Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Βελτιωμένη η απόδοση του iPhone 4 με το iOS 7.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/03/2014 - 09:33

iphone_4_and_ios_7.jpg


Το iOS 7.1 που κυκλοφόρησε χθες για iPhone, iPad και iPod touch αποτελεί μια σπουδαία αναβάθμιση που θα ευχαριστήσει μια τεράστια μερίδα χρηστών. Συγκεκριμένα, το ArsTechnica πραγματοποίησε ορισμένες μετρήσεις και βρήκε μια σημαντική αλλαγή στην απόκριση και απόδοση του iPhone 4, μια συσκευή που έγινε διαθέσιμη πριν από περίπου τέσσερα χρόνια.

Δεν μιλάμε, βέβαια, για επιδόσεις τύπου iPhone 5S αλλά αυτό είναι αναμενόμενο. Το πρώτο πράγμα που θα παρατηρήσετε είναι η μείωση του χρόνου στα animations σε όλο το εύρος του λειτουργικού. Ο παρακάτω πίνακας που μετράει το χρόνο από τη στιγμή γίνεται tap στο εικονίδιο μιας εφαρμογής μέχρι τη στιγμή που αυτή είναι έτοιμη είναι αρκετά διαφωτιστικός:

ios_7_1_on_iphone_4.jpg


Προφανώς υπάρχουν ακόμα ορισμένα θεματάκια και ένα σημείο μέχρι το οποίο το λειτουργικό μπορεί να κάνει τη διαφορά. Μια συσκευή που κλείνει σύντομα 4 χρόνια υποστήριξης κράτησε γενικά αρκετά καλά όλον αυτόν τον καιρό. Αν θέλετε το κάτι παραπάνω θα πρέπει να σκεφτείτε σοβαρά το ενδεχόμενο αναβάθμισης σε κάποιο νεότερο iPhone.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Jimmisardo

Jimmisardo

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/03/2014 - 09:47

Πραγματι μεγαλη βελτιωση σε iphone 4. Αυτο που προσεξα και θα ηθελα να μαθω αν το προσεξαν και αλλοι κατοχοι iphone 4 ios 7.1 ειναι βελτιωση στην ποιοτητα της κλησης. Νομιζω οτι ακουω πολυ καλυτερα τον αλλον. Η συγκριση βεβαια γινεται στον ιδιο χωρο με ιδιο σημα με παλιοτερα και ιδιες συσκευες..

 

Κατι αλλο που ειδα ειναι οτι σκουρενει της φωτογραφιες οταν τις βαζουμε wallpaper. Σκουρενει πιο πολυ αυτες στις οποιες εχω χρησιμοποιησει καποιο φιλτρο απο καποιες εφαρμογες...



#3   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/03/2014 - 10:10

Εγώ πάντως έχω την 6.1.2 μέσα και δεν πρόκειται τελικά να κάνω το update σε 7.1 όσο και αν θέλω να ανανεωθεί η συσκευή μου.

Δεν με ικανοποιούν καθόλου αυτά που είδα στον παραπάνω πίνακα.

 

Προτιμώ να περιμένω και να αγοράσω το επερχόμενο iPhone.

 

4 χρόνια πάνε πια με το 4άκι μου αλλά κουράστηκα και θέλω ανανέωση.



#4   freedoom

freedoom

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Twitter:@lefpol
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:freedoom1013

Δημοσίευση 11/03/2014 - 13:29

Έχω το 4αρι σχεδόν τριάμιση χρόνια. Από τότε που έκανα το λάθος και έβαλα την 7, το κινητό σέρνεται. Ευτυχώς τώρα, με την 7.1 κάπως ανάσανε.

Δεν έχω παράπονο, παρ' όλ' αυτά. Τόσα χρόνια τώρα, του πίνω το αίμα κάθε μέρα. Απογοητεύτηκα όμως από τα μοντέλα που ακολούθησαν κι ελπίζω στο τέλος του χρόνου να δούμε ένα διαφορετικό iPhone 6.



#5   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/03/2014 - 13:37

'Oντως υπάρχει μια βελτίωση σε σχέση με την 7.0 από τι είδα στο κινητό τις γυναίκας μου iPhone 4



#6   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/03/2014 - 13:44

Έχω το 4αρι σχεδόν τριάμιση χρόνια. Από τότε που έκανα το λάθος και έβαλα την 7, το κινητό σέρνεται. Ευτυχώς τώρα, με την 7.1 κάπως ανάσανε.

