Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Macbook pro Mid2012 - Να το πάρω;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dkaris

dkaris

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2014 - 11:42

Καλησπέρα,

Βρίσκω σε πολύ καλή τιμή ένα Mac Book Pro Mid 2012 (i7/8GB Ram/750 GB Disk).

 

Με τις δυνατότητες αναβάθμισης που έχει  RAM στα 16 GB αλλάγή δίσκου σε SSD και πιθανόν δεύτερο δίσκο στην θέση του superdrive, φαίνεται  πολύ ενδιαφέρον....και με μεγάλη αντοχή στον χρόνο

 

 

Για τις δουλειές τις οποίες το θέλω νομίζω με υπερκαλύπτει (browsing, document editing, light photo & video editing, media player κλπ)

 

Ποιά η γνώμη σας;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   paularas

paularas

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/04/2014 - 12:02

ανάλογα την τιμή και την κατάσταση (και εξωτερικά και μπαταρίας). εάν είναι στα 700-800€ ναι, αλλιώς άστο και πάνε σε ένα μοντέλο του '13 



#3   dkaris

dkaris

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2014 - 12:19

ανάλογα την τιμή και την κατάσταση (και εξωτερικά και μπαταρίας). εάν είναι στα 700-800€ ναι, αλλιώς άστο και πάνε σε ένα μοντέλο του '13 

Thanks για την απάντηση...Ο λόγος για το μοντέλο του 13;

Απο οτι βλέπω στα ίδια λεφτα παίρνω μικρότερο επεξεργαστή, μικρότερο δίσκο (SSD) + δεν έχουν superdrive. Όχι οτι είναι απαραίτητο αλλά όλο και κάτι θα χρειαστεί να γράψεις....Αν δεν χρειαστεί, το βγάζεις και βάζεις δεύτερο δίσκο, οπότε και πάλι κέρδος έχεις....

 

Σε μοντέλο του 13 νομίζω δεν γίνεται αυτό.. (Νέος στον κόσμο των Mac και ψάχνομαι)



#4   paularas

paularas

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/04/2014 - 12:38

στα νέα μοντέλα αλλάζεις τον σκληρό μόνο. εκτός αυτού, μην βλέπεις μόνο την σκέτη ταχύτητα αλλά και την υπολογιστική δύναμη + νέες τεχνολογίες. εκτός αυτού, το νέο είναι και retina ενώ το παλιό όχι. γενικά η αναβάθμιση είναι το πιο δυνατό χαρτί του παλιού αλλά και ταυτόχρονα το αδύναμο μιας και είναι μεταχειρισμένα τα περισσότερα που κυκλοφορούν και δεν ξέρεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε τι κατάσταση είναι / ήταν (μπορεί απ΄ έξω να φαίνεται κουκλάκι και μέσα να το έχουν βάλει κανά 100 άτομα χέρι). 



#5   dkaris

dkaris

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2014 - 12:51

στα νέα μοντέλα αλλάζεις τον σκληρό μόνο. εκτός αυτού, μην βλέπεις μόνο την σκέτη ταχύτητα αλλά και την υπολογιστική δύναμη + νέες τεχνολογίες. εκτός αυτού, το νέο είναι και retina ενώ το παλιό όχι. γενικά η αναβάθμιση είναι το πιο δυνατό χαρτί του παλιού αλλά και ταυτόχρονα το αδύναμο μιας και είναι μεταχειρισμένα τα περισσότερα που κυκλοφορούν και δεν ξέρεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε τι κατάσταση είναι / ήταν (μπορεί απ΄ έξω να φαίνεται κουκλάκι και μέσα να το έχουν βάλει κανά 100 άτομα χέρι). 

Το συγκεκριμένο είναι καινούριο οπότε πάμε στα σίγουρα. Όσο για την Retina, δεν ξέρω αν πραγματικά την χρειάζομαι....Οκ σίγουρα είναι φοβερή η οθόνη αλλα δεν πιστεύω να μου κάνει την διαφορά....Όσο για τις αναβαθμίσεις, δύο πράγματα μονο με ενδιαφέρουν, η μνήμη να παει στα 16GB και στο μέλλον ένας SSD και τέλος μιας και δεν βλέπω να χρειάζομαι άλλα πράγματα.

 

Όπως προείπα, οι δουλειές που κάνω είναι βασικές...ίσως το πιο βαρύ που θα κάνει είναι streaming μέσω του PS3Media server....

Όπότε στα λεφτά αυτά έχω την αίσθηση οτι αγοράζεις, ποιότητα, υποστήριξη, σταθερό λειτουργικό, αναβαθμίσεις για μερικά χρόνια ακόμα και γενικά ένα σύστημα που το αναβεις και παίζει...

 

Ερχόμενος απο τον κόσμο των Windows, δεν μπορέσα να βρω κατι ικανοποιητικό εκεί (τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια)....


Τελευταία επεξεργασία από: dkaris, 24/04/2014 - 12:51


#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/04/2014 - 13:24

Το συγκεκριμένο είναι καινούριο οπότε πάμε στα σίγουρα. Όσο για την Retina, δεν ξέρω αν πραγματικά την χρειάζομαι....Οκ σίγουρα είναι φοβερή η οθόνη αλλα δεν πιστεύω να μου κάνει την διαφορά....Όσο για τις αναβαθμίσεις, δύο πράγματα μονο με ενδιαφέρουν, η μνήμη να παει στα 16GB και στο μέλλον ένας SSD και τέλος μιας και δεν βλέπω να χρειάζομαι άλλα πράγματα.

 

Όπως προείπα, οι δουλειές που κάνω είναι βασικές...ίσως το πιο βαρύ που θα κάνει είναι streaming μέσω του PS3Media server....

Όπότε στα λεφτά αυτά έχω την αίσθηση οτι αγοράζεις, ποιότητα, υποστήριξη, σταθερό λειτουργικό, αναβαθμίσεις για μερικά χρόνια ακόμα και γενικά ένα σύστημα που το αναβεις και παίζει...

 

Ερχόμενος απο τον κόσμο των Windows, δεν μπορέσα να βρω κατι ικανοποιητικό εκεί (τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια)....

Φίλε μου όλα είναι θέμα τιμής στην περίπτωση που αναφέρεις. Αν το βρίσκεις κάτω από χιλιάρικο για εμένα χτύπα το. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#7   dkaris

dkaris

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2014 - 14:13

Κάτω απο χιλιάρικο δεν το βρίσκω....για την ακρίβεια το βρίσκω γύρω στα 1400...

Το θέμα είναι οτι με τα ίδια λεφτα παίρνεις νεώτερης γενιάς αλλά με μικρότερα specs ειτε σε cpu είτε σε δίσκο...

Οπότε τι επιλέγουμε;

 

Η δική μου λογική λέει core i7 με 8GB Ram τα οποία γίνονται εύκολα 16.

Επίσης ο δίσκος αλλάζεται κάποια στιγμή σε SSD και να υποθέσουμε οτι "πετάμε" το superdrive, έχουμε χώρο για ακόμα ένα δίσκο.

 

Νομίζω οτι για τα λεφτά του αλλά και τις αναβαθμίσεις που μπορείς να κάνεις, είναι οκ...

 

Στον μαγικό κόσμο των windows (δεν έχω κάποιο πρόβλημα) δεν έχω καταφέρει να βρώ κατι αντίστοιχο 



#8   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2014 - 14:26

Βασικά τα 16gb ram δεν σου χρειάζονται. Εγω θα έλεγα ότι ο ssd ειναι must και απογειώνει το μηχάνημα. Ο καινούριος εχει ssd αλλα δεν μπορεις να πείραξες τιποτα άλλο για να τον αναβαθμίσεις.
Ο παλιός ειναι τέρας, αλλα θελει οπωσδήποτε ssd κατα τη γνώμη μου.
Οπότε βαλτα κατω, υπολόγισε τα κόστη και αγόρασε έναν απο τους 2. Ότι και να επιλέξεις δεν θα το μετανιώσεις

#9   dkaris

dkaris

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2014 - 14:41

Βασικά τα 16gb ram δεν σου χρειάζονται. Εγω θα έλεγα ότι ο ssd ειναι must και απογειώνει το μηχάνημα. Ο καινούριος εχει ssd αλλα δεν μπορεις να πείραξες τιποτα άλλο για να τον αναβαθμίσεις.
Ο παλιός ειναι τέρας, αλλα θελει οπωσδήποτε ssd κατα τη γνώμη μου.
Οπότε βαλτα κατω, υπολόγισε τα κόστη και αγόρασε έναν απο τους 2. Ότι και να επιλέξεις δεν θα το μετανιώσεις

Ευχαριστώ για την γνώμη....

Τα 16 GB τα βλέπουμε γα το μελλον αν και όποτε χρειαστούν. Συμφωνώ για τον SSD και επίσης μου αρέσει η ιδέα οτι το superdrive μπορεί να φύγει και να κερδίσεις εναν δίσκο ακόμα....

Μάλλον κλείνω προς το i7.....Βλέπουμε.

 

Ευχαριστώ



#10   ntinos14

ntinos14

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 24/04/2014 - 15:45

Εγώ πριν λίγο καιρό πήρα το μοντέλο με τον i7 και του έκανα αναβάθμιση τη ram σε 16gb και του έβαλα 2 ssd (256gb ο καθένας) σε raid και πετάει. (928mb read και 759mb write)

Η retina δεν χρειάζετε. Έγω σου λέω να τον πάρεις.



#11   dkaris

dkaris

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2014 - 16:16

Εγώ πριν λίγο καιρό πήρα το μοντέλο με τον i7 και του έκανα αναβάθμιση τη ram σε 16gb και του έβαλα 2 ssd (256gb ο καθένας) σε raid και πετάει. (928mb read και 759mb write)

Η retina δεν χρειάζετε. Έγω σου λέω να τον πάρεις.

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Όποτε ευκαιρήσεις και αν θες, στείλε μου ένα pm το μαγαζί απο όπου το αγορασες και την τιμή.

Να υποθέσω πως οι δύο SSD πρέπει να βγήκαν περί τα 300 ευρω;

 

Ευχαριστώ



#12   ntinos14

ntinos14

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 24/04/2014 - 23:15

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Όποτε ευκαιρήσεις και αν θες, στείλε μου ένα pm το μαγαζί απο όπου το αγορασες και την τιμή.
Να υποθέσω πως οι δύο SSD πρέπει να βγήκαν περί τα 300 ευρω;
 
Ευχαριστώ


Τον πήρα απο ένα φίλο μου ο οποίος τον είχε στο κουτί σφραγισμένο (900€). Οι 2 ssd έκαναν 280€ (Adata 256gb).

#13   dkaris

dkaris

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/04/2014 - 08:40

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες