παίξω μουσική φαντάζομαι οτι δεν χρειαζεται να ανοίξω το Mac mini moy ,άρα σε ποιο προγραμμα θα αναπαράγεται στο ipad mou?ξερω πολλές ερωτήσεις αλά εχω χαθεί λιγο




Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1405009350.677272.jpg   161,47KB   42 λήψεις


Κάπως έτσι είναι. Έχει κ player αυτή η εφαρμογή.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#22   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 10/07/2014 - 18:40

Ευχαριστω πολυ,εχω όλη την σειρά της apple,macmini,iPhone,iPad ,Apple tv ,to Mac mini einai συνδεδεμένο στον ενυσχητη,μουσική δίνω στον ενυσχητη απο το mini χειριζοντας το πο το ipad Kai απο το ipad ,iphone μέσω AirPlay Kai apple tv ,άρα εχει νόημα να το πάρω πέρα του τυχόν καλυτερο σήμα που θα εχω τωρα και αυριο με το καινούριο ipad-iphone που φαντάζομαι οτι θα έχουν wifi ac?δεν ειναι και φτηνό γαμωτο

#23   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 10/07/2014 - 19:09

Αν εχεις κ apple tv τοτε ενταξει. Κομπλε θα εισαι. Φανταζομαι κ εγω οτι το νεο iphone θα εχε, ποιος ξερει;

Παντως οτι κανει δουλεια πολυ καλυτερη απο τα αλλα ρουτερ, εγω λεεω οτι κανει. Για το σημα τι να σε πω, παιζει ρολο κ το σπιτι. Εγω με το MacBook Pro εχω σημα παντου, με το iphone συσκολευομαι λιγο αλλα λογικο κιολας.

Το καλο ειναι οτι εχεις προσβαση σε ολα τα αρχεια σου απο ολες τις συσκευες.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#24   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 10/07/2014 - 19:37

Εγω πάλι με τι iphone εχω σήμα παντού το ipad με ζοριζει

#25   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 28/10/2014 - 10:50

Και τα 3 είναι αναμεταδότες του σήματος WiFi που εκπέμπει το modem σου, για αυτό το λόγο θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο πάνω στο modem σου. Από 'κει και πέρα:
1) Time Capsule: ασύρματος σκληρός δίσκος, δυνατότητα σύνδεσης μέσω USB είτε εξωτερικό σκληρό δίσκο, είτε εκτυπωτή για ασύρματη εκτύπωση. (Πρωτόκολλο WiFi ac)
2) Airport express: δυνατότητα σύνδεσης μέσω USB είτε εκτυπωτή, είτε σκληρό δίσκο, αλλά και ηχοσυστήματος καθώς διαθέτει υποδοχή AUX.(Πρωτόκολλο WiFi n)
3) Airport extreme: ότι κάνει το express, αλλά δεν διαθέτει υποδοχή AUX.(Πρωτόκολλο WiFi ac)



Το modem το εχω στον πάνω όροφο ,κατεβάζω ενσυρματα με 2 acces point στον κάρο όροφο ,θα εχει προβλημα αν το συνδέσω το εχτρεμε στον κάτω όροφο στο acces point?

#26   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 20/11/2014 - 23:44

Παιδια καλησπερα!Θελω την βοηθεια σας!

 Εχω ενα mac mini ενα macbook air και εναν σκληρο δισκο!Τι πρεπει να αγορασω για να μπορω να βλεπω τις ταινιες του σκληρου ασυρματα σε οποιαδηποτε απο τις δυο συσκευες μου (mac mini ή macbook air)??Δεν με νοιαζει να ειναι απαραιτητα προιον της apple!Ψαχνω κατι φθηνο για να κανω την δουλεια μου!

Υ.Γ. Και αν αυτο γινεται με καποιον ασυρματο σκληρο δεκτο σαν λυση!Απλα ειμαι λιγο ασχετος σε αυτο το κομματι και δεν ξερω πως θα λειτουργησει ακριβως!


XS Max 256 Gb Space Gray

#27   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/11/2014 - 00:00

Δοκίμασε τον fuel της lacie :) ασύρματος δίσκος με 1tb :)

 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#28   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 21/11/2014 - 09:54

Επειδη μου φαινεται λιγο τσιμπημενη η τιμη του κατι πιο φθηνο υπαρχει που να κανει την δουλεια που το θελω??Aν παρω εναν απλο σκληρο με wifi δεν θα μπορω απο οποιοδηποτε pc να τον βλεπω?

Και κατι ακομα...Με το airport express αυτο δεν μπορω να το κανω?

 
 

XS Max 256 Gb Space Gray

#29   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 21/11/2014 - 09:58

Επειδη μου φαινεται λιγο τσιμπημενη η τιμη του κατι πιο φθηνο υπαρχει που να κανει την δουλεια που το θελω??Aν παρω εναν απλο σκληρο με wifi δεν θα μπορω απο οποιοδηποτε pc να τον βλεπω?

Και κατι ακομα...Με το airport express αυτο δεν μπορω να το κανω?

Στο express μπορεις να βαλεις στην θυρα usb μονο εκτυπωτη, στο extreme μπορεις να βαλεις σκληρο δισκο. 

 

Εγω εχω βαλει και ενα usb hub με τροφοδοσια και εχω πεταξει πανω 3 σκληρους δισκους που τους βλεπω απο το iphone απο το MacBook και κανω κ ασυρματα backup. 

 

Βεβαια αν η αποσταση απο το airport extreme ειναι μεγαλη, πχ δυο δωματια μακρια τοτε πεφτει η ταχυτητα μεταφορας, αλλα αν ειναι στο ιδιο δωματιο τοτε ολα ειναι καλα. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#30   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 21/11/2014 - 10:06

Σε ευχαριστω φιλε αλλα και αυτο ακριβο μου φαινεται σαν λυση...Θελω να κινηθω γυρω στο 100 ευρω οποτε μονο αν μπορεσω να το κανω με εναν σκληρο δισκο που να υποστηριζει wifi!Γινεται ομως ετσι;;
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες