Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#4126   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 21/12/2014 - 18:12

δεν μίλησα για hardware...ξέρω ότι η σειρά 6 είναι πιο δυνατή αφού φυσικά είναι και πιο καινούργια...αποκλειστικά και μονο για το design μιλάω και για την κατασκευή

Στα ίδια επίπεδα είναι και το Hardware παρά μόνο σε μικρο-ελάχιστες διαφορές αλλά σε γενικές γραμμές δεν υστερείτε το 5S παρά μόνο σε οθόνη (μέγεθος)

Αλλά από εμφάνιση ναι είναι και θα παραμείνει ένα Premium τηλέφωνο το 5S. Ιδικά για εμένα το Silver/White που έβλεπες να γυαλίζει σαν τρελό εκεί που ήτανε ακατέργαστο αλουμίνιο που έγινε η κοπή με διαμάντι. Αυτό το σημείο και μόνο με έβαζε σε πειρασμό να το έχω κάτω από φωτισμό και να το βλέπω να γυαλίζει και μου έφτιαχνε την μέρα.

 

Εμφανισιακά το 6άρι γενικός μου φέρνει νοσταλγία και συγκεκριμένα από τότε που είχα το iPhone 2G 16GB λόγο ότι και τα δύο ήτανε στρογγυλά στα πλάγια.


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#4127   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/12/2014 - 18:30

Βρέθηκα σήμερα στο public και είπα να ρίξω μια μάτια και στα δυο κινητά μιας και ως τώρα δεν το είχα ξανακάνει αφού απο την παρουσίαση τους ήδη δεν με είχαν εντυπωσιάσει....και πράγματι η live εντύπωση που είχα ηταν ακριβώς η ίδια με την αρχική γνώμη που είχα σχηματίσει...και εξηγούμαι ,
Ενώ το μέγεθος στο plus δεν με τρόμαξε καθόλου με χάλασαν δυο πράγματα...η πλάτη τους με τις πλαστικές λευκές γραμμές που εχει και δεύτερον οι καμπύλες που έχουν και φέρνουν περισσότερο σε Samsung....για μένα η καλύτερη σχεδιαστικά σειρά που κυκλοφόρησε είναι το 5 το μαύρο καθώς και το 5s...πείτε με οπισθοδρομικό,χαρακτηρίστε με όπως θέλετε αλλα το 6 και 6 plus υστερούν κατα πολυ σε design των αντίστοιχων της σειράς 5/5s.

Σωστόs , πολύ σωστός σε όλα. Συμφωνώ απόλυτα. Ακομα και τωρα που είμαι με 5s silver μπαίνω στον πειρασμό πολλές φορές και θέλω πίσω το μαύρο το 5αρι που αγοράσει το καλοκαίρι του '13. Ίσως και να το επραττα αν δεν είχα θεμα με τις αναβαθμίσεις μέχρι να βγάλουν το νέο 4" που φημολογείται ή το iPhone 7.

#4128   DGianno

DGianno

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@JiMMiS_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/12/2014 - 18:32

Βρέθηκα σήμερα στο public και είπα να ρίξω μια μάτια και στα δυο κινητά μιας και ως τώρα δεν το είχα ξανακάνει αφού απο την παρουσίαση τους ήδη δεν με είχαν εντυπωσιάσει....και πράγματι η live εντύπωση που είχα ηταν ακριβώς η ίδια με την αρχική γνώμη που είχα σχηματίσει...και εξηγούμαι ,
Ενώ το μέγεθος στο plus δεν με τρόμαξε καθόλου με χάλασαν δυο πράγματα...η πλάτη τους με τις πλαστικές λευκές γραμμές που εχει και δεύτερον οι καμπύλες που έχουν και φέρνουν περισσότερο σε Samsung....για μένα η καλύτερη σχεδιαστικά σειρά που κυκλοφόρησε είναι το 5 το μαύρο καθώς και το 5s...πείτε με οπισθοδρομικό,χαρακτηρίστε με όπως θέλετε αλλα το 6 και 6 plus υστερούν κατα πολυ σε design των αντίστοιχων της σειράς 5/5s.

Έχεις απόλυτο δίκιο νε τις γραμμές στο πίσω μέρος! Και εγω όταν το πρωτοείδα στην επίσημη παρουσίασή του, ξενέρωσα...
Πίστεψε με όμως, όταν του φορέσεις θήκη, το κινητό δείχνει πραγματικά άλλο τηλέφωνο! Πλέον, εμένα προσωπικά, δεν με πειράζουν καθόλου, ούτε οι γραμμές ούτε η κάμερα που προεξέχει, σημεία που με έκαναν να ξενερώσω τρελλά όπως σου είπα. Η θήκη πιστεύω που του ταιριάζει πιστεύω οτι είναι τύπου βιβλίου, λόγω μεγέθους το λέω. Γούστα βέβαια είναι αυτά! Το τηλ. Τα σπάει παιδιά, κ από ταχύτητα κ από χειρισμό οθόνης!

#4129   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/12/2014 - 18:32

Σωστόs , πολύ σωστός σε όλα. Συμφωνώ απόλυτα. Ακομα και τωρα που είμαι με 5s silver μπαίνω στον πειρασμό πολλές φορές και θέλω πίσω το μαύρο το 5αρι που αγοράσει το καλοκαίρι του '13. Ίσως και να το επραττα αν δεν είχα θεμα με τις αναβαθμίσεις μέχρι να βγάλουν το νέο 4" που φημολογείται ή το iPhone 7.

το μαύρο το 5αρι ηταν έρωτας μεγάλος....ευτυχώς το εχει ακόμη η γυναίκα μου και το βγάζω απο τη θήκη που και που και το καθαρίζω...μιλάμε για σκαλωμα μεγάλο φίλε...όσο για τις ίντσες θα προτιμούσα τις 4,7 αλλα όχι σε αυτό το 6αρι

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 21/12/2014 - 18:34


#4130   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 21/12/2014 - 18:38

Το μαύρο Black & Slate ήτανε το ποιο όμορφο iPhone! Αλλά η ανοδίωση του μαύρου χρώματος είναι δύσκολή...

 

Έχω απορία γιατί οι ζάντες του ποδηλάτου μου που είναι έχουνε μαύρη ανοδίωση με απλές γρατζουνίζεις ανάμεσα από κλαδιά που περνάω δεν γρατζουνιούντε με τίποτα μόνο εάν χτυπιθούνε από πέτρες και πάλι έχω πολύ ελάχιστα σημάδια... με πάνω από 4000κμ trail.

 

Και στο iPhone 5 δεν μπόρεσαν να πετύχουν αυτού του είδος ανοδίωση??? 


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#4131   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/12/2014 - 18:42

Έχεις απόλυτο δίκιο νε τις γραμμές στο πίσω μέρος! Και εγω όταν το πρωτοείδα στην επίσημη παρουσίασή του, ξενέρωσα...
Πίστεψε με όμως, όταν του φορέσεις θήκη, το κινητό δείχνει πραγματικά άλλο τηλέφωνο! Πλέον, εμένα προσωπικά, δεν με πειράζουν καθόλου, ούτε οι γραμμές ούτε η κάμερα που προεξέχει, σημεία που με έκαναν να ξενερώσω τρελλά όπως σου είπα. Η θήκη πιστεύω που του ταιριάζει πιστεύω οτι είναι τύπου βιβλίου, λόγω μεγέθους το λέω. Γούστα βέβαια είναι αυτά! Το τηλ. Τα σπάει παιδιά, κ από ταχύτητα κ από χειρισμό οθόνης!

θηκη μονο bumper βάζω ή τίποτα...οποτε η πίσω μεριά πάλι ακάλυπτη μένει για μένα

#4132   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2014 - 20:57

Εμένα προσωπικά η σειρά 6/6plus μου αρέσει παραπάνω αλλα περί ορέξεως και γούστου ξέρετε. Μια ερώτηση θέλω να κάνω αν ξέρει κάποιος, δεν μου έρχονται άμεσα ειδοποιήσεις απο whatsapp κι έχω διαβάσει οτι σε κάποιους συμβαίνει αυτό και μόνο με set as new επανέρχεται η συσκευή και μετά δεν πρέπει να επαναφέρεις απο cloud το backup.. Εχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Όλα ειναι σωστά ρυθμισμενα πάντως

#4133   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:14

Στα συν παντως του 6 plus (και του 6 λογικα) το πολυ καλο wifi. Σε σημεια που με το 5s δεν επιανα, τωρα εχω 2 γραμμες.

You'll Never Walk Alone


#4134   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:29

Στα συν παντως του 6 plus (και του 6 λογικα) το πολυ καλο wifi. Σε σημεια που με το 5s δεν επιανα, τωρα εχω 2 γραμμες.

Αυτό δεν το ήξερα νόμιζα ότι με την 8 ios με το bug στο Wi-Fi τα 6 & 6 Plus ήτανε ποιο ευάλωτα.


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#4135   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:49

Βασικα δε ξερω αν υπαρχει γενικα καποιο bug, σε συγκρισεις που εκανα ειναι εμφανως καλυτερο παντως.

You'll Never Walk Alone


#4136   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:53

καλα δεν υπαρχει 64 η 128αρι  ασημενιο η χρυσο πουθενα??εχω ρωτησει αλλα τπτ …


Τελευταία επεξεργασία από: bellinaki, 21/12/2014 - 21:54


#4137   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:55

την τέταρτη περιμένω και το δικό μου 6plus 64αρι space grey.. Μετά από 2.5 χρόνια απουσίας από την Apple και το ios, ήρθε η ώρα για την επιστροφή...

#4138   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:57

την τέταρτη περιμένω και το δικό μου 6plus 64αρι space grey.. Μετά από 2.5 χρόνια απουσίας από την Apple και το ios, ήρθε η ώρα για την επιστροφή...


Οοοοοοοοοοοοοοοόλε!! :P

You'll Never Walk Alone


#4139   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:58

Οοοοοοοοοοοοοοοόλε!!

περιττό να σου πω τι έχω τραβήξει μέσα στην android greek team τόσες μέρες.. με σταύρωσαν. ..

#4140   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 21/12/2014 - 22:01

περιττό να σου πω τι έχω τραβήξει μέσα στην android greek team τόσες μέρες.. με σταύρωσαν. ..


Χαχαχα!

Θα αφηνιασαν οταν τους ειπες οτι αφηνεις τα 3GB για να πας στο 1!!

You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 46

0 μέλη, 46 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες