Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ενεργοποίηση filevault


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1 μήνυμα σε αυτό το θέμα

#1   Over

Over

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2014 - 17:30

καλησπέρα παιδιά.

 

Ηθελα  αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν  αξίζει να έχεις ενεργοποιημένο το filevault και αν μειώνει την απόδοση του mac και του δημιουργεί πρόβλημα; 

 

πχ σε εμένα πρίν την ενεργοποίηση ανοίγε γρήγορα στο desktop τώρα με την ενεργοποίηση αργεί αρκετά περισσότερο.

 

ευχαριστώ!!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 20/08/2014 - 21:49

καλησπέρα παιδιά.

 

Ηθελα  αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν  αξίζει να έχεις ενεργοποιημένο το filevault και αν μειώνει την απόδοση του mac και του δημιουργεί πρόβλημα; 

 

πχ σε εμένα πρίν την ενεργοποίηση ανοίγε γρήγορα στο desktop τώρα με την ενεργοποίηση αργεί αρκετά περισσότερο.

 

ευχαριστώ!!!

 

Το filevault είναι η αιτια της καθυστέρησης.

 

Επίσης αν το έβαλες για λόγους ασφάλειας, όπου είναι και λογικό, είναι προστασία κατά το ήμισυ.

 

Μονο οι φάκελοι και προσωπικά αρχεία δλδ προστατεύονται από αυτό.

 

Ο Μακ αν χαθεί, κλαπεί, η κάποιος που έχει 'γνώσεις' προσπαθήσει να τον παραβιάσει, δεν θα του είναι καθόλου δύσκολο να σεταρει πάλι από την άρχει τον Μακ σου σαν καινούργιο και να τον χαίρεται. 

 

Οποτε η λύση που σου προτείνω είναι το bios lock. (EFI Password) To κλείδωμα όλου του  logicboard  firmaware του Μακ σου δλδ.

 

Χίλιες φορές καλύτερο από το σοφτγουεαρ κλείδωμα filevault, και πολύ πιο ελαφρύ. 

 

Άσε που αν τον χάσεις, σου τον κλέψουν κτλ, είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να μπορέσει κάποιος άλλος να τον χρησιμοποιήσει.

 

Προσοχή μονο μην ξεχάσεις τον κωδικό, γιατί μετά θα πρέπει να τρέχεις σε Απλ-στορ για να σου το ξεκλειδώσουν με απόδειξη αγοράς. (η να τους τηλ.)


Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 21/08/2014 - 00:16

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες