Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone5-Πρόβλημα με baseband chip


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   biancoverde

biancoverde

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2014 - 13:55

Καλησπέρα παιδιά,

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε...έχω στην κατοχή μου ένα iPhone5. Mετά από την πιο αθώα πτώση που μπορεί να συμβεί(από ύψος 40cm έπεσε στο πάτωμα με την πλάτη και ενώ του είχα και θήκη) , παρόλο που δεν έπαθε τίποτα εμφανές (τι να πάθει εξάλλου λες από τους 40cm) και λειτουργούσαν όλα μια χαρά(εφαρμογές, wifi, κτλ) , το πρόβλημα που εμφάνισε αμέσως μετά την πτώση ήταν πως δεν έβρισκε με τίποτα σήμα δικτύου. Όντας ήδη εκτός εγγύησης αποφάσισα και το πήγα σε ένα γνωστό μου τεχνικό να το ανοίξει κι απ'ότι μου είπε βρήκε κάπως μαυρισμένη την περιοχή που βρίσκεται το sim reader, οπότε υποθέσαμε πως είχε συμβεί κάποιο βραχυκύκλωμα εκεί. Το πήρα και το πήγα σε γνωστή εταιρεία επισκευής για να μου το επισκευάσουν, αλλά τελικά με πληροφόρησαν πως η βλάβη είναι στο baseband chip κι είναι η πιο δύσκολη επισκευή που μπορεί να προκύψει σε iPhone, ότι θα χρειαστεί 2-3 εβδομάδες για να επισκευαστεί και πως οι πιθανότητες επιτυχίας είναι 50%. Το κόστος που μου είπαν με έβαλε σε σκέψεις αν αξίζει να το ρισκάρω, από τη στιγμή που με κάποια χρήματα παραπάνω παίρνω καινούργιο smartphone, όχι iPhone βέβαια, αλλά ισάξιων δυνατοτήτων. Βέβαια μου παρέχουν εγγύηση 6 μήνες αν επιτύχει η επισκευή, αλλά δεν ξέρω αν και πάλι αξίζει από τη στιγμή που αν αποτύχει το τηλέφωνο θα είναι τελείως άχρηστο, ενώ τώρα σκέφτομαι πως μπορεί να πουληθεί ως μεταχειρισμένο σαν iPod( αφού λειτουργούν όλα ρολόι, εκτός από το σήμα δικτύου) , ή για ανταλλακτικά iPhone5, από τη στιγμή που είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.

 

-Ποια η γνώμη σας; Όποια άποψη ή πρόταση καλοδεχούμενη.

-Παρακαλώ αν κάποιος εδώ μέσα είναι τεχνικός και αναλαμβάνει ο ίδιος ή γνωρίζει κατάστημα που μπορεί να προβεί σε τέτοιου είδους επισκευή με λογικό κόστος παρακαλώ να με ενημερώσει εδώ ή με προσωπικό μήνυμα.

-Γνωρίζετε χοντρικά τι τιμή μπορεί να πιάσει σαν μεταχειρισμένο για ανταλλακτικά;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/04/2014 - 14:14

πρωτων έχεις δυο χρονια εγγύηση...
δεύτερον πια είναι η γνωστη εταιρία επισκέψεις που διέγνωσε baseband ?

για ανταλλακτικά εγώ θα το έπαιρνα κάνα 70ari



#3   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/04/2014 - 14:32

Φίλε το wifi Bluetooth δουλεύουν ;

#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/04/2014 - 14:46

Το πήρα και το πήγα σε γνωστή εταιρεία επισκευής για να μου το επισκευάσουν, αλλά τελικά με πληροφόρησαν πως η βλάβη είναι στο baseband chip κι είναι η πιο δύσκολη επισκευή που μπορεί να προκύψει σε iPhone, ότι θα χρειαστεί 2-3 εβδομάδες για να επισκευαστεί και πως οι πιθανότητες επιτυχίας είναι 50%.

 

-Ποια η γνώμη σας; Όποια άποψη ή πρόταση καλοδεχούμενη.

-Παρακαλώ αν κάποιος εδώ μέσα είναι τεχνικός και αναλαμβάνει ο ίδιος ή γνωρίζει κατάστημα που μπορεί να προβεί σε τέτοιου είδους επισκευή με λογικό κόστος παρακαλώ να με ενημερώσει εδώ ή με προσωπικό μήνυμα.

-Γνωρίζετε χοντρικά τι τιμή μπορεί να πιάσει σαν μεταχειρισμένο για ανταλλακτικά;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Αν με το "γνωστή εταιρεία επισκευής" εννοείς iRepair, προσπέρνα το αν θες να μείνει κάτι απο τη συσκευή σου.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   biancoverde

biancoverde

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2014 - 15:06

Φίλε Petros29 , ναι κανονικότατα... όλα λειτουργούν όπως θα έπρεπε. Εκτός από το σήμα δικτύου που είναι συνεχώς στην ''Αναζήτηση''

 

@nikosgnr φίλε nikosgnr...για ευνόητους λόγους δεν ήθελα να αναφερθώ δημοσίως στο όνομα της εταιρείας. Θα με ενδιέφερε η άποψη σου σχετικά. Έχεις κάποια κακή εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα; Γιατί σκεφτόμουν να πάρω κι από εκεί μια γνώμη...



#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/04/2014 - 15:21

Με τους συγκεκριμένους, ψάχνεις να βρείς απλά ποιοί είχαν καλή εμπειρία και έμειναν ευχαριστημένοι.

 

Επικίνδυνοι απλά, μείνε μακριά γιατί θα έχεις μεγαλύτερα προβλήματα μετά μ' αυτούς. Μια αναζήτηση στο Forum και θα καταλάβεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/04/2014 - 15:25

Επειδή και εμείς δεν θέλουμε να πλατειάσουμε ιδιαίτερα στο θέμα , βασίσου στην μια αυτή λέξη : ΜΑΚΡΙΑ.


ezgif_com_crop_2.gif


#8   biancoverde

biancoverde

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2014 - 15:37

@thanasis : φίλε Θανάση έχεις pm 



#9   biancoverde

biancoverde

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2014 - 15:40

Αν έχετε κάποιες προτάσεις για εταιρείες επισκευής ή τεχνικούς που μπορώ να εμπιστευτώ και να πάρω μια δεύτερη γνώμη θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να με ενημερώσετε... Ευχαριστώ πολύ.



#10   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/04/2014 - 15:44

Το ότι έχεις εγγύηση σου περνάει απο το μυαλό ...

#11   biancoverde

biancoverde

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2014 - 15:53

φίλε dominator σε κάποια άλλη χώρα ίσως και να είχα...εδώ ξέρω να πω πως και στον Γερμανό από τον οποίο και το είχα πάρει, αλλά και στο iSystem που πήρα τηλέφωνο με ενημέρωσαν πως έχω 1 χρόνο εγγύηση. Το ξέρω ότι θα μου πεις πως βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας όλα τα προϊόντα έχουν 2 χρόνια, αλλά το δίκιο μου που θα το βρω μου λες;; Να πάω και να φωνάζω μπας και καταφέρω τίποτα; Και σε ποιον θα ιδρώσει το αυτί του;  Όπως κι αν έχει για να μην μακρηγορούμε, από τη στιγμή που ανοίχθηκε το τηλέφωνο για ποια εγγύηση συζητάμε ακριβώς;;;



#12   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 24/04/2014 - 15:56

Δεν χρειαζονται φωνες.κατεβαζεις και εκτυπωνεις τα αρχεια που εχει ανεβασει πολλακις ο nikosgr και τους τα παραδιδεις με την συσκευη.τους λες να γραψουν επανω οτι δεν εχουν ενεργοποιηθει οι δεικτες υγρασιας να εισαι καλυμμενος και μετα αν σου πουν οτι ειναι εκτος εγγυησης λογω ετους τους λες οτι θελεις γραπτως την απαντηση τους και μολις στην στειλουν παιρνεις τον συνηγορο του καταναλωτη και το πολυ σε ενα μηνα εχεις καινουριο τηλεφωνο!απλα θελει λιγο τρεξιμο μην τα περιμενεις ολα στο χερι!!

#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/04/2014 - 16:01

φίλε dominator σε κάποια άλλη χώρα ίσως και να είχα...εδώ ξέρω να πω πως και στον Γερμανό από τον οποίο και το είχα πάρει, αλλά και στο iSystem που πήρα τηλέφωνο με ενημέρωσαν πως έχω 1 χρόνο εγγύηση. Το ξέρω ότι θα μου πεις πως βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας όλα τα προϊόντα έχουν 2 χρόνια, αλλά το δίκιο μου που θα το βρω μου λες;; Να πάω και να φωνάζω μπας και καταφέρω τίποτα; Και σε ποιον θα ιδρώσει το αυτί του;  Όπως κι αν έχει για να μην μακρηγορούμε, από τη στιγμή που ανοίχθηκε το τηλέφωνο για ποια εγγύηση συζητάμε ακριβώς;;;

Αν η συσκευή δεν έχει ανοιχτεί/πειραχτεί, απλά θα το πας εκεί που το αγόρασες για αντικατάσταση. Δε θα πληρώσεις τίποτα και σε κανέναν.

 

Δε μιλάς με κανένα Service παρα μόνο με το κατάστημα που έγινε η αγορά. Υπεύθυνος ο πωλητής και μόνο για τα υπόλοιπα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   biancoverde

biancoverde

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2014 - 16:06

Δηλαδή πάω με αυτά τα έγγραφα που αναφέρεις στο Γερμανό  και τους λέω τι; Ποιος θα κάνει τον έλεγχο για υγρασίες κτλ για να δώσει βεβαίωση και ποιος θα μου δώσει γραπτώς απάντηση για εγγύηση ενός έτους; Και επαναλαμβάνω το σημαντικότερο... το ότι έχει ανοιχθεί η συσκευή για να διαγνωσθεί το πρόβλημα δεν παίζει ρόλο; Δεν χάνεται αυτομάτως η εγγύηση αν ανοιχθεί το τηλέφωνο;



#15   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/04/2014 - 16:08

Φίλε Petros29 , ναι κανονικότατα... όλα λειτουργούν όπως θα έπρεπε. Εκτός από το σήμα δικτύου που είναι συνεχώς στην ''Αναζήτηση''

@nikosgnr φίλε nikosgnr...για ευνόητους λόγους δεν ήθελα να αναφερθώ δημοσίως στο όνομα της εταιρείας. Θα με ενδιέφερε η άποψη σου σχετικά. Έχεις κάποια κακή εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα; Γιατί σκεφτόμουν να πάρω κι από εκεί μια γνώμη...

φίλε με τα λίγα που ξέρω αν είναι baseband chip τότε χάνεις εκτός από το σήμα και wifi Bluetooth , πάντως αν πήγες στο συγκεκριμένο μαγαζί καλό είναι να μη λάβεις σοβαρά τη διάγνωση τους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες