Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα: δε λειτουργεί η αφή στην οθόνη μετά απο πτώση...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thes1os

thes1os

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/03/2014 - 21:29

Αγαπητοί φίλοι,

 

μετά απο πτώση δεν έχω πλέον καμία λειτουργία - δεν ανταποκρίνεται- στην αφή της οθόνης. Έτσι απλά, έπεσε, και όταν το ξανασήκωσα.... τίποτα.

 

Οτιδήποτε άλλο στο κινητό λειτουργεί άψογα αλλά μπορώ να το λειτουργήσω μόνο με φωνητικές εντολές. Για να απαντήσω σε κλήση μόνο με το hands free. Για να καλέσω, να βάλω ξυπνητήρι, να ενεργοποιήσω bluetooth κλπ μόνο με siri . Του ζήτησα να μου φτιάξει και την οθόνη αλλά δεν τα κάτάφερε :D

 

Πρόκειται για το iphone 5 και θάλω να ρωτήσω πού και πώς και με πόσα μπορώ να το φτιάξω. Το έχω 13,5 μήνες και έχω χάσει την απόδειξη αγοράς.

 

Το χρειάζομαι άμεσα γιατί είναι εργαλέιο στη δουλειά μου και μάλιστα πολύ σκληρά χρησιμοποιούμενο.

 

Θα ήθελα τα φώτα σας για τη βλάβη και με ποιον μπορώ να έρθω σε επαφή για άμεση αποκατάσταση της βλάβης.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 16/03/2014 - 21:39

κανα 150αρι υπολογιζε

 

μιλα με agelos89,Xristos Manual, batjump, ,linuxfighter ειναι  τεχνικοι


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#3   thes1os

thes1os

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/03/2014 - 21:48

150 ε....

Ας ελπίσω πως θα είναι λίγο φθηνότερα. Μπαίνω στη διοαδικασία να δώ αν με συμφέρει να το φτιάξω...

 

Αν κατάλαβα προτείνει κάποιος κάποιον απο τους τεχνικούς μας εδώ ή όλοι είναι το ίδιο αξιόλογοι?



#4   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 16/03/2014 - 21:51

εμενα μετα απο πεσιμο δεν δουλευε η αφη, και δεν φαινοταν τιποτα,κοστος επισκευης 150 ευρω, τοεδωσα για ανταλλακτικα και πηρα αλλο

 

 

Xristos Manual


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#5   thes1os

thes1os

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/03/2014 - 21:58

Το σκέφτομαι σοβαρά. Σε ευχαριστώ πολύ και επικοινωνώ με τον xristo πάραυτα....



#6   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/03/2014 - 22:14

ρε παιδιά μη βγάζετε βιαστηκά συμπεράσματα...μπορεί απλά να ξεκούμπωσε το touch...



#7   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 16/03/2014 - 22:18

ρε παιδιά μη βγάζετε βιαστηκά συμπεράσματα...μπορεί απλά να ξεκούμπωσε το touch...

Παιζει κι αυτο, αν και στο 5αρι με τη μεταλλικη πλακα που τα κραταει απο πανω ειναι λιγο δυσκολο. Αν το πας καπου πανε σε καποιον που να εμπιστευεσαι γιατι μπορει οντως να ειναι αυτο και να σου πουνε οτι θελει οθονη ολοκληρη.



#8   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/03/2014 - 22:19

Ακόμη και οθόνη να θέλει με 50 ευρώ βρίσκει άνετα απο ebay, και απο ελλάδα με 90



#9   thes1os

thes1os

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/03/2014 - 20:01

Καθαρά για "ιστορικούς" λόγους, με βάση τις συμβουλές του Grafito και για γνώση και στους υπόλοιπους έκανα ώς εξής:

 

Πήγα το κινητό σε κατάστημα της Vodafone (άκυρο - cosmote εχω αλλά εκέι πήγα) και το στείλανε αυτοί για "επισκευή". Μου είπαν θα μου στειλουν καινούριο (προφανώς ανακατασκευασμένο ε;) αλλά μετά απο 14 μήνες σκλήρής και απρόσεχτης χρήσης το κινητό είχε γεμίσει γρατσουνιές και χτυπήματα. Οπότε ακόμα και αν ζητήσουν π.χ 150€ για την αντικατάσταση πάλι συμφέρει καθότι θα πάρω ένα κινητό εξωτερικά άψογο και εσωτερικά όχι απλά εφάμιλλο αλλά καλύτερο και εγγυημένο.

 

Θα δούμε. Περιμένω 10 ημέρες και θα δώ τι θα μου πούνε.



#10   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/03/2014 - 20:07

Ετοιμάσου για κανα 250αρι+ λέω εγώ. Νομίζω 150€ οπως τα λες ειναι πολυ λίγα χρήματα.

#11   thes1os

thes1os

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/03/2014 - 20:57

Αφού δεν επισκευάζουν ρε παιδιά. Δεν ανοίγουν κάν τα κινητά έτσι δεν είναι; Και φυσικά τους είπα ότι μετα απο σταδιακή επιδείνωση της λειτουργίας της οθόνης ξαφνικά έμεινε νεκρή χωρίς αφή. Δεν τους είπα για πτώση. Τα 250 απο που να προκύψουν; Ώς τί; Αν θέλουν 250€ ως επισκευή θα πρεπει να κανουν επισκευή όχι αντικατάσταση.

 

Δεν ξέρω.

 

Είδομεν.



#12   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/03/2014 - 21:09

Πάντως το να πέφτει και χωρίς καν να σπάσει η οθόνη να δημιουργουνται τόσο σοβαρά προβλήματα δεν είναι καλό.
Σήμερα μου έπεσε το Nexus 4 σε γρανιτενιο πάτωμα από το ύψος του στήθους δηλαδή πάνω από 1.5 μέτρο. Πήγαινα να το βάλω στην εσωτερική τσέπη του σακακιού μου αλλά ημουν απασχολημενος και δεν πρόσεξα οτι δεν ειχε μπει μέσα.
Εσκασε με πάταγο και νόμιζα οτι θα μαζεύω κρύσταλλα απο την οθόνη και το πίσω γυαλί.
Κι όμως δεν έπαθε απολύτως τίποτα με τόσο τράνταγμα. Ειναι και βαρύ τηλέφωνο.

#13   thes1os

thes1os

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/03/2014 - 21:33

Πάντως το να πέφτει και χωρίς καν να σπάσει η οθόνη να δημιουργουνται τόσο σοβαρά προβλήματα δεν είναι καλό.
 

 

Το αντίθετο θα έλεγα. Υπάρχει η άλλη οπτική που λέει ότι μετά απο πτώσεις πολλές, σχεδόν μία κάθε μήνα (!) το μόνο που έπαθε είναι να μη δουλευει η αφή, χωρίς καν να σπάσει η οθόνη και όλα τα άλλα να λειτουργουν άψογα.

Δες το και έτσι.



#14   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 19/03/2014 - 22:09

Αν δεν εχει εξωτερικα καποιο σημαδι δε βλεπω το λογο να στο βγαλουν εκτος εγγυησης

#15   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 19/03/2014 - 22:12

Καθαρά για "ιστορικούς" λόγους, με βάση τις συμβουλές του Grafito και για γνώση και στους υπόλοιπους έκανα ώς εξής:

 

Πήγα το κινητό σε κατάστημα της Vodafone (άκυρο - cosmote εχω αλλά εκέι πήγα) και το στείλανε αυτοί για "επισκευή". Μου είπαν θα μου στειλουν καινούριο (προφανώς ανακατασκευασμένο ε ;) αλλά μετά απο 14 μήνες σκλήρής και απρόσεχτης χρήσης το κινητό είχε γεμίσει γρατσουνιές και χτυπήματα. Οπότε ακόμα και αν ζητήσουν π.χ 150€ για την αντικατάσταση πάλι συμφέρει καθότι θα πάρω ένα κινητό εξωτερικά άψογο και εσωτερικά όχι απλά εφάμιλλο αλλά καλύτερο και εγγυημένο.

 

Θα δούμε. Περιμένω 10 ημέρες και θα δώ τι θα μου πούνε.

Garfito βρε χαχαχαχ, αντε να δουμε τι θα σου πουν, ελπιζω να μη σε πηρα στο λαιμο μου :D


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες