Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3721   stelpanta

stelpanta

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@upiter0330
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 23/11/2014 - 14:32

Έχω και τα δυο απο την αρχή που κυκλοφόρησαν, έχω τραβήξει άπειρες φωτό και βίντεο και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Και τις φωτό τις ανοίγω στον Mac και όχι μόνο στις οθόνες των κινητών. Ίσα ίσα σε περιπτώσεις που τα χέρια τρέμουν πχ αέρας, πολύ κρύο η κάπου όπου κουνιέσαι ολόκληρος όπως τρένο η αυτοκίνητο το πλας ξεπερνάει το μικρό λόγω σταθεροποιητή.. Αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία..:)


καλησπέρα,εγω τις βλέπω μόνο στα κινητά τις φωτό όποτε ίσως γι αυτό μου φαίνεται πως στο 6 ειναι πιο καθαρές μιας και νομιζω πως εχει μια λίγο καλύτερη ευκρίνεια απο το plus ίσως λόγω πιο μαζεμένης οθόνης και λίγο πιο λαμπερης η φωτεινής.Θα το τσεκαρω σε ευχαριστω !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3722   stelpanta

stelpanta

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@upiter0330
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 23/11/2014 - 15:12

[quote name="tgousopoulos" post="1648995" timestamp="1416737141"]

Συνημμένο αρχείο  image.jpg   82,87KB   87 λήψεις
φορτιστής iPhone 6


Συνημμένο αρχείο  image.jpg   88,17KB   81 λήψεις
φορτιστής iPhone 6 Plus.

Ολόιδιοι !

Τελευταία επεξεργασία από: stelpanta, 23/11/2014 - 15:17


#3723   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 23/11/2014 - 15:43

Θεωρω οτι ειναι ο τι πιο αξιοπιστο σε οδηγιες για το πως πρεπει να φορτιζεται ενα iphone-ipad...
Διαβαστε πως εξηγει, γιατι πρεπει να αποφευγουμε την πληρη φορτιση και αποφορτιση της μπαταριας και γιατι η καλυτερη φορτιση ειναι αναμεσα απο το 40% και το 80%..
http://thehowto.wiki...fespan-for-ipad



#3724   CCGio

CCGio

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Twitter:@GSargiannidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 23/11/2014 - 17:43

καλησπέρα,εγω τις βλέπω μόνο στα κινητά τις φωτό όποτε ίσως γι αυτό μου φαίνεται πως στο 6 ειναι πιο καθαρές μιας και νομιζω πως εχει μια λίγο καλύτερη ευκρίνεια απο το plus ίσως λόγω πιο μαζεμένης οθόνης και λίγο πιο λαμπερης η φωτεινής.Θα το τσεκαρω σε ευχαριστω !

To Plus έχει μεγαλύτερο ppi (pixels per inch), άρα η ευκρίνεια σίγουρα θα είναι καλύτερη από το 6.


Τελευταία επεξεργασία από: CCGio, 23/11/2014 - 17:45


#3725   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 23/11/2014 - 18:01

Θεωρω οτι ειναι ο τι πιο αξιοπιστο σε οδηγιες για το πως πρεπει να φορτιζεται ενα iphone-ipad...
Διαβαστε πως εξηγει, γιατι πρεπει να αποφευγουμε την πληρη φορτιση και αποφορτιση της μπαταριας και γιατι η καλυτερη φορτιση ειναι αναμεσα απο το 40% και το 80%..
http://thehowto.wiki...fespan-for-ipad

Συγνωμη εσυ διαβασες αυτο το αρθο και αυτο κατάλαβες; 


Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#3726   stelpanta

stelpanta

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@upiter0330
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 23/11/2014 - 18:15

To Plus έχει μεγαλύτερο ppi (pixels per inch), άρα η ευκρίνεια σίγουρα θα είναι καλύτερη από το 6.


Φίλε μου καλησπέρα,το γνωρίζω αυτό για την οθόνη του plus απλώς απο το λίγο που τα είχα και τα δυο ταυτόχρονα στα χέρια μου παρατήρησα αυτό που ανέφερα.

#3727   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 23/11/2014 - 21:11

Συγνωμη εσυ διαβασες αυτο το αρθο και αυτο κατάλαβες; 

Kοιτα....τ'αγγλικα δεν ειναι η μητρικη μου γλωσσα! Εγω αυτα καταλαβα.Εαν λεει κατι διαφορετικο δωσε τα φωτα σου,να καταλαβω και εγω....



#3728   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 23/11/2014 - 21:33

Για παραδειγμα δωσε μου τη δικη σου μεταφραση στις παρακατω προτασεις

There is no concern of battery's memory when applying unscheduled charges. A high residual charge before recharge is a benefit rather than a disadvantage for chemistry of Li-Pol battery on all iPads. The winning practice is to keep battery between 40% and 80% charged. After LiP battery of iPad is charged to 80% capacity it switches to trickle charging with a potential to cause plating of metallic lithium, a condition that renders the cells unstable.

Εγω το μεταφραζω ως εξης: (εαν λεει κατι αλλο διορθωσε με)

"...Δεν υπαρχει καμια ανησυχια σχετικα με τη μνημη της μπαταριας οταν εφαρμοζουμε απρογραμματιστες φορτισεις.Ενα υψηλο ποσοστο μπαταριας πριν ξαναφορτιστει η μπαταρια ειναι μαλλον ενα  πλεονεκτημα,παρα μειονεκτημα για την χημεια των μπαταριων Li-Pol σε ολα τα ipad.H πιο πετυχημενη πρακτικη ειναι να κραταμε την μπαταρια φορτισμενη μεταξυ 40% και 80%.Μετα το ποσοστο του 80%,εισερχεται στην αργη φορτιση με την πιθανοτητα να προκαλεσει επιμεταλλωση.Μια κατασταση που καθιστα ασταθη τα στοιχεια της μπαταριας.



#3729   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 23/11/2014 - 21:50

Ακου φιλε μου....δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου...το φορουμ ειναι για να ανταλλάσσουμε αποψεις κ ιδέες έτσι ώστε να μαθαίνουμε πράγματα ο ενας απο τον αλλον.

Το αρθρο που αναφερεσαι δεν λεει μονο αυτο, μην απομονώνεις μια συγκεκριμένη κουβέντα. Πιο πανω ας πούμε λέει ακριβώς αυτό που σου είπα εγω αλλά επέλεξες να μην το αναφέρεις.

Ειναι καθαρά επιλογή σου, κανένα πρόβλημα. Ο καθένας επιλέγει αυτά που θέλει να κρατήσει. Εγω μόνο την αποψη μου είπα

 

Φιλικα


Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#3730   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2014 - 21:56

Εδώ στα ελληνικά αυτό που αναφέρει ο SirAlex:

http://blog.plaisio.gr/node/272

Γιατί κι εγώ αυτό διαβάζω και ακούω πως είναι το σωστό συνήθως...

#3731   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 23/11/2014 - 21:57

Ακου φιλε μου....δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου...το φορουμ ειναι για να ανταλλάσσουμε αποψεις κ ιδέες έτσι ώστε να μαθαίνουμε πράγματα ο ενας απο τον αλλον.

Το αρθρο που αναφερεσαι δεν λεει μονο αυτο, μην απομονώνεις μια συγκεκριμένη κουβέντα. Πιο πανω ας πούμε λέει ακριβώς αυτό που σου είπα εγω αλλά επέλεξες να μην το αναφέρεις.

Ειναι καθαρά επιλογή σου, κανένα πρόβλημα. Ο καθένας επιλέγει αυτά που θέλει να κρατήσει. Εγω μόνο την αποψη μου είπα

 

Φιλικα

Δεν εχω πραγματικα διαθεση για την αντιπαραθεση ουτε εγω,αλλα γραφεις αυτο : "Πιο πανω ας πούμε λέει ακριβώς αυτό που σου είπα εγω αλλά επέλεξες να μην το αναφέρεις."
Tι μου ειπες εσυ και επελεξα να μην το αναφερω? εχω χασει κανενα επεισοδιο?
Δεν γραφω για να τσακωθω με κανεναν.Πληροφοριες συλλεγω,οπως ολοι! Εαν υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω καλα η δεν μεταφραζω καλα,σε παρακαλω να το αναφερεις....



#3732   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 23/11/2014 - 22:05

Εδώ στα ελληνικά αυτό που αναφέρει ο SirAlex:

http://blog.plaisio.gr/node/272

Γιατί κι εγώ αυτό διαβάζω και ακούω πως είναι το σωστό συνήθως...

Εαν διαβασεις το αρθρο που ποσταρα και ειναι στα αγγλικα,λεει τα ιδια πραγματα που λεει και το πλαισιο.Απλα το ξενογλωσσο κειμενο, τα λεει πιο αναλυτικα και τα αιτιολογει-κατα την γνωμη μου- καλυτερα!
Οποτε που ακριβως διαφωνουμε? Ειλικρινα δεν καταλαβαινω....



#3733   jmarin

jmarin

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/11/2014 - 16:00

Καλησπερα παιδια! πριν λιγο παρελαβα κι εγω το δικο μου iphone 6 plus. Εχω ενα θεματακι κα ιχρειαζομαι τη βοηθεια σας. Οπως και στο 5αρι μου πριν ειχα κλειστο το σιρι αλλα ανοιχτη την υπαγορευση. Τωρα στο μενου των πληκτρολογιων δεν μου εμφανιζει καν κουμπι υπαγορευση και λειτουργει μονο αν εχω ανοιχτο το σιρι! Το εχει παθει κανεις ή γνωριζει καποιος τη λυση για να εχω υπαγορευση χωρις σιρι;



#3734   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 17:00

Δεν γίνεται σε κανένα αυτο. Θελει Siri οπωσδήποτε και ανοιχτά δεδομένα

#3735   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 24/11/2014 - 17:03

Καλησπερα παιδια! πριν λιγο παρελαβα κι εγω το δικο μου iphone 6 plus. Εχω ενα θεματακι κα ιχρειαζομαι τη βοηθεια σας. Οπως και στο 5αρι μου πριν ειχα κλειστο το σιρι αλλα ανοιχτη την υπαγορευση. Τωρα στο μενου των πληκτρολογιων δεν μου εμφανιζει καν κουμπι υπαγορευση και λειτουργει μονο αν εχω ανοιχτο το σιρι! Το εχει παθει κανεις ή γνωριζει καποιος τη λυση για να εχω υπαγορευση χωρις σιρι;


Ρυθμισεις/γενικα/πληκτρολογιο/υπαγορευση ειναι ανοιχτη?

Σε ποιο iOS εισαι.

Δεν θελει siri ανοιχτο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 51

0 μέλη, 50 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)