Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Η Apple είναι έτοιμη να παρουσιάσει νέο ηλεκτρονικό σύστημα πληρωμών σε συνεργασία με Mastercard, Visa και American Express;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 01/09/2014 - 15:39

Την ερχόμενη εβδομάδα και συγκεκριμένα την Τρίτη 9 Σεπτεμβρίου, η Apple αναμένεται να παρουσιάσει τα νέα iPhone 6 (αναμένουμε δύο εκδόσεις με οθόνη 4.7 και 5.5 ιντσών) αλλά και το έξυπνο ρολόι (βλ. iWatch). Εκτός όμως από την παρουσίαση των νέων συσκευών πληροφορίες των τελευταίων ωρών κάνουν λόγο για ανακοίνωση ενός νέου mobile συστήματος πληρωμών!

 

Σύμφωνα με το Bloomberg οι MastercardVisa και American Express έχουν ήδη συμφωνήσει να συνεργαστούν με την Apple επάνω στο νέο ηλεκτρονικό σύστημα πληρωμών που θα δώσει στους χρήστες των φορητών συσκευών της τη δυνατότητα να τις χρησιμοποιήσουν για την αγορά διαφόρων αγαθών.

 

Apple Inc. plans to turn its next iPhone into a mobile wallet through a partnership with major payment networks, banks and retailers, according a person familiar with the situation.


The agreement includes Visa Inc., MasterCard Inc. and American Express Co. and will be unveiled on Sept. 9 along with the next iPhone, said the person, who asked not to be identified because the talks are private.


The new iPhone will make mobile payment easier by including a near-field communication chip for the first time, the person said. That advancement along with Touch ID, a fingerprint recognition reader that debuted on the most recent iPhone, will allow consumers to securely pay for items in a store with the touch of a finger.

 

Αναμένουμε λοιπόν....


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 01/09/2014 - 15:52

H ύπαρξη Near Field Communications (NFC) chip σε πρόσφατα leaks του iPhone 6 δίνει ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα στην είδηση...


Behind the Scenes...

#3   hgemwn

hgemwn

    iPH newbie

  • Pip
  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/09/2014 - 18:31

Ταπ ταπ ταπ... Μου άρεσε που δεν θα έβαζε nfc και το διαοκομοδουσαν... Nfc reinvented... Και νέο δεν είναι... Google wallet - - - >Apple wallet...

#4   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/09/2014 - 19:23

Ταπ ταπ ταπ... Μου άρεσε που δεν θα έβαζε nfc και το διαοκομοδουσαν... Nfc reinvented... Και νέο δεν είναι... Google wallet - - - >Apple wallet...

ειπε η αππλε δεν θα εβαζε nfc? εχεις καποια πηγη?


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#5   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2014 - 19:42

ειπε η αππλε δεν θα εβαζε nfc? εχεις καποια πηγη?


Το ειχαν πει (σχεδον ετσι) στο 5!
http://allthingsd.co...eless-charging/

Μια χαρα ειναι αυτη η χρονικη στιγμη για την ενσωματωση του NFC.
Τα πραγματα ειναι πιο ωριμα τωρα και μια ωθηση απο την Apple θα τονωσει το ενδιαφερον πελατων και επαγγελματιων για τη συγκεκριμενη τεχνολογια.

#6   hgemwn

hgemwn

    iPH newbie

  • Pip
  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/09/2014 - 19:43

Θυμάσαι πέρυσι που το κορόιδευαν όταν παρουσίαζαν το airdrop? Επίσης ότι προωθούσαν και προωθούν το ibeacon? Αλλά τώρα θέλουν να κάνουν το Apple wallet? Όταν το κορόιδευαν δεν νομίζω να θέλει και πολλή σκέψη να πεις ότι δε θα έβαζε nfc... Και εγώ iphone έχω αλλά κάποιες φορές μου την δίνει να κοροϊδεύεις τους άλλους και μετά να τα βάζεις και εσύ...
Αλλά ξέχασα μόνο η Apple ξέρει πότε πρέπει να το κάνει και πότε είναι ώριμη η στιγμή γιαυτό.... Μετά θα βάλουμε και Wireless charging..

Τελευταία επεξεργασία από: hgemwn, 01/09/2014 - 19:46


#7   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 01/09/2014 - 20:14

Θυμάσαι πέρυσι που το κορόιδευαν όταν παρουσίαζαν το airdrop? Επίσης ότι προωθούσαν και προωθούν το ibeacon? Αλλά τώρα θέλουν να κάνουν το Apple wallet? Όταν το κορόιδευαν δεν νομίζω να θέλει και πολλή σκέψη να πεις ότι δε θα έβαζε nfc... Και εγώ iphone έχω αλλά κάποιες φορές μου την δίνει να κοροϊδεύεις τους άλλους και μετά να τα βάζεις και εσύ...
Αλλά ξέχασα μόνο η Apple ξέρει πότε πρέπει να το κάνει και πότε είναι ώριμη η στιγμή γιαυτό.... Μετά θα βάλουμε και Wireless charging..


Τότε στην παρουσίαση, πιστεύω πως περισσότερο κορόιδεψε του τσούγκρισμα των συσκευών για ανταλλαγή αρχείων παρά την ίδια την τεχνολογία NFC. Το airdrop παρουσίαζαν εκείνη τη στιγμή.

Τώρα βέβαια θα τσουγκράμε τα κινητά μας στις ταμειακές, οπότε δεν μπορεί η Apple να ξεφύγει 100% από αυτό που ειρωνεύτηκε πέρσι.

Επίσης διαβάσετε πως από το 2015 και μετά πρέπει να αλλάξουν όλοι ταμειακές στην Αμερική, οπότε και θα έχει μεγάλο αντίκτυπο ένας ακόμα κατασκευαστής κινητών συσκευών πληρωμής και όλοι οι μαγαζάτορες και ολα αυτά μέσα σε ένα χρόνο. Θα εκτοξευθεί για τα καλά η χρήση mobile payments.

#8   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/09/2014 - 20:23

Θυμάσαι πέρυσι που το κορόιδευαν όταν παρουσίαζαν το airdrop? Επίσης ότι προωθούσαν και προωθούν το ibeacon? Αλλά τώρα θέλουν να κάνουν το Apple wallet? Όταν το κορόιδευαν δεν νομίζω να θέλει και πολλή σκέψη να πεις ότι δε θα έβαζε nfc... Και εγώ iphone έχω αλλά κάποιες φορές μου την δίνει να κοροϊδεύεις τους άλλους και μετά να τα βάζεις και εσύ...
Αλλά ξέχασα μόνο η Apple ξέρει πότε πρέπει να το κάνει και πότε είναι ώριμη η στιγμή γιαυτό.... Μετά θα βάλουμε και Wireless charging..

φιλε μου το τσουγκρισμα των κινητων κοροιδευε οχι το nfc.... 


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#9   hgemwn

hgemwn

    iPH newbie

  • Pip
  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/09/2014 - 20:33

Τσουγκρισμα αυγών... Αυτη η ματαιοδοξία αρχίζει και μου την δίνει... Μακάρι να παρουσιάσουν κάτι καλό και δεν έχει ανάγκη να κοροϊδεύει κανένα... Δεν χρειάζεται να ασχολείσαι όταν είσαι από πάνω... Γνώμη μου...

#10   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/09/2014 - 20:49

Τσουγκρισμα αυγών... Αυτη η ματαιοδοξία αρχίζει και μου την δίνει... Μακάρι να παρουσιάσουν κάτι καλό και δεν έχει ανάγκη να κοροϊδεύει κανένα... Δεν χρειάζεται να ασχολείσαι όταν είσαι από πάνω... Γνώμη μου...

η σαμσουνγκ σε διαφημηση της ειχε κοριδεψει την αππλε γιαυτο αντεπαεδωσαν....


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#11   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2014 - 20:52

Μακάρι να παρουσιάσουν κάτι καλό και δεν έχει ανάγκη να κοροϊδεύει κανένα...


Εχεις απολυτο δικιο, αυτα ας συνεχισουν να τα κανουν εταιρειες οπως η samsung (διαφημιση wall huggers) και η microsoft (διαφημιση lumia zombies)

On topic: λετε αυτο το συστημα να μπορει να χρησιμοποιηθει και στην Ελλαδα;

#12   hgemwn

hgemwn

    iPH newbie

  • Pip
  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/09/2014 - 23:06

η σαμσουνγκ σε διαφημηση της ειχε κοριδεψει την αππλε γιαυτο αντεπαεδωσαν....

Δεν έχει λογική αυτό και ούτε έχει ανάγκη να ανταποδωσει...

#13   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 01/09/2014 - 23:07

Εχεις απολυτο δικιο, αυτα ας συνεχισουν να τα κανουν εταιρειες οπως η samsung (διαφημιση wall huggers) και η microsoft (διαφημιση lumia zombies)

On topic: λετε αυτο το συστημα να μπορει να χρησιμοποιηθει και στην Ελλαδα;

Ηδη η alpha μαζί με την VODAFONE εχει βγάλει ένα tap n pay σύστημα και για αρχή είναι μόνο για android συσκευές.... http://www.alphabank...tapnpay/mobile/

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 01/09/2014 - 23:07

Knowledge Is Power


#14   hgemwn

hgemwn

    iPH newbie

  • Pip
  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/09/2014 - 23:07



Εχεις απολυτο δικιο, αυτα ας συνεχισουν να τα κανουν εταιρειες οπως η samsung (διαφημιση wall huggers) και η microsoft (διαφημιση lumia zombies)


On topic: λετε αυτο το συστημα να μπορει να χρησιμοποιηθει και στην Ελλαδα;

Ήδη χρησιμοποιειται από Vodafone νομίζω...






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες