Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά MBPr από Hong Kong


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gondolin

gondolin

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/08/2014 - 12:45

Καλησπέρα σε όλους. Αύριο φεύγω προς Hong Kong και σκεφτόμουν να κάνω την κίνηση προς αγορά ενός MBPr απο το εκεί Apple Store μιας και λόγω φορολογίας και ισοτιμίας (;) βγαίνει αρκετά φθηνότερο από Ελλάδα. Με έχει πιάσει όμως αυτή η γνωστή μανία να θέλω να αγοράσω το high-end αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να το χρειαστώ.

 

Η χρήση θα είναι τα βασικά (internet, ταινίες,έγγραφα-παρουσιάσεις, ερασιτεχνικά επεξεργασία φωτο) και θέλω να περάσω και windows για να βάλω το SPSS και μερικά ακόμα προγράμματα. To μόνο που με κάνει να θέλω να πάρω το μοντέλο με την dGPU είναι να βάλω κανά game στο windows part (πραγματικά όμως δεν ξέρω αν όντως θα το βάλω ή το λέω για να δικαιολογήσω την επιλογή μου - ούτως ή άλλως έχω ήδη ένα αρκετά καλό PC, είχα δώσει 1000 για το tower μόνο). Αν βάλω πάντως θα είναι για κανά Diablo, WoW ή κανένα strategy game (Total War, Civ κτλ), όχι τίποτα FPS.

 

Με προβληματίζει λίγο στο 13άρι η Iris, αλλιώς εύκολα έπαιρνα το ηιγη ενδ 13άρι.

 

Αν βρω κάτι σε refurb, σίγουρα θα το προτιμήσω. Ξέρει κανείς αν τα refurb που δείχνουν στο site τους είναι τα μόνο που υπάρχουν και στα κανονικά Apple Store ή αν πάω εκεί ο ίδιος μπορεί να έχουν και άλλα;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/08/2014 - 13:08

Βασικά φίλε μου, αρχικά "κατακάθισε" στο τι θέλεις να κάνεις, προσδιόρισε τις ανάγκες σου, διαφορετικά τι περιμένεις να σου πούμε ;. :)

 

Πάντως, όσο αφορά στα refurb, "το καινούριο πράγμα είναι άλλο πράγμα" που τραγουδούσε η ανεπανάληπτη Βίκυ Μοσχολιού.


vires acquirit eundo


#3   gondolin

gondolin

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/08/2014 - 13:31

Ας πούμε ξέχνα το gaming και μείνε μέχρι την πρώτη σειρά. Πως σου φαίνεται το 3ο config από τα 13άρια MBPr;

 

http://store.apple.c...mac/macbook-pro

 

Καλά ότι το καινούριο είναι άλλο πράγμα είναι σίγουρο, αλλά αν πχ έχει το 13άρι που σου δείχνω 1400 και το 15άρι refurb high-end 1600 (όπως είχε τύχει να το δω μια φορά) δεν θα πω όχι

 

EDIT: όσον αφορά στα refurb μιλάω πάντα για 2014 μοντέλα. Το αντίστοιχο μοντέλο που αναφέρω το είχα δει πριν 3 μήνες περίπου, ήταν October 2013


Τελευταία επεξεργασία από: gondolin, 23/08/2014 - 13:34


#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/08/2014 - 15:41

1. Απλά εξαιρετικό το 13άρι.

 

2. Όσο αφορά στην RAM, τα 8GB είναι must κάτω από τις παρούσες συνθήκες του OS X, ενώ στο επερχόμενο OS X Yosemite η κατάσταση δεν φαίνεται να αλλάζει. Πάντως επειδή παίρνεις ένα μηχάνημα που μπορείς να το κρατήσεις τουλάχιστον για 7-8 χρόνια θα σου συνιστούσα να το πάρεις με 16GB. Απλά επειδή δεν μπορεί κανείς να προδικάσει τις απαιτήσεις για μνήμη τα επόμενα χρόνια.

 

3. Για το refurb δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, πάντως αν είναι σχετικά καινούριο δεν πρέπει να έχει κάποιο κρυφό "κουσούρι". Στο κάτω της γραφής το βλέπεις επί τόπου, αν για παράδειγμα ανοίγει άμεσα (σε εμφάνιση του περιστρεφόμενου πολύχρωμου beach ball το ξεχνάς), οι μεντεσέδες είναι εν τάξει δηλαδή  το καπάκι μένει σταθερά στη θέση του, η οθόνη δεν έχει καμένα pixels. Για να το κάνεις ανοίγεις μια σελίδα στο TextEdit και την περιφέρεις ανά την οθόνη. . Πηγαίνεις /Applications > Utilities, ανοίγεις το Disk Utility και τρέχεις την ρουτίνα "Verify Disk" μήπως και προκύψουν τίποτα σφάλματα στον δίσκο. Πηγαίνεις  > About This Mac > More Info και ελέγχεις τα Overview, Storage και Memory. Ενώ όντας στο Overview κάνεις click στο μπουτόν System Report > Hardware/Power και βεβαιώνεσαι ότι στην διπλανή στήλη το Health Information/Condition είναι Normal.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)


vires acquirit eundo


#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/08/2014 - 15:45

Να συμπληρώσω, όσο αφορά στο refurb :

 

Ζητάς να σου εγκαταστήσουν τις σουίτες iLife και iWorκ, διαφορετικά θα πρέπει να τις αγοράσεις. Πάντως όπως και να έχει το πράγμα το μηχάνημα το παίρνεις από το Apple Store, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 23/08/2014 - 15:53

vires acquirit eundo


#6   gondolin

gondolin

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/08/2014 - 16:06

1. Απλά εξαιρετικό το 13άρι.

 

2. Όσο αφορά στην RAM, τα 8GB είναι must κάτω από τις παρούσες συνθήκες του OS X, ενώ στο επερχόμενο OS X Yosemite η κατάσταση δεν φαίνεται να αλλάζει. Πάντως επειδή παίρνεις ένα μηχάνημα που μπορείς να το κρατήσεις τουλάχιστον για 7-8 χρόνια θα σου συνιστούσα να το πάρεις με 16GB. Απλά επειδή δεν μπορεί κανείς να προδικάσει τις απαιτήσεις για μνήμη τα επόμενα χρόνια.

 

3. Για το refurb δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, πάντως αν είναι σχετικά καινούριο δεν πρέπει να έχει κάποιο κρυφό "κουσούρι". Στο κάτω της γραφής το βλέπεις επί τόπου, αν για παράδειγμα ανοίγει άμεσα (σε εμφάνιση του περιστρεφόμενου πολύχρωμου beach ball το ξεχνάς), οι μεντεσέδες είναι εν τάξει δηλαδή  το καπάκι μένει σταθερά στη θέση του, η οθόνη δεν έχει καμένα pixels. Για να το κάνεις ανοίγεις μια σελίδα στο TextEdit και την περιφέρεις ανά την οθόνη. . Πηγαίνεις /Applications > Utilities, ανοίγεις το Disk Utility και τρέχεις την ρουτίνα "Verify Disk" μήπως και προκύψουν τίποτα σφάλματα στον δίσκο. Πηγαίνεις  > About This Mac > More Info και ελέγχεις τα Overview, Storage και Memory. Ενώ όντας στο Overview κάνεις click στο μπουτόν System Report > Hardware/Power και βεβαιώνεσαι ότι στην διπλανή στήλη το Health Information/Condition είναι Normal.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

 

 

Ίσως όντως χρειάζεται τα 16GB RAM αλλά μετά πάω 1550, λίγο παραπάνω από το base 15άρι, το οποίο βέβαια έχει 256GB SSD αντί για 512GB. Υποθέτω μετά είναι ανάλογα με το τι προτιμώ πιο πολύ, 15άρι με ι7 και iris pro αλλά 256 GB ή 13άρι με ι5 και iris αλλά 512 GB

 

 

Να συμπληρώσω, όσο αφορά στο refurb :

 

Ζητάς να σου εγκαταστήσουν τις σουίτες iLife και iWorκ, διαφορετικά θα πρέπει να τις αγοράσεις. Πάντως όπως και να έχει το πράγμα το μηχάνημα το παίρνεις από το Apple Store, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

 

Νόμιζα ότι μετά τον Οκτώβριο του 2013 όλα, refurb ή όχι, έρχονται με ILife και iWork δωρεάν



#7   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/08/2014 - 16:21

Κοίτα οι άδειες για το iLfe και για το iWork είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με την Apple ID του αρχικού κατόχου

και είναι δωρεάν όπως το λες.

 

Δεν γνωρίζω πως τις διαχειρίζεται η Apple σε refurbs, πάντως νομίζω ότι είναι καλό να ξέρεις αν είναι ήδη

εγκατεστημένες ή σου δώσουν το κλειδί ή τις εγκαταστήσουν επί τόπου.

 

Όσο αφορά στην RAM πιστεύω ότι "όσο περισσότερη τόσο το καλύτερο". Το 15" είναι βέβαια ένα εξαιρετικά

δυνατό, ενδιαφέρον μηχάνημα και δεν πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα η χωρητικότητα του δίσκου. Αν για

παράδειγμα αποκτήσεις ογκώδη αρχεία φωτογραφιών, μεταφέρεις την βιβλιοθήκη σε ένα εξωτερικό δίσκο

και είσαι μια χαρά.

 

Εσύ αποφασίζεις, πάντως με την RAM κάνε κάποιες δεύτερες σκέψεις. 


vires acquirit eundo


#8   gondolin

gondolin

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/08/2014 - 17:22

Σε ευχαριστώ πολύ!! Θα τους ρωτήσω και εκεί για τα iLife και iWork


Τελευταία επεξεργασία από: gondolin, 23/08/2014 - 17:22


#9   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/08/2014 - 22:59

 

Καλά ότι το καινούριο είναι άλλο πράγμα είναι σίγουρο, .....!!

 

EDIT: όσον αφορά στα refurb μιλάω πάντα για 2014 μοντέλα. Το αντίστοιχο μοντέλο που αναφέρω το είχα δει πριν 3 μήνες περίπου, ήταν October 2013

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι θα σου δώσουν κάνα παλιό;;

 

Ξέρεις καταρχήν τι σημαίνει ρεφουρμπιστ;;


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 23/08/2014 - 23:00

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#10   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 23/08/2014 - 23:27

Συμφωνω με φιλο Λουκα, ειδικα αν ειχαμε App Store εγω θα επαιρνα ρεφουρμπιστ  . 

 

Οποιος θελει να μου το κανει δωρακι! 

 

http://store.apple.c...-retina-display


Τελευταία επεξεργασία από: sakis697, 23/08/2014 - 23:30

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#11   gondolin

gondolin

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/08/2014 - 23:32

Παιδιά μην με τρώτε. Ξέρω τι είναι το refurb. Συνήθως mac που τα επιστρέφουν εντός DOA οι αγοραστές λόγω προβλήματος και τα επισκευάζουν. Προσωπικά τα προτιμώ γιατί περνούν ατομικό quality contro l= λιγότερες πιθανότητες να βγάλει πρόβλημα. Το ότι το καινούριο είναι αλλιώς το είπα απλά γιατί για κάποιους δεν κάθεται καλά να πάρουν mac που έχει ανοιχτεί

#12   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/08/2014 - 00:00

Αν σε είχαμε φάει δεν θα έγραφες αυτή τη στιγμή! 

 

Νομίζεις ότι ξέρεις.

 

Ρεφουρμπιστ βασικά είναι ότι ανακυκλώνεται. Στην ουσία δλδ το αλουμίνιο και το γυαλί του Μακ.

 

Και κάποια επιμέρους κομμάτια από μητρική κλπ, οπου ανακυκλώνεται και αυτά.

 

Κάποια από αυτά με όντως μικρή ζημιά πρόβλημα, μπορεί να αντικατασταθεί το ζημιογόνο κομμάτι, και μετά από λεπτομερή έλεγχο της Αππλ, να το ξαναπουλήσουν σαν ριφουρμπιστ.

 

Αλλα συνήθως τα λιώνουνε και βγάζουνε τα ριφουρμπιστ. (έτσι αποφεύγουν και τυχών προβλήματα δεύτερη φορα, και κακή διαφήμιση)

 

Στην ουσία δλδ ρεφουρμπιστ για την Αππλ είναι καινούργια μηχανάκια, από ανακυκλώσιμο υλικό. 

 

Φιλικά .. ;-)

 

 

 

 

υ,γ.  και από Ελλάδα μπορείς Σάκη. Οπου γραφει ρεφουρμπιστ σε επίσημο ρισειλερ, λογικά θα πρέπει να σημαίνει το ίδιο και στην Ελλάδα όπως παντού.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 24/08/2014 - 00:08

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#13   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/08/2014 - 07:35

Ας δούμε ρε παιδιά πως προσδιορίζει το "refurbishment" η Wikipedia. :)


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 24/08/2014 - 07:35

vires acquirit eundo


#14   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/08/2014 - 07:46

Kαλα μπορούμε να το δούμε και καλύτερα από την Αππλ τι σημαίνει ρεφουρπιστ.

 

Αλλα δεν είναι εκεί το θέμα. Άσχετα τι λέγεται 'επίσημα' γνωρίζω από άτομα που δουλεύουν στις επισκευές (geniusBar) την όλη διαδικασία.

Καθώς επίσης από κάποια ειδικά άρθρα που η απλή λογική τα επιβεβαιώνει.

 

Όταν επίσης γίνονται οι αναβαθμίσεις στους Μακ, τα παλιά μοντελα τι πιστεύεται τα κάνουν;; Τα πετάνε;;

 

Τα βγάζουν απλώς από τα κουτάκια τους, και πανε για ρεφουρμπιστ και αυτά. ;-)

 

Την καλημέρα μου. 


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 24/08/2014 - 07:47

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες