Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 6 από πού και πως (Aramex - Mailboxde - Forward2me)?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1397 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iNewbie

iNewbie

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/09/2014 - 04:32

Λίγες ώρες μείνανε ...


Εχω διαβάσει όλους τους οδηγούς απλά θέλω να δώ αν ισχύουν ακόμα όσα έχουν γραφτεί κατά καιρούς (κάπου διάβασα ότι το AppleStore UK δεν στέλνει πιά σε διευθύνσεις - θυρίδες της Aramex)...ισχύει όντως αυτό;

 

Ποιές είναι οι εμπειρίες σας από τη Forward2me;

 

Έχει κανείς δοκιμάσει να το πάρει από Γερμανία μέσω Mailboxde; Είναι συνήθως ξεκλείδωτα τα τηλέφωνα από το Γερμανικό AppleStore (επιτρέπει την εγγραφή και παραγγελία απευθείας ή χρειάζεται το TunnelBear) ?

 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί προπληρωμένη κάρτα της Εurobank που δεν έχει καταχωρηθεί σε Paypal? Η μήπως χρειάζεται χρεωστική ή πιστωτική οπωσδήποτε;

 

Το ξέρω είναι πολλές οι ερωτήσεις αλλά πιστεύω ότι μπορούμε εδώ να μαζέψουμε εμπειρίες - απαντήσεις και να γίνει όλων το έργο πιο εύκολο στην προετοιμασία για προπαραγγελία...

 

Περιμένω λοιπόν τα φώτα σας...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   polisan1992

polisan1992

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:demon1kman

Δημοσίευση 08/09/2014 - 06:29

Φιλε μου εγω καθε χρονο αγοραζω με αραμεξ απο αγγλικο apple store.Η διαδικασια ειναι απλη στο shipping βαζεις οτι σου δινει η αραμεξ και στο billing τη δικη σου διευθυνση.Αγοραζεις με βιζα η μαστερκαρντ χωρις paypal.Απλα καταχωρεις τα στοιχεια της καρτας οταν κανεις παραγγελια.Θα σου ζητησουν στο mail στοιχεια επιβεβαιωσης δηλαδη πρεπει να σκαναρεις διπλωμα,καρτα η αποδειξη της καρτας και να τους τα στειλεις αλλιως ακυρωνουν την παραγγελια.Μπορεις με καθε καρτα και καθε προπληρωμενη και δεν ισχυει οτι ακυρωνουν απλα στο billing καλυτερα να μην βαλεις τα στοιχεια της αραμεξ


Τελευταία επεξεργασία από: polisan1992, 08/09/2014 - 06:31


#3   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1.595 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 08/09/2014 - 08:01

Εμένα πάντως περισυ δε μου ζήτησαν να σκαναρω τίποτα και η παραγγελία ήρθε κανονικα

#4   polisan1992

polisan1992

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:demon1kman

Δημοσίευση 08/09/2014 - 08:16

εμενα μου τα ζητησαν γιατι εβαλα αλλο billing απο αλλες φορες οποτε λογικο επισης εβαλα καινουργια προπληρωμενη



#5   iNewbie

iNewbie

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/09/2014 - 09:41

Στο billing info έχω τα στοιχεία της Αramex ...Να τα αλλάξω για πιο σίγουρα;
Φίλε ΤΧΒ εσύ τα άλλαξες ή είχες βάλει απο την αρχή τα Ελληνικά και δεν σου ζήτησαν αλλαγή;
Διαβάζω ότι τα περισσότερα προβλήματα τα είχαν κάτοχοι MasterCard ...ενώ με τη Visa όχι τόσο ...

Τέλος ενα θεματάκι που ξεπέρασαν κάποιοι δηλώνοντας τη διεύθυνση τους αλλα στην πόλη - χώρα έβαλαν Athens USA ισχύει;
Γιατί εγώ μένω Ηράκλειο Κρητη ...και τέτοια πόλη δεν έχουν οι ΗΠΑ !!!

#6   polisan1992

polisan1992

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:demon1kman

Δημοσίευση 08/09/2014 - 09:45

εγω φιλε μου ειχα θεμα με βιζα και οχι με μαστερκαρντ,επισης εβαλα athens usa οπως ειπες και περασε,παντως αλλαξε για πιο σιγουρα το billing γιατι σε καποιους περσι δεν περασε



#7   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2014 - 10:10

από Αμερική έχει πάρει κανείς?



#8   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1.595 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 08/09/2014 - 10:16

Στο billing info έχω τα στοιχεία της Αramex ...Να τα αλλάξω για πιο σίγουρα;
Φίλε ΤΧΒ εσύ τα άλλαξες ή είχες βάλει απο την αρχή τα Ελληνικά και δεν σου ζήτησαν αλλαγή;
Διαβάζω ότι τα περισσότερα προβλήματα τα είχαν κάτοχοι MasterCard ...ενώ με τη Visa όχι τόσο ...

Τέλος ενα θεματάκι που ξεπέρασαν κάποιοι δηλώνοντας τη διεύθυνση τους αλλα στην πόλη - χώρα έβαλαν Athens USA ισχύει;
Γιατί εγώ μένω Ηράκλειο Κρητη ...και τέτοια πόλη δεν έχουν οι ΗΠΑ !!!

είχα βάλει την κανονική μου διεύθυνση στο billing και δεν είχα θέμα πήρα το 5s & iPad mini retina χωρίς κανένα προβλημα

#9   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1.595 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 08/09/2014 - 10:17

από Αμερική έχει πάρει κανείς?

εχεις ιδέα τι θα παιχτεί με το τελωνείο αν πάρεις από Αμερική ; Μάλλον δεν ξέρεις :)

#10   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2014 - 10:21

εχεις ιδέα τι θα παιχτεί με το τελωνείο αν πάρεις από Αμερική ; Μάλλον δεν ξέρεις :)

μα νομίζω ότι εφόσον το ανοίξουν μόνο τον φόρο πληρώνεις. ο οποίος μεταφράζετε πχ για $500= η αναλογία σε ευρώ +23%. Όποιος ξέρει με βεβαιότητα ας ενημερώσει, μιλάω πάντα για aramex και όχι courier.



#11   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1.595 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 08/09/2014 - 10:23

Η αραμεξ στέλνει με κούριερ φίλε μου και στο τελωνείο λίγο πολύ κανείς δεν ξέρει τι γίνεται είσαι στη κρίση του κάθε Τελώνη τι θα πληρώσεις καλύτερα μη πμ λέξεις γιατί τελικά μπορεί να σου βγει ακριβότερο απότι να το αγόραζες από ελλαδα

#12   polisan1992

polisan1992

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:demon1kman

Δημοσίευση 08/09/2014 - 11:05

μακρια απο αμερικη και τελωνεια..να εχετε το κεφαλι σας ησυχο..



#13   kikonec

kikonec

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2014 - 08:44

Παιδιά σκέφτομαι την αγορά του iPhone 6 θα το πάρω λογικά από Ελλάδα η κάπου στην Ευρώπη! Θέλω να ρωτήσω επειδή μένω Αλεξανδρούπολη και είναι κοντά η Κωνσταντινούπολη που έχει και apple store πχ σε περίπτωση που πάθει κάτι αν πεταχτώ και το πάω εκεί περνώ καινούριο κατευθείαν;Η πρέπει να το πάω σε apple store Ευρώπης;

#14   polisan1992

polisan1992

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:demon1kman

Δημοσίευση 09/09/2014 - 08:57

εισαι οκ η τουρκια κατα την apple ειναι ευρωπη οσον αφορα την εγγυηση δες και εδω https://www.apple.com/legal/warranty/



#15   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 09/09/2014 - 09:03

από Αμερική έχει πάρει κανείς?

 

 

Να προτιμήσεις http://www.myus.com/ χρόνια τωρα μου κάνουν forward τα δέματα. Oμως Υπολογιστες+τηλεφωνα τα αγοραζω και τα φερνω εγω η καποιος γνωστος με το αεροπλανο απο αμερικη αλλα οτι αλλο εχω παρει απο  ΑppleStore κατι θηκες για ipad mini , κατι ζελατινες , και κατι καλωδια που ξεπερνουσαν τα 100$ ποτε δεν περασαν τελωνειο. Σε iphone μη το κανεις θα φας τελωνειο στη μαπα και θα σου βγει πανω κατω στη τιμη τις ελλαδος θα την χασεις ολη την διαφορα που θα εχεις κερδισει $ σε €.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες