Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Πρόβλημα με το FaceTime στο iOS 6; Αναβαθμίστε στο iOS 7!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/04/2014 - 09:29

facetime_ios_7.jpg


Νέο έγγραφο υποστήριξης της Apple δίνει λύση σε πρόβλημα που ενδέχεται να αντιμετωπίζουν ορισμένοι χρήστες με το FaceTime μετά τις 16 Απριλίου 2014 που προκλήθηκε από ένα ληγμένο πιστοποιητικό συσκευής. Εάν χρησιμοποιείτε συσκευή με iOS 6.1.6, iOS 7.0.4 ή νεότερο το πρόβλημα δεν σας αφορά. Εάν, επίσης, χρησιμοποιείτε υπολογιστή με OS X Mavericks 10.9.2 ή νεότερο, OS X Mountain Lion 10.8 με την τελευταία αναβάθμιση ασφαλείας, OS X Lion 10.7 με την τελευταία αναβάθμιση ασφαλείας, FaceTime για Mac 1.0.5 ή νεότερο για το Mac OS X 10.6, τότε το πρόβλημα δεν σας αφορά.

Η λύση είναι η εξής: Θα πρέπει να αναβαθμίσετε όλες σας τις συσκευές στην τελευταία έκδοση του iOS, OS X ή FaceTime για Mac. Οι κλήσεις FaceTime θα συνεχίσουν να αποτυγχάνουν εάν η iOS ή Mac συσκευή που προσπαθείτε να συνδεθείτε δεν είναι ενημερωμένη. Για το iOS πηγαίνετε στις Ρυθμίσεις->Γενικά->Ενημέρωση λογισμικού και εγκαταστήστε την ενημέρωση που εμφανίζεται. Για το Mac ανοίξτε το App Store και πηγαίνετε στην καρτέλα Updates.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Querd

Querd

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2014 - 14:04

τώρα δηλαδή που έχω ένα iPhone 4S σε v5 πρέπει να το κάνω update? τώρα αυτά είναι χαζομάρες, ήθελα να αφήσω το 4S σε v5 γιατί πετάει, δεν έχω σκοπό να το κάνω update, αυτό σημαίνει ότι το facetime μου δεν θα λειτουργεί?...



#3   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/04/2014 - 21:31

Εχω θεμα με το iphone 4s μου τωρα...
Ειναι jb στην 6.1 και αποτι καταλαβαινετε δεν προκειτε να παω σε ιος 7…
Τι θα κανω με το facetime??
Προσπαθησα να κανω κληση κ να δεχτω κ λεει connection failed, το ipad που ειναι σε ios7 κανει κανονικα κληση κ δεχεται προς και απο iphone 4 jb7.0.4 ...
Καμια γνωμη;;

#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/04/2014 - 21:54

Το Restore δε θα το γλυτώσεις..

 

Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις εκτός απο αυτό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   Querd

Querd

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2014 - 22:04

πω ρε γαμώτο, ξέρω ότι ragearw, αλλα είναι δυνατόν τώρα.. εσκεμμένα αφήνω το τηλέφωνο σε παλαιότερο iOS, και μου κόβουν το facetime? αυτό διορθώνεται με jailbreak? κάνα .plist editor ξέρω εγώ?



#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/04/2014 - 22:15

Θεωρητικά ίσως αν έπαιρνες τα αντίστοιχα αρχεία με iFile απο άλλες συσκευές.

 

Για την ώρα δεν έχει δοκιμαστεί και δεν υπάρχει κάτι επίσημο. Μόνο με μετάβαση σε iOS 7.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/04/2014 - 23:37

Νταβαντζιλικι μου μοιαζει λιγο η σταση-προταση της apple για το θεμα παντως...
Κ δεν το λεω μονο λογω jailbreak, ξερω κοσμο που δεν εχει jb αλλα προτιμαει να μην παει στην ios 7 για λογους ταχυτητας της συσκευης, ειδικα οταν μιλαμε για παλαιοτερες συσκευες...

#8   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/04/2014 - 00:16

Είναι ένα πιστοποιητικό το οποίο έχει λήξει. Ο μόνος λόγος να δουλέψει είναι να αναβαθμιστεί, σωστά; Εφόσον είναι νταβατζιλικι πες μου εσύ πως θέλεις να σου δώσει η Apple το αναβαθμισμένο αρχείο αν όχι με αναβάθμιση...

#9   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/04/2014 - 09:28

Φιλε μου πιστευω πως σιγουρα θα μπορουσε να υπαρχει κι αλλος τροπος...

Το να αναγκαζεις εναν πελατη σου, που συνειδητα (οχι λογω jailbreak) δεν θελει να φυγει απο το ios 6, να το κανει, μου φαινεται νταβατζιλικι κ τσαμπουκας...

 

Δεν σου μιλαω θεωριτικα, εχω ενα iphone 4 στην 6 και εχω δει ποσο κολλαει κ πως συμπεριφερεται η ios 7 στο iphone 4, οποτε οχι δεν θα ήθελα να παω στην 7.

 

Ταυτοχρονα, θα ήθελα να μην χρειαζεται να αποδειξω γιατί δεν θέλω να κανω update σε αλλο ios. Τα χαρακτηριστικα που περιεχει το ios 6 συμπεριλαμβανουν ΚΑΙ το facetime. Τωρα ξαφνικα, μου λενε ΑΝ θελεις facetime πηγαινε στην 7. Αυτο γενναει ενα χ προβλημα στη σχεση πελατη-εταιριας και στην αξιοπιστια της ιδιας και της σωστης διαθεσης των υπηρεσιων της. Αυτο μπορει να αποτελεσει μια πιθανη παραπλανητικη διαφημιση, το γνωριζεις αυτο?

 

Το οτι αγοραζω μια συσκευη η οποια εχει καποιες χ δυνατοτητες σημαινει πως για αυτες τις δυνατοτητες την αγοραζω. Το οτι κανω ενα update στο λογισμικο μου κι αυτο το κανω για τις δυνατοτητες που υποσχεται πως μου προσφερει. Αν πάψει να τις προσφερει, τοτε υπαρχει θεμα...

Φιλικα παντα 



#10   TaDrik

TaDrik

    iPH Enthousiast

  • 477 μηνύματα
  • Twitter:@tadrik
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TaDrik

Δημοσίευση 29/04/2014 - 10:44

Φιλε μου πιστευω πως σιγουρα θα μπορουσε να υπαρχει κι αλλος τροπος...

Το να αναγκαζεις εναν πελατη σου, που συνειδητα (οχι λογω jailbreak) δεν θελει να φυγει απο το ios 6, να το κανει, μου φαινεται νταβατζιλικι κ τσαμπουκας...

Δεν σου μιλαω θεωριτικα, εχω ενα iphone 4 στην 6 και εχω δει ποσο κολλαει κ πως συμπεριφερεται η ios 7 στο iphone 4, οποτε οχι δεν θα ήθελα να παω στην 7.

Ταυτοχρονα, θα ήθελα να μην χρειαζεται να αποδειξω γιατί δεν θέλω να κανω update σε αλλο ios. Τα χαρακτηριστικα που περιεχει το ios 6 συμπεριλαμβανουν ΚΑΙ το facetime. Τωρα ξαφνικα, μου λενε ΑΝ θελεις facetime πηγαινε στην 7. Αυτο γενναει ενα χ προβλημα στη σχεση πελατη-εταιριας και στην αξιοπιστια της ιδιας και της σωστης διαθεσης των υπηρεσιων της. Αυτο μπορει να αποτελεσει μια πιθανη παραπλανητικη διαφημιση, το γνωριζεις αυτο?

Το οτι αγοραζω μια συσκευη η οποια εχει καποιες χ δυνατοτητες σημαινει πως για αυτες τις δυνατοτητες την αγοραζω. Το οτι κανω ενα update στο λογισμικο μου κι αυτο το κανω για τις δυνατοτητες που υποσχεται πως μου προσφερει. Αν πάψει να τις προσφερει, τοτε υπαρχει θεμα...

Φιλικα παντα 

 

Σε όλο τον κόσμο, όλες οι εταιρίες που παράγουν λογισμικό και προγράμματα προτείνουν πάντα ο πελάτης να έχει την τελευταία έκδοση του λογισμικού-προγράμματος που χρησιμοποιεί. Αυτό δεν γίνεται σε καμία περίπτωση εσκεμένα, αλλά για την καλύτερη εξυπηρέτηση και υποστήριξη. 

 

Φαντάσου μια εταιρία να πρέπει να υποστηρίξει 30 πελάτες με διαφορετικές ανάγκες (custom), με διαφορετικές υποδομές και να έχουν και διαφορετικές εκδόσεις!! :huh: :unsure:

 

Οι εταιρίες συγκεντρώνουν τα feedback όλων των πελατών (requests, bugs κτλ), τυχόν αλλαγές σε πιστοποιητικά ή APIs τρίτων κατασκευαστών και τα ενσωματώνουν στις νέες εκδόσεις. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι διορθώνονται τα προβλήματα και σε αυτούς που τα έχουν και σε ΟΛΟΥΣ τους άλλους!!

 

Τέλος οι εταιρίες κάπως πρέπει να βγάλουν λεφτά! Αρα προχωράνε τις εκδόσεις για να έχεις συμβόλαια συντήρησης και υποστήριξης, ή και για να αναβαθμίζεις τον εξοπλισμό σου !


Τελευταία επεξεργασία από: TaDrik, 29/04/2014 - 10:45


#11   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/04/2014 - 10:52

90% εχουν ios7!

 

https://mixpanel.com...te:-2,to_date:0

 

λογικο να θελει και το 9% που εχει ios 6 να παει σε ios 7, δεν νομιζω οτι το κανει επιτιδες αλλα παει το ios 6 μας τελειωσε. το 7 ειναι καλυτερο σε ολα του και αξιζει η αναβαθμηση

 

(πιστευω πως το ios 8 θα ειναι οπως το ios 6 σε ολες τις συσκευες και πιστευω θα το παρει και το i4)


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#12   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/04/2014 - 11:23

Σε όλο τον κόσμο, όλες οι εταιρίες που παράγουν λογισμικό και προγράμματα προτείνουν πάντα ο πελάτης να έχει την τελευταία έκδοση του λογισμικού-προγράμματος που χρησιμοποιεί. Αυτό δεν γίνεται σε καμία περίπτωση εσκεμένα, αλλά για την καλύτερη εξυπηρέτηση και υποστήριξη. 

 

Φαντάσου μια εταιρία να πρέπει να υποστηρίξει 30 πελάτες με διαφορετικές ανάγκες (custom), με διαφορετικές υποδομές και να έχουν και διαφορετικές εκδόσεις!! :huh: :unsure:

 

Οι εταιρίες συγκεντρώνουν τα feedback όλων των πελατών (requests, bugs κτλ), τυχόν αλλαγές σε πιστοποιητικά ή APIs τρίτων κατασκευαστών και τα ενσωματώνουν στις νέες εκδόσεις. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι διορθώνονται τα προβλήματα και σε αυτούς που τα έχουν και σε ΟΛΟΥΣ τους άλλους!!

 

Τέλος οι εταιρίες κάπως πρέπει να βγάλουν λεφτά! Αρα προχωράνε τις εκδόσεις για να έχεις συμβόλαια συντήρησης και υποστήριξης, ή και για να αναβαθμίζεις τον εξοπλισμό σου !

Συμφωνώ εν μέρη σε αυτο που λες.

Ναι μου προτείνουν να εγκαταστησω την νεοτερη εκδοση λογισμικου, αλλα δεν ειναι λογικο να υποχρεωνεις τον πελατη σου να το κανει, αν θελει να συνεχισει να απολαμβανει την εκαστοτε υπηρεσια που εξαρχης του προσεφερε η εταιρια...

Με αυτη την εννοια το λεω το οτι ειναι εκβιαστικη η κινηση της εταιριας..

Ειναι αλλο το να προτεινεις στους καταναλωτες/πελατες σου να κανουν μια ενημερωση λογισμικου και αλλο να τους ΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ να το κανουν γιατι αλλιως τους "κοβεις" τις υπηρεσιες...

Αν πχ προτεινε η εταιρια αναβαθμιση λογισμικου γιατι η νεα εκδοση προσφερει κατι παραπανω ή μια πιο σταθερη ηδη υπαρχουσα υπηρεσια, τοτε επιλεγεις κ εχεις την ελευθερια ειτε να το κανεις ειτε οχι, αλλα σε καθε περιπτωση ακομα κ αν δεν το κανεις θα εχεις την υπηρεσια ακριβως οπως την ειχες πριν. Δεν θα παψεις να την εχεις...



#13   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/04/2014 - 11:25

90% εχουν ios7!

 

https://mixpanel.com...te:-2,to_date:0

 

λογικο να θελει και το 9% που εχει ios 6 να παει σε ios 7, δεν νομιζω οτι το κανει επιτιδες αλλα παει το ios 6 μας τελειωσε. το 7 ειναι καλυτερο σε ολα του και αξιζει η αναβαθμηση

 

(πιστευω πως το ios 8 θα ειναι οπως το ios 6 σε ολες τις συσκευες και πιστευω θα το παρει και το i4)

το ιος 7 μπορει να αξιζει αλλα σε συσκευες νεοτερες... δηλαδη σε Iphone 4 ειναι τα μαυρα του τα χαλια..κολλαει απιστευτα..και το ιδιο φοβαμαι και για το 4ς...

 

μακαρι να ειναι πιο ελαφρυ το ιος 8, αν κ δεν νομιζω πως θα αφορα καν συσκευες τυπου iphone 4...



#14   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/04/2014 - 11:26

το ιος 7 μπορει να αξιζει αλλα σε συσκευες νεοτερες... δηλαδη σε Iphone 4 ειναι τα μαυρα του τα χαλια..κολλαει απιστευτα..και το ιδιο φοβαμαι και για το 4ς...

 

μακαρι να ειναι πιο ελαφρυ το ιος 8, αν κ δεν νομιζω πως θα αφορα καν συσκευες τυπου iphone 4...

ι4 δεν εχω αλλα εχω ακουσει πως με την 7.1 ειναι πολυ καλυτερο, σε 4s που εχει ο ξαδερφος μου ειναι αψογο


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#15   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/04/2014 - 11:29

από το 7,1 και μετά έχουν αλλάξει τα πράγματά και στο 4αρι προς το καλύτερο πάντα αν κάποιος δεν έχει jb δεν υπάρχει λόγος να μένει πίσω .



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες