Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Vodafone Full Σήμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
123 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 05/07/2014 - 20:35

Καλησπέρα σε όλους. Σημερα πήγα και πήρα αυτή τη συσκευή για το σπίτι που εχω λιγο χαμηλή κάλυψη. Την εχω δηλώσει στο myaccount κι εχω βάλει και τον αριθμό μου. Μετά απο 30 λεπτα συνδέθηκε και πήγα να κανω την πρώτη κλήση. Με το πρώτο "τούτ" ειδα τη συσκευή ότι έσβησε τα λαμπάκια και ξανά έκανε σύνδεση. Και το κινητό ακύρωσε την κλήση. Σύνδεση πάλι μετά απο 10-15 λεπτα και τα ίδια συμπτώματα. Κατι reset κατι ρυθμίσεις σε ρουτερ πετυχαίνω να κανω κλήση, να μιλησω και στον τερματισμό της κλήσης μου κολλάει το κινητό και το full Σήμα χάνει την σύνδεση και κανει πάλι επανασύνδεση. Να πω ότι εχω vdsl στον ΟΤΕ και φοβάμαι κάποια ασυμβατότητα εκει. Διάβασα και κατι παρόμοιο σε cosmote και απενεργοποιησα κατι που έδειχνε μεσα στο ρουτερ αλλα και πάλι τπτ. Εχω επικοινωνήσει με τη Vodafone αλλα θα το δουν απο Δευτέρα που λειτουργεί το τεχνικό τμήμα. Κάποιος με καποιο ανάλογο προβλημα; Ευχαριστώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/07/2014 - 21:27

Καταρχην τι συσκευη την εχω κανα χρονο και δουλευει αψογα,απλα κατι που δεν το ηξεραν στην Vodafone και τους το πα γιατι οπως κι εσυ ειχα κι εγω προβληματα ιδια και κοντεψα να τρελαθω,το πιο σημαντικο απο ολα!
Η συσκευη full σημα με το ρουτερ, τουλαχιστον αποσταση 2-3 μετρα γιατι κανει παρεμβολες το ενα με το αλλο και γινεται μπαχαλο!
Καντο και δε θα χεις προβλημα!

#3   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/07/2014 - 21:34

Εχει το ρουτερ σου πρόβλημα και του τερματιζει την σύνδεση στο σπίτι μου έχω 2 πάνω σε 1 γραμμή

#4   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/07/2014 - 21:38

Πριν αλλαξει ρουτερ,που ειχα αλλαξει κι εγω αλλα εκανε το ιδιο, μολις το βαλα με αποσταση ολα οκ

#5   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 05/07/2014 - 22:31

Λοιπον στο σπιτι εχω 2 ρουτερ. Το ενα ειναι στη κεντρικη μπριζα του οτε το οποίο ειναι vdsl. Το 2ο δουλευει σαν repeater του πρωτου και ειναι 2 οροφους πανω. Το συνδεσα και στα 2. Βεβαια απο το ενα περνει ip μεσω dhcp. Με αποσταση μεταξυ τους ειναι. Οταν με βαλει σε κανενα ηχογραφημενο μηνυμα οτι το κινητο που καλω είναι κλειστό ολα είναι κομπλέ. Μόλις μου απαντηαουν ομως σε μια κληση και το κλεισω είναι σαν να μην υπακουει το κινητο. Κραταει ανοιχρη γραμμη για 5-10 δευτερα μεχρι να κανει επανεκκινηση το φουλ σημα και να συνδεθει μετα απο 10 λεπτα. Συνεχεια αυτο το θεμα εχω.

#6   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/07/2014 - 23:31

Εδω δε μπορω να βοηθησω ρωτα την vodafone αν και δεν νομιζω να ξρρουν!!

#7   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/07/2014 - 23:40

Α με vdsl δεν δουλεύει κανονικά ....
Θα πρέπει να ανοίξεις κάποιες πόρτες στο ρουτερ σου και ειναι μπέρδεμα
500
1234
33200
Και άλλη μια δεν θυμάμαι
Πάρε την εξυπηρέτηση να σου στείλουν με Mail της ρυθμίσεις

#8   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/07/2014 - 00:18

Τους πήρα Νίκο τους είπα και μου είπαν απο Δευτέρα θα με καλέσουν απο το τεχνικό. Τωρα ανοίγω κάποιες πόρτες που βρήκα σε ξένο manual απο την ίδια συσκευή.

#9   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/07/2014 - 00:28

Και πες να σου δώσουν την local ip της συσκευής να μπεις να του βάλεις static ip να μην έχεις θέμα

#10   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/07/2014 - 00:45

Τι βλάκες γιατι δεν την έχουν στο manual??

#11   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/07/2014 - 00:49

Τις πορτες δεν μπορω να τις ανοιξω στο 192.168.1.1 πρεπει να τις ανοίξω πανω εξει που παταει το full σημα;

#12   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/07/2014 - 02:27

Έβαλα βάση της Mac να πέρνει συγκεκριμένη ip. Άνοιξα κάποιες πόρτες ανάμεσα τους και αυτές που μου ειπες. Τζίφος. Ενώ συνδέεται μετά απο κανενα 10 λεπτό κανω μια κλήση κανονικά και μόλις το κλείσω κολλάει στο τέλος κλήσης για λιγο και μετά προσπαθεί να ξανακάνει σύνδεση το φουλ σημα...δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει....

#13   ckanas

ckanas

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/07/2014 - 08:59

Αυτό το full σήμα δεν είχε δουλέψει ποτέ σωστά όταν το είχαμε.. ευτυχώς που αλλάξαμε όλοι μαζί οικογενειακός σε Wind και μπορούμε και μιλάμε ! (Ας μην παρεξηγηθώ, στην περιοχή μου μόνο η Wind είχε πολύ καλό σήμα)



#14   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/07/2014 - 09:45

Αυτό το full σήμα δεν είχε δουλέψει ποτέ σωστά όταν το είχαμε.. ευτυχώς που αλλάξαμε όλοι μαζί οικογενειακός σε Wind και μπορούμε και μιλάμε ! (Ας μην παρεξηγηθώ, στην περιοχή μου μόνο η Wind είχε πολύ καλό σήμα)


Το θέμα είναι ότι απευθύνεται σε γνωστές του αντικειμένου και το δίνουν τον κόσμο με καμία σαφή οδηγία εγκατάστασης
Στο σπίτι μου δουλεύουν 2 τέτοια άλλοι δεν μπορούν να συνδέσουν ούτε ένα

#15   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/07/2014 - 14:44

Το θέμα είναι ότι απευθύνεται σε γνωστές του αντικειμένου και το δίνουν τον κόσμο με καμία σαφή οδηγία εγκατάστασης
Στο σπίτι μου δουλεύουν 2 τέτοια άλλοι δεν μπορούν να συνδέσουν ούτε ένα

Εντάξει Νίκο αυτό που λες με γνωστές δεν παίζει. Η Vodafone το διαφημίζει ότι είναι απλούστατο στην εγκατάσταση. Το βάζεις στη πρίζα συνδέεις καλώδια και είσαι έτοιμος. Όμως δεν είναι έτσι γιατί δεν συνεργάζεται με όλα τα ρουτερ. Τώρα ο 35αρης και ο 50αρης που θα το πάρει για το γραφείο του ή την εργασία του και δεν του δουλέψει νομίζεις ότι θα κάτσει να ασχοληθεί; Αυτό κανονικά έπρεπε η Vodafone ή οποιαδγποτε εταιρία μόλις έχεις πρόβλημα εγκατάστασης να στέλνει τεχνικό να το σεταρει.

Παρεμπιπτόντως εγώ το έκανα να δουλέψει. Φυσικά δεν έφταιγε η συσκευή της Vodafone αλλά το ρουτερ μου που με πολλά τηλέφωνα σε Vodafone έπεσα σε κάποιον ψαγμένο και αφού έφτασε να μου διαβάζει όλη την εγκατάσταση από το τηλέφωνο έφτασε σε ένα σημείο που έλεγε προσοχή σε χρήστες VDSL OTE. Όσοι έχουν το ρουτερ του ΟΤΕ speedtouch 724 νομίζω γιατί δεν το έχω μπροστά μου. Είναι για το vdsl μόνο αυτό και αυτό έχω. Με λίγα λόγια έλεγε να επικοινωνήσουμε με ΟΤΕ να περάσει τελευταίο firmware. Αλλιώς να αλλάξουν το ρουτερ με ένα παλαιότερο vdsl router.

Από τον ΟΤΕ πολύ συνεργάσιμοι μπορώ να πω. Τους εξήγησα το πρόβλημα. Έχετε μου λέει τη τελευταία αναβάθμιση. Τους λέω ότι θέλω αντικατάσταση κ απευθείας μου κλείνει ραντεβού να παραλάβω ένα ZTE.

Συνεχίζοντας να το ψάχνω βρίσκω μια αναβάθμιση του ρουτερ που δεν την έχει δώσει ο ΟΤΕ. Και voila full σήμα παντού.

Οποίος έχει πρόβλημα με τις 2 αυτές συσκευές μου στέλνει pm να του δώσω το αρχείο αναβάθμισης ρουτερ.

Τελευταία επεξεργασία από: karasarinis, 08/07/2014 - 14:46


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες