Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Celebrity iCloud Leaks


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
37 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:10

Φιλε κωστα εχε υπ οψιν σου (δεν ξερω βεβαια με τι ασχολησε) εγω που ειμαι του χωρου σου λεω οτι τιποτα δεν ειναι ασφαλες που να μπαινει πριζα μπορεις ακομα να τραβας φωτο να τις εχεις στο κινητο σου και με ενα απλο sms (sms ετσι ουτε jailbreak ουτε τιποτα) εγω να σου παρω απο το κινητο απο φωτο μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις.

Για να εισαι οκ δεν πρεπει ουτε ηλεκτρικο να εχεις σπιτι και παλι δεν ειμαι και σιγουρος ποσο οκ θα εισαι παλι.Οσο για την "χαρα" που λες οκ αν σε πειραζει απλα προσπερνας το θεμα δεν σου ειπε κανεις να δεις αλλα λεγεται περιέργεια και απομυθοποιηση καποιον ανθρωπων,σαφως δεν ειναι σωστο αλλα αν ειχες την δυνατοτητα να δεις απο μια κλειδαροτρυπα χωρις κανεις να σε παρει χαμπαρι οσο και οκ να εισαι πειρασμος λεγεται θα εμπαινες στον κοπο να ριξεις μια ματια.Φιλικα παντα.

 

edit:πιο πανω καλα λες να δεις εγω τι εγω στο cloud.....αλλα οταν μπορεις με ενα δεξι κλικ να εχεις οποια φωτο θες απο πχ facebook δεν μιλας για προσωπικα δεδομενα μετα........ ;)

 

 

αν ηταν η κοπελα της γειτονια δεν θα εβλεπα τωρα η μια περασε απο το δοματιακι να την ετοιμασουν για ηθοποιο λενε.... ε αυτη σορρυ αλλα δεν θα την ντραπω!  

 

τωρα μου λεσ για το cloud (οχι το icloud κατι ξερω και εγω απο αυτα)  εχει μια ασφαλεια! παντα θα δεχετε απειλες, και τιποτα δεν ειναι 100% safe

επισης ακομα δεν εχουμε απαντηση για το αν χακαριστηκε το icloud η αν εκλεψαν απο αλλου κωδικουν και εκανα login!

 

αν ισχυει το πρωτο φαουλ για την αππλε μια βδομαδα πριν την παρουσιαση των ανεπαφων συναλλαγων

αν ισχυει το δευτερο η αππλε δεν εχει καμια ευθυνη

 

τωρα καλως η κακος καλα εγινε το σκηνηκο αυτο ωστε να δωσουν μεγαλυτερη προσοχη στην ασφαλεια των cloud υπηρεσιων

Ναι γενικά είμαι και εγώ του χώρου της πληροφορικής. Εγώ και εσύ που ξέρουμε προστατευόμαστε ανάλογα... Αν ο άλλος είναι απλός χρήστης όπως το 99% του πληθυσμού τότε δεν μπορεί να γίνει κάτι.

 

Και επίσης ναι πολύ θα τις έχουν δει από περιέργια, εμένα αυτό που μου την βάρεσε ήταν η αναφορά του εδώ μέσα και με τον τρόπο που έγινε η αναφορά και ο ακόλουθος σχολιασμός...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:13

Φυσικά και είναι από icloud hack αυτό το ξέρουν όλοι πια το θέμα είναι όμως και αυτό που μου κάνει εντύπωση ότι οι περισσότεροι από τους λογαριασμούς που πήραν τις φωτογραφίες οι χρήστες τις είχαν σβήσει και στον λογαριασμό τους δεν φαινόντουσαν πια αλλά όπως αποδείχθηκε στους server της apple υπήρχαν αυτό είναι μεγάλο λάθος της εταιρείας γιατί απλά είναι σαν να σε κοροϊδεύει. Οπότε προσοχή τι ανεβάζουμε σε cloud υπηρεσίες. Τώρα όσον αφορά την apple δεν πιστεύω να το ανακοινώσει επίσημα ποτέ.

ΕΑΝ τα πράγματα που γράφονται ισχύουν, δεν υπήρξε κανένα ουσιαστικό hack.

 

Το μόνο φάουλ της Apple ήταν ότι επέτρεπε να γίνονται απεριόριστες εισαγωγές λανθασμένων κωδικών μέχρι να βρεθεί ο σωστός.

 

Από εκεί και πέρα τι έχει συμβεί:

 

- Οι hacker (ο θεός να τους κάνει) είχαν τα email/AppleiD usernames των διασήμων. Κακό του κεφαλιού των διασήμων που δεν τα διαφύλασσαν. (μία θεωρία συνομωσίας λέει ότι υπήρξε υποκλοπή μέσω του wifi τη βραδιά των emmy).

 

- Με τη μέθοδο bruteforce στην ουσία δοκίμαζαν συνεχώς απεριόριστους κωδικούς ΤΥΧΑΙΑ μέχρι να μπουν. Εάν ο κωδικός δεν είναι 1234 ή κάτι τραγικά εύκολο, ακόμα και έτσι ακόμα θα προσπαθούσαν. Αλλά όπως φάνηκε και από ένα screenshot που έδωσαν, υπήρξε λογαριασμός που έσπασε με την 12η προσπάθεια. (Τα προγράμματα αυτά δοκιμάζουν πρώτα τους πιο συνηθισμένους κωδικούς). Ε δε μας φταίει η Apple που βάλαμε τον πιο συνηθισμένο κωδικό...

 

- Τέλος, για αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με το ότι οι φωτογραφίες είχαν διαγραφεί, πόσοι από αυτούς πιστεύετε ήξεραν ότι είχαν τη Ροή Φωτογραφιών ανοιχτή? Και από αυτούς πόσοι να ήξεραν ότι για να διαγράψεις μία φωτογραφία από τη Ροή πρέπει να μπεις εκεί και ΟΧΙ στο αλμπουν κάμερας? Πάω στοίχημα ότι το 90% πιστεύει ότι διαγράφοντας μία φωτογραφία από το άλμπουμ κάμερας διαγράφεται και από το iCloud.

 

 

H Apple ανακοίνωσε επίσημα ότι το διερευνά, αν και το κομμάτι στο οποίο μπορεί να της καταλογιστεί υπαιτιότητα (οι απεριόριστες δοκιμές εισόδου) έχει ήδη διορθωθεί.



#18   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:15

Ναι γενικά είμαι και εγώ του χώρου της πληροφορικής. Εγώ και εσύ που ξέρουμε προστατευόμαστε ανάλογα... Αν ο άλλος είναι απλός χρήστης όπως το 99% του πληθυσμού τότε δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Συγγνωμη αλλα και εγω δεν ξερω να πεταω ελικοπτερο. Αν παρω ενα και το ριξω στα βραχια δεν θα φταιει η εταιρεια που το κατασκευασε...



#19   jaymzz

jaymzz

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Twitter:@Jaymzz23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:18

Μπράβο πολύ σωστές και με σαφήνεια απαντήσεις!!!!



#20   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:24

Συμπέρασμα-Ηθικό Δίδαγμα: Αν δεν ξέρετε τι είναι το iCloud τότε κατά 99% δεν το χρειάζεστε. Αν λοιπόν δεν το χρειάζεστε ΜΗΝ το χρησιμοποιείτε!



#21   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:28

ΕΑΝ τα πράγματα που γράφονται ισχύουν, δεν υπήρξε κανένα ουσιαστικό hack.

 

Το μόνο φάουλ της Apple ήταν ότι επέτρεπε να γίνονται απεριόριστες εισαγωγές λανθασμένων κωδικών μέχρι να βρεθεί ο σωστός.

 

Από εκεί και πέρα τι έχει συμβεί:

 

- Οι hacker (ο θεός να τους κάνει) είχαν τα email/AppleiD usernames των διασήμων. Κακό του κεφαλιού των διασήμων που δεν τα διαφύλασσαν. (μία θεωρία συνομωσίας λέει ότι υπήρξε υποκλοπή μέσω του wifi τη βραδιά των emmy).

 

- Με τη μέθοδο bruteforce στην ουσία δοκίμαζαν συνεχώς απεριόριστους κωδικούς ΤΥΧΑΙΑ μέχρι να μπουν. Εάν ο κωδικός δεν είναι 1234 ή κάτι τραγικά εύκολο, ακόμα και έτσι ακόμα θα προσπαθούσαν. Αλλά όπως φάνηκε και από ένα screenshot που έδωσαν, υπήρξε λογαριασμός που έσπασε με την 12η προσπάθεια. (Τα προγράμματα αυτά δοκιμάζουν πρώτα τους πιο συνηθισμένους κωδικούς). Ε δε μας φταίει η Apple που βάλαμε τον πιο συνηθισμένο κωδικό...

 

- Τέλος, για αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με το ότι οι φωτογραφίες είχαν διαγραφεί, πόσοι από αυτούς πιστεύετε ήξεραν ότι είχαν τη Ροή Φωτογραφιών ανοιχτή? Και από αυτούς πόσοι να ήξεραν ότι για να διαγράψεις μία φωτογραφία από τη Ροή πρέπει να μπεις εκεί και ΟΧΙ στο αλμπουν κάμερας? Πάω στοίχημα ότι το 90% πιστεύει ότι διαγράφοντας μία φωτογραφία από το άλμπουμ κάμερας διαγράφεται και από το iCloud.

 

 

H Apple ανακοίνωσε επίσημα ότι το διερευνά, αν και το κομμάτι στο οποίο μπορεί να της καταλογιστεί υπαιτιότητα (οι απεριόριστες δοκιμές εισόδου) έχει ήδη διορθωθεί.

Θεωρητικα αυτη την μεθοδο χρησιμοποιησαν (bruteforce) και φυσικα αμα εχεις το email/AppleiD σαφως δεν λεγεσαι hacker αλλα πονηρος τετοιο προγραμμα μπορεις να βρεις με μισο κλικ.Οσο για το τι password βαζουμε δεν θελω να γινω κακος αλλα δεν νομιζω αυτα τα κοριτακια να ξερουν απο αυτα απο αλλα ξερουν οταν μου βαζεις pass sokolata123 οπως μια φιλη μου ναι οκ αφου ειχα το mail της της εδειξα τι μπορει να παθει.Εγω ακολουθω αλλο ειδος κωδικων του στυλ πχ σε λενε Αναστασιο πας και βαζεις An@s+a5i0s$#@! αντε βρες το μετα (καλα και αυτο σπαει αλλα πρεπει να πεθανεις πανω απο το pc)

Οσο για την ροη που λες ναι παιζει αυτο να επαθαν βασικα 1000% αυτο εγινε. ;)


Knowledge Is Power


#22   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:36

Επρεπε στις 3-5 προσπάθειες να κλειδώνει....τα άλλα είναι ...λόγια !!!



#23   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:40

Επρεπε στις 3-5 προσπάθειες να κλειδώνει....τα άλλα είναι ...λόγια !!!

3 είναι αρκετές νομίζω.Ενταξει θα το φτιάξουν φαντάζομαι αλλα πέρα απο αυτό κανεις δεν ασχοληται με το πόσο δυνατο pass στους λογαριασμούς του θα βάλει αν δεν ξέρει τι και πως.

Knowledge Is Power


#24   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:43

Να προσθέσω:

  1. Υπήρχαν και βίντεο. Βίντεο δεν αποθηκεύονται, εκτός και αν τα στείλεις εσύ ο ίδιος στο iCloud
  2. Σε selfies εμφανίζονταν και άλλα κινητά εκτός από iPhone
  3. Metadata δεν υπάρχουν στα αρχεία
  4. Υπάρχει μία φωτό συνημμένη για το manual του Dropbox

Από αυτά τα λίγα μπαίνει η αμφιβολία αν ανήκουν όλες οι φωτό στο iCloud. 

 

Η δική μου εικασία:

Το γεγονός ότι χακαρίστικε το Find my iPhone που δεν κλείδωνε μετά από επανιλλειμένους (έτσι γράφεται γαμ...τη μου???) λάθος κωδικούς είναι "αμέλεια" της Apple.

Το γεγονός ότι υπάρχουν παλιές και καινούριες φωτό, του iCloud και του x-cloud, cloudx, αλλά όχι αποκλειστικά του iCloud, 

... με οδηγεί στο να συμπεράνω ότι συνδυάστηκαν οι δύο ειδήσεις ως ένα βαθμό. Επειδή πουλάει το iCloud-Leak παραπάνω από οποιοδήποτε σκέτο leak



#25   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:45

Να προσθέσω:

  1. Υπήρχαν και βίντεο. Βίντεο δεν αποθηκεύονται, εκτός και αν τα στείλεις εσύ ο ίδιος στο iCloud
  2. Σε selfies εμφανίζονταν και άλλα κινητά εκτός από iPhone
  3. Metadata δεν υπάρχουν στα αρχεία
  4. Υπάρχει μία φωτό συνημμένη για το manual του Dropbox

Από αυτά τα λίγα μπαίνει η αμφιβολία αν ανήκουν όλες οι φωτό στο iCloud. 

 

Η δική μου εικασία:

Το γεγονός ότι χακαρίστικε το Find my iPhone που δεν κλείδωνε μετά από επανιλλειμένους (έτσι γράφεται γαμ...τη μου :huh:) λάθος κωδικούς είναι "αμέλεια" της Apple.

Το γεγονός ότι υπάρχουν παλιές και καινούριες φωτό, του iCloud και του x-cloud, cloudx, αλλά όχι αποκλειστικά του iCloud, 

... με οδηγεί στο να συμπεράνω ότι συνδυάστηκαν οι δύο ειδήσεις ως ένα βαθμό. Επειδή πουλάει το iCloud-Leak παραπάνω από οποιοδήποτε σκέτο leak

και επιδη σε μια βδομαδα η αππλε θα πει για τις πληρωμες με nfc! 


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#26   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:49

και επιδη σε μια βδομαδα η αππλε θα πει για τις πληρωμες με nfc! 

 

 

 

Εκεαί να δείς τί leak μπορεί να γίνει !!! Ανέπαφο !!!



#27   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/09/2014 - 12:50

Εκεαί να δείς τί leak μπορεί να γίνει !!! Ανέπαφο !!!

μπα δεν νομιζω, το pairing ειναι δυσκολο να το σπασεις! βεβαια ολα σπανε


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#28   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 02/09/2014 - 13:10

μπα δεν νομιζω, το pairing ειναι δυσκολο να το σπασεις! βεβαια ολα σπανε

Όλα σπάνε κανόνας....... ;)

Knowledge Is Power


#29   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/09/2014 - 20:59

Apple says iCloud is safe and secure, stolen celebrity pics were targeted accounts

 

 

 

http://appleinsider...._medium=twitter


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#30   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/09/2014 - 21:09

Αν ζούσε ο Steve Jobs δε θα επέτρεπε ποτέ να δούμε το βyz..ki της Jennifer Lawrence.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες