Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#5896   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 26/03/2015 - 18:37

Καλησπέρα παίδες και Χρόνια Πολλά!

Χθες αγόρασα από το sevenspot το 6αρι..και αυτο που παρατηρησα είναι ότι στο κάτω δεξιά μέρος οτι κάνει ένα θόρυβο..στην ουσία ότι δεν κουμπώνει καλά

έχει συμβει σε κάποιον άλλο αυτό?

και τι γίνεται σε αυτη τη περιπτωση?

  Ου μπλέξεις..... αν καταφερνα να πάρω συσκευή μόνο μ αυτό το κλίκ, αλλά η οθόνη να είναι ΟΚ από άποψη "νεφών", θα ήμουν ευτυχυσμένος... Πάντως το DOA του seven σ εμενα δούλεψε αλλά μετα από λογομαχίες και τηλέφωνα σε γενική προστασία καταναλωτη...κτλ κτλ. Και τι κατάλαβα? Και πάλι τηλέφωνο δεν εχω. Και το δεύτερο που πήρα απ αυτούς είχε θέμα. Πλέον πρέπει να πάω για τρίτο ανακασκευασμένο.  Καλά κουράγια!!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#5897   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2015 - 18:59

Το πήγα στο κατάστημα που το αγορασα το iPhone 6..

Το στέλνουν θεσσαλονικη στα κεντρικά τους 

από θεσσαλονικη το στέλνουν infoquest

από infoquest το στέλνουν πάλι θεσσαλονίκη

και από θεσσαλονικη το στέλνουν στο μαγαζί που το πήρα

 

ο υπευθηνος απο τα κεντρικα τους μου είπε πως το κινητο που θα πάρω θα ειναι καινουργιο κανονικα με την ζελατινα του

αλλα δεν θα ειναι σε νεο κουτι οπως οταν πας και το αγορασεις αλλα με το κουτι που ειχα ηδη..

και ο χρονος αναμονης για ολο αυτα ειναι 1μιση εβδομαδα..

 

Όλα αυτα είναι τα αναμενομενα ? ή έχει υπαρξει σε άλλους καλυτερη εξυπηρετηση?

Το μόνο αναμενόμενο όταν δίνει το κατάστημα DOA είναι να πάρεις σφραγισμένο εκείνη τη στιγμή.

 

Τη συσκευή την άφησες να τη στείλουν?


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5898   Xavi6

Xavi6

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/03/2015 - 19:23

Ναι,το έδωσα το πρωι..

 

πριν κανα 2ωρο πήρα τηλεφωνο το μαγαζι στο οποιο αγορασα τη συσκευη και τους ειπα,ότι σε περιπτωση που δεν το εγκρινουν για να πάρω καινουργια σφραγισμενη συσκευη

θέλω τα χρηματα μου πίσω..γιατί όταν κάτι το αγοραζεις και είναι του κουτιου και κανει 750,00 ευρω τότε δεν θες να έχει κανενα ψεγαδι και απαιτεις καινουργιο στο κουτι του..

τα παραπανω τα ανεφερα στην υπαλληλο και μου ειπε ότι θα ενημερώσει τα κεντρικα τους



#5899   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2015 - 20:08

Δεν έπρεπε να τους το αφήσεις με τα παραπάνω. Να μάθεις σίγουρα αν όντως το κατάστημα δίνει DOA.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5900   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/03/2015 - 18:01

Μετά απο 3 μήνες με iPhone 6 & 6 plus κατέληξα σε ένα άσχημο συμπέρασμα.

 

Σε σχέση με τις προηγούμενες συσκευές τις Apple, δεν έχει δοθεί τεράστια προσοχή στη λεπτομέρεια.

 

Τι θέλω να πω.

 

Τόσο στο 6 , όσο και στο 6 Plus όταν τα χρησιμοποιούσα με το 1 χέρι και είχα το μικρό δάχτυλο του χεριού στο κάτω μέρος της συσκευής (εκεί που είναι το charging port , το headphone jack κλπ)  μετά απο λίγη ώρα πόναγε το δάχτυλό μου. Όχι απο το βάρος , αλλά απο το μέταλλο (νομίζω του charging port) που είχα την αίσθηση ότι μου έκοβε το δάχτυλο εκεί που ακουμπούσε. Δεν γίνεται να ήταν θέμα συσκευής , αφού μου το έκανε τόσο στο 6 όσο και στο 6 Plus. 

 

Eπίσης, αυτό που παρατήρησα στο Plus είναι ότι η δεξια πλευρά της συσκευής και συγκεκριμένα εκεί που τελειώνει η οθόνη και αρχίζει το μεταλλικό πλαίσιο το μεταλλο δεν εφάρμοζε τέλεια με αποτέλεσμα να έχω πάλι την αίσθηση οτι η δεξια πλευρά είναι λιγο κοφτερή. Είναι ενοχλητικό με αποτέλεσμα να είναι δύσκολη η χρήση της συσκευής χωρίς θήκη, αλλά φοβάμαι ότι αν πάω για αλλαγή δεν θα δεχτούν κάτι τέτοιο για πρόβλημα. 

 

Μπορεί να ακούγονται τρελά αυτά , και δεν θέλω να μοιάσω στο γνωστό πρώην μέλος που κοίταζε αν το μαύρο του iPhone 5 έμοιαζε με μπλε, αλλά εμένα μου έδωσαν την αίσθηση ότι δεν έχει προσεχθει η λεπτομέρεια τόσο πολύ στις νέες συσκευές.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος οποιοδήποτε από αυτά τα 2 θέματα; 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#5901   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/03/2015 - 18:51

Αυτό με την οθόνη ναι το έχω και εγώ στην αριστερή μεριά. Όσον αφορά το άλλο δεν έχω κανένα πρόβλημα και το χρησιμοποιώ χωρίς θήκη το τηλέφωνο της περισσότερες φορές.

#5902   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/03/2015 - 19:11

Μετά απο 3 μήνες με iPhone 6 & 6 plus κατέληξα σε ένα άσχημο συμπέρασμα.

 

Σε σχέση με τις προηγούμενες συσκευές τις Apple, δεν έχει δοθεί τεράστια προσοχή στη λεπτομέρεια.

 

Τι θέλω να πω.

 

Τόσο στο 6 , όσο και στο 6 Plus όταν τα χρησιμοποιούσα με το 1 χέρι και είχα το μικρό δάχτυλο του χεριού στο κάτω μέρος της συσκευής (εκεί που είναι το charging port , το headphone jack κλπ)  μετά απο λίγη ώρα πόναγε το δάχτυλό μου. Όχι απο το βάρος , αλλά απο το μέταλλο (νομίζω του charging port) που είχα την αίσθηση ότι μου έκοβε το δάχτυλο εκεί που ακουμπούσε. Δεν γίνεται να ήταν θέμα συσκευής , αφού μου το έκανε τόσο στο 6 όσο και στο 6 Plus. 

 

Eπίσης, αυτό που παρατήρησα στο Plus είναι ότι η δεξια πλευρά της συσκευής και συγκεκριμένα εκεί που τελειώνει η οθόνη και αρχίζει το μεταλλικό πλαίσιο το μεταλλο δεν εφάρμοζε τέλεια με αποτέλεσμα να έχω πάλι την αίσθηση οτι η δεξια πλευρά είναι λιγο κοφτερή. Είναι ενοχλητικό με αποτέλεσμα να είναι δύσκολη η χρήση της συσκευής χωρίς θήκη, αλλά φοβάμαι ότι αν πάω για αλλαγή δεν θα δεχτούν κάτι τέτοιο για πρόβλημα. 

 

Μπορεί να ακούγονται τρελά αυτά , και δεν θέλω να μοιάσω στο γνωστό πρώην μέλος που κοίταζε αν το μαύρο του iPhone 5 έμοιαζε με μπλε, αλλά εμένα μου έδωσαν την αίσθηση ότι δεν έχει προσεχθει η λεπτομέρεια τόσο πολύ στις νέες συσκευές.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος οποιοδήποτε από αυτά τα 2 θέματα; 

Εμενα μολις το εβγαλα απο το κουτι και το τσεκαρα για clicking screen εκανε 2 τριξιματα απανωτα πλεον μια στο τοσο που το τσεκαρω δεν κανει κανει κατι. Ωστοσο οσον αφορα στη λεπτομερεια που λες συμφωνω απολυτα γτ το δικο μου το εχω 24 μερες και βρηκα σημαδι στο power button (τυχαια οταν το γυρισα προς το φως καθως το καθαριζα) ενω απο την 1η στιγμη του εβαλα τη δερματινη της apple και οταν ειδα το σημαδι ειχα δεν ειχα 2 μερες που φορουσα τη λεπτη της puro. Το ξενερωμα?? Απιστευτο.



#5903   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 28/03/2015 - 19:17

Παιδια ετσι που το βλέπω τα 4-5-6 ειναι beta εκδόσεις ας πούμε.

#5904   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/03/2015 - 19:49

Παιδια ετσι που το βλέπω τα 4-5-6 ειναι beta εκδόσεις ας πούμε.

Κι εγω αυτο παρατηρω απο το 4 που εχω iPhone. Η ειναι beta ή λογω μαζικης παραγωγης δεν τα τσεκαρουν. Γι αυτο καθε χρονο αναγκαζομαι και παιρνω το s. Τι να πω...


Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 28/03/2015 - 19:53


#5905   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 28/03/2015 - 19:52

προσφατο παραδειγμα iph5 με 5s.πολυ ανωτερο το 5s και απο χαρακτηριστικα και εξωτερικα.τα 5αρια (μαζι με το δικο μου) μονο προβληματα εχουν(μπαταρια θες,power button,ξεβαφει το μαυρο κλπ) 



#5906   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 28/03/2015 - 19:54

Κι εγω αυτο παρατηρω απο το 4 που εχω iPhone. Η ειναι beta ή λογω μαζικης παραγωγης δεν τα τσεκαρουν. Γι αυτο καθε χρονο αναγκαζομαι και περνω το s. Τι να πω...


Δεν βλέπουν τα προβλήματα λογικα, κανουν test drive αλλα γενικα το quality control κοστίζει αλλα αφού πουλάνε σαν τρέλα γιατι να το αλλάξουν θα λενε..
Την σειρά "s" παίρνω και εγώ η αλήθεια ειναι, χάνεις το redesign αλλα δεν έχεις τα προβληματακια που εχουν τα πρωτα

#5907   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2015 - 20:11

Ο έλεγχος ποιότητας πάντως στο 6/6 Plus είναι ότι χειρότερο έχω συναντήσει σε προϊόν τέτοιας αξίας.

 

Νομίζω η Apple πρέπει να κοιτάξει λίγο αυτό το θέμα.Δεν επιτρέπεται να δίνουμε τόσα χρήματα και τα περισσότερα να έχουν χαλασμένες οθόνες,προβλήματα συναρμογής,σημάδια κλπ.

 

Και δε μιλάμε για λίγες συσκευές.Κάτι τέτοιο εξάλλου θα ήταν λογικό.Από προσωπική εμπειρία,από γνωστους και εδώ από το forum,παρατηρώ ότι τα περισσότερα έχουν θέματα.


Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 28/03/2015 - 20:14


#5908   cmosfxx

cmosfxx

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 28/03/2015 - 20:48

Μετά απο 3 μήνες με iPhone 6 & 6 plus κατέληξα σε ένα άσχημο συμπέρασμα.

 

Σε σχέση με τις προηγούμενες συσκευές τις Apple, δεν έχει δοθεί τεράστια προσοχή στη λεπτομέρεια.

 

Τι θέλω να πω.

 

Τόσο στο 6 , όσο και στο 6 Plus όταν τα χρησιμοποιούσα με το 1 χέρι και είχα το μικρό δάχτυλο του χεριού στο κάτω μέρος της συσκευής (εκεί που είναι το charging port , το headphone jack κλπ)  μετά απο λίγη ώρα πόναγε το δάχτυλό μου. Όχι απο το βάρος , αλλά απο το μέταλλο (νομίζω του charging port) που είχα την αίσθηση ότι μου έκοβε το δάχτυλο εκεί που ακουμπούσε. Δεν γίνεται να ήταν θέμα συσκευής , αφού μου το έκανε τόσο στο 6 όσο και στο 6 Plus. 

 

Eπίσης, αυτό που παρατήρησα στο Plus είναι ότι η δεξια πλευρά της συσκευής και συγκεκριμένα εκεί που τελειώνει η οθόνη και αρχίζει το μεταλλικό πλαίσιο το μεταλλο δεν εφάρμοζε τέλεια με αποτέλεσμα να έχω πάλι την αίσθηση οτι η δεξια πλευρά είναι λιγο κοφτερή. Είναι ενοχλητικό με αποτέλεσμα να είναι δύσκολη η χρήση της συσκευής χωρίς θήκη, αλλά φοβάμαι ότι αν πάω για αλλαγή δεν θα δεχτούν κάτι τέτοιο για πρόβλημα. 

 

Μπορεί να ακούγονται τρελά αυτά , και δεν θέλω να μοιάσω στο γνωστό πρώην μέλος που κοίταζε αν το μαύρο του iPhone 5 έμοιαζε με μπλε, αλλά εμένα μου έδωσαν την αίσθηση ότι δεν έχει προσεχθει η λεπτομέρεια τόσο πολύ στις νέες συσκευές.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος οποιοδήποτε από αυτά τα 2 θέματα; 

 

Aυτο με την οθονη το εχω και εγω στο Plus. Νομιζω πως κατι παιζει με το πλαστικο κομματι αναμεσα της οθονης και του μεταλλικου, σα να ειναι πιο μεσα σε εκεινο το σημειο κατω.

 

Για το charging port που λες εμενα δεν "κοβει" αλλα εχω ακουσει και απο αλλους αυτην την παρατηρηση.

 

Κατι αλλο που εχω δει εγω, το σηματακι πισω (το μηλο) δεν ειναι και τοσο flat. Μπορεις να νοιωσεις οτι μπαινει λιγο μεσα, ισως λογω του οτι ειναι ξεχωριστο κομματι πλεων, δεν ειναι και τοσο θεμα αλλα καταλαβαινετε τι θελω να πω...

 

Οπως ειπαν και αλλοι... ο ελεγχος ποιοτητας πηγε περιπατο αυτη τη φορα σε αυτες τις χαζες λεπτομεριες και στο iOS (καλα εκει.........)



#5909   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/03/2015 - 21:25

Ο έλεγχος ποιότητας πάντως στο 6/6 Plus είναι ότι χειρότερο έχω συναντήσει σε προϊόν τέτοιας αξίας.

Νομίζω η Apple πρέπει να κοιτάξει λίγο αυτό το θέμα.Δεν επιτρέπεται να δίνουμε τόσα χρήματα και τα περισσότερα να έχουν χαλασμένες οθόνες,προβλήματα συναρμογής,σημάδια κλπ.

Και δε μιλάμε για λίγες συσκευές.Κάτι τέτοιο εξάλλου θα ήταν λογικό.Από προσωπική εμπειρία,από γνωστους και εδώ από το forum,παρατηρώ ότι τα περισσότερα έχουν θέματα.

Σημάδια κι εσυ ή θέμα με την οθόνη;;

#5910   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/03/2015 - 21:33

Κι εγω αυτο παρατηρω απο το 4 που εχω iPhone. Η ειναι beta ή λογω μαζικης παραγωγης δεν τα τσεκαρουν. Γι αυτο καθε χρονο αναγκαζομαι και παιρνω το s. Τι να πω...

Btw μόλις το ξανά κοίταξα τώρα. Πάλι "κλακ" κάτω αριστερά. Μάλλον είχα καιρό να το τσεκάρω. Λες και μου το πήρε δώρο ο Μητσοτάκης ενα πραμα....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)