Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

iOS 8 σε iPhone 4S / iPad Mini 1st gen (χαρακτηριστικά/απόδοση/βελτιστοποίηση)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:23

Με τον ερχομό και επίσημα σε λίγες ώρες του iOS8 θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει ένα θέμα για εμάς τους χρήστες iPhone 4S/iPad Mini 1st gen και τα προβλήματα που πιθανόν θα αντιμετωπίσουμε και πως θα τα λύσουμε. Πολλοί ίσως θα σκέφτονται να παραμείνουν στην 7.1.2 αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνουν κάποιο restore στο μέλλον η αλλαγή θα είναι αναπόφευκτη...

 

Μέχρι στιγμής έχει αναφερθεί (για iPhone 4S) ένα μικρό lag σε σχέση με την ήδη υπάρχουσα 7.1.2 που δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό.

 

Αναμένω την εμπειρία/άποψη όσων το έχουν χρησιμοποιήσει


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 17/09/2014 - 12:28


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Alkiviadisp

Alkiviadisp

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Twitter:@Alkiviadisp
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/09/2014 - 13:53

Και εγω σκέφτομαι αν θα κάνω την αναβάθμιση στο mini γιατί πολύ το φοβάμαι.

#3   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/09/2014 - 14:38

Προς το παρών αναφέρεται οτί υπάρχει θέμα με το Quicktype keyboard...

Κολάει φουλ! Μπορεί με κάποιο 3rd party πληκτρολόγια να τα πηγαίνει καλύτερα



#4   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 22/09/2014 - 01:08

Λοιπόν καλησπέρα και από εμένα! Έχω από την Τετάρτη το βράδυ το iOS 8 στη συσκευή μου (iPhone 4S 16GB) και θα μοιραστώ τις εμπειρίες μου μαζί σας!
Λοιπόν αρχικά έκανα το λάθος την Τετάρτη το βράδυ και πάτησα update και όχι restore και περάστικε στην αρχή η 8αρα πάνω στην 7.1.2 , το κινητό σερνόταν.
Έτσι προχώρησα κατευθείαν σε restore και setup as new device όπου μετά πέρασα χειροκίνητα μουσική, φωτό και apps και επαφές, σημειώσειςψ ημερολόγια από iCloud!
Μετά από τόσες μέρες μπορώ να πω ότι η 8αρα τρέχει σαν το iOS 7.1.2 απλά με κάποια κολλήματακια που ελπίζω να διορθωθούν στην συνέχεια! Τα κολλήματακια αυτά μπορεί να ενοχλήσουν κάποιους και άλλοι μπορεί να μην τα προσέξουν καν!
Λοιπόν το Greek dictation, το predictive, το quick reply τα νέα notification με τα widget δουλεύουν ΑΨΟΓΑ και γρήγορα! Εμένα τα 3rd party πληκτρολόγια δουλεύουν μια χαρά σε εμένα αλλά προσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου και τα απενεργοποίησα!
Λοιπόν όσων αφορά τα λακγ εγώ παρατήρησα κατα το άνοιγμα της κάμερας από τη lock screen και της gallery από την κάμερα! (Αυτά τα είχε και στη 7.1.2). Επίσης η Siri τώρα παρατήρησα ότι στην αρχή ψιλόκολλαει όταν την ανοίγεις! Επίσης στο app του καιρού υπάρχει ένα Λαγκ μικρό (όπως υπήρχε και στην 7αρα)! Αυτα έχω παρατηρήσει και θυμάμαι αυτή τη στιγμή! Η συνολική εικόνα είναι άψογη και ίδια με την 7.1.2 έχοντας κάποια ψιλό-λακγακια αλλά λίγο καλύτερο ρολαρισμα! Εννοείται περιμένουμε βελτιώσεις γιατί το νιώθω μερικές φορές βαρύ το λογισμικό αλλά από την άλλη δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην προχωρήσει κάποιος στην αναβάθμιση!
Όσων αφορά την μπαταρία εγώ παρατήρησα μια πολύ μικρή αύξηση στη χρήση!
Αυτά μέχρι στιγμής!

#5   iras

iras

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2014 - 07:45

(iPad mini 1st gen) Δούλευα τις Beta και μου φαινόταν αργό. Πριν βγει η 8 έκανα downgrade καλού κακού. Εχθές για διάφορους λόγους του έβαλα 8 αλλά setup as new και έκοψα πολλά , πχ background , σκότωσα notifications, δεν εγκατέστησα FB app. Μπορώ να πω ότι το είδα να πηγαίνει πολύ smooth , εκτός απο το Settings App.

Τελευταία επεξεργασία από: iras, 22/09/2014 - 07:46





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες