Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Macbook Pro.Τι πρέπει να γνωρίζω?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
120 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/07/2014 - 22:29

Εννοείται ότι περί ορέξεως...

 

Απλώς μια φιλική συμβουλή για νέους αγοραστές, και ειδικά για νεαρά άτομα με μικρή εμπειρία στον χώρο τον υπολογιστών και ειδικά της Αππλ.


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/07/2014 - 22:55

Η apple πλέον δένει το οικοσύστημα της και προσανατολίζεται σε software . Το να τα κανείς όλα εύκολα και απλά για πολλούς ειναι σημαντικότερο και τα προτιμούν απο τα θηρία άλλων εταιριών. Επίσης το μηλο πισω δίνει πρόσθετη αξία στον καταναλωτή (και σιγουριά ) , δεν λέω οτι ειναι ο μόνος λόγος το να εισαι ποζερι φυσικά .

Ps. Προσωπική μου άποψη και πάλι ..

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 10/07/2014 - 22:58


#33   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/07/2014 - 00:29

Δεν λέω το αντίθετο για την Αππλ, για την διαφορά μεταξύ των μοντέλων της περισσότερο μιλάω.$$$$

 

Αν δεν μου άρεσε η Αππλ ούτε εδώ μεσα θα έγραφα, ούτε από Μακ-μπουκ.

 

Απλώς λέω προσοχή στα φούμαρα και τις μεταξωτές κορδέλες. 

 

Μην κοιτάτε τι χρώμα έχει το νοτιφικειτον σέντερ πχ, αλλα πρώτον τι προσφέρει, και δεύτερον ποσο καλύτερο, και λειτουργικό  είναι  από το προηγούμενο μοντέλο του ενός 2,3 χρόνων. 

 

Ένα απλό παράδειγμα για σόφτγουερ. Το ίδιο και για χάρντγουερ.

 

Μην κοιτάτε αν λέπτυνε το Pro ας πούμε. Κοιτάτε τι προσφέρει και αν τα 500 + ευρω που ζητάνε αξίζει την διαφορά με τον προκάτοχο του, που είναι και επεκτάσιμος. (κάτι που δεν είναι ο ρετινα στις Ραμ)

 

Με απλα λογια, στην σημερινή εποχή, θεωρώ τα προϊόντα της υπερεκτιμημένα.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 11/07/2014 - 00:38

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#34   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/07/2014 - 00:34

Αυτο κάνει τα προηγούμενα ποστ να φαίνονται άκυρα :S
Good point τότε , ο,τι καλύπτει τις ανάγκες του καθενός και εδώ στο Iph είστε για να βοηθάτε .

#35   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/07/2014 - 00:39

Αυτο κάνει τα προηγούμενα ποστ να φαίνονται άκυρα :S
 

 

Όχι αν διαβάσεις με προσοχή τι λέω. ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#36   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/07/2014 - 00:39

Τα δικά μου μεχρι ενός σημείου ;)

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 11/07/2014 - 00:40


#37   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/07/2014 - 00:40

Από εκεί και πέρα συνεχίζω εγώ τότε ...  :)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 11/07/2014 - 00:43

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#38   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/07/2014 - 11:03

Η apple πλέον δένει το οικοσύστημα της και προσανατολίζεται σε software . Το να τα κανείς όλα εύκολα και απλά για πολλούς ειναι σημαντικότερο και τα προτιμούν απο τα θηρία άλλων εταιριών. Επίσης το μηλο πισω δίνει πρόσθετη αξία στον καταναλωτή (και σιγουριά ) , δεν λέω οτι ειναι ο μόνος λόγος το να εισαι ποζερι φυσικά .

Ps. Προσωπική μου άποψη και πάλι ..

Πως φαινεται ο ανθρωπος που ξερει μαρκετινγκ :)

#39   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/07/2014 - 13:41

Απο μκτ άλλο τιποτα :P

#40   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 11/07/2014 - 16:29

Πόσο σίγουρο είναι ότι δεν θα δούμε καινούρια MBP φέτος?

 

Αν είναι να περιμένω 1 ή και παραπάνω χρόνια παίρνω το φετινό ας είναι και late 2013 δεν με πειράζει.

 

Απλά εγώ θέλω να μου κρατήσει αρκετό καιρό και να μην κολλάει το κυριότερο στο μέλλον με updates.(τώρα κοντινό-μακρινό ότι προκύψει)

 

Και επίσης δεν ξέρω αν με καλύψει το μοντέλο με τα 8gb (Ram) πλήρως και απ'ότι ξέρω δεν γίνεται και αναβάθμιση στα τελευταία μοντέλα σωστά?


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#41   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 11/07/2014 - 23:46

Πόσο σίγουρο είναι ότι δεν θα δούμε καινούρια MBP φέτος?

 

Αν είναι να περιμένω 1 ή και παραπάνω χρόνια παίρνω το φετινό ας είναι και late 2013 δεν με πειράζει.

 

Απλά εγώ θέλω να μου κρατήσει αρκετό καιρό και να μην κολλάει το κυριότερο στο μέλλον με updates.(τώρα κοντινό-μακρινό ότι προκύψει)

 

Και επίσης δεν ξέρω αν με καλύψει το μοντέλο με τα 8gb (Ram) πλήρως και απ'ότι ξέρω δεν γίνεται και αναβάθμιση στα τελευταία μοντέλα σωστά?

Το μοντέλο θα σε υπερκαλύψει 1000% για τουλάχιστον 4-5 χρόνια για τη χρήση που το θες χωρίς να κολλάει. Πλέον οι σημερινοί υπολογιστές δεν είναι οριακά σε επιδόσεις με αυτές που χρειάζονται οι εφαρμογές όπως παλιότερα. Δε χρειάζεται να περιμένεις. Αν σκεφτείς ότι βγάζει macbook pro κάθε 1μιση χρόνο περίπου και το τελευταίο βγήκε Οκτώβριο, καταλαβαίνεις ότι θα κάνει αρκετό καιρό ακόμα. Για το αν πας σε 8 ή 16GB είναι δικιά σου επιλογή. Απλά σκέψου το καλά γιατί όντως δεν μπορείς να αλλάξεις μνήμες μετά. Είναι κολλημένες. Σήμερα τα 8GB για τη χρήση που το θες είναι καλά. Κανείς δε ξέρει να σου πει αν θα είναι καλά όμως και μετά από 4 χρόνια. Εκτός και αν δε σκοπεύεις να το κρατήσεις τόσο. Εγώ προσωπικά έχω 16.



#42   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/07/2014 - 00:30

Εάν όντως ισχύουν οι φήμες που θέλουν την Intel να δίνει τους Broadwell το 2015,τότε πιστεύω θα παρουσιάσει κάποια light αναβάθμιση μες στον Οκτώβριο-Νοέμβριο.

 

Δε νομίζω να αφήσει παραπάνω από 1 χρόνο ακριβώς την ίδια συσκευή στην αγορά.Έστω λίγο πιο γρήγορo flash storage και ελάχιστα καλύτερο επεξεργαστή.

 

DDR4 μνήμες λογικά μες στο 2015.

 

Εδώ στο προηγούμενο Retina 15,4 που είχε παρουσιάσει τον Ιούνιο του 2012,αναβάθμισε ελαφρώς τον επεξεργαστή τον Ιανουάριο του 2013.

 

 



#43   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/07/2014 - 00:36

Εάν όντως ισχύουν οι φήμες που θέλουν την Intel να δίνει τους Broadwell το 2015,τότε πιστεύω θα παρουσιάσει κάποια light αναβάθμιση μες στον Οκτώβριο-Νοέμβριο.

 

Δε νομίζω να αφήσει παραπάνω από 1 χρόνο ακριβώς την ίδια συσκευή στην αγορά.Έστω λίγο πιο γρήγορo flash storage και ελάχιστα καλύτερο επεξεργαστή.

 

DDR4 μνήμες λογικά μες στο 2015.

 

Εδώ στο προηγούμενο Retina 15,4 που είχε παρουσιάσει τον Ιούνιο του 2012,αναβάθμισε ελαφρώς τον επεξεργαστή τον Ιανουάριο του 2013.

εγώ θέλω να ρωτήσω MAC PRO ή MAC AIR? και γιατί?



#44   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 12/07/2014 - 00:44

Το μοντέλο θα σε υπερκαλύψει 1000% για τουλάχιστον 4-5 χρόνια για τη χρήση που το θες χωρίς να κολλάει. Πλέον οι σημερινοί υπολογιστές δεν είναι οριακά σε επιδόσεις με αυτές που χρειάζονται οι εφαρμογές όπως παλιότερα. Δε χρειάζεται να περιμένεις. Αν σκεφτείς ότι βγάζει macbook pro κάθε 1μιση χρόνο περίπου και το τελευταίο βγήκε Οκτώβριο, καταλαβαίνεις ότι θα κάνει αρκετό καιρό ακόμα. Για το αν πας σε 8 ή 16GB είναι δικιά σου επιλογή. Απλά σκέψου το καλά γιατί όντως δεν μπορείς να αλλάξεις μνήμες μετά. Είναι κολλημένες. Σήμερα τα 8GB για τη χρήση που το θες είναι καλά. Κανείς δε ξέρει να σου πει αν θα είναι καλά όμως και μετά από 4 χρόνια. Εκτός και αν δε σκοπεύεις να το κρατήσεις τόσο. Εγώ προσωπικά έχω 16.

Σωστότατος :) οπότε δεν πρόκειται να περιμένω τα νέα μοντέλα.

 

Δεν ξέρω πόσο θα το κρατήσω .Αν βγάλει σοβαρή αναβάθμιση του χρόνου θα το αλλάξω αλλιώς 2 χρονάκια περίπου!

 

Εσύ τι λες?


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#45   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 12/07/2014 - 07:21

Σωστότατος :) οπότε δεν πρόκειται να περιμένω τα νέα μοντέλα.

Δεν ξέρω πόσο θα το κρατήσω .Αν βγάλει σοβαρή αναβάθμιση του χρόνου θα το αλλάξω αλλιώς 2 χρονάκια περίπου!

Εσύ τι λες?

Του χρόνου σίγουρα θα βγάλει σοβαρή αναβάθμιση. Αν σκέφτεσαι να το κρατήσεις 2 χρόνια μόνο, τότε πήγαινε σε 8GB. Σε τόσο χρονικό διάστημα δε νομίζω να έρθουν τα πάνω κάτω από απαιτήσεις για τα προγράμματα. Και μετά αν αλλάξεις πας σε εκείνο με 16GB. Αν όμως υπάρχει πιθανότητα να το κρατήσεις παραπάνω γνώμη μου πας σε 16.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες