Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 15 ψήφοι

iPhone 6 (Ημερομηνία κυκλοφορίας στην Ελλάδα - Τιμή)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2799 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:11

Ούτε να σου το αλλάξουν στο πρώτο χρόνο δεν γίνεται αν είσαι γκαντέμης!

 

Τι θέλω να πω. Είχα το 5αρι παλιά από US (Verizon), και χάλασε η κάμερα. Καμένο πίξελ.

 

Δεν είχαν ανταλακτικα τότε, κανέναν Apple Store, και εiχαν εντολή να στο αλλάξουν όλο το τηλέφωνο.

 

Ελλα όμως που το δικό μου ήταν Αμερικάνικο και δεν μπορούσαν. Δεν μπορούσαν να το πάρουν και να το καταχωρίσουν σαν στοκ επιστροφής στο σύστημα τους, γιατί το IMEI έδειχνε US, και εκεί υπάρχει άλλη πολιτική!

 

Οποτε παρατριχα να εμενα με χαλασμένο τηλέφωνο, αν δεν έκανα ολόκληρη ταρζανιά με Αππλ Στορ Γαλλίας, οπου μετά από πολλά παρακάλια, δέχτηκαν κατ΄εξαίρεση και χωρίς να είναι υποχρέωση τους, να μου το αλλάξουν. 

 

Οπότε προσοχή τι και από που ψωνίζεται. 

Στο 5 δεν έκαναν αλλαγή λόγω μοντέλου. Το Α1428 ήταν αποκλειστικά για Αμερική ελέω περιορισμού στη συμβατότητα για τις μπάντες σε 4G.

 

Δεν είχαν συσκευές να δώσουν για ανακατασκευασμένο.

 

Πλέον τέτοιος περιορισμός δεν υπάρχει. Παρόλα αυτά άλλαξε μετά και τα αναλάμβαναν εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   dimosx

dimosx

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:13

<<Πολύ απλά είναι από Αμερική και αυτό σημαίνει 1 χρόνος εγγύηση τώρα για εμένα αξίζει να δώσεις 40 ευρώ παραπάνω και να το πάρεις από γνωστό μαγαζί μόλις κυκλοφορήσει και να έχεις  2 χρόνια εγγύηση.  Στο δικό μου iphone 5 που είχα στον 13ο μήνα χάλασε το power button και η μπαταρία ενώ και το sleep button άρχιζε να τα παίζει... Σε 4 μέρες είχα άλλο με την εγγύηση και συνεχίζει να δουλεύει μια χαρά σε όλα του μέχρι και σήμερα!>>

 

εχεις δικιο στο πρωτο μερος για τον ενα χρονο αλλα οχι στο δευτερο προφανως ηταν απο την  πρωτη παρτιδα που προσφατα ανακοινωσε η εταιρεια προγραμμα αντικαταστασης μπαταριας και κουμπιου

 

τωρα για τα 2 χρονια και εδω χρειαζετε να κανεις φασαρια να κατεβασεις τους νομους και αν τους πας εχει γινει ολοκληρη κουβεντα σε αλλα νηματα γι αυτο

 

οποιος θελει ομως δεν βλεπω τον λογο ακομα γιατι να πληρωσει μινιμουμ 50 ευρω παραπανω και ρποσοχη για να προλαβω καποιον καμμια σχεση δεν εχω με το site που εβαλλα απλα επεσε στο ματι μου



#243   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:16

Με μπερδεψες. Στην Ελλαδα το 5αρι Αμερικανικο δε καλυπτοταν. Το Αμερικανικο 5s ειχε κανονικα 1 χρονο. Εννοεις να ρισκαρες να παθει κατι, εγω εννοω οτι δε ρισκαρεις αν θα στο καλυψουν ή οχι γιατι το ξερεις απο πριν (ενταξει αν σου πουλησει αμερικανικο 5αρι στην Ελλαδα και δε το καταλαβεις, τοτε πραγματικα δε ξερω...).


Νομίζω η πολιτική άλλαξε μετά το 5 ..

Δεν τα κάλυπταν τα αμερικάνικα στην Ελλάδα πριν το 5S..

@CaLi@


#244   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:19

Νομίζω η πολιτική άλλαξε μετά το 5 ..

Δεν τα κάλυπταν τα αμερικάνικα στην Ελλάδα πριν το 5S..


Αλλαξε σιγουρα στο 5s. Για το 6 σου ειπα, δεν εχω ρωτησει. Ακομα. :P

You'll Never Walk Alone


#245   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:21

Αλλαξε σιγουρα στο 5s. Για το 6 σου ειπα, δεν εχω ρωτησει. Ακομα. :P


Ρωτα για να ξερουμε. :P

#246   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:24

Οσο ειμαι ακομη στους αναποφασιστους για το τι, ποτε, απο που, δε ρωταω! :P

You'll Never Walk Alone


#247   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:25

Κανε ενα καλο για τη κοινοτητα. :P

#248   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:31

Αντε με επεισες, εκανα. :P
Ακομη δεν εχουν ενημερωση, οταν κυκλοφορησει στην Ελλαδα θα ξερουν.

You'll Never Walk Alone


#249   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:32

Εισαι ο καλυτερος. :)

Οταν βγει θελω οδηγο αναλυτικο για το τι και πως. :P

#250   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/10/2014 - 13:48

τωρα για τα 2 χρονια και εδω χρειαζετε να κανεις φασαρια να κατεβασεις τους νομους και αν τους πας εχει γινει ολοκληρη κουβεντα σε αλλα νηματα γι αυτο

Δε χρειάζεται καμιά φασαρία. Τη νομική οδηγία της Apple και μιλάς με InfoQuest.

 

Πλέον δε ζητάνε ούτε αυτό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#251   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 03/10/2014 - 16:18

Με μπερδεψες. Στην Ελλαδα το 5αρι Αμερικανικο δε καλυπτοταν. Το Αμερικανικο 5s ειχε κανονικα 1 χρονο. Εννοεις να ρισκαρες να παθει κατι, εγω εννοω οτι δε ρισκαρεις αν θα στο καλυψουν ή οχι γιατι το ξερεις απο πριν (ενταξει αν σου πουλησει αμερικανικο 5αρι στην Ελλαδα και δε το καταλαβεις, τοτε πραγματικα δε ξερω...).

 

Εδώ καλυπτόταν, κάτω από από ειδικές περιπτώσεις, σε αππλ στορ κατευθείαν, αλλά για επισκευή.

 

Αν ήταν όμως για αντικατάσταση, εκεί κόλλαγε η υπόθεση.

 

 

Στο 5 δεν έκαναν αλλαγή λόγω μοντέλου. Το Α1428 ήταν αποκλειστικά για Αμερική ελέω περιορισμού στη συμβατότητα για τις μπάντες σε 4G.

 

Δεν είχαν συσκευές να δώσουν για ανακατασκευασμένο.

 

Πλέον τέτοιος περιορισμός δεν υπάρχει. Παρόλα αυτά άλλαξε μετά και τα αναλάμβαναν εδώ.

Νίκο σωστό αυτό που λες.

 

Αλλα εγώ από ότι κατάλαβα που μίλησα και απευθείας με αππλ στορ Γενεύης, και από το τηλ. με κεντρικά Αππλ Στορ Γαλλίας, το θέμα ήταν ότι από την στιγμή που υπάρχουν 4 ζώνες, Αμερική~Ωκεανία~Ασία~Ευρώπη, υπάρχει και διαφορετική πολιτική.

 

Πχ. Το τηλέφωνο μου (US) θα έπρεπε να σταλεί στην Αμερική για αντικατάσταση, και όχι λόγο μπάντας, αλλα λόγο στρατηγικής παρόχων από εκεί. 

 

Για αρχή αν θυμάστε πουλιόταν μόνο με συμβόλαιο από τον εκάστοτε πάροχο.

 

Οποτε να το πω χονδρικά, ήταν σαν ιδιοκτησία τους το τηλέφωνο. Ότι και να πάθαινε, έπρεπε να επιστρέψει σε αυτούς. 

 

Επίσημα δεν είχε δικαίωμα αλλο αππλ στορ άλλης ζωνης, να το επισκευάσει η να το αντικαταστήσει.

 

Ήταν και παρέμενε ιδιοκτησία της Verizon πχ, όπως στην περίπτωση μου, και εφάρμοζε την πολιτική της.

 

Επαναλαμβάνω άσχετα από την μπάντα. Ο κώδικας όταν το σκανάρουν, δεν τους επιτρέπει αντικατάσταση με ευρωπαϊκό, η άλλης 'ζώνης' τηλέφωνο, πέρα από αυτή που ανήκει.

Όλα τα ευρωπαϊκά από την άλλη, μπορούν να αντικατασταθούν μεταξύ τους με αλλα, από την στιγμή που βρίσκονται στην ιδια ζωνη. (Ευρώπη)

 

Αυτά κατάλαβα εγώ.

 

Τώρα αν κατάλαβα λάθος, η αν άλλαξε κάτι στην πολιτική τους, το πρώτο λίγο δύσκολο, (να κατάλαβα λάθος) το δεύτερο δεν το γνωρίζω.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 03/10/2014 - 16:20

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#252   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/10/2014 - 16:50

Νίκο σωστό αυτό που λες.

 

Αλλα εγώ από ότι κατάλαβα που μίλησα και απευθείας με αππλ στορ Γενεύης, και από το τηλ. με κεντρικά Αππλ Στορ Γαλλίας, το θέμα ήταν ότι από την στιγμή που υπάρχουν 4 ζώνες, Αμερική~Ωκεανία~Ασία~Ευρώπη, υπάρχει και διαφορετική πολιτική.

 

Πχ. Το τηλέφωνο μου (US) θα έπρεπε να σταλεί στην Αμερική για αντικατάσταση, και όχι λόγο μπάντας, αλλα λόγο στρατηγικής παρόχων από εκεί. 

 

Για αρχή αν θυμάστε πουλιόταν μόνο με συμβόλαιο από τον εκάστοτε πάροχο.

 

Οποτε να το πω χονδρικά, ήταν σαν ιδιοκτησία τους το τηλέφωνο. Ότι και να πάθαινε, έπρεπε να επιστρέψει σε αυτούς. 

 

Επίσημα δεν είχε δικαίωμα αλλο αππλ στορ άλλης ζωνης, να το επισκευάσει η να το αντικαταστήσει.

 

Ήταν και παρέμενε ιδιοκτησία της Verizon πχ, όπως στην περίπτωση μου, και εφάρμοζε την πολιτική της.

 

Επαναλαμβάνω άσχετα από την μπάντα. Ο κώδικας όταν το σκανάρουν, δεν τους επιτρέπει αντικατάσταση με ευρωπαϊκό, η άλλης 'ζώνης' τηλέφωνο, πέρα από αυτή που ανήκει.

Όλα τα ευρωπαϊκά από την άλλη, μπορούν να αντικατασταθούν μεταξύ τους με αλλα, από την στιγμή που βρίσκονται στην ιδια ζωνη. (Ευρώπη)

 

Αυτά κατάλαβα εγώ.

 

Τώρα αν κατάλαβα λάθος, η αν άλλαξε κάτι στην πολιτική τους, το πρώτο λίγο δύσκολο, (να κατάλαβα λάθος) το δεύτερο δεν το γνωρίζω.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Λίγο απ'όλα είναι..

 

Και τώρα αυτό ισχύει. Θα σταλούν Αμερική σε περίπτωση προβλήματος.

 

Βασική διαφορά όμως πλέον πως θα αναλάβουν να το κάνουν και η αντικατάσταση μετά. Στους πρώτους μήνες του 5, δε γινόταν καν αυτό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#253   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/10/2014 - 19:36

Για Ελλάδα τελικά επιμένουν όλοι στις 24/10...να διατηρώ κρυφές ελπίδες για 17/10 μιας και δεν είναι κάτι επίσημο ακόμη;



#254   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 03/10/2014 - 19:40

ο επιθεωρητης πωλησεων του οτε ειπε στον αδερφο μου οτι ειναι σχεδον σιγουρο για τις 24 απλα λογω αυξημενης ζητησης δεν περιμενουν επαρκεια συσκευων ουτε μεχριτις 14 νοεμβριου



#255   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 03/10/2014 - 20:06

Καλα ειναι απιστευτοι οι τυποι στην αρχη μιλανε για 50.000 (και υποπτευομαι οτι ολα θα ειναι 16GB) και μετα μας λενε οτι μαλλον δεν θα φτασουν ... δηλαδη με αυτην την κριση θα προ-πουλησουν 50.000....

κατι δεν παει καλα εδω ή εμεις ζουμε σε μια αλλη χωρα ή αντι για 50.000 κομματια θα φερουν 5.000.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 20

0 μέλη, 20 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες