Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Βελτιωμένη η απόδοση του iPhone 4 με το iOS 7.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   freedoom

freedoom

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Twitter:@lefpol
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:freedoom1013

Δημοσίευση 13/03/2014 - 00:36

Για τον ίδιο λόγο απογοήτευσης από τα επόμενα μοντέλα θα αλλάξω εταιρία. Δυστυχώς δεν με ευχαριστεί τίποτα από τα τηλέφωνα που κυκλοφορούν. Το μόνο που ίσως μου τραβάει την προσοχή είναι το HTC ONE.

 

Δυστυχώς δεν έχω τα χρήματα να το πάρω και δεν θέλω να βάλω δόσεις και μπελά στο κεφάλι μου οπότε ούτε και αυτό. Ίσως καταλήξω στο γαλαξία Σ4 μινι. Το πήρα στην γυναίκα μου και μου αρέσει αρκετά ο τρόπος που δουλεύει. Το δοκίμασα και κάνει όσα χρειάζομαι να κάνει απλά οι εφαρμογές του δεν είναι προσεγμένες.

 

Σχετικά με το iPhone 4 που έχω πάει καλύτερα με 7.1 ναι αλλά όπως λέει και το αρχικό ποστ δεν περιμένω να τρέχει αψογα. Για την ώρα καλό είναι και σίγουρα είναι μια πολύ μεγάλη προσπάθεια υποστήριξης της συσκευής!

Κι εμένα! Και περίμενα πώς και πώς το νέο ONE, αλλά απογοητεύτικα και από εκεί! Απαράδεκτη μπαταρία, καμία αύξηση στην κάμερα, λιγότερο όμορφο από το παλιό και ελάχιστη βελτίωση στην κάμερα, που είχα ακούσει ότι δεν ήταν εξαρχής καλή.

 

Μια απο τα ίδια ακριβώς, εκτός του οτι δεν πέρασα καθόλου την 7 και έχω το κεφάλι μου ήσυχο..

Την έβαλα για το ρημάδι το command center, αλλά θα τους έπεφτε ο κώλος, αν βάζανε και κουμπάκι για τα δεδομένα αντί του αδιάφορου Μην ενοχλείτε.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   manuello

manuello

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2014 - 09:10

Καλημέρα κι από μένα.
Μετά από πάρα πολύ καιρό ακούω κάποια θετικά σχόλια και μάλλον με ψήνετε να φύγω από την 5.1.1 (μην ακούσω κανένα να γελάσει :P ).
Το πρόβλημα μου είναι ότι όποια εφαρμογή πάω πλέον να περάσω ζητάει αναβάθμιση του λογισμικού οπότε.....
Όσο για το jb καλό είναι αλλά δεν καίγομαι κιόλας.
Τι λέτε;

#33   mpa3

mpa3

    iPH Addict

  • 690 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Thanoc2129

Δημοσίευση 13/03/2014 - 09:41

Καλημέρα κι από μένα.
Μετά από πάρα πολύ καιρό ακούω κάποια θετικά σχόλια και μάλλον με ψήνετε να φύγω από την 5.1.1 (μην ακούσω κανένα να γελάσει :P ).
Το πρόβλημα μου είναι ότι όποια εφαρμογή πάω πλέον να περάσω ζητάει αναβάθμιση του λογισμικού οπότε.....
Όσο για το jb καλό είναι αλλά δεν καίγομαι κιόλας.
Τι λέτε;

για το 4αρι μιλαμε; αν ναι βαλτουτο δικη μου αποψη με ελευθερια ολων των εφαρμογων..αλλιως επισης θα ηταν καλο να πηγαινες 6.1 αλλα δεν ξερω τ εχεις κρατημενο κ τι οχι..(τελικη αποψη σε σχεση με την 6 ειναι καλυτερη πιστευω η 7 αλλα αυτο που παντα με χαλουσε πολυ ειναι η μπαταρια τωρα με την 7 μου κραταει λιγοτερο..

#34   manuello

manuello

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2014 - 09:47

Ναι για 4αρι μιλάμε.
Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει shsh για παραπάνω από αυτή που είμαι τώρα.
Με βλέπω το βράδυ να μαζεύω το backup και να την κάνω. Όχι τίποτε άλλο αλλά μην βγει κανένα άλλο update και μετά πρέπει να πάω παραπάνω. Τουλάχιστον εδώ υπάρχουν κάποια θετικά σχόλια.

Τελευταία επεξεργασία από: manuello, 13/03/2014 - 09:48


#35   A1332

A1332

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/03/2014 - 10:00

Ειμαι στην 6.1.3 με το iphone 4.Διάβαζα όλο αυτό τον καιρό τα παράπονα για την ios7 και δεν έκανα το update.

 

Τώρα με τα καλά λόγια που ακούω για το 7.1 με έψησε γιατί θα ήθελα μια αλλαγή μέχρι κάποια στιγμή να πάρω επόμενο iphone.Να το τολμήσω?

 

Δεν με πειράζει να είναι λιγάκι πιο αργό,με πειράζει να είναι τρομακτικά πιο αργό και με ξενερώσει.

Μην ακούς κανένα . Όσοι βλέπουν βελτίωση είναι γιατί συνηθησαν το lag στη 7.0.6 και τώρα νομίζουν οτι πετάει . Το iphone 4 πάει άψογα στην 6.1.3 και σε καμία περίπτωση η 7.1 δε σου προσφέρει καποια λειτουργία παραπάνω . Όσο για το αισθητικό κομμάτι , σε ένα μήνα που θα βαρεθείς το 7.1 θα μείνεις με ένα πιο αργό τηλεφωνο που θα σου θυμίζει πως ήρθε η ώρα να πάρεις καινούριο. το 5ρι μου με 7.1 μπορώ να πω πως έχει την ίδια απόκριση με το 4ρι μου στην 6.1.3 !!! Πραγματικά αντί του jailbreak θα προτιμούσα να έβγαινε ένα tool που να επιτρέπει downgrade στο 5αρι και να το πάω στην 6.1.4 που πραγματικά η απόκριση που είχε ήταν απίστευτη .

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...



#36   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 13/03/2014 - 10:43

για το 4αρι μιλαμε; αν ναι βαλτουτο δικη μου αποψη με ελευθερια ολων των εφαρμογων..αλλιως επισης θα ηταν καλο να πηγαινες 6.1 αλλα δεν ξερω τ εχεις κρατημενο κ τι οχι..(τελικη αποψη σε σχεση με την 6 ειναι καλυτερη πιστευω η 7 αλλα αυτο που παντα με χαλουσε πολυ ειναι η μπαταρια τωρα με την 7 μου κραταει λιγοτερο..


Μην το σκεφτεσαι, περασε την. Στην 5.1.1 πλεον οι μισες εφαρμογες δεν υποστηριζονται, οποτε δεν ειναι λυση. ΟΚ μπορει να ειναι λιγακι πιο αργο με 7.1 αλλα εχεις πληρη συμβατοτητα με τα παντα. Και πλεον το jb ειναι πολυ λιγοτερο χρησιμο απο οτι ηταν σε παλιοτερες εκδοσεις.

#37   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/03/2014 - 12:57

Καλημέρα κι από μένα.
Μετά από πάρα πολύ καιρό ακούω κάποια θετικά σχόλια και μάλλον με ψήνετε να φύγω από την 5.1.1 (μην ακούσω κανένα να γελάσει :P ).
Το πρόβλημα μου είναι ότι όποια εφαρμογή πάω πλέον να περάσω ζητάει αναβάθμιση του λογισμικού οπότε.....
Όσο για το jb καλό είναι αλλά δεν καίγομαι κιόλας.
Τι λέτε;

 

Εγώ επειδή βρίσκομαι στη θέση σου, δεν θα κάνωτο update.
Αποφάσισα να μείνω στην 6 με το 4άκι μου και θα προτιμήσω τσούκου τσούκου να μαζέψω τα λεφτά για το νέο που θα βγει.

Δε βρίσκω το λόγο απλά για το νέο design, που μου αρέσει, να κάνω το update. Μόνο κάποιες εφαρμογές που πλέον χρειάζονται το iOS 7 που και πάλι υπάρχει λύση για να τις κατεβάσεις.. Εξάλου τα νέα features δεν θα μπουν στο 4άρι μας. Οπότε κανένας λόγος.

 

Άλλωστε και ο πίνακας με τα στατιστικά των εκδόσεων που έχει το πρώτο ποστ, ε δε γράφει οτι το κινητό θα είναι καλύτερο. Ίσα ίσα το αντίθετο.

 

Το 4άρι μας δεν είναι για την 7. Τέλος.

Καλύτερα να κάνουμε υπομονή μέχρι το επόμενο μοντέλο και να έχουμε σαν ενθύμιο το παλιό design! :D

 

:)


Τελευταία επεξεργασία από: vmac, 13/03/2014 - 12:59


#38   manuello

manuello

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2014 - 13:13

Εγώ επειδή βρίσκομαι στη θέση σου, δεν θα κάνωτο update.
Αποφάσισα να μείνω στην 6 με το 4άκι μου και θα προτιμήσω τσούκου τσούκου να μαζέψω τα λεφτά για το νέο που θα βγει.

Δε βρίσκω το λόγο απλά για το νέο design, που μου αρέσει, να κάνω το update. Μόνο κάποιες εφαρμογές που πλέον χρειάζονται το iOS 7 που και πάλι υπάρχει λύση για να τις κατεβάσεις.. Εξάλου τα νέα features δεν θα μπουν στο 4άρι μας. Οπότε κανένας λόγος.

 

Άλλωστε και ο πίνακας με τα στατιστικά των εκδόσεων που έχει το πρώτο ποστ, ε δε γράφει οτι το κινητό θα είναι καλύτερο. Ίσα ίσα το αντίθετο.

 

Το 4άρι μας δεν είναι για την 7. Τέλος.

Καλύτερα να κάνουμε υπομονή μέχρι το επόμενο μοντέλο και να έχουμε σαν ενθύμιο το παλιό design! :D

 

:)

Η διαφορά μας vmac είναι ότι εσύ είσαι στην 6 κι εγώ στην 5.
Οι εφαρμογές που υποστηρίζονται από την 6 είναι πάρα πολλές ακόμα, ενώ για την 5 ελάχιστες.
Ο μόνος λόγος που θέλω να αναβαθμίσω είναι αυτός και όχι τα εφέ και το design της 7, και μια που στα κοντινά σχέδια μου δεν είναι να αλλάξω συσκευή μάλλον το βλέπω να το κάνω με όποιες επιπτώσεις.
Φυσικά αν υπήρχε τρόπος να πάω στην 6 θα το έκανα αλλά χωρίς shsh δεν.....



#39   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/03/2014 - 13:23

Η διαφορά μας vmac είναι ότι εσύ είσαι στην 6 κι εγώ στην 5.
Οι εφαρμογές που υποστηρίζονται από την 6 είναι πάρα πολλές ακόμα, ενώ για την 5 ελάχιστες.
Ο μόνος λόγος που θέλω να αναβαθμίσω είναι αυτός και όχι τα εφέ και το design της 7, και μια που στα κοντινά σχέδια μου δεν είναι να αλλάξω συσκευή μάλλον το βλέπω να το κάνω με όποιες επιπτώσεις.
Φυσικά αν υπήρχε τρόπος να πάω στην 6 θα το έκανα αλλά χωρίς shsh δεν.....

"Φυσικά αν υπήρχε τρόπος να πάω στην 6 θα το έκανα αλλά χωρίς shsh δεν..." - Συμφωνώ απόλυτα.

Κατανοητό περί apps, αλλά πίστεψέ με, δεν υπάρχει η τόση πια μεγάλη απόκλιση στα apps για ios 5 και ios 6.

Όλες πλέον αρχίζουν να παίζουν στην iOS 7 πλατφόρμα, αν και είναι νωρίς ακόμα. Πιστεύω οτι η ψαλίδα θα μεγαλώσει προς τον Αύγουστο-Σεπτέμβρη.

 

Εγώ σου είπα φιλικά τη γνώμη μου - γιατί έτυχε και είδα 2 iPhone 4 που έκαναν το update και το αποτέλεσμα δεν ήταν ευχάριστο - απο κει και πέρα, φυσικά δική σου η επιλογή manuello!



#40   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/03/2014 - 13:57

Εγώ πάντως από τον πίνακα που είδα, σαφώς είναι πιο βελτιωμένες οι ταχύτητες με την νέα 7 update, αλλά η 6 εξακολουθεί να είναι πιο suitable για το 4αρι.

Δεν συμφωνείτε;



#41   ddd13

ddd13

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/03/2014 - 14:17

Την έκανα τελικά την μετάβαση απο την 6.1.3 στην 7.1!

 

Το έκανα φυσικά set up as new.Δεν ξέρω αν φταίει το οτι τόσα χρόνια δεν του είχα κάνει ποτέ set up as new και είχε μαζέψει σκουπίδια (δεν είχα ποτέ jb) αλλά η αίσθηση μου είναι οτι η 7.1 πάει σφαίρα για τα δικά μου δεδομένα.Δεν βλέπω καμιά αισθητή διαφορά.Ίσως ένα μικροlag εδώ και εκεί,το οποίο σου θυμίζει οτι το τηλέφωνο σου έχει παλιώσει λίγο,αλλα σε καμία περίπτωση δεν σου χαλάει την εμπειρία.

Χάρηκα πολύ που το πέρασα,γιατί είναι μεγάλη ανανέωση το ios,αισθάνθηκα λες και αγόρασα το επόμενο iphone :P.

 

Προσωπική μου άποψη κάντε την μετάβαση,απλά με set up as new.Για την 7 σκέτη δεν είχα άποψη και η γκρίνια λογικά ήταν δικαιολογημένη,για τώρα δεν βλέπω το λόγο να μην πάμε όλοι εκεί.Εκτός και αν κάποιος είναι τόσο "σχολαστικός" να το πω και τον ενοχλουν τα 0.30 sec παραπάνω που μπορεί να αργήσει να ανοίξει κάποια εφαρμογή.Αν μάλιστα δεν είχατε κάνει ποτέ set up as new σαν και εμένα μπορεί να μην αισθανθείτε διαφορά καν.


Τελευταία επεξεργασία από: ddd13, 13/03/2014 - 14:18


#42   Amaretos

Amaretos

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/03/2014 - 14:19

Και εγω σαν τον φιλο απο πανω ειμαι, με 5.1.1 JB ειμαι και τοσο καιρο δεν ειχα κανει το βημα, μαλλον τωρα ηρθε η ωρα να το κανω, πολλες εφαρμογες εχουν μεινει πισω σε update. Θα γινει και αν ειναι σε ανεκτο βαθμο το delay (θα το κρατησω οσο με παιρνει) αλλιως θα δουμε, ισως μεταπηδήσω στην αλλη μερια του ποταμου!



#43   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 13/03/2014 - 14:49

εγω εχω το 4s κ μολις περασα το 7.1 κ μενει μονιμα η ενδειξη χρησης τοποθεσιας,το εκανα reset κ τιποτα.. σβηνει μονο οταν τις απενεργοποιω τελειως..δοκιμασα να απενεργοποιω κ μια μια τις εφαρμογες που χρησιμοποιουν τοποθεσια κ παλι τιποτα



#44   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 13/03/2014 - 14:51

εγω εχω το 4s κ μολις περασα το 7.1 κ μενει μονιμα η ενδειξη χρησης τοποθεσιας,το εκανα reset κ τιποτα.. σβηνει μονο οταν τις απενεργοποιω τελειως..δοκιμασα να απενεργοποιω κ μια μια τις εφαρμογες που χρησιμοποιουν τοποθεσια κ παλι τιποτα

Ρυθμισεις/γενικα/ανανεωση εφ. στο υποβαθρο κλεισε το διακοπτη και δες.



#45   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 13/03/2014 - 14:53

ευχαριστω πολυ!! πιο γρηγορος κ απο το 4g στην απαντηση :)


Τελευταία επεξεργασία από: gog7, 13/03/2014 - 14:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες