Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iMac - Fusion Drive


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   george96

george96

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/07/2014 - 01:49

Καλησπέρα. Τον Σεπτέμβρη σχεδιάζω να προχωρήσω σε αγορά iMac. Στο θεμα της οθόνης αποφάσισα για τον 27" για να μπορώ αν χρειαστει να αναβαθμισω την RAM. Αυτό που με προβληματίζει είναι το fusion drive διότι ενώ θα ήθελα να το βάλω κάτι διάβασα ότι επειδή στέλνεται απο το εργοστάσιο θα πρέπει να πληρώσω άμεσα το 60% της τελικής του αξίας με αποτέλεσμα να έχω ένα εμπόδιο μπροστά μου. Όσο για τον fusion drive , είναι ένα must have για την αγορά ενός νέου Mac ή οχι και τόσο; Διότι απο τι βλέπω στα ηλεκτρονικά και μη, καταστήματα έχουν iMac μόνο με HDD και δεν έχουν έτοιμους με fusion drive οπότε αν θέλω με fusion drive θα αναγκαστώ να το παραγγείλω.

Τελευταία επεξεργασία από: george96, 23/07/2014 - 01:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MacPanos

MacPanos

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@MacPanos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 23/07/2014 - 02:13

To Fusion Drive σίγουρα θα βελτιώσει κατά πολύ όλους τους χρόνους ανταπόκρισης καθώς και θα μειώσει το χρόνο έναρξης του iMac. Στα περισσότερα καταστήματα της Ελλάδας εμφανίζεται μόνο ο HDD επειδή το Fusion Drive είναι επιπρόσθετο feature που γίνεται με configuration.
Σκέψου να το πάρεις από το εξωτερικό μιας και εκεί υπάρχουν καταστήματα που πουλάνε iMacs με Fusion Drive. Ή κοίταξε να βρεις κάποιο μοντέλο από e-Bay ή Amazon.
Προσωπικά, θα αγοράσω και εγώ σε λίγους μήνες έναν iMac, αλλά 21-inch, με Fusion Drive από τη Γαλλία. Θα κάνει το μεταπτυχιακό της εκεί η αδελφή μου και θα μπορώ να πάρω 70€ έκπτωση και μία Gift Card. Θα επιλέξω το μοντέλο με Intel Core i5 2.7GHz, με 8GB RAM, Intel Iris Pro Graphics και Fusion Drive 1TB και θα μου κοστίσει 1.410€.
Εσένα με Fusion Drive πόσο σου βγαίνει;

Τελευταία επεξεργασία από: MacPanos, 23/07/2014 - 02:23


#3   george96

george96

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/07/2014 - 09:31

To Fusion Drive σίγουρα θα βελτιώσει κατά πολύ όλους τους χρόνους ανταπόκρισης καθώς και θα μειώσει το χρόνο έναρξης του iMac. Στα περισσότερα καταστήματα της Ελλάδας εμφανίζεται μόνο ο HDD επειδή το Fusion Drive είναι επιπρόσθετο feature που γίνεται με configuration.
Σκέψου να το πάρεις από το εξωτερικό μιας και εκεί υπάρχουν καταστήματα που πουλάνε iMacs με Fusion Drive. Ή κοίταξε να βρεις κάποιο μοντέλο από e-Bay ή Amazon.
Προσωπικά, θα αγοράσω και εγώ σε λίγους μήνες έναν iMac, αλλά 21-inch, με Fusion Drive από τη Γαλλία. Θα κάνει το μεταπτυχιακό της εκεί η αδελφή μου και θα μπορώ να πάρω 70€ έκπτωση και μία Gift Card. Θα επιλέξω το μοντέλο με Intel Core i5 2.7GHz, με 8GB RAM, Intel Iris Pro Graphics και Fusion Drive 1TB και θα μου κοστίσει 1.410€.
Εσένα με Fusion Drive πόσο σου βγαίνει;


Εμένα ο 27" 3.2GHz με 1TB fusion drive βγαινει περίπου 2200€. eBay-Amazon δεν εμπιστεύομαι για μια τετοια μεγάλη αγορα.Δε ξερω αμα θα καταφέρω να το αγοράσω με δόσεις απο κανενα κατάστημα μαζι με τον fusion drive, θα παω να ρωτήσω σε public-πλαισιο να μου πουν μήπως ξέρουν .

#4   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 23/07/2014 - 09:43

Εμένα ο 27" 3.2GHz με 1TB fusion drive βγαινει περίπου 2200€. eBay-Amazon δεν εμπιστεύομαι για μια τετοια μεγάλη αγορα.Δε ξερω αμα θα καταφέρω να το αγοράσω με δόσεις απο κανενα κατάστημα μαζι με τον fusion drive, θα παω να ρωτήσω σε public-πλαισιο να μου πουν μήπως ξέρουν .


Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τους επίσημους resellers αρχικά αντί για πλαίσιο - public.

Σε istorm-document δέχονται σίγουρα δόσεις για τα έτοιμα μηχανήματα (εννοείται με πιστωτική κάρτα) και δεν χάνεις να ρωτήσεις τι παίζει σε περίπτωση που θες ένα custom-made.

Σίγουρα πάρε με fusion drive, αξίζει η αναμονή σε κάθε περίπτωση, μιας και είναι ένα μηχάνημα που θα κρατήσεις για καιρό. (Δεν είναι μηχάνημα που αλλάζεις μέσα σε 1-2 χρόνια)
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#5   george96

george96

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/07/2014 - 09:49

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τους επίσημους resellers αρχικά αντί για πλαίσιο - public.

Σε istorm-document δέχονται σίγουρα δόσεις για τα έτοιμα μηχανήματα (εννοείται με πιστωτική κάρτα) και δεν χάνεις να ρωτήσεις τι παίζει σε περίπτωση που θες ένα custom-made.

Σίγουρα πάρε με fusion drive, αξίζει η αναμονή σε κάθε περίπτωση, μιας και είναι ένα μηχάνημα που θα κρατήσεις για καιρό. (Δεν είναι μηχάνημα που αλλάζεις μέσα σε 1-2 χρόνια)

Το θέμα είναι ότι μένω Ηράκλειο Κρήτης και δεν υπάρχει istorm εδώ, οπότε για να επικοινωνήσω μαζί τους και για οποιαδήποτε αγορά μόνο μέσω Ίντερνετ

#6   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 23/07/2014 - 09:58

Το θέμα είναι ότι μένω Ηράκλειο Κρήτης και δεν υπάρχει istorm εδώ, οπότε για να επικοινωνήσω μαζί τους και για οποιαδήποτε αγορά μόνο μέσω Ίντερνετ


Κατάλαβα.... Τότε κοιτάς τα καταστήματα που μου είπες και βλέπεις αναλόγως τι θα σου πουν.

Για μένα πάντως βάζεις οπωσδήποτε fusion drive. Και με μικρές αναβαθμισεις μνήμης αν χρειάζεται, καθώς και με καλή συντήρηση θα σου βγάλει πολύ καιρό! (Εγώ ήδη είμαι στα 2 χρόνια με το MacBook και τα μόνα λεφτά που έχω χαλάσει είναι 90€ για να βάλω ssd σκληρό!
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#7   george96

george96

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/07/2014 - 10:12

Κατάλαβα.... Τότε κοιτάς τα καταστήματα που μου είπες και βλέπεις αναλόγως τι θα σου πουν.

Για μένα πάντως βάζεις οπωσδήποτε fusion drive. Και με μικρές αναβαθμισεις μνήμης αν χρειάζεται, καθώς και με καλή συντήρηση θα σου βγάλει πολύ καιρό! (Εγώ ήδη είμαι στα 2 χρόνια με το MacBook και τα μόνα λεφτά που έχω χαλάσει είναι 90€ για να βάλω ssd σκληρό!

Μπήκα στο site του istorm και έχει αυτό που ψάχνω με 2200€ περίπου το έχει με 12 δόσεις(δεν ξέρω αν είναι άτοκες) των 180€ χωρίς να γράφει για άλλες προκαταβολές.Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους για να μου το επιβεβαιώσουν




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες