Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3841   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 02/12/2014 - 22:55

Εγω δε θα κρατηθω καθολου....
Lol...
Αλλα οχι 6s plus.παραειναι μεγαλο για μενα.
6s ναι...

Εκεί με βλέπω να πηγαίνω και εγώ...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3842   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 02/12/2014 - 23:00

Παιδια το πηραααα!!!!!
Νοιωθω απιστευτα...τι να πρωτοπω?!?τελειοοο απλα!!η αισθηση στο χερι?
Ακομη και το 6 στην αρχη μου φαινοταν καπως αλλα πλεον με λιγες ωρες μου φαινεται παιχνιδακι!!!

#3843   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 02/12/2014 - 23:08

ρε γιαννη θα μας τρελανεις ρεεεε!!!λες οτι παλαντζαρει λογω καμερας...λες οτι μπαταρια δεν κραταει...και να παμε σε plus...το lus δεν παλαντζαρει;;

ενταξει μπαταρια οκ...

παμε τωρα στα nexus...δεν παλαντζαρουν;;;κραταει η μπαταρια τους....;;;

 

 

Στέλιο εχω και τα 2 και τα συγκρινα σημερα ολη μερα. Αυριο θα σου γραψω τα κατα του 6 και γιατί πρέπει να το βάψεις μπλέ και στη θάλασσα . 

 

iPhone Plus
Υπέρ : 
1) Τρομερή οθόνη FULL HD 1920 Χ 1080 με περισοτερα ppi σε σχέση με το τελευταιο iPhone που είχα (iPhone 5) Ότι καλύτερο έχω δεί απο κοντά live , και μεγαλύτερο Contrast Ratio 1300:1
2) Μεγαλύτερη Μπαταρία κοινός Τούμπανο ( LG G2- LG G3 Στα αυτιά χαλαρά δυστηχώς είναι πραγματικότητα). 
α) Bγαζοντας το απο την μπριζα εχθες Βράδυ το έλιωσα με ανοιχτη συνεχεια οθόνη -ρυθμισεις- ιντερνετ-facebook με data 3G και WiFi συνδεδεμένος και έχασε το 1% πηγαίνοντας 99% μετά απο χρήση 49 λεπτών.
β) Στο 75% , χρήση οθόνης 2 ωρες και 37 λεπτά , και αναμονή 15 ωρες. (Υπάρχει γνωστό Bug του iOS 8.1.1 στο οποιο ο 64bit CPU χωρίς κανενα ρεσταρτ χάνει τα στατιστικα τις μπαταρίας και έτσι δεν προλαβα να τραβήξω screenshot μιας και περιμενα να παει στο 30% και να τραβήξω για να σου τα δείξω.)
Με μονο μία πλήρη φόρτιση τα παραπάνω στατιστικά οποτε καταλαβαίνεις μετα την τρίτη- τεταρτη αντε πιάστο.
Με άλλα λόγια είναι το πρώτο iPhone που μπορείς να χρησιμοποιησεις χωρις κανενα φόβο ως εργαλείο να βγάζεις ανετα 1.5 μέρα και χωρις να κουβαλάς εξωτερικές μπαταριες η να ψάχνεις για μπρίζα και να σε φωνάζουν Wall Hanger 
3) Φωτογραφική μηχανή: Τελικά επιβεβαιώνετε για άλλη μια φορά οτι τελικά τα MP δεν κάνουν την διαφορά αλλά οι φακοί στο ανοιγμά τους και τους αισθητήρες. Πολύ καλό και το Optical image stabilization.
Φανταστικές φωτογραφιες-βιντεο και ειδικά τα 240fps ολα τα λεφτά  
Αρνητικό και απλά παραμένει απο το πρώτο iPhone 2G και όλοι την σειρά μεχρι και το iPhone 5 που είχα , οι βραδυνές λήψεις φωτογραφίες και βιντεο με τον τρομερό θόρυβο με κάτι κουκίδες ΝΑ λόγο θορύβου. Δεν αντενδείκνυται για βραδινές λήψεις ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ.
4) CPU o A8 Μαζί με τον M8 motion co-Processor KENTANE.  Ξέχνατε το iPad Air 2  σε μια συσκευή και τα 2 νοικοκυρεμένα  :D

Κατά : 
1)Τα bezels καθαρά γυρω απο την οθόνη θα μπορουσαν να είναι μικρότερα εως και να μην υπάρχουν. Apple είναι και πιστεύω οτι θα το καταφέρει στα επόμενα μοντέλα.
2) Παρα πολύ ακριβό μιας και τα 16GB τα ξεχνάτε. Mε το καλημέρα είστε στα 12.1 GB και μετα την αναβάθμιση στο 8.1.1 στα 11.8GB οποτε μονόδρομος το 64άρι αλλα και τα 950€  

 

Επίλογος
Περιμενω μεχρι παρασκευή να δοκιμάσω το NOTE 4 καθως και απο 20 δεκεβρίου το Nexus 6 και μετά θα καταλήξω που θα κινηθώ για τα επόμενα 2 χρόνια. Καλό βράδυ .



#3844   Vasssilis

Vasssilis

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/12/2014 - 00:57

Στέλιο εχω και τα 2 και τα συγκρινα σημερα ολη μερα. Αυριο θα σου γραψω τα κατα του 6 και γιατί πρέπει να το βάψεις μπλέ και στη θάλασσα . 
 
iPhone Plus
Υπέρ : 
1) Τρομερή οθόνη FULL HD 1920 Χ 1080 με περισοτερα ppi σε σχέση με το τελευταιο iPhone που είχα (iPhone 5) Ότι καλύτερο έχω δεί απο κοντά live , και μεγαλύτερο Contrast Ratio 1300:1
2) Μεγαλύτερη Μπαταρία κοινός Τούμπανο ( LG G2- LG G3 Στα αυτιά χαλαρά δυστηχώς είναι πραγματικότητα). 
α) Bγαζοντας το απο την μπριζα εχθες Βράδυ το έλιωσα με ανοιχτη συνεχεια οθόνη -ρυθμισεις- ιντερνετ-facebook με data 3G και WiFi συνδεδεμένος και έχασε το 1% πηγαίνοντας 99% μετά απο χρήση 49 λεπτών.
β) Στο 75% , χρήση οθόνης 2 ωρες και 37 λεπτά , και αναμονή 15 ωρες. (Υπάρχει γνωστό Bug του iOS 8.1.1 στο οποιο ο 64bit CPU χωρίς κανενα ρεσταρτ χάνει τα στατιστικα τις μπαταρίας και έτσι δεν προλαβα να τραβήξω screenshot μιας και περιμενα να παει στο 30% και να τραβήξω για να σου τα δείξω.)
Με μονο μία πλήρη φόρτιση τα παραπάνω στατιστικά οποτε καταλαβαίνεις μετα την τρίτη- τεταρτη αντε πιάστο.
Με άλλα λόγια είναι το πρώτο iPhone που μπορείς να χρησιμοποιησεις χωρις κανενα φόβο ως εργαλείο να βγάζεις ανετα 1.5 μέρα και χωρις να κουβαλάς εξωτερικές μπαταριες η να ψάχνεις για μπρίζα και να σε φωνάζουν Wall Hanger 
3) Φωτογραφική μηχανή: Τελικά επιβεβαιώνετε για άλλη μια φορά οτι τελικά τα MP δεν κάνουν την διαφορά αλλά οι φακοί στο ανοιγμά τους και τους αισθητήρες. Πολύ καλό και το Optical image stabilization.
Φανταστικές φωτογραφιες-βιντεο και ειδικά τα 240fps ολα τα λεφτά  
Αρνητικό και απλά παραμένει απο το πρώτο iPhone 2G και όλοι την σειρά μεχρι και το iPhone 5 που είχα , οι βραδυνές λήψεις φωτογραφίες και βιντεο με τον τρομερό θόρυβο με κάτι κουκίδες ΝΑ λόγο θορύβου. Δεν αντενδείκνυται για βραδινές λήψεις ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ.
4) CPU o A8 Μαζί με τον M8 motion co-Processor KENTANE.  Ξέχνατε το iPad Air 2  σε μια συσκευή και τα 2 νοικοκυρεμένα  :D
Κατά : 
1)Τα bezels καθαρά γυρω απο την οθόνη θα μπορουσαν να είναι μικρότερα εως και να μην υπάρχουν. Apple είναι και πιστεύω οτι θα το καταφέρει στα επόμενα μοντέλα.
2) Παρα πολύ ακριβό μιας και τα 16GB τα ξεχνάτε. Mε το καλημέρα είστε στα 12.1 GB και μετα την αναβάθμιση στο 8.1.1 στα 11.8GB οποτε μονόδρομος το 64άρι αλλα και τα 950€  
 
Επίλογος
Περιμενω μεχρι παρασκευή να δοκιμάσω το NOTE 4 καθως και απο 20 δεκεβρίου το Nexus 6 και μετά θα καταλήξω που θα κινηθώ για τα επόμενα 2 χρόνια. Καλό βράδυ .


Συμφωνώ σε όλα και προσθέτω οτι είπε ο velcus δηλαδή σε δυο χρονια που θα το βγάλουν σε air και με μικρά bezels απλά θα μαμαει χ2 :-))
Εγω πάντως δυο εβδομάδες τώρα Που το χρησιμοποιώ επιτέλους δεν σκέφτομαι φορτιστές και καλώδια και το βασικότερο σταμάτησα να κουβαλάω το iPad συνέχεια μαζι μου!!!

#3845   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 03/12/2014 - 04:01

Την πέμπτη παίρνω και εγω το iphone 6 black ..Πολύ μεγάλο για τα γούστα μου το Plus νομίζω

 

Ελπίζω να μη το μετανιώσω (Τα έχω δει και τα 2 απο κοντά)

 

Επίσης να προτιμήσω τα 16 η 64gb?Ως συνήθως έπαιρνα τα 16


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#3846   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 03/12/2014 - 06:23

Την πέμπτη παίρνω και εγω το iphone 6 black ..Πολύ μεγάλο για τα γούστα μου το Plus νομίζω

 

Ελπίζω να μη το μετανιώσω (Τα έχω δει και τα 2 απο κοντά)

 

Επίσης να προτιμήσω τα 16 η 64gb?Ως συνήθως έπαιρνα τα 16

Σχεδόν μονόδρομος το 64αρι... Δεν αξίζει πλέον 16αρι για εμένα. Και απλά σιγουρέψου ποιο θες (εννοώ το 6 ή το 6+)... :)



#3847   antonispap40

antonispap40

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Twitter:@antonispap40
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:antonispap40

Δημοσίευση 03/12/2014 - 09:21

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον από πάνω! Μονόδρομος το 64αρι αν το αντέχεις οικονομικά! Το 6 Plus μέσα σε λίγες ημέρες, μην πω την ίδια μέρα το είχα συνηθίσει! Δεν το είχα δει πριν και έρχομαι από το 4! Το καλοκαίρι ίσως να υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην μεταφορά του.

Το 16 πήρα γιατί ήδη είχα ξεφύγει από τον προϋπολογισμό μου, αλλά δεν τον μετανιώνω!

#3848   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2014 - 09:34

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση......σκέφτομαι την αγορά ενός iPhone 6..... Από media market έχει αγοράσει κανείς; Δεν παίζει καμία παρά εισαγωγή έτσι; Από εξωτερικό πιο αξιόπιστο siteπροτείνετε; Και νομίζω πια τα 64gb είναι must!!!!

Καμια απαντηση ρε παιδια.....



#3849   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 03/12/2014 - 09:40

Καμια απαντηση ρε παιδια.....

και αμα ειναι παραεισαγωγης τι εγινε ?

Αν η τιμη ειναι καλη απο mediamarkt παρτο και μην ανησυχείς καθολου για εγγυηση κ.τ.λ θα εισαι καλυμμενος απολυτα 


  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#3850   chorilias

chorilias

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:chorilias

Δημοσίευση 03/12/2014 - 10:38

Παλικάρια μετά από 4 ημέρες συμβίωσης με το νέο μου iphone 6 64gb (πριν είχα iphone 5 16gb) τη μεγαλύτερη εντύπωση μου έκαναν τα εξής:

-H μεγαλύτερη και ποιοτικότατη οθόνη φυσικά και η τρομερή αίσθηση που προσδίδει η καμπύλωση δεξιά και αριστερά στα swipes

-To touch id που είναι χαρακτηριστικό του 5s αλλά το έζησα τώρα στο 6. Άψογο!

-Τα 64gb που επαρκούν για τους περισσότερους από εμάς (είχα πάντα θέμα χώρου στo 5 με τα 16gb)

-Η μπαταρία του που μου προσφέρει κατά περίπου 15% μεγαλύτερη αυτονομία από του 5 με τη χρήση κάνω.

Στα αρνητικά: H κάμερα πίσω που προεξέχει και που μάλλον επιβάλλει χρήση θήκης. Ωστόσο η θήκη μειώνει αισθητά την απόλαυση!



#3851   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 03/12/2014 - 10:46

Συμφωνώ! Life companion
Η κάμερα μου αρέσει :)

#3852   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2014 - 11:22

και αμα ειναι παραεισαγωγης τι εγινε ?

Αν η τιμη ειναι καλη απο mediamarkt παρτο και μην ανησυχείς καθολου για εγγυηση κ.τ.λ θα εισαι καλυμμενος απολυτα 

Ε να πληρωσω κανονικη τιμη και να ειναι παραεισαγωγη....το θεμα ειναι εαν εζει παρει καποιο παιδι απο εδω και εαν ειχε καποιο προβλημα να καλυπτεται απο εγγυηση.....απο εξωτερικο που????



#3853   zer4w

zer4w

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2014 - 11:47

Ε να πληρωσω κανονικη τιμη και να ειναι παραεισαγωγη....το θεμα ειναι εαν εζει παρει καποιο παιδι απο εδω και εαν ειχε καποιο προβλημα να καλυπτεται απο εγγυηση.....απο εξωτερικο που????

Εγώ πάντως που είχα ένα 4αρι ήταν ελληνικό από Vodafone και δεν είχα πρόβλημα

#3854   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 03/12/2014 - 12:29

Ε να πληρωσω κανονικη τιμη και να ειναι παραεισαγωγη....το θεμα ειναι εαν εζει παρει καποιο παιδι απο εδω και εαν ειχε καποιο προβλημα να καλυπτεται απο εγγυηση.....απο εξωτερικο που :huh:?

θα στο ξανα πω , δεν παιζει καμια μα καμια σχεση εαν ειναι παραεισαγωγης η συσκευη ...

Η εγγυηση ειναι η ιδια πλεον για ολα τα iphone .....ειτε ελληνικα ειτε ξενα πανε στην infoquest

Αποψη μου χωρις να θελω να σου αλλαξω την γνωμη , παρε απο ενα καλο skroutzομαγαζο να γλιτωσεις και κανα 100 ευρω +


  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#3855   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/12/2014 - 12:50

Λοιπόν μετά από αρκετή χρήση η αίσθηση που μου έχει αφήσει το 6άρι για τα δικά μου δεδομένα είναι απλά απίστευτη...

 

Για φόρτιση το βγάζω το βράδυ πριν πάω για ύπνο και παίζω καμία ώρα μαζί του. 

 

Το πρωί καθώς πάω δουλειά είναι συνδεδεμένο με bluetooth στο αυτοκίνητο είτε για μουσική είτε για κλήσεις. 

 

Στην δουλειά είναι όλη μέρα στο wi-fi και συνέχεια το πειράζω. Μετά φεύγοντας από τη δουλεια, πάλι σύνδεση με Bluetooth κτλ.

 

Το βράδυ γυμναστήριο 2 ώρες να παίζει μουσική με 3G ανοιχτό και όταν θα το βάλω για φόρτιση έχει 20+ %. 

 

Για την δική μου χρήση λοιπόν η μπαταρία του είναι άκρως ικανοποιητική...

 

Η κάμερα του γρήγορη και με καθαρές φωτογραφίες στις περισσότερες περιπτώσεις. Με ένα LG G2 που είχα πριν αν και όλοι έλεγαν ότι η κάμερα σαν κάμερα είναι καλή το software δεν βοηθούσε καθόλου και ήταν αργή και αρκετές φώτο θολές. 

 

Λόγω ότι έχω όλη την σειρά, iMac, macbook ipad etc η εμπειρία χρήσης μεταξύ τους είναι απλά ότι καλύτερο. 

 

Αυτά...


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 52

0 μέλη, 52 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες