Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3196   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 05/11/2014 - 03:03

To θέμα του compatibility για το Software το έχω ξαναθίξει στο περελθόν. Πίστεψε με και με τις Android συσκευές σχεδόν το ίδιο είναι. Όταν περνάνε 3 γενιές από ένα μοντέλο, τότε σίγουρα μην περιμένεις πολλά. Βλέπε Galaxy S2. Δεν θα μπορεί να σηκώσει το Android 5.0! Είναι πολιτική κάθε εταιρίας. Πιστεύω κάποια στιγμή θα γυρίσεις στη μαμά Apple αλλά θα είσαι πιο σίγουρος από ποτέ. Για εμένα μην το δώσεις το Mac... :)

πήρα πριν 1,5 χρόνο το mac και δεν έχω icloud λόγω προβλήματος του preview που δεν μπορεώ να το περάσω.Ποιος είναι ο σεβασμός προς τον πελάτη (εμένα στην περίπτωση αυτή αλλά λογικά θα υπάρχουν και άλλοι)

 

το να είναι πιο αργό το iphone μου το δέχομαι μιας και τα καινούργια είναι σε όλες τις εταιρίες γρηγορέτερα

 

δε μπορω να το αποφύγω

 

το να μην έχω icloud επιδή η apple δε με έχει υποστηρίξει για προιον που αγόρασα πριν 1,5 χρόνο 2 χιλιάρικα δεν το δέχομαι

 

το να παίρνω μια συσκευή 900 ευρώ και μετά από λίγο να βγάζει άλλη με διπλάσια ram πάλι δεν το δέχομαι.

 

τώρα θα μου πεις τι πήγες και πήρες συσκευή με 1 gb ram?

 

οκ.εδώ εγώ φταίω αλλά δε γινόταν να μην πάρω εκείνη την περίοδο.το χρειαζόμουν το ipad.

 

άντε και πάω να πάρω αύριο το iphone 6.

 

σε 5 μήνες θα βγάλει το νέο με διπλάσια ραμ και όχι με ένα gb που έχει τώρα και θα δουλεύει και το multitasking και όσοι πήραν το 6 plus τώρα θα έρθουν στη θέση τη δικιά μου με το ipad air μια συσκευή που ήταν η top πριν 1 μήνα και θα έιναι για τα πανυγήρια

 

με 1gb ραμ αυτομάτως βγαίνεις οφσαιτ από όλες τις εφαρμογές που θα απαιτούν παραπάνω μνήμη και θα βγουν σε λίγο μιας και το ipad air 2 έχει 2 gb ram

 

το note 3 και το sony z ultra pου έχω με το τελευταίο λειτουργικό android πετάνε και είναι κινητά προ 1,5 έτους με 3 και 3 gb ram αντιστοιχα.Η ram σε κάνει να αλλάξεις συσκευή όπως θα αλλάξουν συσκευή και οι τυχεροί κάτοχοι iphone 6 kai 6 plus όταν θα βγάλε τα 2 gb ram.σε 4-5 μήνες δηλαδή


Τελευταία επεξεργασία από: magiaros, 05/11/2014 - 03:10


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3197   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/11/2014 - 03:27

πήρα πριν 1,5 χρόνο το mac και δεν έχω icloud λόγω προβλήματος του preview που δεν μπορεώ να το περάσω.Ποιος είναι ο σεβασμός προς τον πελάτη (εμένα στην περίπτωση αυτή αλλά λογικά θα υπάρχουν και άλλοι)

το να είναι πιο αργό το iphone μου το δέχομαι μιας και τα καινούργια είναι σε όλες τις εταιρίες γρηγορέτερα

δε μπορω να το αποφύγω

το να μην έχω icloud επιδή η apple δε με έχει υποστηρίξει για προιον που αγόρασα πριν 1,5 χρόνο 2 χιλιάρικα δεν το δέχομαι

το να παίρνω μια συσκευή 900 ευρώ και μετά από λίγο να βγάζει άλλη με διπλάσια ram πάλι δεν το δέχομαι.

τώρα θα μου πεις τι πήγες και πήρες συσκευή με 1 gb ram?

οκ.εδώ εγώ φταίω αλλά δε γινόταν να μην πάρω εκείνη την περίοδο.το χρειαζόμουν το ipad.

άντε και πάω να πάρω αύριο το iphone 6.

σε 5 μήνες θα βγάλει το νέο με διπλάσια ραμ και όχι με ένα gb που έχει τώρα και θα δουλεύει και το multitasking και όσοι πήραν το 6 plus τώρα θα έρθουν στη θέση τη δικιά μου με το ipad air μια συσκευή που ήταν η top πριν 1 μήνα και θα έιναι για τα πανυγήρια

με 1gb ραμ αυτομάτως βγαίνεις οφσαιτ από όλες τις εφαρμογές που θα απαιτούν παραπάνω μνήμη και θα βγουν σε λίγο μιας και το ipad air 2 έχει 2 gb ram

το note 3 και το sony z ultra pου έχω με το τελευταίο λειτουργικό android πετάνε και είναι κινητά προ 1,5 έτους με 3 και 3 gb ram αντιστοιχα.Η ram σε κάνει να αλλάξεις συσκευή όπως θα αλλάξουν συσκευή και οι τυχεροί κάτοχοι iphone 6 kai 6 plus όταν θα βγάλε τα 2 gb ram.σε 4-5 μήνες δηλαδή


Που έχεις δει η apple να βγάζει κάθε πέντε μήνες καινούργιο μοντέλο; Και ποια η λύση δηλαδή; Να μην αναβαθμίζουν τις συσκευές; Ακόμα και 2 γίγα ραμ να είχε σήμερα αύριο θα βγει αναβάθμιση με 3 η 4. Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει την εξέλιξη. Πριν κάποια χρόνια 2 γίγα ήταν αρκετά για pc τώρα πάμε και βάζουμε 16, σύντομα θα θελουμε ακόμα παραπάνω. Αυτό λέγεται εξέλιξη..

#3198   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 05/11/2014 - 03:31

πήρα πριν 1,5 χρόνο το mac και δεν έχω icloud λόγω προβλήματος του preview που δεν μπορεώ να το περάσω.Ποιος είναι ο σεβασμός προς τον πελάτη (εμένα στην περίπτωση αυτή αλλά λογικά θα υπάρχουν και άλλοι)

 

το να είναι πιο αργό το iphone μου το δέχομαι μιας και τα καινούργια είναι σε όλες τις εταιρίες γρηγορέτερα

 

δε μπορω να το αποφύγω

 

το να μην έχω icloud επιδή η apple δε με έχει υποστηρίξει για προιον που αγόρασα πριν 1,5 χρόνο 2 χιλιάρικα δεν το δέχομαι

 

το να παίρνω μια συσκευή 900 ευρώ και μετά από λίγο να βγάζει άλλη με διπλάσια ram πάλι δεν το δέχομαι.

 

τώρα θα μου πεις τι πήγες και πήρες συσκευή με 1 gb ram?

 

οκ.εδώ εγώ φταίω αλλά δε γινόταν να μην πάρω εκείνη την περίοδο.το χρειαζόμουν το ipad.

 

άντε και πάω να πάρω αύριο το iphone 6.

 

σε 5 μήνες θα βγάλει το νέο με διπλάσια ραμ και όχι με ένα gb που έχει τώρα και θα δουλεύει και το multitasking και όσοι πήραν το 6 plus τώρα θα έρθουν στη θέση τη δικιά μου με το ipad air μια συσκευή που ήταν η top πριν 1 μήνα και θα έιναι για τα πανυγήρια

 

με 1gb ραμ αυτομάτως βγαίνεις οφσαιτ από όλες τις εφαρμογές που θα απαιτούν παραπάνω μνήμη και θα βγουν σε λίγο μιας και το ipad air 2 έχει 2 gb ram

 

το note 3 και το sony z ultra pου έχω με το τελευταίο λειτουργικό android πετάνε και είναι κινητά προ 1,5 έτους με 3 και 3 gb ram αντιστοιχα.Η ram σε κάνει να αλλάξεις συσκευή όπως θα αλλάξουν συσκευή και οι τυχεροί κάτοχοι iphone 6 kai 6 plus όταν θα βγάλε τα 2 gb ram.σε 4-5 μήνες δηλαδή

Όλα αυτά πριν τα ποστάρεις τα ξανά διάβασες?

 

:wacko:


@CaLi@


#3199   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/11/2014 - 03:31

πήρα πριν 1,5 χρόνο το mac και δεν έχω icloud λόγω προβλήματος του preview που δεν μπορεώ να το περάσω.Ποιος είναι ο σεβασμός προς τον πελάτη (εμένα στην περίπτωση αυτή αλλά λογικά θα υπάρχουν και άλλοι)

 

το να είναι πιο αργό το iphone μου το δέχομαι μιας και τα καινούργια είναι σε όλες τις εταιρίες γρηγορέτερα

 

δε μπορω να το αποφύγω

 

το να μην έχω icloud επιδή η apple δε με έχει υποστηρίξει για προιον που αγόρασα πριν 1,5 χρόνο 2 χιλιάρικα δεν το δέχομαι

 

το να παίρνω μια συσκευή 900 ευρώ και μετά από λίγο να βγάζει άλλη με διπλάσια ram πάλι δεν το δέχομαι.

 

τώρα θα μου πεις τι πήγες και πήρες συσκευή με 1 gb ram?

 

οκ.εδώ εγώ φταίω αλλά δε γινόταν να μην πάρω εκείνη την περίοδο.το χρειαζόμουν το ipad.

 

άντε και πάω να πάρω αύριο το iphone 6.

 

σε 5 μήνες θα βγάλει το νέο με διπλάσια ραμ και όχι με ένα gb που έχει τώρα και θα δουλεύει και το multitasking και όσοι πήραν το 6 plus τώρα θα έρθουν στη θέση τη δικιά μου με το ipad air μια συσκευή που ήταν η top πριν 1 μήνα και θα έιναι για τα πανυγήρια

 

με 1gb ραμ αυτομάτως βγαίνεις οφσαιτ από όλες τις εφαρμογές που θα απαιτούν παραπάνω μνήμη και θα βγουν σε λίγο μιας και το ipad air 2 έχει 2 gb ram

 

το note 3 και το sony z ultra pου έχω με το τελευταίο λειτουργικό android πετάνε και είναι κινητά προ 1,5 έτους με 3 και 3 gb ram αντιστοιχα.Η ram σε κάνει να αλλάξεις συσκευή όπως θα αλλάξουν συσκευή και οι τυχεροί κάτοχοι iphone 6 kai 6 plus όταν θα βγάλε τα 2 gb ram.σε 4-5 μήνες δηλαδή

Κοίτα θα αφήσω στην άκρη αυτό που λες για το iCloud και το Mac γιατί δεν το γνωρίζω.

Κατά τα άλλα δεν θεωρώ πως έχει δίκιο από την στιγμή που γνωρίζεις πως και το iPhone και το iPad αναβαθμίζονται κάθε χρόνο με νέα μοντέλα. Και φυσικά αυτό συμβαίνει και με τις άλλες εταιρείες. Δεν βγάζει η Samsung κάθε χρόνο καινούριο Note και Galaxy S; Η HTC; Eδώ υπάρχουν εταιρείες όπως η Sony που αναβαθμίζει το Xperia Z κάθε 6 μήνες.

Αν μπεις στην διαδικασία να σκέφτεσαι "γιατί να δώσω τώρα τα λεφτά να πάρω το 6 αν του χρόνου το 6s έχει περισσότερη RAM κτλ", τότε δεν θα αγοράσεις ποτέ τίποτα γιατί πάντα θα περιμένεις το επόμενο.

Καλός ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα με την τεχνολογία, ποτέ δεν μπορείς να έχεις το τελευταίο και καλύτερο μοντέλο για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα καθώς τα δεδομένα αλλάζουν γρήγορα.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι περισσότεροι μπαίνετε στο τριπάκι και θέλετε πάντα να έχετε το τελευταίο και καλύτερο. Εκτός δηλαδή για κάποιους που έχουν λεφτά για "κάψιμο", ποιος ο λόγος να αλλάζεις συσκευή κάθε χρόνο; Δηλαδή θες να μου πεις ότι την δουλειά σου δεν μπορείς να την κάνεις με το iPad Air επειδή ξαφνικά βγήκε το 2 που έχει 1GB περισσότερη RAM; Eίναι βελτιωμένο και θα κάνει κάποια πράγματα καλύτερα; Ναι, σίγουρα αλλά αυτό δεν αχρηστεύει την δική σου συσκευή. Εδώ ακόμα υποστηρίζεται το iPad 2.

Kοιτάς να αγοράζεις με γνώμονα τις ανάγκες σου και την τσέπη σου. Όλα τα άλλα είναι ανούσια κατά την γνώμη μου.



#3200   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/11/2014 - 03:37

Απαράδεκτο για την apple που αποφάσισε να διπλασιάσει την RAM σε μία μέρα. Θα έπρεπε να μείνει για πάντα στο 1gb. Η να το πάει πιο ομαλά.

iPhone 5 --> 1gb

iPhone 5S --> 1,1gb

iPhone 6 --> 1.2gb

iPhone 6S --> 1.3gb

Επι Jobs δεν θα διπλασιαζόταν ΠΟΤΕ τα gb και θα ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι για μια ζωη. Η έστω θα φτάναμε στα 2gb στο iPhone 10. Τι ξαφνικό ήταν αυτό τώρα με τα 2gb;



#3201   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/11/2014 - 03:37

@magiaros:

Αν φοβασαι μην μεινεις πισω απο την εξελιξη της τεχνολογιας η καλυτερη λυση ειναι να μην αγορασεις ποτε τιποτα!
Μονο ετσι δυστυχως...
Το θεμα ειναι να αγορασεις κατι που θα βγαλει τα λεφτα του με τη χρηση που θα του κανεις.

ΥΓ. iPhone 4S (16gb+) με iOS8.1 ειναι οκ αν το εγκαταστησεις σωστα (βλεπε restore-setup as new)


#3202   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/11/2014 - 03:42

Απαράδεκτο για την apple που αποφάσισε να διπλασιάσει την RAM σε μία μέρα. Θα έπρεπε να μείνει για πάντα στο 1gb. Η να το πάει πιο ομαλά.
iPhone 5 --> 1gb
iPhone 5S --> 1,1gb
iPhone 6 --> 1.2gb
iPhone 6S --> 1.3gb
Επι Jobs δεν θα διπλασιαζόταν ΠΟΤΕ τα gb και θα ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι για μια ζωη. Η έστω θα φτάναμε στα 2gb στο iPhone 10. Τι ξαφνικό ήταν αυτό τώρα με τα 2gb;

Περιμενω το iPhone 6S με A9 triple-core και 2gb ram να σας κατουρησω ολους οσους πηρατε 6-6plus!
Πισω και σας εφαγα! :P


#3203   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 05/11/2014 - 03:48

Καφενείο το κάνετε πάλι!!

Μισό να ανοίξω το τάβλι..

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 05/11/2014 - 03:49

@CaLi@


#3204   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2014 - 04:15

Καφενείο το κάνετε πάλι!!

Μισό να ανοίξω το τάβλι..

εχει πεσει πικρα Σπυρο σε πολλους και δεν ξερουν πως να γλυκαθουν.Κερασε τους ενα λουκουμακι :)



#3205   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 05/11/2014 - 04:17

εχει πεσει πικρα Σπυρο σε πολλους και δεν ξερουν πως να γλυκαθουν.Κερασε τους ενα λουκουμακι :)


Έφτασεεεε!!!! ;)

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1415153871.434365.jpg   33,76KB   60 λήψεις

@CaLi@


#3206   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2014 - 04:27

Ωχ...το λιγουρεψα και εγω αυτο. :wacko: .....παντως νομιζω τα συριανα ειναι τα καλυτερα.Πιασε και ενα iphoni με 1.24 ram σε περικαλω.Για δωρο το θελω :D



#3207   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 05/11/2014 - 06:08

Ωχ...το λιγουρεψα και εγω αυτο. :wacko: .....παντως νομιζω τα συριανα ειναι τα καλυτερα.Πιασε και ενα iphoni με 1.24 ram σε περικαλω.Για δωρο το θελω :D


Χα χα χα!!! Έχω στείλει τον πιτσιρικά να φέρει ραμς μας τελείωσαν ..

@CaLi@


#3208   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/11/2014 - 06:12

το 1.24 πως προέκυψε;;;;
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#3209   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 05/11/2014 - 06:15

το 1.24 πως προέκυψε;;;;

Τόσο έχουμε στην αποθήκη.. Αν υπάρξει κάτι άλλο θα σας πάρουμε το πρωη τιλεφονο...


@CaLi@


#3210   Antigoni

Antigoni

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/11/2014 - 07:54

Πρεπει να το πάρεις όπως και δηποτε απο εκει; Στο λέω γιατι iStorm Αθήνα που ρώτησα σήμερα έχουν όλοι το συγκεκριμένο μοντέλο. Όσο αναφορά ποτε θα το φέρουν πιστεύω πως μεχρι το τελος της εβδομαδας ίσως και την επόμενη. Κανεις δεν ξέρει.. Πάντως να ξέρεις πως το συγκεκριμένο που θες υπάρχει iStorm και αν δεν κανω λάθος Cosmote και στα Oteshop

Σ'ευχαριστωωω για την απαντηση :)
Μωρε το ξερω για το iStorm το θεμα ειναι οι 24 ατοκες δοσεις του public..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 45

0 μέλη, 45 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες