Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2746   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/10/2014 - 20:18

Ψεύτης να βγω το air 2 έδειξε το επόμενο iPhone

ψευτης δεν βγαινεις..και εγω αυτο πιστευω..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2747   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 22/10/2014 - 20:21

Καλορίζικο... 6 ή 6 plus? 

Eντυπώσεις θέλουμε....

Πραγματικά, όπως διάβαζα τόσες μερες στο φόρουμ, το τηλέφωνο είναι πολύ πιο όμορφο απ' ότι δείχνει στις φωτογραφίες. Τώρα που το έχω στα χέρια μου καταλαβαίνω γιατί.

Στην οθόνη δεν κατάλαβα καμια ιδιαίτερη βελτίωση, πέραν του μεγέθους φυσικά, σε σχέση με το 5. Η μετάβαση μετά από 2 χρόνια σε μεγαλύτερη οθόνη, εντυπωσιάζει με τον ίδιο τρόπο από τη μετάβαση από 3" σε 4". Προσπαθώ να φανταστώ πως θα δείχνει το plus σε αντίστοιχη περίπτωση (wow)... :lol:  

Περιμένω τώρα να διαπιστώσω μέσω εμπειρίας χρήσης και όχι απόλυτων αριθμών (mAh), ότι και η μπαταρία είναι λίγο καλύτερη από το 5άρι και όλα καλά (με μοναδική εξαίρεση το διπλό ξενέρωμα από μεμβράνη και spigen neo hybrid)



#2748   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 22/10/2014 - 20:42

Αυτο δυστυχώς δεν το ξέρει κανεις.
Εγω φαντασου εχω το iPhone 5 απο τότε που βγηκε (2 χρόνια) και παει σφαίρα. Άλλαξα και πρόσφατα την μπαταρία του και ειναι σαν να εχω πάρει καινούργιο κινητο. Αμα δεν άλλαζε τις οθόνες δεν θα έμπαινα σε πειρασμό να παω για το νέο μοντέλο φέτος, αν και πάντα υπάρχει ο πειρασμός (εδώ ειχα ψηθεί πέρσι για το 5S). Αυτο που θα σου πω ειναι πως απο το iPhone 5 και μετά πιστεύω πως ειναι αξιόλογο κάθε κινητο. Τωρα βέβαια δεν ξέρουμε το iOS 9 κτλ τι καινούργιο θα έχει που θα θελει 2GB RAM κτλ αλλα πιστεύω πως αμα σου αρεσει το Plus και εχεις ψηθεί και εχεις τα χρήματα να πας για αυτο. Εννοείται πως ειναι αξιόλογο κινητο και θα κρατήσει αρκετα χρόνια.

 

Χαχαχα!! Και εγώ πέρσυ είχα ψηθεί για το 5s αν και είχα πει στην παρουσίαση "ώχουυ.. άλλη μια απο τα ίδια αυτή η Apple".

Αλλά λόγω οτι περιμέναμε το πιτσιρίκι μας να γεννηθεί, έκανα πίσω και δε το πήρα.

 

Φέτος πάλι σε σκέψεις γιατί άλλα περίμενα να δω και άλλα είδα απο την κυρα Αpple. Σαφέστατα και δε ξέρουμε τι θα παίξει του χρόνου, αλλά σίγουρα απο το 4 που έχω τώρα η αναβάθμιση είναι τεράστια σε όποιο απο τα δύο 6άρια και να πάω, αλλά δεν παύει να μπαίνει στη μέση το οικονομικό και οτι αφού θα δώσω τα 900 ευρώ να κάνω την καλύτερη αγορά που μπορώ.

 

 

 

το air 2 εχει specs για να τρεχει desktop class applications πλεον!

 

στο τηλεφωνο δεν χρειαζονται ακομα, να το παρεις να το χαρεις

 

Λες φίλε μου; Αυτό που θέλω είναι να αντέξει για τα επόμενα 3-4 χρόνια και να μη πω στην επόμενη αναβάθμιση οτι δε τραβάει λόγω μνήμης.

Γιατί να πω την αλήθεια το 1gb σε μνήμη το έχει κρατήσει σε 5 μοντέλα και λογικά του χρόνου, δε θα δώσει επιτέλους την 2άρα ( ; ) να μπορεί και αυτός ο έρμος ο σαφάρι να μη loadαρει τις σελίδες κάθε φορά.  


Τελευταία επεξεργασία από: vmac, 22/10/2014 - 20:43


#2749   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/10/2014 - 20:42

Ψεύτης να βγω το air 2 έδειξε το επόμενο iPhone

Αρχίζουμε τις οικονομίες από σήμερα. Να μαζέψουμε το χιλιάρι για του χρόνου  :D

Πέρα από τα αστεία, δε νομίζω να βγεις ψεύτης



#2750   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 22/10/2014 - 21:01

ψευτης δεν βγαινεις..και εγω αυτο πιστευω..

Η αλήθεια είναι πως θέλω το S ήδη... Άντε αργεί? Θα σταματήσω να το παίρνω από την πρώτη μέρα, θέλω να περιμένω και εγώ κάνα 2-3 μήνες να έρθει γιατί το βαριέμαι εύκολα.. :P


@CaLi@


#2751   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 22/10/2014 - 21:05

Αρχίζουμε τις οικονομίες από σήμερα. Να μαζέψουμε το χιλιάρι για του χρόνου  :D

Πέρα από τα αστεία, δε νομίζω να βγεις ψεύτης

Έτσι πιστυεύω και εγώ. Θα αρχίσουν να βγάζουν αρκετά καλήτερες εφαρμογές από του χρόνου για τα καινούρια μοντέλα τα οποία θα έχουν 2GB RAM αλλά θα πρέπει βέβαια να συνεχίσουν την υποστήριξη των προηγούμενων μοντέλων. Το καινούριο iPad θα αλλάξει πολλά πράγματα πιστεύω...



#2752   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2014 - 22:44

Χαχαχα...
Κάναμε το θέμα των iPhone, για iPad...
Παραμιλάμε όλοι με αυτα τα 2gb που έδωσε το air 2....

#2753   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2014 - 10:37

νέος χρήστης κι εγώ iphone 6 silver 64GB. Είχα κάτι παρατράγουδα καθώς το iphone (αγορασμένο unlocked από Σουηδία)  ζητούσε κάρτα SIM οποιουδήποτε Σουηδικού παρόχου για την αρχική ενεργοποίηση, αλλά ύστερα από επικοινωνία με το support της Apple στη Σουηδία το ρύθμισαν και ξεκλείδωσε. 3 μέρες καθυστέρηση μαζί με το ΣΚ, αλλά δεν βαριέσαι χαλάλι του. 

 

Πρώην κάτοχος 5. Με την 4.7 οθόνη χαίρεσαι να το λειτουργείς. πραγματικά χαίρεσαι να το λειτουργείς. Τα μηνύματα, τα mails, το app store, οι φωτογραφίες, όλες οι εφαρμογές δείχνουν πολύ διαφορετικές. Στο ibooks πλέον διαβάζεις άνετα βιβλίο όταν πχ είσαι στο μετρό. Όταν είχε γίνει η μετάβαση από τις 3,5 ίντσες στις 4, όσες εφαρμογές δεν είχαν ενημερωθεί έβγαζαν μαύρες μπάρες και η λειτουργία τους σε zoom mode ήταν πολύ άσχημη. Στο iphone 6 όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα. Άνετα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις παλιότερες εφαρμογές χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Πιάνουν όλη την οθόνη και η κάπως μικρότερη ανάλυση τους δεν προβληματίζει ιδιαίτερα. 

 

 

Η μπαταρία ήταν ένας φόβος για εμένα που επέλεξα το 6 έναντι του 6+ κυρίως λόγω: μεγέθους. 

 

Ναι, θα ήθελα να βγάζει 2 μέρες όπως το 6 Plus. Μπορεί το 6 τελικά να μην βγάζει 2 μέρες, αλλά πλέον την μία μέρα την βγάζει άνετα και σίγουρα βλέπω αναβάθμιση σε σχέση με το 5. Το 6 δεν ρουφάει την μπαταρία με τον ίδιο ρυθμό που τη ρουφάει το 5, άρα είτε θα βγάλει περισσότερη διάρκεια σε αναμονή είτε θα έχεις περισσότερο χρόνο χρήσης  στις εφαρμογές, εντός της περίπου μιας μέρας που αναλογεί σε κάθε φόρτιση (όλα αυτά είναι σχετικά με την χρήση που κάνει ο καθένας κτλ). 

 

Το μέγεθος της συσκευής για τα δικά μου χέρια (σχετικά μικρά) ήταν το αρνητικό, (αν θέλουμε να το πούμε αρνητικό) καθώς δεν θα μπορώ να το χειρίζομαι με την ίδια ευκολία που χειριζόμουν το 5. Πχ, όταν οδηγώ  και το χρησιμοποιώ  με ένα χέρι, αλλιώς γράφεις μήνυμα με το 5 αλλιώς με το 6. Το ίδιο επίσης, όταν πχ το βάζεις σε τσέπη κτλ, θέλει μια extra προσπάθεια σε σχέση με το 5. 

 

Βέβαια, δεν μπορείς να τα έχεις όλα, και στο τέλος, αυτό που μένει από τη χρήση του κινητού είναι η ικανοποίηση από τη μεγαλύτερη οθόνη η οποία διευκολύνει όπως είπα και πριν πολλές λειτουργίες. 

 

Για εμένα η διάσταση του 6 είναι ιδανική. Καταλαβαίνω και τα παιδιά που χαίρονται το 6plus. Καθώς οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές. 

 

 

Έξυπνη κίνηση της apple να βγάλει δύο νέα μοντέλα σε δύο διαστάσεις. Είμαι πολύ περίεργος να δω του χρόνου αν θα βγάλει νέο μοντέλο στις 4.0"

 

Επίσης, για τα παιδιά που ανέφεραν τον προβληματισμό με τα 2GB. Το θεωρώ παραπάνω από σίγουρο ότι τα επόμενα iphones θα έχουν 2GB, αλλά έτσι είναι η τεχνολογία γενικότερα. Συνεχώς εξελίσσεται. Και του χρόνου τα επόμενα iphone 6s/6s plus  θα υστερούν σχετικά με τα μεθεπόμενα iphone 7 κτλ... Είναι φαύλος κύκλος. 

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι η apple κάνει εξαιρετικά προσεχτική επιλογή των νέων features  που θα δώσει σε κάθε συσκευή της. Έτσι λοιπόν σου δίνει λίγα κίνητρα για το upgrade αν είσαι κάτοχος συσκευής προηγούμενης γενιάς (ένα χρόνο παλιά δηλαδή) , αλλά πολλά περισσότερα αν είσαι κάτοχος συσκευής 2 χρόνια παλιά και ούτω καθεξής. 

 

Αυτό κολλάει και με τα 2-χρονα συμβόλαια που κάνουν στην Αμερική και αλλού κτλ. 



#2754   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 23/10/2014 - 10:54

το air 2 εχει specs για να τρεχει desktop class applications πλεον!

 

στο τηλεφωνο δεν χρειαζονται ακομα, να το παρεις να το


Τελευταία επεξεργασία από: AZAZ, 23/10/2014 - 10:55


#2755   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 23/10/2014 - 10:56

Δηλαδη σα να λες αυτοι που εχουν 5s δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να κανουμε την αλλαγη

#2756   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 23/10/2014 - 10:56

νέος χρήστης κι εγώ iphone 6 silver 64GB. Είχα κάτι παρατράγουδα καθώς το iphone (αγορασμένο unlocked από Σουηδία)  ζητούσε κάρτα SIM οποιουδήποτε Σουηδικού παρόχου για την αρχική ενεργοποίηση, αλλά ύστερα από επικοινωνία με το support της Apple στη Σουηδία το ρύθμισαν και ξεκλείδωσε. 3 μέρες καθυστέρηση μαζί με το ΣΚ, αλλά δεν βαριέσαι χαλάλι του. 

 

Πρώην κάτοχος 5. Με την 4.7 οθόνη χαίρεσαι να το λειτουργείς. πραγματικά χαίρεσαι να το λειτουργείς. Τα μηνύματα, τα mails, το app store, οι φωτογραφίες, όλες οι εφαρμογές δείχνουν πολύ διαφορετικές. Στο ibooks πλέον διαβάζεις άνετα βιβλίο όταν πχ είσαι στο μετρό. Όταν είχε γίνει η μετάβαση από τις 3,5 ίντσες στις 4, όσες εφαρμογές δεν είχαν ενημερωθεί έβγαζαν μαύρες μπάρες και η λειτουργία τους σε zoom mode ήταν πολύ άσχημη. Στο iphone 6 όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα. Άνετα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις παλιότερες εφαρμογές χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Πιάνουν όλη την οθόνη και η κάπως μικρότερη ανάλυση τους δεν προβληματίζει ιδιαίτερα. 

 

 

Η μπαταρία ήταν ένας φόβος για εμένα που επέλεξα το 6 έναντι του 6+ κυρίως λόγω: μεγέθους. 

 

Ναι, θα ήθελα να βγάζει 2 μέρες όπως το 6 Plus. Μπορεί το 6 τελικά να μην βγάζει 2 μέρες, αλλά πλέον την μία μέρα την βγάζει άνετα και σίγουρα βλέπω αναβάθμιση σε σχέση με το 5. Το 6 δεν ρουφάει την μπαταρία με τον ίδιο ρυθμό που τη ρουφάει το 5, άρα είτε θα βγάλει περισσότερη διάρκεια σε αναμονή είτε θα έχεις περισσότερο χρόνο χρήσης  στις εφαρμογές, εντός της περίπου μιας μέρας που αναλογεί σε κάθε φόρτιση (όλα αυτά είναι σχετικά με την χρήση που κάνει ο καθένας κτλ). 

 

Το μέγεθος της συσκευής για τα δικά μου χέρια (σχετικά μικρά) ήταν το αρνητικό, (αν θέλουμε να το πούμε αρνητικό) καθώς δεν θα μπορώ να το χειρίζομαι με την ίδια ευκολία που χειριζόμουν το 5. Πχ, όταν οδηγώ  και το χρησιμοποιώ  με ένα χέρι, αλλιώς γράφεις μήνυμα με το 5 αλλιώς με το 6. Το ίδιο επίσης, όταν πχ το βάζεις σε τσέπη κτλ, θέλει μια extra προσπάθεια σε σχέση με το 5. 

 

Βέβαια, δεν μπορείς να τα έχεις όλα, και στο τέλος, αυτό που μένει από τη χρήση του κινητού είναι η ικανοποίηση από τη μεγαλύτερη οθόνη η οποία διευκολύνει όπως είπα και πριν πολλές λειτουργίες. 

 

Για εμένα η διάσταση του 6 είναι ιδανική. Καταλαβαίνω και τα παιδιά που χαίρονται το 6plus. Καθώς οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές. 

 

 

Έξυπνη κίνηση της apple να βγάλει δύο νέα μοντέλα σε δύο διαστάσεις. Είμαι πολύ περίεργος να δω του χρόνου αν θα βγάλει νέο μοντέλο στις 4.0"

 

Επίσης, για τα παιδιά που ανέφεραν τον προβληματισμό με τα 2GB. Το θεωρώ παραπάνω από σίγουρο ότι τα επόμενα iphones θα έχουν 2GB, αλλά έτσι είναι η τεχνολογία γενικότερα. Συνεχώς εξελίσσεται. Και του χρόνου τα επόμενα iphone 6s/6s plus  θα υστερούν σχετικά με τα μεθεπόμενα iphone 7 κτλ... Είναι φαύλος κύκλος. 

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι η apple κάνει εξαιρετικά προσεχτική επιλογή των νέων features  που θα δώσει σε κάθε συσκευή της. Έτσι λοιπόν σου δίνει λίγα κίνητρα για το upgrade αν είσαι κάτοχος συσκευής προηγούμενης γενιάς (ένα χρόνο παλιά δηλαδή) , αλλά πολλά περισσότερα αν είσαι κάτοχος συσκευής 2 χρόνια παλιά και ούτω καθεξής. 

 

Αυτό κολλάει και με τα 2-χρονα συμβόλαια που κάνουν στην Αμερική και αλλού κτλ. 

Μια καλη εναλλακτικη που σκεφτομαι ειναι:Μενω για εφετος με το 5αρι, αγοραζω το ipad air 2 64gb cellular(με τα χρηματα που θα εδινα για το iphone 6 plus) και περιμενω του χρονου το νεο iphone με τα 2 gb!
Μενω μ'αυτο το τροπο στο παιχνιδι των αναβαθμισεων για τα επομενα 2-3 χρονια,χωρις να χρειαζεται να δωσω μια περιουσια.....
Για αυτα που σας γραφω δεν εχω πειστει 100% ακομα,αλλα μου φαινεται η φωνη της λογικης....
Ετσι κι αλλιως θα πρεπει να ψωνεψουμε οτι με τις αναβαθμισεις στο ios η apple εχει βρει τον τροπο να σε κανει να βαζεις το χερι στην τσεπη καθε δυο χρονια....


Τελευταία επεξεργασία από: AZAZ, 23/10/2014 - 10:57


#2757   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 23/10/2014 - 11:10

Αλλο κι αυτό , τώρα το είδα !!! Χθές το φόρτισα αργα το βράδυ στο 100% και από τις 8 το πρωί το χρησιμοποιώ κανονικά και ακόμα λέει 100% , με πάνω από 40 λεπτά ομιλία !!

 

Είπα με καλή μπαταρία αλλά τόσο πολύ !! Αρκετά περίεργο πάντως να φύγει ούτε 1% !!!



#2758   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 23/10/2014 - 11:22

Αλλο κι αυτό , τώρα το είδα !!! Χθές το φόρτισα αργα το βράδυ στο 100% και από τις 8 το πρωί το χρησιμοποιώ κανονικά και ακόμα λέει 100% , με πάνω από 40 λεπτά ομιλία !!

Είπα με καλή μπαταρία αλλά τόσο πολύ !! Αρκετά περίεργο πάντως να φύγει ούτε 1% !!!

Θα σου φύγει μονοκόμματη σε λιγο :Ρ θα παει 90%. Και εγω με το iPad Air στις πρώτες φορτίσεις μια φορα το ειχα δουλέψει 45 λεπτά και ήταν ακομα 100%

#2759   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 23/10/2014 - 11:29

Θα σου φύγει μονοκόμματη σε λιγο :Ρ θα παει 90%. Και εγω με το iPad Air στις πρώτες φορτίσεις μια φορα το ειχα δουλέψει 45 λεπτά και ήταν ακομα 100%

 

Μόλις έφυγε 1% τελικά !!



#2760   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2014 - 11:32

μόνο εγω είμαι απογοητευμένος με την μπαταρία του 6.

Θα ανεβάσω screenshot όταν τελειώσει, μήπως και είμαι παράλογος στην τελική.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 62

0 μέλη, 57 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (5)