Δεν έχω παράπονο, παρ' όλ' αυτά. Τόσα χρόνια τώρα, του πίνω το αίμα κάθε μέρα. Απογοητεύτηκα όμως από τα μοντέλα που ακολούθησαν κι ελπίζω στο τέλος του χρόνου να δούμε ένα διαφορετικό iPhone 6.

Για τον ίδιο λόγο απογοήτευσης από τα επόμενα μοντέλα θα αλλάξω εταιρία. Δυστυχώς δεν με ευχαριστεί τίποτα από τα τηλέφωνα που κυκλοφορούν. Το μόνο που ίσως μου τραβάει την προσοχή είναι το HTC ONE.

 

Δυστυχώς δεν έχω τα χρήματα να το πάρω και δεν θέλω να βάλω δόσεις και μπελά στο κεφάλι μου οπότε ούτε και αυτό. Ίσως καταλήξω στο γαλαξία Σ4 μινι. Το πήρα στην γυναίκα μου και μου αρέσει αρκετά ο τρόπος που δουλεύει. Το δοκίμασα και κάνει όσα χρειάζομαι να κάνει απλά οι εφαρμογές του δεν είναι προσεγμένες.

 

Σχετικά με το iPhone 4 που έχω πάει καλύτερα με 7.1 ναι αλλά όπως λέει και το αρχικό ποστ δεν περιμένω να τρέχει αψογα. Για την ώρα καλό είναι και σίγουρα είναι μια πολύ μεγάλη προσπάθεια υποστήριξης της συσκευής!



#7   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/03/2014 - 14:12

Έχω το 4αρι σχεδόν τριάμιση χρόνια. Από τότε που έκανα το λάθος και έβαλα την 7, το κινητό σέρνεται. Ευτυχώς τώρα, με την 7.1 κάπως ανάσανε.

Δεν έχω παράπονο, παρ' όλ' αυτά. Τόσα χρόνια τώρα, του πίνω το αίμα κάθε μέρα. Απογοητεύτηκα όμως από τα μοντέλα που ακολούθησαν κι ελπίζω στο τέλος του χρόνου να δούμε ένα διαφορετικό iPhone 6.

 

Μια απο τα ίδια ακριβώς, εκτός του οτι δεν πέρασα καθόλου την 7 και έχω το κεφάλι μου ήσυχο..



#8   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/03/2014 - 14:14

Φοβερή διάφορα με την 7.1 το 4αρι πραγματικά

#9   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 11/03/2014 - 14:24

Επιβεβαιώνω κι εγω την καλυτερη αποδοση του 4αριου με 7.1

 

Επισης βλεπω ασυμβατοτητα του iTools, δε μπορω να περασω μουσικη και ringtones απο εκει



#10   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/03/2014 - 14:24

Και εμένα το ίδιο στο 5αρι βέβαια αλλά λογικά μέσα στην εβδομάδα θα δώσουν update

#11   Paolokom

Paolokom

    iPH Addict

  • 632 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/03/2014 - 14:27

Επιβεβαιώνω κι εγω την καλυτερη αποδοση του 4αριου με 7.1

 

Επισης βλεπω ασυμβατοτητα του iTools, δε μπορω να περασω μουσικη και ringtones απο εκει

εχω την εντυπωση πως το itools δεν δουλευε απο την 7,0,6



#12   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/03/2014 - 14:27

Δούλευε στην 7.0.6

#13   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 11/03/2014 - 14:32

Η πλακα ειναι οτι το ringtone το περναω και απο το itunes αλλα δεν εμφανιζεται στο τηλεφωνο για καποιο λογο



#14   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/03/2014 - 14:34

Και εγώ από άθλιο iTunes τα πέρασα και τα αφανίζει κανονικά
Έχεις επιλέξει την χειροκίνητη επιλογή στην αρχική του iPhone στο iTunes

#15   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 11/03/2014 - 14:41

Ειμαι ο μόνος που παρατηρεί ενα lag στο άνοιγμα των καρτελων?Μονο οταν ενεργοποιώ το reduce transparency!Στην beta 5 δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα!Κανενας άλλος με το ίδιο πρόβλημα;Εχω κάνει και restore and set up as new!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες