Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοήθεια για αγορά Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
148 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/05/2014 - 11:52

Λοιπόν ήρθε ο καιρός να αντικαταστήσω το laptop που είναι παλαιολιθικής εποχής και θέλω να περάσω σε Mac, έχω iphone και ipad αλλά ποτέ στο παρελθόν δεν είχα εμπειρία από Mac γι αυτό έχω αρκετές ερωτήσεις.

- Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα μετά από τόσα χρόνια στα windows;

 

-iMac ή Mac Book retina? Κλίνω προς το iMac αφού δεν με πολυενδιαφέρει η φορητότητα λόγω iPad

 

- Αν καταλήξω σε iMac από που; Με μια γρήγορη έρευνα αγοράς παρατήρησα ότι στο iStorm έχεις την δυνατότητα παραμετροποίησης το plaisio όμως έχει περισσότερες άτοκες.

 

- Αξίζει το fusion drive?

 

- Κάθε πρόταση και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Αυτά για αρχή για να μην σας κουράσω αλλά έπεται και συνέχεια... 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/05/2014 - 12:15

Αν πάρεις IMac όποιον και να πάρεις θα του βάλεις Fusion Drive...

Πρόβλημα δεν θα έχεις κανένα. Ίσα ίσα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/05/2014 - 13:08

Αν πάρεις IMac όποιον και να πάρεις θα του βάλεις Fusion Drive...

Πρόβλημα δεν θα έχεις κανένα. Ίσα ίσα.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα με το fusion drive?



#4   Giannis1981

Giannis1981

    iPH Enthousiast

  • 576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/05/2014 - 13:20

- Χτύπα τον 27άρη τον iMac και θα με θυμηθείς (μιας και δεν σε ενδιαφέρει η φορητότητα τόσο).

 

- Προσωπικά προτίμησα iStorm που εξειδικεύεται στα προϊόντα της Apple, επίσης ότι χρειάστηκα μετά την αγορά, επικοινώνησα και ήταν εκεί.

 

- Του έχω SSD δίσκο και το μηχάνημα πετάει, κάνει μόλις 8 δευτερόλεπτα να ανοίξει, γνώμη μου είναι αν κάνεις την αγορά να πας οπωσδήποτε σε Fusion Drive, υπάρχει αισθητή διαφορά.



#5   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/05/2014 - 13:23

Να σου πω την γνώμη μου, αγόρασα iMac 27" σε 4 μήνες τον πούλησα για να αγοράσω MacBook Pro 15" Retina, εαν θέλεις σταθερό και περνάς χρόνο στο σπίτι για να κάτσεις στο iMac, παρε iMac με Fusion οπως σου είπε και ο Jim επανω, αλλα εαν σου αρέσει η φορητότητα παρε το pro με την ρέτινα, εγω δεν είχα ποτε λαπτοπ στην ζωη μου παντα σταθερό, αλλα αυτο το μηχάνημα το εχω λατρέψει ;)


Τελευταία επεξεργασία από: slay3rg1, 23/05/2014 - 13:23


#6   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/05/2014 - 14:32

Επίσης αν δεν θες να δώσεις 1600/1800 ++ και δεν θα χρησιμοποιήσεις αρκετά βαρύα προγράμματα, σε ενδιαφέρει και η φοριτότητα κοίτα και το καινούριο Air 2014 με 8gb ram. Θα τρέχει άνετα τα προγράμματα σου. Εγώ αυτό πήρα με 128gb ssd + 8gb ram απο e-mac.eu στα 1120. Αλλά καλό είναι να μας πεις τι χρήση θα κάνεις κτλπ. Για να είναι οι πρωτάσεις μας όσο πιο κοντά γίνετε σε αυτό που θες. ;)


Τελευταία επεξεργασία από: TrankLL, 23/05/2014 - 14:34


#7   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 23/05/2014 - 15:31

Φιλε αν εισαι 100% σιγουρος πως δεν σε ενδιαφερει η φορητοτητα παρε το imac με fushion εννοειται. Αν η τσεπη αντεχει παρε το 27αρι που ναι μια εντελως διαφορετικη εμπειρια χρησης αλλιως και το μικρο μια χαρα ειναι. Παντως ειναι ενα θεμα το desktop vs laptop.Μπορει δηλαδη να παρεις desktop και να βρεις τον εαυτο σου σε ενα,δυο χρονια να λεει βρε μπας και να παιρνα λαπτοπ; Εχω και macbook και ipad και για κανενα λογο το ipad δεν μπορει να αντικαταστησει το macbook.Πρωτα απ ολα δεν παιρνει φλασακι και εχει περιορισμενη μνημη οποτε στην ουσια δεν εχεις φορητο υπολογιστη. Τωρα αν εισαι τοσο σιγουρος πως δεν χρειαζεσαι φορητο πανε αφοβα στο imac.Το αλλο που θα μπορουσες να κανεις θα ηταν να παρεις το macbook,να το χαρεις και οταν μαζεψεις κ αλλο χρημα να παρεις την 27αρα οθονη και να το κανεις desktop. Δηλαδη 2 σε ενα.Θα κοστισει κατι παραπανω αλλα θα χεις και φορητο και σταθερο στην ουσια. Δεν μας ειπες τι χρηση θελεις να κανεις ομως.



#8   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 23/05/2014 - 15:43

προσφατα πηρα τον 21,5 αν μπορεις παρε τον 27


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#9   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/05/2014 - 19:00

Δεν κάνω απαιτητική χρήση, μουσική, ταινίες, πολύ download, οπωσδήποτε με ενδιαφέρει το office. Αυτό που θέλω είναι να τρέχουν πολλές εφαρμογές χωρίς να κολλάει

#10   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/05/2014 - 19:04

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές προτιμώ το laptop αλλά ανεβαίνει αισθητά το κόστος

#11   itaxionline

itaxionline

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Twitter:@iTaxi_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 23/05/2014 - 20:40

Αγόρασα τον   iMac 27' χωρίς fusion drive αλλά εγκατέστησα σε ένα ssd το  os x mavericks  για να δω διαφορές ειδικά στο ¨εκκίνηση τερματισμός",ομολογώ ότι δεν είδα τρομερή διαφορά.όταν ανοίγει όμως η ταχύτητα είναι του είναι απίστευτη σαν να έχω άλλον iMac στα χέρια μου.

Συνημμένα αρχεία



#12   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 23/05/2014 - 22:50

Αν θες πολλες εφαρμογες να τρεχουν ταυτοχρονα πας σε 8gb ram. Ειναι το τι θελεις φιλε,imac και retina macbook δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη. Αποφασισε 100% αν θες λαπτοπ η σταθερο κ go for it. Για μενα αν δεν το θες για σοβαρη δουλεια και δεν τρεχεις καθημερινα προγραμματα γραφιστικα,βιντεο κτλ παρε το λαπτοπ γιατι θα σε βολεψει καλυτερα

#13   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2014 - 23:37

Για μένα ανεξαρτήτως των απαιτήσεών σου εάν δε σε ενδιαφέρει η φορητότητα του MacBook,τότε πας καρφωτός για iMac.

 

Θεωρώ ότι την εμπειρία χρήσης ενός iMac δε μπορεί να στην προσφέρει κανένα MacBook.Το λέω αυτό μόνο και μόνο για το μέγεθος της οθόνης του iMac κι ας μην είναι Retina.

 

Ό,τι κι αν θες να κάνεις είσαι άνετος.Ειδικά το browsing είναι απόλαυση.

 

Δοκίμασέ το και πήγαινε μετά σε μια οθονούλα 15 ιντσών να κάνεις το ίδιο.

 

Όσο για το Fusion Drive νομίζω πως δε νοείται εν έτη 2014 να πάρεις ακριβό υπολογιστή χωρίς SSD.


Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 23/05/2014 - 23:37


#14   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/05/2014 - 09:22

Παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Οφείλω όμως να ομολογήσω οτι εκεί που είχα αποφασίσει για iMac τώρα σκέφτομαι και για MacBook. Η αλήθεια είναι οτι πάντα είχα laptop αλλά ειναι άλλο πράγμα η οθόνη 27´´, πραγματικά έχω μπερδευτεί....

#15   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/05/2014 - 09:27

Και κάτι άλλο ρε παιδιά, δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά στο skroutz δεν μπορω να βρω iMac με fusion drive

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες