Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3796   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 29/11/2014 - 21:04

Μ' αυτά που αναφέρεις και το 16άρι σου κάνει πάντως...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3797   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 29/11/2014 - 21:30

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Ο νέος επεξεργαστής του iPhone 6 πως είναι σε σχέση με το 5S γιατί βλέπω στο Geekbench 3 πολύ μικρές διαφορές...



#3798   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2014 - 21:37

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Ο νέος επεξεργαστής του iPhone 6 πως είναι σε σχέση με το 5S γιατί βλέπω στο Geekbench 3 πολύ μικρές διαφορές...

Ναι στην ουσία ο Α8 είναι ενας overclocked Α7 οπότε οι διαφορές είναι μικρές όντως.



#3799   stelpanta

stelpanta

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@upiter0330
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/11/2014 - 15:23

Specialized βλέπω.



σωστά βλέπεις φίλε,αδυναμίες :-))

#3800   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 30/11/2014 - 15:31

Ναι στην ουσία ο Α8 είναι ενας overclocked Α7 οπότε οι διαφορές είναι μικρές όντως.

Έχω μια απορία σχετικά με αυτό, δηλαδή οι συσκευές με 64bit επεξεργαστές θα παίρνουν πάνω από 3 εκδόσεις. Για παράδειγμα, το 5s που φέρει από μαμά iOS 7 θα συνεχίσει να παίρνει μέχρι iOS 12 ας πούμε ή στο iOS 10 παπαλα;;; (sorry για το offtopic)

Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 30/11/2014 - 15:32


#3801   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/11/2014 - 15:36

Έχω μια απορία σχετικά με αυτό, δηλαδή οι συσκευές με 64bit επεξεργαστές θα παίρνουν πάνω από 3 εκδόσεις. Για παράδειγμα, το 5s που φέρει από μαμά iOS 7 θα συνεχίσει να παίρνει μέχρι iOS 12 ας πούμε ή στο iOS 10 παπαλα;;; (sorry για το offtopic)

θα περνει οσα περισσοτερα μπορει, οσο πιο δυνατο γινετε το OS τοσο περισσοτερη ισχυ θελει. αν σε καποια φαση ο a7 δεν επαρκει θα σταματησει το 5s να περνει updates


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#3802   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 30/11/2014 - 15:38

θα περνει οσα περισσοτερα μπορει, οσο πιο δυνατο γινετε το OS τοσο περισσοτερη ισχυ θελει. αν σε καποια φαση ο a7 δεν επαρκει θα σταματησει το 5s να περνει updates

Απλώς μέχρι σήμερα υπήρχε ένας στάνταρ αριθμός αναβαθμίσεων που έπαιρνε η κάθε συσκευή γι αυτό ρωτάω. Μήπως τώρα με τους 64bit αυξηθεί έστω κατα 1 iOS αυτός ο αριθμός...

#3803   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 30/11/2014 - 15:49

Απλώς μέχρι σήμερα υπήρχε ένας στάνταρ αριθμός αναβαθμίσεων που έπαιρνε η κάθε συσκευή γι αυτό ρωτάω. Μήπως τώρα με τους 64bit αυξηθεί έστω κατα 1 iOS αυτός ο αριθμός...

το θεμα δεν ειναι να αυξηθει ο αριθμος των updates, αλλα να μη φτασει η συσκευη στο σημειο να σερνεται.
Πιστευω οτι το 5s θα ειναι οκ και με το ios9, αλλα μετα οι αναβαθμισεις θα ειναι επιβαρυντικες στην αποδοση του.

#3804   antonispap40

antonispap40

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Twitter:@antonispap40
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:antonispap40

Δημοσίευση 30/11/2014 - 15:56

Εδώ είμαστε και θα μάθουμε! Σίγουρα το 5s από ένα σημείο και μετά δεν θα παίρνει όλα τα χαρακτηριστικά του iOS για να αγοράσεις καινούργιο μοντέλο!

Έχετε παρατηρήσει μείωση της αυτονομίας με την 8.1.1 σε 6 plus? γιατί τώρα τελευταία μου φαίνεται πως έχει πέσει σε σχέση με την 8.1

#3805   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/11/2014 - 15:57

Απλώς μέχρι σήμερα υπήρχε ένας στάνταρ αριθμός αναβαθμίσεων που έπαιρνε η κάθε συσκευή γι αυτό ρωτάω. Μήπως τώρα με τους 64bit αυξηθεί έστω κατα 1 iOS αυτός ο αριθμός...

πχ ακουγονται φημες οτι η αππλε δουλευει σε τρισδιαστο UI, αν το ios 9 πχ εχει κατι τετοιο αυτο θα βαρηνει την gpu κατα πολυ.. αν ο a7 δεν μπορει να το τρεξει αψογα δεν θα το παρει! καπως ετσι πανε οι αναβαθμησεις


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#3806   antonisp1988

antonisp1988

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/11/2014 - 15:59

Παίδες να κάνω ερώτηση : 

σε ποιο σαιτ ειναι φθηνότερο το 6άρι ? εννοώ απο έξω όχι ελληνικά τύπου σκρουτζ.
ευχαριστώωωω ;)



#3807   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2014 - 16:13

Έχω μια απορία σχετικά με αυτό, δηλαδή οι συσκευές με 64bit επεξεργαστές θα παίρνουν πάνω από 3 εκδόσεις. Για παράδειγμα, το 5s που φέρει από μαμά iOS 7 θα συνεχίσει να παίρνει μέχρι iOS 12 ας πούμε ή στο iOS 10 παπαλα;;; (sorry για το offtopic)

Αυτό μόνο η Apple το γνωρίζει. Άποψη μου είναι ότι το 5s μπορεί να είναι το πρώτο iPhone που θα πάρει περισσότερες αναβαθμίσεις iOS σε σχέση με το συνηθισμένο. Κι αυτό γιατί τεχνικά είναι πολύ κοντά στο 6 αλλά και γιατί μπορεί να είναι η τελευταία συσκευή 4" της Apple για το άμεσο μέλλον.



#3808   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 30/11/2014 - 18:04

πχ ακουγονται φημες οτι η αππλε δουλευει σε τρισδιαστο UI, αν το ios 9 πχ εχει κατι τετοιο αυτο θα βαρηνει την gpu κατα πολυ.. αν ο a7 δεν μπορει να το τρεξει αψογα δεν θα το παρει! καπως ετσι πανε οι αναβαθμησεις

Λες? εδώ τα έκαναν όλα επίπεδα και τώρα θα πάνε σε 3d?



#3809   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/11/2014 - 21:45

Αν δείτε στο Geekbench τις επιδόσεις θα παρατηρήσετε ότι ο A8 του iPhone 6 σε σχέση με τον Α7 του iPhone 5S είναι μόλις 15% ταχύτερος!!!

http://browser.prima...search?q=iphone

Δεν μπορεί να δικαιολογήσει αποκλεισμό από μελλοντικές αναβαθμίσεις αυτό το 15%.

Μέχρι και τον Α7 κάθε χρόνο είχαμε υπερδιπλασιασμό της ταχύτητας.

Εμένα προσωπικά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση από την παρουσίαση του iPhone 6 αλλά τότε το εντυπωσιακό σχήμα του δεν άφησε περιθώρια για γκρίνιες.

Το μέγα ερώτημα πλέον είναι, έτσι θα πάμε από εδώ και πέρα;

15-20% το χρόνο;;;;;

Αν αυτό δεν είναι επιβράδυνση της τεχνολογικής εξέλιξης, τι είναι;

Και γιατί σε κανένα site του εξωτερικού δεν γίνεται κουβέντα για αυτό;;; Θα μου πεις ποια site, αυτά που ταΐζει η apple?



#3810   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/11/2014 - 21:55

Αν δείτε στο Geekbench τις επιδόσεις θα παρατηρήσετε ότι ο A8 του iPhone 6 σε σχέση με τον Α7 του iPhone 5S είναι μόλις 15% ταχύτερος!!!

http://browser.prima...search?q=iphone

Δεν μπορεί να δικαιολογήσει αποκλεισμό από μελλοντικές αναβαθμίσεις αυτό το 15%.

Μέχρι και τον Α7 κάθε χρόνο είχαμε υπερδιπλασιασμό της ταχύτητας.

Εμένα προσωπικά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση από την παρουσίαση του iPhone 6 αλλά τότε το εντυπωσιακό σχήμα του δεν άφησε περιθώρια για γκρίνιες.

Το μέγα ερώτημα πλέον είναι, έτσι θα πάμε από εδώ και πέρα;

15-20% το χρόνο;;;;;

Αν αυτό δεν είναι επιβράδυνση της τεχνολογικής εξέλιξης, τι είναι;

Και γιατί σε κανένα site του εξωτερικού δεν γίνεται κουβέντα για αυτό;;; Θα μου πεις ποια site, αυτά που ταΐζει η apple?

 

Αν και δεν μου λένε κάτι οι επιδόσεις αυτές γιατί πολύ απλά δεν είναι εύκολο να τις φτάσεις στο max σε καθημερινή βάση εκτός και τρέχεις εξομοιώσεις και μετρο-προγράμματα, έχω διαβάσει άλλα:

 

http://www.extremete...or-20nm-monster

 

25% πιο γρήγορο σε CPU side και 50% σε GPU side. Επίσης τον άλλαξαν τελείως μειώνοντας την ολοκλήρωση στα 20nm από τα 28nm και 50% πιο energy efficient.

Εδώ που φτάσαμε σε τέτοιες ολοκληρώσεις (20nm!! ) έχεις φτάσει την τεχνολογία στο όριο τελείως. Πρέπει να περιμένουμε άλλες τεχνολογίες στο μέλλον κι ακόμα δεν κορέστηκαν αυτές(στην αγορά) οπότε λογικά θα βλέπεις τέτοιες αλλαγές κι όχι υπερδιπλασσιασμούς (στα χαρτιά που έλεγε η Apple παλιότερα)

 

Το πολύ μελανό σημείο πάντως ήταν που δεν αύξησαν τη RAM.Αυτό ήταν πραγματικά φαουλ. Ειδικά με τις μεγαλύτερες εφαρμογές που προέκυψαν από τις μεγαλύτερες οθόνες..


Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 51

0 μέλη, 51 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες