Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με power button


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:41

Καλησπέρα παιδιά!Εχθες το βράδυ με πήρε ο ύπνος με το κινητο στο χέρι!Τελικα έπεσε και το πρωί δεν δούλευε το power button.Τσεκαρα και το mic επάνω και δεν δούλευε.Γενικα έχω αλλάξει αρκετές φορές οθόνη σε πολλά iPhone και γενικα έχω κάνει αρκετές επισκευές σε iPhone φίλων αλλά ποτέ δεν έχω αλλάξει το power button.Ημουν σίγουρος ότι το flex δουλεύει μια χαρα και ίσως κουνηθηκε με το πέσιμο οποτε άνοιξα το κινητο έβγαλα το flex το ξαναεβαλα και το mic δουλεύει τέλεια αλλά όχι το power button.Δεν κάνει το κλικ και γενικα δεν πιάνει .Αν βάλω κάτι ενδιάμεσα στο flex και στο κουμπί πιάνει κουτσά στραβά που σημαινει πως το flex δουλεύει αλλά δεν έχω βάλει σωστά το κουμπί. Πριν όμως βάλω κάτι μόνιμο ενδιάμεσα θα ήθελα να μου πει κάποιος τεχνικός απο εδώ μέσα ποιο έιναι το κόλπο για να βάλω σωστά το κουμπί.Γιατι γενικα ακολουθώ τους οδηγούς του ifixit,το βάζω σωστά όπως λέει αλλά δεν κάνει το κλικ.Τι κάνω λάθος? :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:43

Αλλάζεις flex

#3   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:47

Μα η απόσταση μεταξύ flex και power button τόσο στο καινούργιο αλλά και στο παλιό πάλι ίδια δεν θα είναι?Αυτο που θέλω να πω είναι πως για εμένα φταίει το flex γιατί το πρωί δεν έπιανε αλλά έκανε το κλικ.Οταν το άνοιξα και το ξαναεβαλα δεν έκανε το κλικ.

#4   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:47

Και απ'οτι είδα στον οδηγό δεν γράφει πως ακριβώς να βάλεις το power button

#5   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:48

Φίλε μου μπορεί να μην έχει κάτσει καλά το κουμπί ώστε να κάνει καλή επαφή με το flex μπορεί να χάλασε η επαναφορά του flex
Μπορεί να έχεις βαλει ανάποδα το κουμπί
Αυτο μόνο αν το δώ μπορώ να σου πω με σιγουριά

Τελευταία επεξεργασία από: dominator, 23/04/2014 - 21:50


#6   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:52

Μήν αλλάξεις το κουμπί θα βρείς το μπελά σου...Ανάμεσα στο κουμπί και το flex υπάρχει ένα κίτρινο πλαστικό διαφανές, εκεί κανονικά υπάρχει μια σκληρή κουκίδα, η οποία κάνει το ΄΄κλικ΄΄ εκείνο έφυγε, αν έχεις κάποιο παλιό flex απο power h volume button ξεκόλα το και βάλτο στο δικό σου όλο το κίτρινο το πλαστικό και θα γίνει η δουλειά σου, αλλιώς μπαίνει σε περιπέτειες...



#7   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:53

Θα προσπαθήσω πάλι και βλέπουμε.Ευχαριστω πολύ πάντως! :)

#8   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:53

Μήν αλλάξεις το κουμπί θα βρείς το μπελά σου...Ανάμεσα στο κουμπί και το flex υπάρχει ένα κίτρινο πλαστικό διαφανές, εκεί κανονικά υπάρχει μια σκληρή κουκίδα, η οποία κάνει το ΄΄κλικ΄΄ εκείνο έφυγε, αν έχεις κάποιο παλιό flex απο power h volume button ξεκόλα το και βάλτο στο δικό σου όλο το κίτρινο το πλαστικό και θα γίνει η δουλειά σου, αλλιώς μπαίνει σε περιπέτειες...


50/50 πιθανότητες αλλα αξίζει η προσπαθεία

#9   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:57

Οκ.Θα κάνω μια προσπάθεια τώρα!

#10   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/04/2014 - 21:58

50/50 πιθανότητες αλλα αξίζει η προσπαθεία

Αν κάνει αυτό που του είπα έχει 100%, εγώ όσες φορές έκανα το παραπάνω πέτυχε, πλέον δε πετάω το γνήσιο flex,,,το επιδιορθώνω



#11   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 23/04/2014 - 22:13

Me too αλλα αυτο που βλέπω ειναι μπορεί να χάνει την ελαστικότητα του αλλα με ένα καινούργιο "τύμπανο" δουλεύει εγω βέβαια το εχω κάνει πιο πολύ σε aftermarket

#12   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 24/04/2014 - 00:03

Τελικά το προσπάθησα αλλά τίποτα.Δεν πειράζει.Προς το παρών επειδή έχω jailbreak τα καταφέρνω.Θα παραγγειλω καινούργιο flex και βλέπουμε!Διαφορετικα θα το πάω σε κάποιον πιο έμπειρο τεχνικό να μου το φτιάξει!Ευχαριστω όπως και να εχει για την βοήθεια σας!

#13   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 24/04/2014 - 11:17

Εχετε να προτείνετε κάποιον πωλητή στο Ίντερνετ για να αγοράσω το flex?Πρεπει να αλλάξω και το κουμπί ή κρατάω το ίδιο?

#14   Madrugada

Madrugada

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:madrugada234

Δημοσίευση 25/04/2014 - 01:32

Αυτο που ειπε ο Πέτρος να κανεις να φτιάξεις το flex μην το αλλάξεις. Εχει πάνω το proximity sensor και μετα αν δεν παρεις καλο ανταλλακτικο μπλεκεις. Κανονικα αν κάτσεις και δεις μεσα στο Κινητο η κουκιδα που λεει ο φίλος θα ειχε πέσει κατω απο το ασήμι πληκτρο και ανάμεσα στο φλεξακι. Εχει διάμετρο 1mm οπότε μιλάμε οτι το παρατήρεις ήρεμος για να το βρεις.

#15   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 25/04/2014 - 10:05

Πιστεύω ότι προχθές όταν προσπάθησα να το φτιάξω όπως μου είπατε κατέστρεψα τελείως την κουκιδα πάνω στο flex οπότε με κόβω για καινούργιο flex.Θα προσπαθήσω να ανοίξω το κινητο πάλι αργότερα!Εχω βαρεθεί να το ανοίγω...

Τελευταία επεξεργασία από: PetrosMac, 25/04/2014 - 10:05


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες