Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#6211   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/12/2015 - 21:33

Απλα το 6s εχει 2gb ram, οποτε αν θες να το κρατήσεις χρονια ισως ειναι καλυτερα. Τα 16gb ειναι ψιλο λίγα ομως, λύσεις υπάρχουν βέβαια! Εγώ δεν θα επαιρνα με τιποτα 16gb!

 

 

Δλδ εμείς που πήραμε 16αρι ρε @Efi, δεν θα μας κανεις παρέα;; :Ρ


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 10/12/2015 - 21:33

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#6212   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/12/2015 - 21:51

Δλδ εμείς που πήραμε 16αρι ρε @Efi, δεν θα μας κανεις παρέα;; :Ρ

Πληβείε :P
Εσυ δεν με κανεις παρεα, που ημουν στα μέρη σου και ουτε να με φτυσεις!

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 10/12/2015 - 21:51


#6213   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/12/2015 - 21:56

Ήταν για να σε κάνω να με ποθήσεις περισσότερο! :Ρ

 

(νεξτ τάιμ) ;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 10/12/2015 - 21:56

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6214   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/12/2015 - 22:44

Ήταν για να σε κάνω να με ποθήσεις περισσότερο! :Ρ

(νεξτ τάιμ) ;-)


Έπαθα σοκ απο το ποσο ακριβά ηταν και δεν θα ξαναέρθω :P
Αντε καλα, θα έρθω το καλοκαιρι!

#6215   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/12/2015 - 22:46

Κουλ..εχω και σανίδα, πάμε για μπάνιο; (στη λίμνη) :Ρ


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6216   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/12/2015 - 23:07

χαααχα η ατακα του "φτωχου" :P ας το κλεισουμε το off topic γιατι θα φαμε ξυλο :P



#6217   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/12/2015 - 23:08

Μην φοβάσαι, ξέρω τον μαγαζάτορα! :Ρ


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 10/12/2015 - 23:08

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6218   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 10/12/2015 - 23:56

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, θα αποφασίσω τις επόμενες ημέρες γιατί αυτά τα 2Gb αλλάζουν τα πάντα αλλά απο την άλλη η μεγαλύτερη οθόνη μπαταρία κτλ ειναι ότι πρεπει!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6219   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/12/2015 - 00:34

Nα πω και εγώ την άποψη μου, γιατί το ξεφτιλίσαμε λίγο παραπάνω με τη φίλτατη Έφη, ο χώρος είναι κάτι σχετικό.

 

Τι θέλω να πω. Εδώ και χρονια είμαι με 16αρια λόγο τιμής κυρίως. Δε γουστάρω να δώσω ένα κατοστάρικο παραπάνω για την αγορα τους στα 32 η 64 κτλ Gb.

Με καλύπτουν απόλυτα για αυτό αντίστοιχες εφαρμογές που είναι στα 'συνεφα' όπως πχ το αξιοπρεπέστατο Flikr.

Με 1TO δωρεάν χώρο! και αυτόματο συγχρονισμό από το τηλέφωνο κατευθείαν, όπως η ροή της φωτοθήκης του icloud.

 

Δε μιλάω καν για dropbox, google photos (πολύ όμορφο) etc. Kαι για αρχεία επίσης. 

 

Οποτε ούτε χρειάστηκε να πληρώσω παραπάνω χώρο για το icloud (δεν είναι τα 99σεντιμ, αλλα το γαμώτο) ούτε να περάσω σε μεγαλύτερη συσκευή.

 

Η χρήση βεβαια που του κάνω είναι καθημερινή απλή έως σεμι επαγγελματική. Έχω δλδ καμια 90 εφαρμογές στο τηλ. καμια 300 κοματια επιλεγμένης μουσικής, και καμια 300 φωτό επιλογής πάλι, και μου μένουν και 3 με 4gb. 

 

Όλα τ'αλλα στο συνεφο. Με επιλογή κατέβασμα στο τηλ., στάλσιμο με μήνυμα μειλ κτλ, επισκόπηση όποτε θέλω τις φωτό μου, χρονολογικά η ανά ντοσιέ, private, να στείλω λινκ σε γνωστούς γκρουπ, και αλλα ωραια. (flikr) 

 

Οποτε για εμενα με 8 γίγα ιντερνετ και 4G σχεδόν παντού που έχω στη Γαλλια, δεν χρειάζομαι περισσότερο αποθηκ. χώρο στη συσκευή.

 

Αν τώρα και εσένα η σύνδεση σου είναι καλη (3G>4G) και έχεις συμβόλαιο για τουλάχιστον 3gb ιντερνετ δωρεάν, οπου μετά απλώς πέφτει το bandwitch (πάει πιο αργά το ιντερετ δλδ) και δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω, τότε σκέψου την παραπάνω πρόταση.

 

Θα σε κάνει να γλιτώσεις αρκετό  χρήμα. Και τωρινά, αλλα και σε επικείμενες αγορές σου σε idevices. 


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 11/12/2015 - 00:37

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6220   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/12/2015 - 00:49

Ανοίγω πάλι το topic για μια απορία που έχω.Λοιπόν όπως κάποιοι ήδη ξέρουν έχω στην κατοχή μου ένα iPhone 5S αλλάααααα βρήκα μία ευκαιρία και μου πουλάνε ένα iPhone 6 Plus 128Gb με ακόμα ένα χρόνο εγγύηση στα 600 ευρώ.Το θέμα είναι ότι στο αντίστοιχο σκρουτζ στην Ιταλία το iPhone 6S 16Gb καινούργιο κοστίζει 639 ευρώ.Η ερώτηση είναι η εξής, τι να κάνω? :) Αρχικά αξίζει η μετάβαση απο το 5S σε iPhone 6 Plus ή να παώ κατευθείαν σε 6S?Το θετικό βέβαια είναι οτι το Plus είναι 128Gb  :rolleyes:

Τα 128GB είναι πάλι το άλλο άκρο. Πραγματικά δε θα ξέρεις τι να τα κάνεις, εκτός και αν η δουλειά σου είναι τέτοια που θα πρέπει γεμίζεις υλικό.

 

Γνώμη μου, βάλε κάτι παραπάνω και πήγαινε στο σPlus στην ενδοιάμεση κατάσταση των 64GB.

 

Το αν αξίζει η μετάβαση? Δε τα ρωτάνε αυτά.. Και πρόσεξε.. Μετά δε ξαναγυρίζεις σε πιο μικρό.

 

Μεγειές. :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6221   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 11/12/2015 - 01:16

Αιλουξ flickr; Κακη επιλογη...

You'll Never Walk Alone


#6222   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/12/2015 - 01:30

Γιατί φιλε μου Αταρι;


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6223   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 11/12/2015 - 01:35

Στις φωτογραφιες περναει κατι απαλα φιλτρακια με αποτελεσμα να μην ειναι 100% οι αρχικες. Για βιντεο δε το συζητω καν. Ριχνει πολυ την ποιοτητα, καπου στο 480. Κοινως μαπα.

You'll Never Walk Alone


#6224   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 11/12/2015 - 01:50

Nα πω και εγώ την άποψη μου, γιατί το ξεφτιλίσαμε λίγο παραπάνω με τη φίλτατη Έφη, ο χώρος είναι κάτι σχετικό.

Τι θέλω να πω. Εδώ και χρονια είμαι με 16αρια λόγο τιμής κυρίως. Δε γουστάρω να δώσω ένα κατοστάρικο παραπάνω για την αγορα τους στα 32 η 64 κτλ Gb.
Με καλύπτουν απόλυτα για αυτό αντίστοιχες εφαρμογές που είναι στα 'συνεφα' όπως πχ το αξιοπρεπέστατο Flikr.
Με 1TO δωρεάν χώρο! και αυτόματο συγχρονισμό από το τηλέφωνο κατευθείαν, όπως η ροή της φωτοθήκης του icloud.

Δε μιλάω καν για dropbox, google photos (πολύ όμορφο) etc. Kαι για αρχεία επίσης.

Οποτε ούτε χρειάστηκε να πληρώσω παραπάνω χώρο για το icloud (δεν είναι τα 99σεντιμ, αλλα το γαμώτο) ούτε να περάσω σε μεγαλύτερη συσκευή.

Η χρήση βεβαια που του κάνω είναι καθημερινή απλή έως σεμι επαγγελματική. Έχω δλδ καμια 90 εφαρμογές στο τηλ. καμια 300 κοματια επιλεγμένης μουσικής, και καμια 300 φωτό επιλογής πάλι, και μου μένουν και 3 με 4gb.

Όλα τ'αλλα στο συνεφο. Με επιλογή κατέβασμα στο τηλ., στάλσιμο με μήνυμα μειλ κτλ, επισκόπηση όποτε θέλω τις φωτό μου, χρονολογικά η ανά ντοσιέ, private, να στείλω λινκ σε γνωστούς γκρουπ, και αλλα ωραια. (flikr)

Οποτε για εμενα με 8 γίγα ιντερνετ και 4G σχεδόν παντού που έχω στη Γαλλια, δεν χρειάζομαι περισσότερο αποθηκ. χώρο στη συσκευή.

Αν τώρα και εσένα η σύνδεση σου είναι καλη (3G>4G) και έχεις συμβόλαιο για τουλάχιστον 3gb ιντερνετ δωρεάν, οπου μετά απλώς πέφτει το bandwitch (πάει πιο αργά το ιντερετ δλδ) και δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω, τότε σκέψου την παραπάνω πρόταση.

Θα σε κάνει να γλιτώσεις αρκετό χρήμα. Και τωρινά, αλλα και σε επικείμενες αγορές σου σε idevices.


Τα 128GB είναι πάλι το άλλο άκρο. Πραγματικά δε θα ξέρεις τι να τα κάνεις, εκτός και αν η δουλειά σου είναι τέτοια που θα πρέπει γεμίζεις υλικό.

Γνώμη μου, βάλε κάτι παραπάνω και πήγαινε στο σPlus στην ενδοιάμεση κατάσταση των 64GB.

Το αν αξίζει η μετάβαση? Δε τα ρωτάνε αυτά.. Και πρόσεξε.. Μετά δε ξαναγυρίζεις σε πιο μικρό.

Μεγειές. :)



Σας ευχαριστώ και τους δυο σας για τις συμβουλές όντως θα ήταν καλύτερα να πήγαινα σε 6S Plus αλλά ξεφεύγουμε και στην τιμή :) Με τα 16 που έχω τώρα δεν έχω παράπονο αλλά το ιδανικό θα ήταν σίγουρα τα 64 για να βάλω όλη την μουσική βιβλιοθήκη που έχω στο iTunes :P


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6225   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/12/2015 - 01:54

Μα ρε φιλε μου @atari, δεν θα τις πάω για διαγωνισμό καλύτερης φωτογραφίας! 

 

Μια χαρα είναι η ανάλυση, έστω και αν χάνει 5 η 10%. Είναι καθαρές, και προσιτές από κάθε ντιβαις, broswer, είτε είναι δικός  σου, είτε είσαι σε ιντερνετ καφέ, η σε ξένο ποστ. εργασίας.

 

Για τα βίντεο όντως είναι πιο εμφανή η διαφορα, αλλα και πάλι από τη στιγμή που μπορείς να τα στοκάρεις δωρεάν και εκεί, γιατί όχι. Έτσι και αλλιώς όλοι μας τα βίντεο που θεωρούμε σημαντικά, τα έχουμε ήδη αποθηκευμένα σε 2 εξωτρ. δίσκους τουλάχιστον. Οπότε έτερον εκατερον και η επιπλέον αποθήκευση τους στο flickr.

 

Η αλήθεια βεβαια πίσω από όλα αυτά, βρίσκεται αλλού κατ'εμε.

 

Άντε και πάρεις 128gb ντιβαις, για να βάλεις όλες σου τις φωτό, τραγούδια, βίντεο, κτλ. 

Η θα πρπει να είσαι ΠΟΛΥ αργόσχολος στη ζωη σου για να πούμε ότι τα χαζεύεις όλα αυτά σχεδόν καθημερινά, η....ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αργόσχολος.

Μιλάμε για τουλάχιστον 20.000 τραγούδια, 50.000 φωτό, και καμια εκατοσταρια βινετο ανάλογα διαρκείας, και άλλες τόσες εφαρμογές παιχνίδια κτλ!!

 

Ποτε θα τα δεις να τα χαρείς όλα αυτά;; Του στιλ τι; Ότι ίσως θα βρεις καπου κάποτε έναν γνωστό, συγγενή, φίλο, και θα του πες...''σου έδειξα τις 50.000 φωτό που έχω στο iPhone από τις διακοπές μου τα τελευταία ...χμμμμ 15 χρονια!!''  Η μήπως, έχω 50.000 χιλιάδες κομμάτια μουσικής, θες να τα ακούσουμε ;;  :Ρ

 

Εκτος αν ναυαγήσεις σε κάποιο ερημικό νησί στο ινδικό αρχιπέλαγος, δεν βλέπω κάποια άλλη χρησιμότητα να κουβαλάς όλη σου τη ζωη σε ένα ντιβαις. 

Και ας έχεις τον απαιτούμενο χώρο. ;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 11/12/2015 - 02:02

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες