Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] Apple TV 2: ποια firmware υπογράφονται ακόμα;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   starstar2301

starstar2301

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:starstar2301

Δημοσίευση 27/06/2014 - 19:03

Καλησπέρα.

 

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το Apple TV 2.

 

Βρήκα τη σελίδα http://iosindex.com/...v/2g/5.3-10B809 στην οποία δίνεται το iOS 5.3 για κατέβασμα.

Το ότι υπάρχει για κατέβασμα σημαίνει πως η Apple το υπογράφει ακόμα και πως μπορώ να το περάσω μόνος μου απ' το iΤunes και αν ναι πώς το κάνω αυτό;

Αν διαβάζω σωστά είναι το τελευταίο iOS στο οποίο γίνεται jailbreak.

 

Eίχα κάνει jailbreak σε παλιότερο iOS και μέχρι σήμερα έμεινα σε αυτό, έβαλα XBMC και παίζει άψογα ταινίες από NAS drive.

 

Τώρα σκέφτομαι να πάω στο 5.3 και να ξανακάνω jailbreak για να χρησιμοποιώ εκτός απ' το XBMC και το Beamer ή/και το Plex, συν κάποια κανάλια που δεν εμφανίζονται στο παλιότερο iOS, όπως το iTunes Festival.

 

Επειδή δεν κάνω συχνά "πειράματα", φοβάμαι μήπως κάνω καμιά γκέλα χωρίς επιστροφή και χάσω το jailbreak και τη σύνδεση με τον δικτυακό δίσκο...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   starstar2301

starstar2301

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:starstar2301

Δημοσίευση 27/06/2014 - 22:26

κανείς;

Νίκοοοοοοοο!

:)



#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/06/2014 - 23:32

Aπ' όσο ξέρω η Apple συνεχίζει να υπογράφει ακόμα τη 5.3.

 

Με Seas0nPass κάνεις JB.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   starstar2301

starstar2301

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:starstar2301

Δημοσίευση 28/06/2014 - 00:13

πάντα τέλειος σε αυτό που κάνεις.

σε ευχαριστώ.



#5   starstar2301

starstar2301

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:starstar2301

Δημοσίευση 28/06/2014 - 00:13

Aπ' όσο ξέρω η Apple συνεχίζει να υπογράφει ακόμα τη 5.3.

 

Με Seas0nPass κάνεις JB.

πάντα τέλειος σε αυτό που κάνεις.

σε ευχαριστώ.



#6   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 28/06/2014 - 08:47

εγω που ειμαι σε 5.2 jb,αν κανω αναβαθμιση θα χαθει το jb?



#7   starstar2301

starstar2301

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:starstar2301

Δημοσίευση 28/06/2014 - 09:51

εγω που ειμαι σε 5.2 jb,αν κανω αναβαθμιση θα χαθει το jb?

Από αυτά που διαβάζω "γκουγκλάροντας" είναι πως δεν πρέπει να αναβαθμίσουμε πάνω από το 5.3, γιατί πάνω απ' το 5.3 δεν υπάρχει jb.

Δηλαδή θα πρέπει να γίνει update στο 5.3 μέσω iTunes ιδιοχείρως (με control + alt + restore) και όχι αυτόματα.

 

 

Παρόλα αυτά, αν γίνει το λάθος, στη σελίδα http://www.idownload...tes-seasonpass/, στο τέλος γράφει:

If you’ve already updated your Apple TV to version 6.0 or later, don’t worry. It looks like Apple is still signing version 5.3, so you could grab the firmware from our Downloads page and install it manually in iTunes by using control/alt + Restore.

 

Προσοχή μόνο για το αν ισχύουν ακόμα τα παραπάνω, γιατί το άρθρο είναι απ' τις 4 Ιανουαρίου.

 

Γιατί θέλεις να φύγεις απ' το 5.2;

 

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει λένε, αλλά όταν (και αν...) το κάνω θα επανέλθω με τα αποτελέσματα...

 

Καλημέρα σε όλους.



#8   starstar2301

starstar2301

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:starstar2301

Δημοσίευση 28/06/2014 - 22:39

Επανέρχομαι με χαρά να σας πω ότι στο Apple TV2 ακόμα μπορεί να γίνει αναβάθμιση (ή υποβάθμιση) στο 5.3 και μετά jb.

 

Τα βήματα είναι τα εξής: 

1. Κατέβασμα του iOS Fimware 5.3 (10B809) από εδώ (υπάρχει και αλλού), είναι το τελευταίο στο οποίο γίνεται jb και υπογράφεται ακόμα.

2. Σύνδεση του ATV2 στον Mac με micro usb, άνοιγμα iTunes και με alt + restore πέρασμα του iOS 5.3 απ' το βήμα 1.

3. Κατέβασμα του Seas0npass από εδώ.

4. JB με τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ.

    (Έχω την απορία μήπως ήταν περιττά τα βήματα 1 και 2 γιατί το Seas0npass ξανακατέβασε το 5.3).

5. Εγκατάσταση του XBMC μέσω terminal του Mac με τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ.

 

Έτοιμο!

 

Υ.Γ. 1 Θέλει υπομονή, ανάλογα με την ταχύτητα του internet χρειάζονται 30 - 60 λεπτά.

Υ.Γ. 2 Ανακάλυψα (με το Fing για iPhone) πως κάποιο αλάνι έχει μπει στο δίκτυό μου, ίσως γιατί τόοοοοοσο καιρό κρατούσα το default όνομα και password του modem... Λυπάμαι φίλε μου Giorgos VLXS, αλλάζω όνομα και κωδικό...



#9   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/06/2014 - 02:24

Επανέρχομαι με χαρά να σας πω ότι στο Apple TV2 ακόμα μπορεί να γίνει αναβάθμιση (ή υποβάθμιση) στο 5.3 και μετά jb.

Τα βήματα είναι τα εξής:
1. Κατέβασμα του iOS Fimware 5.3 (10B809) από εδώ (υπάρχει και αλλού), είναι το τελευταίο στο οποίο γίνεται jb και υπογράφεται ακόμα.
2. Σύνδεση του ATV2 στον Mac με micro usb, άνοιγμα iTunes και με alt + restore πέρασμα του iOS 5.3 απ' το βήμα 1.
3. Κατέβασμα του Seas0npass από εδώ.
4. JB με τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ.
(Έχω την απορία μήπως ήταν περιττά τα βήματα 1 και 2 γιατί το Seas0npass ξανακατέβασε το 5.3).
5. Εγκατάσταση του XBMC μέσω terminal του Mac με τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ.

Έτοιμο!

Υ.Γ. 1 Θέλει υπομονή, ανάλογα με την ταχύτητα του internet χρειάζονται 30 - 60 λεπτά.
Υ.Γ. 2 Ανακάλυψα (με το Fing για iPhone) πως κάποιο αλάνι έχει μπει στο δίκτυό μου, ίσως γιατί τόοοοοοσο καιρό κρατούσα το default όνομα και password του modem... Λυπάμαι φίλε μου Giorgos VLXS, αλλάζω όνομα και κωδικό...

πολυ ωραιος σε ευχαριστουμε!εγω που ειναι σε 5.2 αξιζει τον κοπο να κανω αναβαθμιση;τι ειναι το fing για iphone?

#10   starstar2301

starstar2301

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:starstar2301

Δημοσίευση 30/06/2014 - 01:40

πολυ ωραιος σε ευχαριστουμε!εγω που ειναι σε 5.2 αξιζει τον κοπο να κανω αναβαθμιση;τι ειναι το fing για iphone?

Να είσαι καλά.

Δε νομίζω να δεις κάποια διαφορά απ´ το 5.2. Εγώ το έκανα γιατί είχα ξεμείνει στο 4.

Το Fing (iTunes Link) εντοπίζει τις συσκευές που είναι στο δίκτυο & δίνει πολλές πληροφορίες & λειτουργίες. Το είχα κατεβάσει μια μέρα που το έδιναν δωρεάν. Η πιο απλή πληροφορία που μου χρησιμεύει είναι ότι δίνει τα ip των συσκευών, έτσι αν με κάποιο reset στο modem αλλάξουν τα ip, ξέρω τι αλλαγή να κάνω στο xbmc για να διαβάζει πάλι τον δικτυακό δίσκο.

#11   starstar2301

starstar2301

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:starstar2301

Δημοσίευση 30/06/2014 - 01:52

είναι δωρεάν, δοκίμασέ το σε iPhone ή σε iPad.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες