Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3976   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:51

Κάποιος γνώστης να μου τη γνώμη του για τη μπαταρία(iPhone 6) :)


Καινουργια μπαταρια ειναι.
Μην ασχολεισαι καθολου με αυτα. Μονο αν δεις περιεργες πτωσεις στο ποσοστο η να κλεινει νωρις.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3977   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 08/12/2014 - 16:36

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να δώσει την ακριβή χωρητικότητα που απομένει στο iPhone 6 16GB έχοντας την έκδοση 8.1.1 και jailbreak; Έστω οτι το αγοράζω τώρα, βάζω 8.1.1 και το κάνω jb... Πόσο ακριβώς θα μου μείνει σε χώρο για να αρχίσω;

#3978   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 08/12/2014 - 17:22

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να δώσει την ακριβή χωρητικότητα που απομένει στο iPhone 6 16GB έχοντας την έκδοση 8.1.1 και jailbreak; Έστω οτι το αγοράζω τώρα, βάζω 8.1.1 και το κάνω jb... Πόσο ακριβώς θα μου μείνει σε χώρο για να αρχίσω;


12GB

#3979   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/12/2014 - 19:44

Χαιρετώ σας! :)

 

Μετά απο ένα πλήρη και γεμάτο μήνα χρήσης που έκλεισα με το 6+ είπα να κάτσω να σας γράψω τις εντυπώσεις μου.

Μπορεί να είναι ακριβό αλλά χίλιες φορές ακριβό και να βγάλει στο έπακρο τα λεφτά του απο το να πάρω για παράδειγμα το G3 και να βγάλει πρόβλημα φόρτισης, του εξαφάνιζε apps και το κερασάκι στη τούρτα μετά απο περίπου ενάμιση μήνα να και 2 καμμένα πιξελ. (Συνέβη σε συνάδελφό μου)

 

Το κινητό πραγματικά αξίζει και είναι φοβερό. Τι να πρωτοσχολιάσω. Το σημαντικότερο όλων, για εμένα, είναι η μπαταρία του. Ξεχνάω να το φορτίσω. Και το εννοώ.

Παρακάτω θα παραθέσω screenshot της εβδομάδας που διανύσαμε, κατα την οποία λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας ασχολήθηκα σε πολύ νορμάλ επίπεδα με το κινητό, έχοντας ανοιχτό 3G και Bluetooth.

 

Η οθόνη του είναι απίστευτη. Τα χρώματα, η ανάλυση, το rotation κάνουν το κινητό να ξεχωρίζει και μαζί με την φωτογραφική μηχανή και την ποιότητα που βγάζει σε μέρα αλλά και σε εντελώς σκοτεινό δωμάτιο, σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό. Συγκρινόμενα με το G3 και το S5 που έχουν γνωστοί μου, η υπεροχή του 6+ με χαροποίησε απίστευτα!

Το πληκτρολόγιο παρεπιπτόντως είναι καλύτερο απο πριν. Δε ξέρω αλλά δύσκολα να πατήσω λάθος γράμμα όπως στο 4άρι μου ή στο 5άρι.

Η μπροστά κάμερα "καλή" γενικά, καλύτερη σε εξωτερική χρήση και με αρκετό φως.

Ο ήχος -απο εκείνο το ηχειάκι κάτω δεξιά που δε γεμίζει το μάτι σου-, δε το πίστευα αλλά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είναι πολύ καλύτερος σε σύγκριση με προηγούμενα μοντέλα και με τα 2 άλλα μοντέλα που ανέφερα πιο πάνω. Είναι γεμάτος και το μπάσο του αξιοπρεπέστατο.

 

Σχετικά με το iOS, τρέχει γρήγορα, δεν έχω συναντήσει κάποιο bug ή κόλλημα ή restart, που απο ότι διαβάζω κάποιοι έχουν αντιμετωπίσει.

Το continuity με το Mac μου και το macbook pro, δουλεύει μια χαρά και μου έλυσε πραγματικά τα χέρια!

 

Δε ξέρω αν ξέχασα να αναφερθώ σε κάτι. Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι, με ρωτάτε :)

 

_

 

Συνημμένα αρχεία



#3980   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 08/12/2014 - 20:00

12GB


Σ ευχαριστώ πολύ Τόλη!

#3981   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 08/12/2014 - 20:01

Σ ευχαριστώ πολύ Τόλη!


Τιποτα να'σαι καλα.

#3982   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/12/2014 - 20:21

Χαιρετώ σας! :)

 

Μετά απο ένα πλήρη και γεμάτο μήνα χρήσης που έκλεισα με το 6+ είπα να κάτσω να σας γράψω τις εντυπώσεις μου.

Μπορεί να είναι ακριβό αλλά χίλιες φορές ακριβό και να βγάλει στο έπακρο τα λεφτά του απο το να πάρω για παράδειγμα το G3 και να βγάλει πρόβλημα φόρτισης, του εξαφάνιζε apps και το κερασάκι στη τούρτα μετά απο περίπου ενάμιση μήνα να και 2 καμμένα πιξελ. (Συνέβη σε συνάδελφό μου)

 

Το κινητό πραγματικά αξίζει και είναι φοβερό. Τι να πρωτοσχολιάσω. Το σημαντικότερο όλων, για εμένα, είναι η μπαταρία του. Ξεχνάω να το φορτίσω. Και το εννοώ.

Παρακάτω θα παραθέσω screenshot της εβδομάδας που διανύσαμε, κατα την οποία λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας ασχολήθηκα σε πολύ νορμάλ επίπεδα με το κινητό, έχοντας ανοιχτό 3G και Bluetooth.

 

Η οθόνη του είναι απίστευτη. Τα χρώματα, η ανάλυση, το rotation κάνουν το κινητό να ξεχωρίζει και μαζί με την φωτογραφική μηχανή και την ποιότητα που βγάζει σε μέρα αλλά και σε εντελώς σκοτεινό δωμάτιο, σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό. Συγκρινόμενα με το G3 και το S5 που έχουν γνωστοί μου, η υπεροχή του 6+ με χαροποίησε απίστευτα!

Το πληκτρολόγιο παρεπιπτόντως είναι καλύτερο απο πριν. Δε ξέρω αλλά δύσκολα να πατήσω λάθος γράμμα όπως στο 4άρι μου ή στο 5άρι.

Η μπροστά κάμερα "καλή" γενικά, καλύτερη σε εξωτερική χρήση και με αρκετό φως.

Ο ήχος -απο εκείνο το ηχειάκι κάτω δεξιά που δε γεμίζει το μάτι σου-, δε το πίστευα αλλά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είναι πολύ καλύτερος σε σύγκριση με προηγούμενα μοντέλα και με τα 2 άλλα μοντέλα που ανέφερα πιο πάνω. Είναι γεμάτος και το μπάσο του αξιοπρεπέστατο.

 

Σχετικά με το iOS, τρέχει γρήγορα, δεν έχω συναντήσει κάποιο bug ή κόλλημα ή restart, που απο ότι διαβάζω κάποιοι έχουν αντιμετωπίσει.

Το continuity με το Mac μου και το macbook pro, δουλεύει μια χαρά και μου έλυσε πραγματικά τα χέρια!

 

Δε ξέρω αν ξέχασα να αναφερθώ σε κάτι. Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι, με ρωτάτε :)

 

_

Ωραιος φιλε! Τι χωριτικοτητα εχει?

Απο Γερμανια το πηρες? 



#3983   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/12/2014 - 20:46

Ωραιος φιλε! Τι χωριτικοτητα εχει?

Απο Γερμανια το πηρες? 

Ναι, απο Apple store Γερμανία το πήρα, 64gb.



#3984   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/12/2014 - 21:06

Ναι, απο Apple store Γερμανία το πήρα, 64gb.

Ικανοποιητικη χωριτικοτητα? 



#3985   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/12/2014 - 21:21

Ικανοποιητικη χωριτικοτητα? 

Πολύ μεγάλη χωριτικότητα τα 64giga.

 

Προσωπικά βγάζω φωτό, βίντεο, έχω αρκετά apps και είμαι στα 48 gb.



#3986   antonispap40

antonispap40

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Twitter:@antonispap40
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:antonispap40

Δημοσίευση 12/12/2014 - 19:34

Δεν ήξερα που να το ποστάρω και έτσι αποφάσισα να το γράψω εδώ!

 

Φόρτιση από 30% σε 100% σε 1:50 περίπου λεπτά με φορτιστή iPad! Επίσης έπαθα πλάκα καθώς το πρωί πριν φύγω για την δουλειά το έβαλα για φόρτιση μέχρι να ετοιμαστώ και έπιασε σχεδόν 20% !!



#3987   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 12/12/2014 - 19:41

Δεν ήξερα που να το ποστάρω και έτσι αποφάσισα να το γράψω εδώ!

 

Φόρτιση από 30% σε 100% σε 1:50 περίπου λεπτά με φορτιστή iPad! Επίσης έπαθα πλάκα καθώς το πρωί πριν φύγω για την δουλειά το έβαλα για φόρτιση μέχρι να ετοιμαστώ και έπιασε σχεδόν 20% !!

 

Μα και με τον κανονικο φορτιστη σε 2 ωρες καπου 65-70% φορτιζει εμενα. 


You'll Never Walk Alone


#3988   antonispap40

antonispap40

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Twitter:@antonispap40
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:antonispap40

Δημοσίευση 12/12/2014 - 19:44

Με μια ώρα περίπου φτάνει στο 65 - 70 με του iPad. Διαφορά θα δεις κυρίως μέχρι το 80% από εκεί και μετά πέφτει η ταχύτητα νομίζω.

#3989   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 12/12/2014 - 19:47

Μπορει. Κανε μια πληρη φορτιση οταν μπορεσεις απο σβηστο, για να εχουμε μετρο συγκρισης. Οτι φορτιζει του ipad πιο γρηγορα ειναι σιγουρο, απλα θελω να δω ποσο.


Τελευταία επεξεργασία από: atari4, 12/12/2014 - 19:48

You'll Never Walk Alone


#3990   antonispap40

antonispap40

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Twitter:@antonispap40
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:antonispap40

Δημοσίευση 12/12/2014 - 20:37

Εντάξει! Λογικά την Κυριακή να περιμένεις απάντηση!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 56

0 μέλη, 56 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες