Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iOS App με την χρηση C# και Visual Studio


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Zez3

Zez3

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Twitter:@Zez3
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/09/2014 - 14:29

Παιδες σας χαιρετω,

 

Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να ξεκινησω development ενος iOS app χρησιμοποιωντας C# και Visual Studio, αλλα χωρις να εχω το Xamarin. Αν θυμαμαι καλα, ενας συναδελφος μου ειχε πει πως εκανε develop ενα app με C# και Visual Studio αλλα δεν βρισκω πουθενα κατι που να το επικυρωνει. Οπου ψαξω βρισκω για το Xamarin αλλα δεν θελω να πληρωσω για το Xamarin. Επισης αν δεν κανω λαθος θυμαμαι να μου ειπε πως εκανε την λογικη σε C# και Visual Studio και τα γραφικα σε XCode και τα παντρεψε με καποιο τροπο..

 

Αν καποιος μπορει να βοηθησει λιγο θα του ημουν ευγνωμων.

 

Ευχαριστω!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 01/09/2014 - 14:37

Παιδες σας χαιρετω,

 

Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να ξεκινησω development ενος iOS app χρησιμοποιωντας C# και Visual Studio, αλλα χωρις να εχω το Xamarin. Αν θυμαμαι καλα, ενας συναδελφος μου ειχε πει πως εκανε develop ενα app με C# και Visual Studio αλλα δεν βρισκω πουθενα κατι που να το επικυρωνει. Οπου ψαξω βρισκω για το Xamarin αλλα δεν θελω να πληρωσω για το Xamarin. Επισης αν δεν κανω λαθος θυμαμαι να μου ειπε πως εκανε την λογικη σε C# και Visual Studio και τα γραφικα σε XCode και τα παντρεψε με καποιο τροπο..

 

Αν καποιος μπορει να βοηθησει λιγο θα του ημουν ευγνωμων.

 

Ευχαριστω!

Δεν γινεται πια !! Ισως γινοταν καποτε οταν το MonoTouch ηταν open source και δεν ειχε συσταθει ακομη η Xamarin με σκοπο την εκμεταλευση της τεχνολογιας αυτης ...  

Αν θες c# development για iOS με σκοπο το app store θα πρεπει αποκλειστικα να πας σε καποια non-free version του Xamarin ! Ειναι απολυτα λογικο να μην θελεις να το πληρωσεις !! H τιμολογιακη τους πολιτικη ειναι γελοια !!



#3   Zez3

Zez3

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Twitter:@Zez3
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 02/09/2014 - 11:58

Δεν γινεται πια !! Ισως γινοταν καποτε οταν το MonoTouch ηταν open source και δεν ειχε συσταθει ακομη η Xamarin με σκοπο την εκμεταλευση της τεχνολογιας αυτης ...  

Αν θες c# development για iOS με σκοπο το app store θα πρεπει αποκλειστικα να πας σε καποια non-free version του Xamarin ! Ειναι απολυτα λογικο να μην θελεις να το πληρωσεις !! H τιμολογιακη τους πολιτικη ειναι γελοια !!

Να 'σαι καλα φιλε για την απαντηση. Αρα να υποθεσω οτι η μονη επιλογη ειναι η στροφη σε Objective-C...Οντως το pricing της Xamarin ειναι εξωφρενικο!!!



#4   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 02/09/2014 - 13:04

Να 'σαι καλα φιλε για την απαντηση. Αρα να υποθεσω οτι η μονη επιλογη ειναι η στροφη σε Objective-C...Οντως το pricing της Xamarin ειναι εξωφρενικο!!!

Η Objective-C δεν ειναι η μονη σου επιλογη. Υπαρχει και η Swift που ειναι αρκετα πιο μοντερνα γλωσσα και η Apple θα δεχεται submissions για το App Store σε Swift πολυ συντομα (μαλλον με την επισημη κυκλοφορια του iOS8). Ωστοσο προς το παρον δεν βρισκεις αρκετα (documentation, open-source projects, components) σε Swift. Θα παρει χρονια μεχρι να ολοκληρωθει η στροφη σε Swift (και αναφερομε κυριως στο developer community). 

 

Οι τιμες της Xamarin γινονται ακομη πιο γελοιες αν κανεις σκεφτει οτι τα licences ειναι per developer seat... Αν δεν σε ενδιαφερει αυτο που κυριως προσφερει, δηλ. την δυνατοτητα να εχεις καποιο ποσοστο του code base σου shared αναμεσα σε projects που στοχευουν διαφορες πλατφορμες (Android, iOS, Windows Phone) θα ελεγα να μην το κοιταξεις καθολου. Ετσι και αλλιως απο προσωπικη εμπειρια μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι το ποσοστο το κωδικα που μπορεις να χρησιμοποισεις αυτουσιο για αλλα targets ειναι μαλλον μικρο (τουλαχιστον για μοντερνες Mobile εφαρμογες που ολη η ιστορια ειναι το GUI, τα animations και τα μπλιμπλικια ... Αυτα πρεπει ετσι και αλλιως να τα κανεις ξεχωριστα για καθε πλατφορμα χρησιμοποιωντας native APIs). 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες