Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

iOS 8 σε iPhone 4S / iPad Mini 1st gen ή όχι?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
70 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iOS 8 σε iPhone 4S / iPad Mini 1st gen ή όχι? (129 μέλη έχουν ψηφίσει)

ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ iOS 8 ΓΙΑ ΤΟ iPHONE 4S? (παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι το έχουν δοκιμάσει)

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ iOS 8 ΓΙΑ ΤΟ iPAD MINI 1st G? (παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι το έχουν δοκιμάσει)

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 22/09/2014 - 12:23

Που το βλέπετε το μια χαρά ρε παιδιά εδώ εγώ έχω iPhone 5 και σέρνεται με restore σε iOS 8. Για να μη λέμε τα ίδια ένα widget δε βαραίνει λειτουργικό! η apple μέσω του iOS παλιώνει ότι κ όποτε θέλει εκείνη λόγο μάρκετινγκ #sticky. Ακόμα και το 3gs θα μπορούσε άνετα να σηκώσει την iOS 7 σφαιρατα αν το ήθελε η apple. Σαφάρι κλείνει και σερνετε εκνευρίστηκα στο iPhone 5. Γιατί; επειδή προστέθηκε ο βαρύς κώδικας τύπου τώρα μπορείς να δουλέψεις και τρίτες εφαρμογές ; Που πήγε ο σούπερ ντούπερ διπύρηνος επεξεργαστής μοναδικός στην ιστορία του iPhone; οΟκ έχει 3rd party keyboards γιατί πριν δεν είχε πληκτρολόγιο ας πούμε και τώρα δουλεύεις με τρία ταυτόχρονα όχι με το καθένα ξεχωριστά και παλι.. Όλα είναι μάρκετινγκ παιδιά

Ετσι ακριβώς χρόνια τώρα οπως και με τα παιχνίδια στα PC κυρίως πιο παλιά! Φάτε την πίκρα μπας και πουλήσουμε κανένα 6άρι και μετά το στρώνουμε με ενα update για να λέμε πως ενδοιαφερομαστε και για τους πιο παλιούς. Μην πανε και πάρουν κανένα android μετα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 22/09/2014 - 12:28

Έχω περάσει την 8άρα στο 4S μου εδώ και καμία εβδομάδα και έχω να πω τα εξής:

 

η ταχύτητα του λειτουργικού είναι ελαφρώς μειωμένη σε σχέση με πριν, σε σημείο που να μην ενοχλεί όμως. Επίσης, σε τυχαίες στιγμές μπορεί να σκαλώσει για πολύ λίγο. Όλα αυτά φαίνεται περισσότερο να είναι θέμα ανάγκης για calibration του λειτουργικού στα μέτρα του 4S και γενικότερα για calibration του iOS καθώς δίνει την εντύπωση ότι δεν έχει βγει ακόμα από beta, παρά για σοβαρά ελλείματα της συσκευής σε δυνατότητες. λογικά σε επόμενο update αναμένουμε τα πράγματα να βελτιωθούν, καθώς το 8 δεν έχει σημαντικές αλλαγές σε σχέση με το 7. Από εκεί και πέρα, αντιλαμβάνεται κανείς ότι το 4S κλείνει 3ετία και συμβιβάζεται με την ιδέα ότι έχει ένα σταθερό μεν, αργό δε πια κινητό. Εφόσον πήγες από την 6 στην 7, δεν υπάρχει λόγος να μην πας και στην 8. Το ζενίθ της 6 χάθηκε.

 

Πιστεύω ότι οι δυνατότητες που προσφέρει η νέα έκδοση σε σχέση με τις όποιες θυσίες πρέπει να κάνει κανείς σε ταχύτητα και αμεσότητα ανταπόκρισης ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟ UPDATE, κι αν όχι τώρα, σίγουρα στην 8.1. Αν είσαι ανυπόμονος κάνε τώρα update και ησύχασε. Αν μπορείς να περιμένεις λίγους μήνες μέχρι την 8.1 κανένα πρόβλημα. Η ουσία είναι ότι το 4S πάει μια χαρά.


Τελευταία επεξεργασία από: chresto, 22/09/2014 - 12:30


#48   manu

manu

    iPH Enthousiast

  • 473 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 22/09/2014 - 12:42

να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι περασα την 8αρα στο 4s μου. οπως ειπαν και οι περισσοτεροι, κολλαει λιγο σε ορισμενες εφαρμογες και λειτουργιες και η αποκριση δεν ειναι πληρης. παρολα αυτα δε μετανιωνω για την αναβαθμιση, το μονο εκνευριστικο (για μενα) ειναι οτι οταν δεχομαι sms πρωτα ακουγεται ο ηχος και η δονηση και το μηνυμα ερχεται μετα απο δευτερολεπτα. οπως και στις κλησεις. πρωτα ακουγεται ο ηχος και η δονηση και μετα εμφανιζεται στην οθονη η κληση ωστε να μπορω να την απαντησω ή να την απορριψω. επισης, οταν παταω 2 φορες το home button για να κλεισω τις εφαρμογες κολλαει αρκετες φορες. μαρεσει βεβαια πολυ το quick reply ως λειτουργια! ελπιζω με επομενο update να βελτιωθουν καπως τα πραγματα. την 8αρα την εβαλα με restore και μετα εβαλα ξανα το ιδιο backup



#49   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 22/09/2014 - 12:51

Αγαπητέ φίλε, δεν χρειάζεται να 'χει κάποιος δοκιμάσει για να σου πει, είναι "φως-φανάρι":

 

ΟΧΙ και στα δύο! Δεν έχουν σχεδιαστεί γι' αυτό το λειτουργικό, θα "γονατίσουν" και θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που το 'κανες.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας πιάνει η μανία να αναβαθμίσετε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ, όταν δεν έχετε αναβαθμιστεί σε HARDWARE εδώ και τόσα χρόνια!

Δεν έχετε χρήματα; Οκ, δεκτό και κατανοητό. Άρα, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να βάλετε ολοκαίνουργιο λειτουργικό (σχεδιασμένο βασικά για τα 6άρια κυρίως), σε κινητό 4+ ετών τεχνολογίας πριν!

Στο δικό μου 5άρι, η 8άρα πάει "οκ", έχει μερικά lags ενώ η μπαταρία τελειώνει "πατ-κιουτ".
Στο iPad mini Retina μου (ολοκαίνουργιο μηχάνημα-τεχνολογία), το ίδιο επίσης - πολύ λίγα (αλλά υπάρχουν) lags ενώ και στο iPad η μπαταρία τελειώνει 20% (τουλάχιστον) γρηγορότερα.

 

Όταν εγώ με σαφώς πιο καινούργια devices σου γράφω αυτά, τότε ΟΧΙ δεν πρέπει να αναβαθμίσεις.

 

Uhhhh το 4S είναι διπύρηνο και αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα. Εδώ με τα εφέ του iOS7 και πάει smooth, αν το αναβαθμίσεις σε iOS8 μπορείς να κλείσεις διαφάνεια κλπ και να πάει πάλι κανονικά.

Είναι λογικό όσο περνά ο καιρός να μην ανταποκρίνεται στην αναβάθμιση όπως ανταποκρίνεται κάποιο καινούριο μοντέλο, όμως δεν είναι και τόσο χάλια. Εδώ διόρθωσαν το 4άρι στην 7.1.



#50   ekaradimos

ekaradimos

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Vagelis Karadimos

Δημοσίευση 22/09/2014 - 13:22

Ακόμα μου τη λέει η γυναίκα μου, που της αναβάθμισα το iPhone 4S της σε IOS8. Είναι απίστευτα αργό. Πατάει για να κάνει μια απλή κλήση και μέχρι να αρχίσει να καλεί περνάνε 2-3 δευτερόλεπτα. Ψιλοτραγικό. Ας μη μιλήσουμε για broser σε Safari. Στο iPad3 που έχει, πάει αρκετά καλά. Δεν είδα κάποιο θέμα. Εγώ και στο iphone 5 μου και στο ipad air όλα τρέχουν άψογα. Έπαιξε άψογα το handoff (λαμβάνω και κάνω κλήσεις μέσω του ipadair) και περιμένω πως και πως το Yosemite για να κάνω κλήσεις και από τον iMac μου.



#51   katepifi

katepifi

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/09/2014 - 13:38

Καλησπέρα,θέλω να ρωτήσω κάτι πανάσχετο με το θέμα εδώ αλλά μιας και είμαι καινουρία δεν ήξερα που να μπω.Λοιπόν έχω το 4s 8g δυστυχώς και αντιμετωπίζω μέγαλο προβλημα με την αποθήκευση.Το εχω αδειάσει απο φωττογραφίες και εχω σβήσει προγράμματα που δεν χρησιμοποιώ καθώς και έχω αγοράσει παραπάνω χώρο στο icloud.Τον μεγαλύτερο όγκο τον καταλαμβάνει το fb το οποιό μου χρησιμοποιεί 4.7g.Μπηκα να σβήσω πάμπολλες φωτογραφίες αλλα δεν μου βγαζει διαγραφη αλμπουμ.οποτε εχω δυο προβληματα.θα σας ειμαι ευγνώμων εαν μπορειτε να με διαφωτισετε.

 

ευχαριστω εκ των προτερων


Τελευταία επεξεργασία από: katepifi, 22/09/2014 - 13:39


#52   katepifi

katepifi

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/09/2014 - 13:46

Καλησπέρα,θέλω να ρωτήσω κάτι πανάσχετο με το θέμα εδώ αλλά μιας και είμαι καινουρία δεν ήξερα που να μπω.Λοιπόν έχω το 4s 8g δυστυχώς και αντιμετωπίζω μέγαλο προβλημα με την αποθήκευση.Το εχω αδειάσει απο φωττογραφίες και εχω σβήσει προγράμματα που δεν χρησιμοποιώ καθώς και έχω αγοράσει παραπάνω χώρο στο icloud.Τον μεγαλύτερο όγκο τον καταλαμβάνει το fb το οποιό μου χρησιμοποιεί 4.7g.Μπηκα να σβήσω πάμπολλες φωτογραφίες αλλα δεν μου βγαζει διαγραφη αλμπουμ.οποτε εχω δυο προβληματα.θα σας ειμαι ευγνώμων εαν μπορειτε να με διαφωτισετε.

 

ευχαριστω εκ των προτερων



#53   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 22/09/2014 - 13:50

Καλησπέρα,θέλω να ρωτήσω κάτι πανάσχετο με το θέμα εδώ αλλά μιας και είμαι καινουρία δεν ήξερα που να μπω.Λοιπόν έχω το 4s 8g δυστυχώς και αντιμετωπίζω μέγαλο προβλημα με την αποθήκευση.Το εχω αδειάσει απο φωττογραφίες και εχω σβήσει προγράμματα που δεν χρησιμοποιώ καθώς και έχω αγοράσει παραπάνω χώρο στο icloud.Τον μεγαλύτερο όγκο τον καταλαμβάνει το fb το οποιό μου χρησιμοποιεί 4.7g.Μπηκα να σβήσω πάμπολλες φωτογραφίες αλλα δεν μου βγαζει διαγραφη αλμπουμ.οποτε εχω δυο προβληματα.θα σας ειμαι ευγνώμων εαν μπορειτε να με διαφωτισετε.

ευχαριστω εκ των προτερων


Σβησε το fb και ξαναβαλτο.

#54   katepifi

katepifi

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/09/2014 - 14:39

ευχαριστω πολυ,θα το δοκιμασω!!!!



#55   katepifi

katepifi

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/09/2014 - 14:45

ελπιζω να δω διαφορά


Τελευταία επεξεργασία από: katepifi, 22/09/2014 - 14:45


#56   katepifi

katepifi

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/09/2014 - 14:50

εφτιαξε,ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια! :D :o :blush:



#57   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 22/09/2014 - 14:52

εφτιαξε,ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια! :D :o :blush:


Να ´σαι καλα. ;)

#58   katepifi

katepifi

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/09/2014 - 14:24

καλησπερα και παλι,να ρωτησω παλι κατι,πως βλεπω τα αντιραφα στο icloud?



#59   qonquer

qonquer

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/09/2014 - 14:34

εβαλα και εγω με τη σειρα μου στο 4s το ios 8 ...μπορει να ειναι πιο αργο σε σχεση με το 7 αλλα δεν ειναι καθολου ενοχλητικο ...για μενα αξιζει και με το παραπανω...μην νομιζετε οτι θα δειτε τιποτα τρομακτικα κολληματα ... φοβερο το quick reply οπως επισης και η φωνητικη πληκτρολογηση σε μηνυματα και σημειωσεις που το χρησιμοποιω εγω....και ειναι αλανθαστο !! 



#60   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 23/09/2014 - 14:40

καλησπερα και παλι,να ρωτησω παλι κατι,πως βλεπω τα αντιραφα στο icloud?


Τι θελεις να κανεις?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες