Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Αγορά φορητού mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2014 - 19:06

Παιδιά καλησπέρα. Διαβάζω καιρό το forum, υπάρχουν εδώ μέλη με πολύ μεγάλη εμπειρία σε θέματα mac και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι. Λόγω χώρου θα αλλάξω τον imac late 2011 για να πάω σε κάτι πιο φορητό (είμαι λίγο της παλιάς σχολής και θέλω laptop κανονικό με ποντίκι κτλ). Προσανατολίζομαι λοιπόν σε mac book pro (σήμερα έτυχε να  δώ και την αναβάθμισή τους).....Θέλω οπωσδήποτε  ssd, 8 GB RAM και έναν καλό επεξεργαστή. dvd writer δεν με καίει (υπάρχει και εξωτερικό μηχάνημα).....Εφαρμογές δεν τρέχω βαριές (word, excel, music-picture editing και πολύ downloading.....).  Και δεν είμαι και κανένας γραφίστας να θέλω και το 15αρι.....και με 13αρι βολευομαι.....Θέλω κάτι γρήγορο, να μου κρατήσει καιρό με τα νέα λειτουργικά και με καλή μπαταρία....Για πείτε γνώμες απο τις εμπειρίες σας.....Τι θα με ενδιαφέρει, σε τι  να δώσω προτεραιότητα....Πείτε μου σας παρακαλώ να + / - μεταξύ air / pro και pro χωρίς dvd.

 

Βασικά είμαι ανάμεσα στα

 

1.pro 13.3 late 2013 retina (ME 864) και βασικά θα περιμένω την αναβάθμιση από i5 2.4 ghz / 4 ram / 128 ssd σε i5 2.6 ghz / 8 ram / 128 ssd 

2. air 13.3 mid 2014 (MD760GR / B)  με 1.4 ghz / 8 ram / 128 ssd BTO.

 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2014 - 20:37

Παιδιά καλησπέρα. Διαβάζω καιρό το forum, υπάρχουν εδώ μέλη με πολύ μεγάλη εμπειρία σε θέματα mac και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι. Λόγω χώρου θα αλλάξω τον imac late 2011 για να πάω σε κάτι πιο φορητό (είμαι λίγο της παλιάς σχολής και θέλω laptop κανονικό με ποντίκι κτλ). Προσανατολίζομαι λοιπόν σε mac book pro (σήμερα έτυχε να  δώ και την αναβάθμισή τους).....Θέλω οπωσδήποτε  ssd, 8 GB RAM και έναν καλό επεξεργαστή. dvd writer δεν με καίει (υπάρχει και εξωτερικό μηχάνημα).....Εφαρμογές δεν τρέχω βαριές (word, excel, music-picture editing και πολύ downloading.....).  Και δεν είμαι και κανένας γραφίστας να θέλω και το 15αρι.....και με 13αρι βολευομαι.....Θέλω κάτι γρήγορο, να μου κρατήσει καιρό με τα νέα λειτουργικά και με καλή μπαταρία....Για πείτε γνώμες απο τις εμπειρίες σας.....Τι θα με ενδιαφέρει, σε τι  να δώσω προτεραιότητα....Πείτε μου σας παρακαλώ να + / - μεταξύ air / pro και pro χωρίς dvd.

 

Βασικά είμαι ανάμεσα στα

 

1.pro 13.3 late 2013 retina (ME 864) και βασικά θα περιμένω την αναβάθμιση από i5 2.4 ghz / 4 ram / 128 ssd σε i5 2.6 ghz / 8 ram / 128 ssd 

2. air 13.3 mid 2014 (MD760GR / B)  με 1.4 ghz / 8 ram / 128 ssd BTO.

καμία γνώμη ρε παιδιά?



#3   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/07/2014 - 09:45

καμία γνώμη ρε παιδιά?

Φίλε μου μιας και αναβαθμίστηκαν πρόσφατα σου προτείνω να πας στο pro, και πιο δυνατό σαν μηχάνημα και καλύτερη οθόνη και σίγουρα για τις ανάγκες σου θα σε βολέψει καλύτερα :)


Once You Go Mac You Never Go Back

#4   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2014 - 10:09

Απο μπαταρια; Μεταπωλητικη αξια; Θα με κρατησει στις αναβαθμισεις της apple μελλοντικα τα 8gb και ο ssd?

#5   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/07/2014 - 10:11

Απο μπαταρια; Μεταπωλητικη αξια; Θα με κρατησει στις αναβαθμισεις της apple μελλοντικα τα 8gb και ο ssd?

5-6 ώρες θα στις βγάζει, μεταπωλητική αξία σε γενικές γραμμές όπως θα ξέρεις κρατάνε όλα τα προϊόντα της Apple. 

 

Με τα 8GB + τον ssd που έχουν από default θα είσαι κομπλέ για πολλά χρόνια...


Once You Go Mac You Never Go Back

#6   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 30/07/2014 - 10:55

Οθόνη σε pro με retina άψογη. To air έχει άψογη αυτονομία, 11-12 ώρες και είναι υπερφορητό!!!



#7   gvupp

gvupp

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gvupp

Δημοσίευση 30/07/2014 - 11:21

Από ότι διάβασα το macbook 13" τα 8GB ram θα είναι το μέγιστο και δεν θα δέχεται άλλη αναβάθμιση, το ίδιο ισχύει και για το macbook 15" 16GB ram maximum (μεταξύ μας δεν είναι και λίγα GB)!!!



#8   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2014 - 11:47

Οποτε να παιξω με mac book pro στην updated version ε; Ερωτηση:πρεπει να το εχω εκτος πριζας (το imac δεν το εκλεινα ποτε) και να το φορτιζω οταν τελειωνει η μπαταρια;

#9   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/07/2014 - 11:49

Οποτε να παιξω με mac book pro στην updated version ε; Ερωτηση:πρεπει να το εχω εκτος πριζας (το imac δεν το εκλεινα ποτε) και να το φορτιζω οταν τελειωνει η μπαταρια;

Σε γενικές γραμμές ναι. Τώρα αν μία μέρα το έχεις όλη μέρα στην πρίζα δεν θα πάθει και τίποτα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#10   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/07/2014 - 20:40

Παιδιά καλησπέρα. Διαβάζω καιρό το forum, υπάρχουν εδώ μέλη με πολύ μεγάλη εμπειρία σε θέματα mac και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι. Λόγω χώρου θα αλλάξω τον imac late 2011 για να πάω σε κάτι πιο φορητό (είμαι λίγο της παλιάς σχολής και θέλω laptop κανονικό με ποντίκι κτλ). Προσανατολίζομαι λοιπόν σε mac book pro (σήμερα έτυχε να  δώ και την αναβάθμισή τους).....Θέλω οπωσδήποτε  ssd, 8 GB RAM και έναν καλό επεξεργαστή. dvd writer δεν με καίει (υπάρχει και εξωτερικό μηχάνημα).....Εφαρμογές δεν τρέχω βαριές (word, excel, music-picture editing και πολύ downloading.....).  Και δεν είμαι και κανένας γραφίστας να θέλω και το 15αρι.....και με 13αρι βολευομαι.....Θέλω κάτι γρήγορο, να μου κρατήσει καιρό με τα νέα λειτουργικά και με καλή μπαταρία....Για πείτε γνώμες απο τις εμπειρίες σας.....Τι θα με ενδιαφέρει, σε τι  να δώσω προτεραιότητα....Πείτε μου σας παρακαλώ να + / - μεταξύ air / pro και pro χωρίς dvd.

 

Βασικά είμαι ανάμεσα στα

 

1.pro 13.3 late 2013 retina (ME 864) και βασικά θα περιμένω την αναβάθμιση από i5 2.4 ghz / 4 ram / 128 ssd σε i5 2.6 ghz / 8 ram / 128 ssd 

2. air 13.3 mid 2014 (MD760GR / B)  με 1.4 ghz / 8 ram / 128 ssd BTO.

 

 

Πάρε τον Pro Retina i5 late 2013 με 8ram & 128 SSD.

 

Ο SSD αλλάζει, η μνήμη όχι.

 

@jimmakos η μπαταριά στα Retina late 2013 έχουν ανακοινωθεί με πάνω από 9 ώρες. Βασικά 8 με χαλαρή χρήση τις κρατάνε άνετα. (έχω τον ίδιο)

 

Φιλε μου η μπαταρια μην σε νοιάζει. Είναι καινούργιας τεχνολογίας με μικροπροσεσορα για κοντρολερ και κόφτη.  

Είναι λιθιουμ-ιον- πολυμερική, και αναγνωρίζει ποτε είναι γεμάτη η όχι, ποτε πρέπει να αυξήσει ένταση η όχι κτλ.

 

 

Δεν χρειάζεται καλιμπραρισμα, και απλώς αστην να κάνει την δουλεια της. Εσύ απλώς ευχαριστήσου το 'τέρας' 

 

Μεταπωλητικη αξια σταθερή όπως κάθε προιον αππλ, και με πολυ καλη απόδοση σε επιστροφή χρημάτων. Κάτι σαν να επενδύεις σε χρυσο που λέμε! (#υπερβολή)

 

Το παραπάνω μηχανάκι θα το ευχαριστηθείς με το που ανοίξεις την οθόνη και προσπαθήσεις να ακούσεις την αθόρυβη δύναμη που τρέχει κάτω από το καπο του.

(μιας που δεν ακούγεται τίποτα)! ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#11   asdfbnb

asdfbnb

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/07/2014 - 22:00

ρε παιδια εχω παρει το macbook pro retina late 13" i5 8gb ram 256 ssd!κ οταν το αγορασα γραφει οτι περνει μεχρι 16gb πως δεν παιρνει αναβασμιση που λετε η ραμ?



#12   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/07/2014 - 22:13

ρε παιδια εχω παρει το macbook pro retina late 13" i5 8gb ram 256 ssd!κ οταν το αγορασα γραφει οτι περνει μεχρι 16gb πως δεν παιρνει αναβασμιση που λετε η ραμ?


Παίρνει μέχρι 16 εφόσον το παραγγείλεις εξ αρχής έτσι.
Μετά δεν μπορείς.
Once You Go Mac You Never Go Back

#13   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2014 - 22:19

Πάρε τον Pro Retina i5 late 2013 με 8ram & 128 SSD.

Ο SSD αλλάζει, η μνήμη όχι.

@jimmakos η μπαταριά στα Retina late 2013 έχουν ανακοινωθεί με πάνω από 9 ώρες. Βασικά 8 με χαλαρή χρήση τις κρατάνε άνετα. (έχω τον ίδιο)

Φιλε μου η μπαταρια μην σε νοιάζει. Είναι καινούργιας τεχνολογίας με μικροπροσεσορα για κοντρολερ και κόφτη.
Είναι λιθιουμ-ιον- πολυμερική, και αναγνωρίζει ποτε είναι γεμάτη η όχι, ποτε πρέπει να αυξήσει ένταση η όχι κτλ.


Δεν χρειάζεται καλιμπραρισμα, και απλώς αστην να κάνει την δουλεια της. Εσύ απλώς ευχαριστήσου το 'τέρας'

Μεταπωλητικη αξια σταθερή όπως κάθε προιον αππλ, και με πολυ καλη απόδοση σε επιστροφή χρημάτων. Κάτι σαν να επενδύεις σε χρυσο που λέμε! (#υπερβολή)

Το παραπάνω μηχανάκι θα το ευχαριστηθείς με το που ανοίξεις την οθόνη και προσπαθήσεις να ακούσεις την αθόρυβη δύναμη που τρέχει κάτω από το καπο του.
(μιας που δεν ακούγεται τίποτα)! ;-)

Αυτο περιμενω βρε Λουκα, τον updated οπως γραφω και παραπανω....το μονο που προβληματιζει ειναι πραγματικα το office.....και για λογω συμβατοτητας με δουλεια παιζω μονο office σε windows (παιδια τα office σε mac ειναι πολυυυυυ διαφορετικα). Βαλε emulator θα μου πεις αλλα ελα που οι εντολες του πληκτρολογιου δεν ειναι οι ιδιες (σε κουμπια εννοω).......πραγματικα το μονο μου θεμα ειναι αυτο!!!!

#14   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/07/2014 - 22:24

Δεν θα σου πω βαλε εμουλειτορ, θα σου πω κάνε παρτιτιον με bootcamp. 

 

Καθαρά windows σε Macbook μηχάνημα.

 

Μπουταρεις η σε WD η σε OS X ανάλογα τις ανάγκες.

 

Βεβαια θες έναν 250gb ssd για αυτόν τον λόγο.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 30/07/2014 - 22:25

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#15   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2014 - 22:36

Μαλιστα....αντε ξανα restart......και restart.....και extra λεφτα για 250αρι.....για αυτο καμια φορα περναει και στο μυαλο μου κανενας lenovo.....αλλα ξανα windows? μπλιαχ....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες