Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Hackintosh - HP Pavilion G7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iMonkey

iMonkey

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2014 - 13:12

καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum! είναι το πρώτο μου θέμα και συγγνώμη αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο ήδη. δεν το βρήκα πουθενά!  :D

έχω ένα HP Pavilion G7 2002εν

http://icecat.us/en/...v-13834666.html

 

και αποφάσισα να περάσω mac os (ιAtkos ML2) πάνω.
κάνω σωστά την διαδικασία μιας και στον σταθερό υπολογιστή του κολλητού το πέρασα με επιτυχία!

στο laptop όμως μόλις πατάω να ξεκινήσει η διαδικασία της εγκατάστασης μου πετάει ένα παράθυρο

"You need to restart your computer. Hold down the power button until it turns off."

 

εχω ψάξει τα παντα στ google αλλα δεν εχω βγαλει ακρη... αν μπορεί να βοηθησει κανείς θα ημουν ευγνώμων!! B)  



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Reignman

Reignman

    iPH Member

  • 231 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2014 - 16:00

Στη θεση σου εχω βρεθει στο παρελθον με το laptop μου. Με τα πολλα ανακαλυψα πως με αλλη διανομη μπορουσα να προχωρησω την εγκατασταση. Υποθετω πως εχει να κανει κατι με τα kexts που φορτωνονται κατα την εναρξη. Ριξε μια ματια στη διανομη του Niresh αν θες. Καλη επιτυχια.

#3   iMonkey

iMonkey

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2014 - 16:12

ευχαριστω για την απαντηση καταρχην!
μιλαμε γ κατι τετοιο Niresh Mac OS X Mountain Lion 10.8.5 DvD ISO Image - With AMD & Intel ??



#4   A1332

A1332

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/08/2014 - 16:31

Τα hackintosh αν δεν δουλέψουν απ'ευθείας θέλουν πάρα πολύ χρόνο με trial and error στα kexts  :wacko:  . είναι περισσότερο κάτι σαν preview για κάποιον που θέλει να δει αν η αγορά ενος mac θα του κάνει τη δουλειά . Σε καμία περίπτωση δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα ή απόδοση . Αυτό που θέλω να πώ είναι "δες το πως είναι με όποιο τρόπο μπορέσεις να το κάνεις να δουλέψει , μη φας τη ζωή σου να το κάνεις τέλειο ή 100% stable , και αν σου αρέσει πάρε ένα mac .



#5   Reignman

Reignman

    iPH Member

  • 231 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2014 - 16:34

ευχαριστω για την απαντηση καταρχην!
μιλαμε γ κατι τετοιο Niresh Mac OS X Mountain Lion 10.8.5 DvD ISO Image - With AMD & Intel ??


Σωστα. Υπαρχει βεβαια και η πιο προσφατη εκδοση 10.9 (Mavericks)...

#6   iMonkey

iMonkey

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2014 - 17:13

Τα hackintosh αν δεν δουλέψουν απ'ευθείας θέλουν πάρα πολύ χρόνο με trial and error στα kexts  :wacko:  . είναι περισσότερο κάτι σαν preview για κάποιον που θέλει να δει αν η αγορά ενος mac θα του κάνει τη δουλειά . Σε καμία περίπτωση δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα ή απόδοση . Αυτό που θέλω να πώ είναι "δες το πως είναι με όποιο τρόπο μπορέσεις να το κάνεις να δουλέψει , μη φας τη ζωή σου να το κάνεις τέλειο ή 100% stable , και αν σου αρέσει πάρε ένα mac .

δηλαδη δεν παιζει να βγαλουμε ενα σωστο μηχανημα με MAC OS... μαλιστα!! αρκετα κακα τα νεα!!

 

Σωστα. Υπαρχει βεβαια και η πιο προσφατη εκδοση 10.9 (Mavericks)...

ναι εχεις δικιο μολις το βρηκα... θα το τσεκαρω να δουμε μπας και....
ο καλυτερος τροπος για το install ποιος ειναι? USB / CD / HDD partition ??



#7   Reignman

Reignman

    iPH Member

  • 231 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2014 - 17:17

δηλαδη δεν παιζει να βγαλουμε ενα σωστο μηχανημα με MAC OS... μαλιστα!! αρκετα κακα τα νεα!!

 

ναι εχεις δικιο μολις το βρηκα... θα το τσεκαρω να δουμε μπας και....
ο καλυτερος τροπος για το install ποιος ειναι? USB / CD / HDD partition ??

Αν ξεκινήσεις με λύση από το μηδέν και βάλεις μόνο συμβατό υλικό μια χαρά μηχάνημα θα βγάλεις

και με πολύ μικρότερο κόστος.  Δες για παράδειγμα http://www.tonymacx8...ugust-2014.html

Απλά όλοι ψάχνουμε να κάνουμε κάτι με αυτά που έχουμε..

Όπως και να χει.. Εγώ προσωπικά εγκατέστησα Mavericks μέσω USB και το έχω σε μια άκρη αν

τυχόν "σπάσει" κάτι στο σύστημα λόγω αναβάθμισης να το επαναφέρω εκεί που ήταν μια και παίρνω

συνεχώς αντίγραφα ασφαλείας σε έναν δίσκο με Time Machine...


Τελευταία επεξεργασία από: Reignman, 31/08/2014 - 17:19


#8   iMonkey

iMonkey

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2014 - 18:38

μαλιστα!! για να δουμε τι θα καταφερουμε!



#9   A1332

A1332

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/09/2014 - 00:09

δηλαδη δεν παιζει να βγαλουμε ενα σωστο μηχανημα με MAC OS... μαλιστα!! αρκετα κακα τα νεα!!

Εξαρτάται τι θεωρείς σωστό . Αν σου αρκεί να κάνει boot μπορείς να το καταφέρεις εύκολα ή δυσκολα αναλόγως συνδυασμου διανομης/hardware . Σκέψου οτι τα hackintosh βασίζονται σε patched bios (πχ chameleon) και πολλές φορές και σε custom kernel οπότε το αποτέλεσμα μπορεί να αποκλίνει πολύ απο το επιθυμητό . Για παράδειγμα ένα πολύ δυνατο μηχάνημα μπορεί να κολλάει στις εφαρμογές τη στιγμή που τα macs με πολύ χαμηλότερα specs τρέχουν ομαλά . όπως και να έχει δοκίμασε το να δείς πως είναι αλλά μην προσδοκείς εμπειρία mac



#10   iMonkey

iMonkey

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 01/09/2014 - 00:15

δεν το βλεπω να βγαζω ακρη... τωρα περιμενω το ISO που μου ειπε ο  Reignman για να δοκιμάσω μπας και μας κανει αυτο...

το iAtkos ML2 δεν καταφερα με τιποτα στ λαπτοπ παρα μονο σε σταθερο pc!

 

 

ας το μπουταρουμε πρωτα και μετα βλεπουμε τι παιζει κ μεσα ... αν δεν αξιζει τοτε θα βολευτουμε με τα Windows κλασσικα



#11   A1332

A1332

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/09/2014 - 09:07

Αμα θες να κάνεις δουλειά με το λαπτοπ βάλε windows κατευθείαν . Η δύναμη ενός mac είναι στο οτι το software και το hardware είναι φτιαγμένα το ένα για το άλλο. Επομένως ότα δεν 'εχεις το hardware  και βασίζεσαι σε patch και mod που έκανε ο κάθε ανεξάρτητος developer δεν μπορείς να περιμένεις 100% σταθερότητα ή απόδοση.



#12   iMonkey

iMonkey

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 01/09/2014 - 09:23

καλημερα.,εχεις δικιο σε αυτο που λες... αλλα ποιος ο λογος του iAtkos τοτε? γιατι το προσφερουν? γιατι κανουν τοση δουλεια για το τιποτα?



#13   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 01/09/2014 - 12:56

καλημερα.,εχεις δικιο σε αυτο που λες... αλλα ποιος ο λογος του iAtkos τοτε? γιατι το προσφερουν? γιατι κανουν τοση δουλεια για το τιποτα?

Ως χρόνια χρήστης hackintosh(από το 2009 με snow leopard) έχω να σου πω το εξής. Ο δικός μου υπολογιστής ήταν συμβατός πέρα από την κάρτα γραφικών και την κάρτα δικτύου. Αυτά τα δύο τα έφτιαχνα κάθε φορά με πατέντες και διαφορετικά kexts. Κάθε φορά που έκανα αναβάθμιση ευχόμουν να μην χαλάσει τίποτα. Πρόσφατα κατάλαβα ότι το OS X είναι το λειτουργικό που χρειάζομαι για τη δουλειά μου και προχώρησα στην αγορά ενός κανονικού Mac. Χρησιμοποιούσα την μέθοδο του tonymacx86.com που είναι με διαφορά η καλύτερη που μπορείς να βρεις. Το λειτουργικό δεν επηρεάζεται καθόλου. Ουσιαστικά απλά προσθέτει έναν bootloader μόνο. Όμως η μέθοδός του απευθύνεται σε υπολογιστές που έχουν σχεδόν ίδιο hardware με τα αντίστοιχα Mac. Το iAtkos είναι μια διανομή η οποία για να παίξει, έχουν αλλάξει της Παναγιάς τα μάτια μέσα στο λειτουργικό. Κοινώς το λειτουργικό έχει χάσει την σταθερότητά του. Ο τύπος που το βγάζει έχει θυσιάσει την ποιότητα για την ποσότητα(να μπει σε περισσότερους υπολογιστές). Ειλικρινά πρόκειται για ένα έκτρωμα που μόνο OS X δεν είναι. Σε καμία περίπτωση δεν είναι για να το χρησιμοποιήσεις σαν κύριο λειτουργικό. Αφού σκέψου ότι έχει προσθέσει υποστήριξη για AMD επεξεργαστές, που η Apple δεν είχε ποτέ σε υπολογιστή της. Αν θες να βάλεις OS X σε υπολογιστή(εννοώ σταθερό, σε λάπτοπ είναι σχεδόν αδύνατο) μπορείς να δεις στην σελίδα του tonymacx86.com για απόλυτα συμβατό hardware. Έχω στήσει για γνωστούς 3 τέτοια συστήματα και όλοι μου έχουν πει ότι δεν έχει κολλήσει ποτέ. Τέτοια συστήματα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις άνετα και για επαγγελματική δουλειά χωρίς άγχος μην σου χαλάσει. Επαναλαμβάνω σε σταθερό υπολογιστή. Σε λάπτοπ κατά 99% χάνεις το χρόνο σου. Όσες φορές το επιχείρησα, καμία φορά δεν είχα επιτυχία. Στην καλύτερη περίπτωση δεν έπαιζε με τίποτα το πληκτρολόγιο και το ποντίκι του λάπτοπ.



#14   A1332

A1332

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/09/2014 - 14:41

καλημερα.,εχεις δικιο σε αυτο που λες... αλλα ποιος ο λογος του iAtkos τοτε? γιατι το προσφερουν? γιατι κανουν τοση δουλεια για το τιποτα?

Αυτό ακριβώς . Αφού δεν πληρώνεις τίποτα για να το αποκτήσεις κανείς δεν κερδίζει τίποτα και επομένως κανείς δεν ασχολείται για το αν δουλεύει καλά ή όχι ,όπως και στις διανομές των linux. εκεί βέβαια ο πηγαίος κώδικας είναι δημόσιος και μπορείς να φτιάξεις πιο πολλά πράγματα στα μέτρα σου. Για παράδειγμα το 99% των hackintosh δεν δουλεύει το sleep/hybernate . Για να το πω αλλιώς , το hackintosh είναι για κομπιουτεράκιδες που μόλις πετύχουν τη σωστή λειτουργία παίρνουν την ικανοποίηση του επιτευγματος . Ποτέ κανείς δεν βασίζει τη δουλειά του σε αυτό (πχ dj σε live ) γιατί πάντα κινδυνεύει να τον "κρεμάσει".



#15   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 01/09/2014 - 15:12

Αυτό ακριβώς . Αφού δεν πληρώνεις τίποτα για να το αποκτήσεις κανείς δεν κερδίζει τίποτα και επομένως κανείς δεν ασχολείται για το αν δουλεύει καλά ή όχι ,όπως και στις διανομές των linux. εκεί βέβαια ο πηγαίος κώδικας είναι δημόσιος και μπορείς να φτιάξεις πιο πολλά πράγματα στα μέτρα σου. Για παράδειγμα το 99% των hackintosh δεν δουλεύει το sleep/hybernate . Για να το πω αλλιώς , το hackintosh είναι για κομπιουτεράκιδες που μόλις πετύχουν τη σωστή λειτουργία παίρνουν την ικανοποίηση του επιτευγματος . Ποτέ κανείς δεν βασίζει τη δουλειά του σε αυτό (πχ dj σε live ) γιατί πάντα κινδυνεύει να τον "κρεμάσει".

Εν μέρη συμφωνώ μαζί σου. Από τη στιγμή όμως που φτιάξεις ένα πλήρως συμβατό pc για το οποίο όλα τα kexts(drivers) προέρχονται είτε κατευθείαν από το λειτουργικό, δηλαδή από την Apple, ή από τους κατασκευαστές του εξαρτήματος, τότε δεν σε κρεμάει. Δουλεύουν τα πάντα ρολόι και αρκετοί στο εξωτερικό βασίζουν την δουλειά τους σε hackintosh. Σε κάθε άλλη περίπτωση όπως λες, πάντα θα φοβάσαι.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες