Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Παιδιά Help Κουράστηκα με τη μπαγκατέλα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Viktorkourpas

Viktorkourpas

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 18/09/2014 - 03:26

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμήτες.
Έχω ένα Iphone 4s το οποίο το αγόρασα αν θυμάμαι καλά χριστούγενα 2010-2011.
Το έκανα Jailbreak από τον πρώτο μήνα. Και είχαμε φάει ψωμί και αλάτι με αυτό το τηλέφωνο. Έκανε κάποια crash από τα Themes και τα Tweaks που του κούμπωνα αλλά απλά έμπαινα στο Safe και τα έβγαζα και όλα κυλούσαν ομαλά.
Μέσα στο περσινό καλοκαίρι το γλίτωσα από πνιγμό στο νιπτήρα ( τραγελαφική κατάσταση με πολύ γέλιο και ρύζι :P ). Επίσης εντός του περασμένου καλοκαιριού χάλασε εν μέρη και το Sleep/Power Button αλλά δεν είχα πρόβλημα εγώ χωρίς πολύ κόπο και πίεση ήξερα να το πατώ.
Μέσα στο χειμώνα που μας πέρασε χάλασε το κουμπί [ + ] που βρίσκετε στο πλάι της συσκευής.
Αλλά εντάξει, ούτε αυτό με προβλημάτισε και πάρα πολύ.
Από τουμπίτσες έχει φάει αρκετές  αλλά καμία ουσιαστική, δεν υπάρχουν ρωγμές στα κρύσταλλα του τηλεφώνου, ούτε και σπασίματα πουθενά.
Το είχα κάνει και αναβάθμιση στο 7.0.1 με jailbreak πάλι και mods επάνω και tweaks και φύσαγε το τηλέφωνο.
Και εντός του Ιουνίου του έβαλα ένα Tweak από τα Sources που πάντα είχα και δεν είχα πρόβλημα, και έβαλα το Tweak και crashαρε άσχημα.
Το έκλεισα και το ξανά άνοιξα, τίποτα. Το έβαλα σε DFU mode ( δεν είμαι και σίγουρος, διορθώστε με αν κάνω λάθος, τα έχω ξεχάσει τόσο καιρό χωρίς iphone :( ) στο pc πάλι τίποτα. Πολλές προσπάθειες από όλα πάλι τίποτα, restore απο το Backup τίποτα, restore απο ios 7.0.1 τίποτα.
Με πιάσανε τα νεύρα μου restore στα καινούρια και δε με νοιάζει το Cydia ( πάνω στα νεύρα μου το έλεγα :P )  και ξανά τίποτα.
Είδα κάτι μεθόδους που πατάς το [ + ] και το Power [ αν θυμάμαι καλά ] και είπα να το κάνω, αλλά αν δεν πιάσει θα έχω δώσει τσάμπα τα λεφτά για να φτιάξω το κουμπί και να μην δουλέψει η τεχνική.
Και τώρα έχω μείνει με ένα τούβλο των 700 ευρό ( τότε όταν το έβγαλαν στην αγορά :P ) στο συρτάρι και ένα μπρίκι satio στο χέρι.
Κάντε καμία πρόταση ρε παιδιά, δε μπορώ άλλο με το μπρίκι.

Περισσότερα για το τι ακριβώς έχει πάθει το τηλέφωνο :
Όταν πήγα να βάλω το Tweak ( αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι απομακρισμένου χειρισμού ) έκανε κανονικά την εγκατάσταση και σκάλωσε στο Respring σε μαύρη αλλά φωτεινή οθόνη, μετά από ώρα που το είχα αφήσει μπας και ξεκολλήσει πάνω σε ένα μάρμαρο για να ψύχεται, είχε κάψει το μάρμαρο από τη ζέστη και λέω δεν ξεκολλά.
Του έκανα reboot αλλά κόλλησε στο σήμα της apple και μετά όταν χάθηκε το σήμα ξανά κόλλησε.
Το έβαλα σε σύνδεση με το pc σε DFU και μετά πάλι κόλλησε στα ίδια. Μετά από τα restore πάλι τα ίδια.

Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω για δώστε μου μια συμβουλή, το satio ούτε internet της προκοπής δεν έχει να μπορείς να δεις μια ιστοσελίδα σαν άνθρωπος.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   arispz

arispz

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/09/2014 - 08:06

Τουβλο των 700 ευρω.......δεν θα το ελεγα, μαλλον κοντα στα 200.....σε αριστη κατασταση. Βαση των παραπανω το τηλεφωνο ηταν ηρωας.........τωρα αστο να ξεκουραστει και κοιτα για αλλη λυση σε λογικα πλαισια (μεταχειρισμενο 5αρι, 5s)



#3   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 18/09/2014 - 08:32

βαλτο σε μια κορνιζα με το κειμενο που εγραψες και συμπληρωσε απο κατω ΗΡΩΑΣ με μεγαλα γραμματα (αποψη μου για ολα τα δεινα φταει το jb)



#4   Viktorkourpas

Viktorkourpas

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 18/09/2014 - 14:23

Α) Δεν είπα οτι κοστίζει τώρα 700, όπως γράφω και πάνω του τότε τιμές.
Β) Αυτό που σας ρωτώ είναι αν σκέπτεστε κάποια λύση, από εκεί και πέρα ξέρω και εγώ να το αφήσω σε μια άκρη.
Όσο για μεταχειρισμένα μην ξεχνάτε οτι βρισκόμαστε σε δύσκολη περίοδο και δεν έχουν όλοι 2-3-4 κατοσταράκια για τηλέφωνο.
Και αν μετά απο κάθε προσπάθεια που κάνω δεν επανέλθει τότε θα το βάλω σε κορνίζα και θα το κρεμάσω στον τοίχο μου. :P



#5   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/09/2014 - 14:39

βαλτο σε μια κορνιζα με το κειμενο που εγραψες και συμπληρωσε απο κατω ΗΡΩΑΣ με μεγαλα γραμματα (αποψη μου για ολα τα δεινα φταει το jb)

ΑΚΡΙΒΩΣ!

Εσύ φιλαράκι δεν χρειάζεσαι τηλέφωνο, αλλά... μίνιγκαν ελικοπτέρου Απάτσι, με ΤΟΣΟ ΚΑΚΗ χρήση που του κάνεις!



#6   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/09/2014 - 14:40

Α) Δεν είπα οτι κοστίζει τώρα 700, όπως γράφω και πάνω του τότε τιμές.
Β) Αυτό που σας ρωτώ είναι αν σκέπτεστε κάποια λύση, από εκεί και πέρα ξέρω και εγώ να το αφήσω σε μια άκρη.
Όσο για μεταχειρισμένα μην ξεχνάτε οτι βρισκόμαστε σε δύσκολη περίοδο και δεν έχουν όλοι 2-3-4 κατοσταράκια για τηλέφωνο.
Και αν μετά απο κάθε προσπάθεια που κάνω δεν επανέλθει τότε θα το βάλω σε κορνίζα και θα το κρεμάσω στον τοίχο μου. :P

Η λύση είναι να πάρεις... Μακεδονικό ασύρματο του ΕΛ.Στρατού, που αντέχει στις κακουρχίες!



#7   Viktorkourpas

Viktorkourpas

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 18/09/2014 - 15:30

Λοιπόν θα παρακαλούσα να αφήσουμε τους αστεϊσμούς για κάποια άλλη φορά.
Άτομα τα οποία απλά θέλουν να ειρωνευτούν, θα τους παρακαλούσα πολύ απλά να μην γεμίζουν το Topic άσκοπα λόγο του ότι πραγματικά ψάχνω μια λύση και όχι χαβαλέ.
Όσο για την κακή χρήση, δεν έχετε απόλυτο δίκιο. Του φορούσα χοντρή θήκη σιλικόνης και ZAGG Shield στην οθόνη και άλλες φορές θήκη από ατσάλι inoxcase το τηλέφωνο δεν έχει απολύτως τίποτα είναι σε άψογη κατάσταση.
Η μόνη κακή χρήση που είχε ήταν το JailBreak, και το πέσιμο του σε νιπτήρα με λίγο νερό, η αντιμετώπιση βέβαια ήταν άμεση: καλό σκούπισμα και σε αεροστεγές δοχείο με άφθονο ρύζι για 3 μέρες. Όλα λειτουργούσαν κανονικά - του πλήκτρου [ + ] και εν μέρη του πλήκτρου Sleep το οποίο απλά ήθελε πίεση στην δεξιά πλευρά.
Θα παρακαλούσα λοιπόν μόνο σοβαρές απαντήσεις.
Καλό σας απόγευμα.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες