Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Ξεχασμένο Apple id ή/και Password και ενεργοποίηση iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/05/2014 - 00:04

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Από τη μέρα που κυκλοφόρησε το iOS 7, ένα από τα χαρακτηριστικά που εισήγαγε η Apple ήταν το Activation Lock, με το οποίο μία συσκευή δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί αν δεν μπει ο κωδικός του τελευταίου λογαριασμού Apple id με τον οποίο ήταν συνδεδεμένη.

 

0M0UKQk.png

 

Μία ομολογουμένως πολύ χρήσιμη λειτουργία για τον τελικό χρήστη που μπορεί να δράσει ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΑ για τους επίδοξους ελαφροχέρηδες που καραδοκούν να αρπάξουν την αγαπημένη σας συσκευή.

 

Καθημερινά τα τόπικ είναι ΠΟΛΛΑ από ανθρώπους που θέλουν να ενεργοποιήσουν τέτοια τηλέφωνα.

Η θέση του φόρουμ δεν είναι να κρίνει το αν κάποιος που ζητάει βοήθεια είναι κλέφτης ή το τηλέφωνο δεν είναι δικό του. Αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο, σε όσα ακολουθούν παρακάτω δεν πρόκειται να βρει λύση.

Όσο απίθανο και αν είναι να ξεχάσει κάποιος τους κωδικούς που χρησιμοποιεί καθημερινά για να μπει στο mail του ή για να κατεβάσει εφαρμογές από το AppStore, η στατιστική μας λέει ότι δεν αποκλείεται να συμβεί. Και όταν συμβεί τι κάνουμε?

Αν το κινητό το οποίο θέλετε να ενεργοποιήσετε είναι δικό σας, τότε δεν έχετε να φοβηθείτε απολύτως τίποτα.

Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα σας δείξουμε το πως να το ενεργοποιήσετε.

 

 

 

Σενάριο 1ο

 

- Πρόβλημα: Δεν θυμάμαι τον κωδικό του Apple id μου.

- Λύση: Εφόσον θυμάστε το Apple id username αλλά όχι τον κωδικό, τα πράγματα είναι απλά. Πατάτε εδώ και επιλέγετε reset password. Στη συνέχεια ανοίγετε το mail σας (αυτό το οποίο έχετε συνδεδεμένο με το Apple id σας) και ακολουθείτε τις οδηγίες που σας έχει αποστείλει η Apple. Αφού επανακτήσετε τον κωδικό σας, ενεργοποιείτε το τηλέφωνο.

 

ORIo53I.jpg

 

 

 

 

Σενάριο 2ο

 

- Πρόβλημα: Δεν θυμάμαι το Apple id μου (username)/Δε θυμάμαι με ποιό mail το έχω σετάρει.

- Λύση: Στην οθόνη ενεργοποίησης θα δείτε ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι (όχι όλο) του συγκεκριμένου Mail. Ίσως αυτό σας βοηθήσει να θυμηθείτε ποιό από τα mail σας έχετε χρησιμοποιήσει:

 

dsHK4us.png

 

Αν βέβαια για τον οποιοδήποτε λόγο το τηλέφωνο είχε διαγραφεί μέσω Find my iPhone, τότε κάτι τέτοιο δεν θα είναι εφικτό καθώς δεν θα βλέπετε ΟΥΤΕ αυτό το μερικό κομμάτι του Apple id σας αλλά θα βλέπετε κάτι τέτοιο:

 

3CLfP4C.jpg

 

Σε αυτήν την περίπτωση (ή αν δε σας θυμίζει κάτι το κομμάτι του Apple id που φαίνεται), εάν είχατε κάνει authorize τον υπολογιστή σας στο itunes, μπορείτε απλά να ανοίξετε το iTunes στον υπολογιστή σας. Εκεί στην τοποθεσία που θα δείτε στο παρακάτω screenshot θα δείτε το Apple id σας το οποίο είναι και το email στο οποίο είναι συνδεδεμένο:

 

lNWqQ2K.jpg

 

Τέλος, στην περίπτωση που είχατε προωθήσει το mail το οποίο δεν θυμάστε σε κάποιο άλλο που χρησιμοποιείται τώρα, ελέγξτε μήπως έχετε κρατημένο κάποιο mail από την Apple που να αναφέρει το Apple id σας.

 

 

Σενάριο 3ο

 

- Πρόβλημα: Δεν θυμάμαι τον κωδικό ώστε να μπω στο email μου για να κάνω ανάκτηση.

- Λύση: Όλοι οι πάροχοι Mail έχουν τρόπο ανάκτησης κωδικού. Μπορείτε να δοκιμάσετε να κάνετε ανάκτηση κωδικού και εκεί. Αφού ανακτήσετε τον κωδικό του mail σας, ακολουθείτε το Σενάριο 1ο. Αν ούτε αυτό είναι δυνατό, τότε πηγαίνετε στο επόμενο σενάριο.

 

 

Σενάριο 4ο

 

- Πρόβλημα: Ισχύουν ΟΛΑ τα παραπάνω. ΔΕΝ θυμάμαι τον κωδικό του Apple id μου, ΔΕΝ θυμάμαι το Apple id μου (username)/ΔΕΝ θυμάμαι με ποιό mail το έχω σετάρει, ΔΕΝ θυμάμαι τον κωδικό ώστε να μπω στο email μου για να κάνω ανάκτηση.

- Λύση: Δεν έχετε κανέναν λόγο να ανησυχείτε. Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την Apple, όπου ΑΦΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ότι το τηλέφωνο είναι δικό σας, θα σας ξεκλειδώσουν το τηλέφωνο. Ας δούμε τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε:

 

  • Τηλεφωνείτε στο τηλεφωνικό κέντρο της Apple στο τηλέφωνο 0080044145417
  • Αφού συνδεθείτε με κάποιον από την εξυπηρέτηση και του εξηγήσετε τι συμβαίνει, θα σας ζητήσει το ΙΜΕΙ ή το Serial Number του κινητού (θα σας πει το πως θα τα βρείτε αν δεν τα γνωρίζετε).
  • Στη συνέχεια θα σας ζητήσει να του στείλετε με φωτογραφία ή σκαναρισμένη την απόδειξη αγοράς του τηλεφώνου σας. Μάλιστα μετά το τέλος της συνομιλίας σας θα σας έρθει και ένα σχετικό mail με οδηγίες του πως θα κάνετε την αποστολή που θα μοιάζει κάπως έτσι:

w1WSl6w.jpg

  • Η απόδειξή σας θα πρέπει να έχει εμφανώς αναγραμμένο επάνω το ΙΜΕΙ ή το Serial Number του τηλεφώνου. Αν και δεν είναι υποχρεωτικό, ΔΕΝ θα έβλαπτε να βάζατε στη φωτογραφία δίπλα στην απόδειξη και το πίσω μέρος του κουτιού του τηλεφώνου ώστε να φαίνεται ότι πρόκειται για το ίδιο προϊόν:

EVlZsVK.jpg

  • Αν πάλι δεν έχετε την απόδειξη αγοράς, μπορείτε να πάτε στο κατάστημα όπου το αγοράσατε και να ζητήσετε να γίνει επανεκτύπωση, όπως στη φωτογραφία που ακολουθεί:

POFizmo.jpg

  • Πολλοί από εσάς ίσως έχετε αγοράσει κάποιο μεταχειρισμένο τηλέφωνο. Κανονικά θα έπρεπε ο πωλητής να σας έχει δώσει και την απόδειξη αγοράς οπότε θα είστε ΟΚ. Αν δεν την έχετε και δεν ξέρετε από που έγινε η αγορά ώστε να ζητήσετε επανεκτύπωση, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με αυτόν που σας πούλησε το τηλέφωνο για να σας δώσει την απόδειξη ή να σας πει από που έγινε η αγορά.
  • Αφού λοιπόν αποστείλετε τα αποδεικτικά στην Apple, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να περιμένετε. Μετά από 2-3 εργάσιμες (ίσως και λιγότερο), θα λάβετε ένα mail (στο mail επικοινωνίας που θα τους έχετε δώσει) το οποίο θα σας ενημερώνει ότι το τηλέφωνό σας ξεκλειδώθηκε και που θα μοιάζει κάπως έτσι:

E43Ckb7.jpg

 

Συγχαρητήρια! Έχετε πλέον ξεκλειδώσει το iPhone σας! Προσέξτε μόνο να μην ξαναξεχάσετε τον κωδικό σας γιατί θα πρέπει να ξαναμπείτε σε όλη αυτή την κουραστική ομολογουμένως διαδικασία.

 

Εάν δεν έχετε τα απαραίτητα στοιχεία για να ακολουθήσετε κάποιο από τα παραπάνω βήματα, τότε λυπούμαστε πολύ, αλλά κρατάτε μία άχρηστη συσκευή καθώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος ενεργοποίησης...

 

 

Special Thanks για τον οδηγό στον χρήστη Parhss.


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 28/01/2016 - 21:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 02/05/2014 - 00:58

ωραιος  :D



#3   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/05/2014 - 01:11

Τωρα πλεον ΔΕΝ υπαρχουν δικαιολογιες για κενεναν! Καιρος ηταν..



#4   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/05/2014 - 01:12

Nsxbass έχεις πολύ όρεξη ....

#5   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/05/2014 - 01:23

Dominator ευχαριστώ.

Δεν πήγαινε άλλο με τα τοπικ και τους ξεχασμένους κωδικούς.

Αν κάποιος θεωρεί ότι υπάρχει η οποιαδήποτε παράληψη στον οδηγό, πείτε το να το προσθέσουμε!

#6   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/05/2014 - 01:28

Τα έχεις καλύψει όλα ...
πρέπει να κοπαναγες το κεφάλι σου την οθόνη με αυτά που γράφονταν και δεν αντεξες αλλο ....

#7   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.040 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 02/05/2014 - 01:38

αμα το κινητο εχει γινει αντικατασταση με ανακατασκευασμενο το νεο κινητο εχει το ιδιο imei με το παλιο? η απο το σερβις σ δινουν νεα αποδειξη με το νεο imei?



#8   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/05/2014 - 01:47

Όχι δεν έχει ίδιο imei είναι άλλη συσκευή σου δίνουν χαρτί αντικατάστασης

#9   rtifosi

rtifosi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:PS3

Δημοσίευση 02/05/2014 - 02:00

Εξαιρετικος οδηγος! Μπραβο. 



#10   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/05/2014 - 03:21

Καλά για να ξεχάσει κάποιος τους κωδικούς του η ερωτοχτυπημενος ειναι η και εγώ δεν ξέρω τι. Όσο αφορά για τον οδηγό καλύπτει τους προβληματισμούς ....

#11   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/05/2014 - 03:24

Τα screenshot που βλέπεις στον οδηγό είναι από περίπτωση ανθρώπου που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τους ξέχασε.

 

Οπότε τίποτα δεν είναι απίθανο.



#12   Token

Token

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:iTok3n

Δημοσίευση 02/05/2014 - 03:46

Πολύ καλό ! Άν θύμάστε είχα και γώ το ίδιο πρόβλημα ( γιατί δυστυχώς αγόρασα μεταχειρισμένο) αλλά κανόνισα απλά μία συνάντηση με τον τύπο που μου το πούλησε και έβαλε το apple id του, έβαλα το δικό μου επιτόπου και όλα καλώς. ! Ξέρει κανείς άν και εφόσον πρόκειτε στο μέλον να διαγραφεί σε κάποιο restore ή update και να χρειάζομαι πάλι τα στοιχεία του παλικαριού? ( Πραγματικά στην αρχή νόμιζα μήπως την είχα πατήσει ) . Αλλά όμως και πάλι . Ναί μέν ΠΟΛΥ καλό σάν ασφάλεια αλλά και να μου το κλέψουν?? Ούτε να το βρώ πρόκειτε, ούτε να μου το φέρει πίσω :unsure: . Το μόνο καλό είναι οτι δέν θα μπορέσει ποτέ να το "ευχαριστηθεί" .



#13   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/05/2014 - 03:58

Απο την στιγμή που πέρασες τα δικά σου όχι δεν θα έχεις πρόβλημα ....

#14   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 02/05/2014 - 07:27

Επιτελους.μπραβο στον παρη γιατις πληροφοριες αλλα και στον nsxbass για την ολοκληρωση του ποστ.τωρα να δειτε τι θα γινει και με τα υπολοιπα που θα κλειδωνονται απο το δικτυο αν δηλωθουν κλεμμενα...ειχε παραγινει το κακο με τα κλεμμενα!

#15   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/05/2014 - 09:16

Εξαιρετικός οδηγός!!! Ευχαριστούμε nsxbass!


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες