Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3436   ganton

ganton

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:03

Λοιπόν η δίκη μου γνώμη μετά από σύντομη αλλά αδιάλειπτη χρήση ενός plus και μετά από πάνω από μήνα ενός απλού 6ριού έχω να πω τα εξής : όποιος θέλει να αντικαταστήσει ένα κινητό δεν το συζητώ θα πάει αβλεπί στο 6 . Όσοι θα ήθελαν να έχουν ένα iPad πάντα μαζί τους αλλά τους φαίνεται βαρύ κι μεγάλο θα πάρουν το plus και θα το καταφχαριστηθούν. Το plus σαν κινητό είναι βαρύ σα δύσχρηστη γκουμούτσα, ΑΛΛΑ αν το δεις σαν κινητό που συνδυάζει ένα tablet είναι ελαφρύ λεπτό απέριττο και χορταστικό . Το ίδιο πράγμα έχει διττή ανάγνωση και αν είσαι συνειδητοποιημένος χρήστης και ξέρεις τις ανάγκες σου και τι αγοράζεις δεν θα το μετανιώσεις καθόλου.

Αριστος φιλε!ευχαριστω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3437   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:15

Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου.

 

Η δική μου μετάβαση ήταν από iPhones (3G, 3GS, 4, 5) > Nexus 5 > iPhone 6 Plus.

 

Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα, η επιστροφή σε μικρότερες οθόνες προσωπικά είναι αδύνατη. Δηλαδή φέτος ήξερα ότι δεν θα με κάλυπτε το iPhone 6. Με ενδιαφέρει επαγγελματικά αλλά και για λόγους ψυχαγωγίας η iPad-like εμπειρία παντού και το iPad mini ΔΕΝ με βόλεψε σε αυτόν τον τομέα γιατί ήταν υπερβολικά μικρομέγαλο και απαιτούσε μεταφορά και του iPhone αναγκαστικά λόγω κλήσεων/Whatsapp... Με το iPhone 6 Plus νομίζω ότι η Apple χτύπησε διάνα σε αυτές τις υβριδικές συσκευές γιατί είναι ένα ικανοποιητικό μέγεθος οθόνης για απαιτητικούς, ενώ ταυτόχρονα είναι και το τηλέφωνό σου που είναι μεγάλο πλεονέκτημα. (Kudos στον ανταγωνισμό βέβαια που διέβλεψε αυτή την ανάγκη νωρίτερα). Επίσης εγώ προσωπικά δεν θα άντεχα το μαρτύριο της μπαταρίας που πέρασα με το iPhone 5 και συνεχίστηκε δυστυχώς με το Nexus. Plus και τέλος και αυτό. Αν ωστόσο η χρήση που σκέφτεστε είναι βασική τηλεφωνία, messaging, social networks κλπ ίσως να μην αξίζει το επιπλέον μέγεθος και θα βολευτείτε μια χαρά με το 6άρι. Δύο φιλικές συμβουλές μόνο: Δοκιμάστε τα στο χέρι (και στο μάτι) και τα δύο και, αν το budget σας το επιτρέπει πάτε στα 64GB γιατί είναι κρίμα τόσα χρήματα και το κινητό να γεμίσει με το λειτουργικό και 15 εφαρμογές.

 

Επισυνάπτω φωτό σύγκρισης μεγέθους 6 Plus με το χέρι και MacBook Pro 15".

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: nik198x, 12/11/2014 - 22:23


#3438   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:17

Ναι κατάλαβα! Αλλά δε νομίζω να πάω εκεί... Από 4s σε 6 νομίζω ότι θα νιώσω τη διαφορά! Το μεγάλο στην επόμενη αγορά! Να έρθει μαλακά η αλλαγή! :)


Παλι καλα που γραφεις με τονους, θα ειχαμε παρεξηγησεις!

#3439   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:24

Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου.

 

Η δική μου μετάβαση ήταν από iPhones (3G, 3GS, 4, 5) > Nexus 5 > iPhone 6 Plus.

 

Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα, η επιστροφή σε μικρότερες οθόνες προσωπικά είναι αδύνατη. Δηλαδή φέτος ήξερα ότι δεν θα με κάλυπτε το iPhone 6. Με ενδιαφέρει επαγγελματικά αλλά και για λόγους ψυχαγωγίας η iPad-like εμπειρία παντού και το iPad mini ΔΕΝ με βόλεψε σε αυτόν τον τομέα γιατί ήταν υπερβολικά μικρομέγαλο και απαιτούσε μεταφορά και του iPhone αναγκαστικά λόγω κλήσεων/Whatsapp... Με το iPhone 6 Plus νομίζω ότι η Apple χτύπησε διάνα σε αυτές τις υβριδικές συσκευές γιατί είναι ένα ικανοποιητικό μέγεθος οθόνης για απαιτητικούς, ενώ ταυτόχρονα είναι και το τηλέφωνό σου που είναι μεγάλο πλεονέκτημα. (Kudos στον ανταγωνισμό βέβαια που διέβλεψε αυτή την ανάγκη νωρίτερα). Επίσης εγώ προσωπικά δεν θα άντεχα το μαρτύριο της μπαταρίας που πέρασα με το iPhone 5 και συνεχίστηκε δυστυχώς με το Nexus. Plus και τέλος και αυτό. Αν ωστόσο η χρήση που σκέφτεστε είναι βασική τηλεφωνία, messaging, social networks κλπ ίσως να μην αξίζει το επιπλέον μέγεθος και θα βολευτείτε μια χαρά με το 6άρι. Δύο φιλικές συμβουλές μόνο: Δοκιμάστε τα στο χέρι (και στο μάτι) και τα δύο και, αν το budget σας το επιτρέπει πάτε στα 64GB γιατί είναι κρίμα τόσα χρήματα και το κινητό να γεμίσει με το λειτουργικό και 15 εφαρμογές.

 

Επισυνάπτω φωτό σύγκρισης μεγέθους 6 Plus με το χέρι και MacBook Pro 15".

Μπράβο φίλε. Ωραίο feedback.

 

Εμένα προσωπικά με βολεύει το plus 128GB. 



#3440   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:26

Παλι καλα που γραφεις με τονους, θα ειχαμε παρεξηγησεις!


Χαχαχαχα το σκέφτηκα φίλε την ώρα που το έγραφα... Κ πρόσεξα να μη λείψει ο τόνος! :Ρ

#3441   ganton

ganton

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:32

Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου.

 

Η δική μου μετάβαση ήταν από iPhones (3G, 3GS, 4, 5) > Nexus 5 > iPhone 6 Plus.

 

Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα, η επιστροφή σε μικρότερες οθόνες προσωπικά είναι αδύνατη. Δηλαδή φέτος ήξερα ότι δεν θα με κάλυπτε το iPhone 6. Με ενδιαφέρει επαγγελματικά αλλά και για λόγους ψυχαγωγίας η iPad-like εμπειρία παντού και το iPad mini ΔΕΝ με βόλεψε σε αυτόν τον τομέα γιατί ήταν υπερβολικά μικρομέγαλο και απαιτούσε μεταφορά και του iPhone αναγκαστικά λόγω κλήσεων/Whatsapp... Με το iPhone 6 Plus νομίζω ότι η Apple χτύπησε διάνα σε αυτές τις υβριδικές συσκευές γιατί είναι ένα ικανοποιητικό μέγεθος οθόνης για απαιτητικούς, ενώ ταυτόχρονα είναι και το τηλέφωνό σου που είναι μεγάλο πλεονέκτημα. (Kudos στον ανταγωνισμό βέβαια που διέβλεψε αυτή την ανάγκη νωρίτερα). Επίσης εγώ προσωπικά δεν θα άντεχα το μαρτύριο της μπαταρίας που πέρασα με το iPhone 5 και συνεχίστηκε δυστυχώς με το Nexus. Plus και τέλος και αυτό. Αν ωστόσο η χρήση που σκέφτεστε είναι βασική τηλεφωνία, messaging, social networks κλπ ίσως να μην αξίζει το επιπλέον μέγεθος και θα βολευτείτε μια χαρά με το 6άρι. Δύο φιλικές συμβουλές μόνο: Δοκιμάστε τα στο χέρι (και στο μάτι) και τα δύο και, αν το budget σας το επιτρέπει πάτε στα 64GB γιατί είναι κρίμα τόσα χρήματα και το κινητό να γεμίσει με το λειτουργικό και 15 εφαρμογές.

 

Επισυνάπτω φωτό σύγκρισης μεγέθους 6 Plus με το χέρι και MacBook Pro 15".

συγχαρητηρια φιλε.εισαι αψογος.σημερα το δοκιμασα το plus και στο τζιν μπαινει ανετα και κινεισαι μια χαρα.νορμαλ ειναι.σευχαριστω παντως!



#3442   DGianno

DGianno

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@JiMMiS_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:46

Αφου εισαι απο 4s σιγουρα θα δεις αλλαγη.

Οτι και να διαλεξεις να το χαρεις.


Και εγώ 4s έχω παίδες και λέω να πάω στο 6άρι. Σίγουρα θα δούμε διαφορά εμείς και σε οθόνη και σε μπαταρία.
Απλά ψάχνω να βρω από που να το πάρω. Γερμανό, Cosmote, Seven?
Τι προτείνετε εσείς; Όλοι μου λένε εντομεταξύ για 1 χρόνο εγγύηση...

#3443   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:50

Και εγώ 4s έχω παίδες και λέω να πάω στο 6άρι. Σίγουρα θα δούμε διαφορά εμείς και σε οθόνη και σε μπαταρία.
Απλά ψάχνω να βρω από που να το πάρω. Γερμανό, Cosmote, Seven?
Τι προτείνετε εσείς; Όλοι μου λένε εντομεταξύ για 1 χρόνο εγγύηση...

Γερμανό με τίποτα! Ούτε ακουστικά που λέει κ ο Νίκος! Εγώ από skrutz θα κινηθώ. Όπως πάντα...



#3444   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:54

Και εγώ 4s έχω παίδες και λέω να πάω στο 6άρι. Σίγουρα θα δούμε διαφορά εμείς και σε οθόνη και σε μπαταρία.
Απλά ψάχνω να βρω από που να το πάρω. Γερμανό, Cosmote, Seven?
Τι προτείνετε εσείς; Όλοι μου λένε εντομεταξύ για 1 χρόνο εγγύηση...

Ψάξε Skroutz κατάστημα να δίνει και DOA.

 

Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις το καπέλο και τα νταβατζιλίκια των παρόχων - Reseller εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3445   andreassitia

andreassitia

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/11/2014 - 22:56

Γερμανό με τίποτα! Ούτε ακουστικά που λέει κ ο Νίκος! Εγώ από skrutz θα κινηθώ. Όπως πάντα...

Και εγώ για skrutz είμαι. Από έχεις πάρει και έχεις μείνει ευχαριστημένος;



#3446   DGianno

DGianno

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@JiMMiS_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/11/2014 - 23:03

Ψάξε Skroutz κατάστημα να δίνει και DOA.

Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις το καπέλο και τα νταβατζιλίκια των παρόχων - Reseller εδώ.


Σωστός!
Τι εννοείς ακριβώς με το DOA;;;

#3447   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 12/11/2014 - 23:11

Και εγώ για skrutz είμαι. Από έχεις πάρει και έχεις μείνει ευχαριστημένος;

Από όσα πήρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα ως τώρα! τσέκαρε εδώ... http://www.iphonehel...αζο/?hl=σκρουτζ



#3448   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/11/2014 - 23:31

Σωστός!
Τι εννοείς ακριβώς με το DOA;;;

Dead On Arrival. Συγκεκριμένος αριθμός ημερών που σε περίπτωση προβλήματος το επιστρέφεις και παίρνεις καινούριο, σφραγισμένο.

 

Πέρα απο αυτό έχεις φυσικά και το δικαίωμα της υπαναχώρησης εντός 14 ημερών και τα λεφτά σου πίσω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3449   DGianno

DGianno

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@JiMMiS_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/11/2014 - 23:49

Dead On Arrival. Συγκεκριμένος αριθμός ημερών που σε περίπτωση προβλήματος το επιστρέφεις και παίρνεις καινούριο, σφραγισμένο.

Πέρα απο αυτό έχεις φυσικά και το δικαίωμα της υπαναχώρησης εντός 14 ημερών και τα λεφτά σου πίσω.

Α μάλιστα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Τελικά τι διάστημα έχει εγγύηση το 6άρι; 1 χρόνο ή 2;

#3450   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/11/2014 - 23:59

Α μάλιστα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Τελικά τι διάστημα έχει εγγύηση το 6άρι; 1 χρόνο ή 2;

2ετής η εγγύηση βάσει νόμου.

 

Μη σε απασχολεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 55

0 μέλη, 55 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες