Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Macbook Pro.Τι πρέπει να γνωρίζω?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
120 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 26/04/2014 - 17:04

Καλησπέρα παιδιά..λοιπόν ο καιρός σχεδόν έφτασε και ήρθε η ώρα να αγοράσω το πρώτο μου Macbook Pro.Είμαι εντελώς άσχετος στον τομέα mac οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αρκετά πράγματα πριν κάνω την κίνηση.

 

Καταρχήν ενδιαφέρομαι για το macbook pro 15.4'' 2013(8 ή 16 gb ) Έχω παρατηρήσει ότι σε πολλά mac βάζουν τα : Early-Mid-Late ..από ότι έχω καταλάβει είναι κάτι με τους μήνες ή μήπως είναι κάτι άλλο ?

 

Η χρήση που θα κάνω θα είναι : Ταινίες, Internet, Επεξεργασία φωτογραφιών / βίντεο, Music production.. Αυτά είναι τα πιο βασικά.Λοιπόν σε πιο θα πρέπει να προβώ σε αυτό με τα 8gb ram ή με τα 16gb?

 

Επίσης επειδή βλέπω πως οι τιμές εδώ Ελλάδα είναι κάπως τσιμπημένες κοιτάω από εξωτερικό..για παράδειγμα από τον Electronic-King-Inc.

Να αγοράσω από αυτόν η θα είναι καλύτερα να περιμένω σε 2 μήνες που θα είμαι Γερμανία να το αγοράσω από εκεί?

 

Ευχαριστώ..

 


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/04/2014 - 18:25

Welcome to the club !. :)

 

1. Θα συνιστούσα 16GB RAM

2. Τα early και συναφή σε συνδυασμό βέβαια με το έτος χαρακτηρίζουν το μοντέλο.

3. Όσο αφορά από που θα το αγοράσεις, πρώτο κριτήριο είναι προφανώς η τιμή.

Πάντως για το Electronic King νομίζω ότι υπάρχει στην σελίδα ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο.

 

Αυτά προς το παρόν, για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε.


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 26/04/2014 - 18:28

vires acquirit eundo


#3   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 26/04/2014 - 18:30

Καλώς σας βρήκα :)

 

Και εγώ να πω την αλήθεια για το 16gb στρέφομαι μιας και το θέλω πύραυλο.

 

Για παράδειγμα βρήκα το 16gb σε αυτήν την τιμή..κάτι δεν μου κολλάει όμως γιατί 2500 κάνει κανονικά.


Τελευταία επεξεργασία από: Tziko18, 26/04/2014 - 18:30

We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/04/2014 - 18:38

Φίλε μου πωλητής είναι ο Electronic King, το μηχάνημα αποστέλλεται από Αγγλία επομένως δεν υπάρχουν τελωνειακές επιβαρύνσεις.

Η τιμή είναι καταπληκτική, όμως δεν έχω εμπειρία στην διεκπεραίωση τέτοιων προσφορών. . Βασικά θα μπορούσα να πω να το χτυπήσεις,

αλλά περίμενε την γνώμη κάποιου ειδήμονα.

 

Βέβαια με την RAM ;.


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 26/04/2014 - 18:39

vires acquirit eundo


#5   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 26/04/2014 - 18:41

Ναι και εγώ κάπως περίεργο το είδα..

 

Κάτι ακόμα ..σε αυτά τα μοντέλα γίνεται επέκταση σκληρού ή όχι ?Επίσης τα 256gb είναι SSD ή HDD?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#6   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/04/2014 - 18:48

Ο δίσκος είναι SSD, υπάρχουν κάτι πανάκριβα kit, όπου τον αντικαθιστάς με μεγαλύτερο

και σε μια enclosure που τους συνοδεύει βάζεις τον παλιό για χρήση του σαν εξωτερικό.

 

Δεν νομίζω ότι αξίζει όλη αυτή η ιστορία, μπορείς να πάρεις έναν μηχανικό εξωτερικό

μεγάλης χωρητικότητας και να φυλάς εκεί τυχόν ογκώδη αρχεία.


vires acquirit eundo


#7   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/04/2014 - 18:54

Παρέλειψα να αναφέρω ότι μπορείς να το παραγγείλεις με SSD 1TB, αλλά δεν νομίζω. 


vires acquirit eundo


#8   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2014 - 19:00

Διάβασε αυτό για τον Electronic King να σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

Όπως θα διαβάσεις και στο topic ο συγκεκριμένος πωλητής είναι αρκετά αξιόπιστος και έχουν αγοράσει αρκετοί από αυτόν.

 

Επίσης, εάν ψάξεις και στα υπόλοιπα MacBook που πουλάει,θα δεις οτι μπορείς να βρεις όλα τα τρέχοντα μοντέλα αλλά και παλαιότερα ή ακόμα και να του ζητήσεις κάποιο B.T.O μοντέλο.

 

Εάν θέλεις οπωσδήποτε 16GB Ram ή 512GB SSD, μπορείς να πάρεις π.χ. το βασικό Retina που ανέφερες με 16GB Ram και μεγαλύτερης χωρητικότητας SSD ή το πιο ακριβό μοντέλο.

 

       Το βασικό με 16GB Ram.

π.χ

       Το κορυφαίο μοντέλο.


Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 26/04/2014 - 19:03


#9   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 26/04/2014 - 22:05

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.Dennis πολύ κατατοπιστική απάντηση αλλά εγώ σκεφτόμουν να διαθέσω μέχρι 1500€ maximum και αυτά ξεφεύγουν.

 

Λέτε να έχει μεγάλη διαφορά σε αυτά που το χρειάζομαι το 16gb από ότι θα έχει το 8gb?

 

Αν πάρω το 8gb δεν γίνεται αναβάθμιση σε 16gb σωστά?


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#10   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 26/04/2014 - 22:20

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.Dennis πολύ κατατοπιστική απάντηση αλλά εγώ σκεφτόμουν να διαθέσω μέχρι 1500€ maximum και αυτά ξεφεύγουν.

 

Λέτε να έχει μεγάλη διαφορά σε αυτά που το χρειάζομαι το 16gb από ότι θα έχει το 8gb?

 

Αν πάρω το 8gb δεν γίνεται αναβάθμιση σε 16gb σωστά?

Καλησπέρα. Λες στο αρχικό σου post ότι το χρειάζεσαι για επεξεργασία βίντεο. Μόνο και μόνο αυτό, σε κάνει να πας στο κορυφαίο μοντέλο που είναι το μόνο που έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών(gtx 750m). Αυτή του επεξεργαστή δε θα σε καλύψει. Συν του ότι για μένα για τις υπόλοιπες χρήσεις που το θες όπως music production, θα θες τα 16gb μνήμης αρκετά σύντομα. Οπότε εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα να δώσω το κάτι παραπάνω και να πάρω κάτι που ξέρω ότι θα με καλύψει 100%. Το κορυφαίο μοντέλο έχει αρκετά περισσότερα από το βασικό. Διπλάσιο SSD, ξεχωριστή κάρτα γραφικών, διπλάσια RAM 16GB, γρηγορότερο επεξεργαστή. Επίσης για το συγκεκριμένο μοντέλο μπορώ να σου πω και προσωπικά τη γνώμη μου γιατί αυτό έχω και εγώ και το αγόρασα επίσης από τον electronic king. Αν δεν κάνω λάθος, το ίδιο και ο dennis97.

 

EDIT: Για τη ram ό,τι πάρεις τώρα. Είναι κολλημένες πάνω στη μητρική.


Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 26/04/2014 - 22:20


#11   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 26/04/2014 - 22:34

Οπότε λίγο υπομονή παραπάνω να πάρω το 16gb μοντέλο.

 

Το βασικό (με τα 16gb) θα με καλύψει σωστά?Μιας και σκληρό μπορώ να πάρω και εξωτερικό όπως είπε και ο φίλος dennis.

 

Κάποια άλλη διαφορά εκτός από τον σκληρό δεν βλέπω να έχουνε..(400€ πάνω για 256gb)

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις..


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#12   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/04/2014 - 22:38

Καλησπέρα παιδιά..λοιπόν ο καιρός σχεδόν έφτασε και ήρθε η ώρα να αγοράσω το πρώτο μου Macbook Pro.Είμαι εντελώς άσχετος στον τομέα mac οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αρκετά πράγματα πριν κάνω την κίνηση.

 

Καταρχήν ενδιαφέρομαι για το macbook pro 15.4'' 2013(8 ή 16 gb ) Έχω παρατηρήσει ότι σε πολλά mac βάζουν τα : Early-Mid-Late ..από ότι έχω καταλάβει είναι κάτι με τους μήνες ή μήπως είναι κάτι άλλο ?

 

Η χρήση που θα κάνω θα είναι : Ταινίες, Internet, Επεξεργασία φωτογραφιών / βίντεο, Music production.. Αυτά είναι τα πιο βασικά.Λοιπόν σε πιο θα πρέπει να προβώ σε αυτό με τα 8gb ram ή με τα 16gb?

 

Επίσης επειδή βλέπω πως οι τιμές εδώ Ελλάδα είναι κάπως τσιμπημένες κοιτάω από εξωτερικό..για παράδειγμα από τον Electronic-King-Inc.

Να αγοράσω από αυτόν η θα είναι καλύτερα να περιμένω σε 2 μήνες που θα είμαι Γερμανία να το αγοράσω από εκεί?

 

Ευχαριστώ..

 

  Αφού είσαι γύρω στα 1500€, μια χαρα είναι αυτός ο υπολογιστής.

 

Βγαίνει δλδ γύρω στα 1578€ ( 1300 GBP). Τοσο τα βρίσκεις και τα ρεφουρμπιστ της Αππλ από το επίσημο site της. 

 

Τώρα για την μνήμη, 8 η 16gb είναι κάτι πολύ σχετικό. Είσαι επαγγελματίας;; Δλδ γραφίστας αρχιτέκτονας φωτογράφος κτλ;; Γιατί αν όχι, και κρίνοντας από την ηλικία σου (@Tziko18) αν είναι όντως αυτή, μάλλον περισσότερο ερασιτεχνικά και για το κέφι  σου τον θέλεις, παρα για επαγγελματική χρήση.

 

Αν όντως είναι έτσι, τα 8gb στον συγκεκριμένο υπολογιστή, με το συγκεκριμένο λογισμικό (Μαβερικς) είναι παραπάνω από μια χαρα για τις ανάγκες σου.

 

Όσο για την επίσκεψη σου στην Γερμανία, αν έχεις εκεί δικά σου άτομα, και αν μιλάς την γλώσσα, όλο και κάτι καλο μπορείς να πετύχεις και εκεί. ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#13   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 26/04/2014 - 22:46

  Αφού είσαι γύρω στα 1500€, μια χαρα είναι αυτός ο υπολογιστής.

 

Βγαίνει δλδ γύρω στα 1578€ ( 1300 GBP). Τοσο τα βρίσκεις και τα ρεφουρμπιστ της Αππλ από το επίσημο site της. 

 

Τώρα για την μνήμη, 8 η 16gb είναι κάτι πολύ σχετικό. Είσαι επαγγελματίας;; Δλδ γραφίστας αρχιτέκτονας φωτογράφος κτλ;; Γιατί αν όχι, και κρίνοντας από την ηλικία σου (@Tziko18) αν είναι όντως αυτή, μάλλον περισσότερο ερασιτεχνικά και για το κέφι  σου τον θέλεις, παρα για επαγγελματική χρήση.

 

Αν όντως είναι έτσι, τα 8gb στον συγκεκριμένο υπολογιστή, με το συγκεκριμένο λογισμικό (Μαβερικς) είναι παραπάνω από μια χαρα για τις ανάγκες σου.

 

Όσο για την επίσκεψη σου στην Γερμανία, αν έχεις εκεί δικά σου άτομα, και αν μιλάς την γλώσσα, όλο και κάτι καλο μπορείς να πετύχεις και εκεί. ;-)

Δεν είμαι επαγγελματίας αλλά πρόκειται να ασχοληθώ με το αντικείμενο για αυτό το αναφέρω.. (20 είμαι παρεμπιπτόντως απλά είναι το τυχερό μου νούμερο :) )

 

Και δικά μου άτομα έχω και την γλώσσα μιλάω ..πιστεύεις καλύτερα από εκεί ? Αλλά οι τιμές είναι πολύ off badget.


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#14   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 26/04/2014 - 22:53

Διάβασε λίγο την απάντησή μου πιο πάνω. Δεν είναι μόνο ο σκληρός η διαφορά. Συνολικά είναι 4 διαφορές.


Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 26/04/2014 - 22:53


#15   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 26/04/2014 - 22:56

Την διάβασα αλλά κατάλαβα ότι οι διαφορές είναι από το μοντέλο με τα 8gb!


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες