Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 2 ψήφοι

Φωτογραφία και εξοπλισμός (iNfo Lens - Camera)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
71 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/09/2014 - 20:45

Μετά από την φωτογράφηση του iPhone 6 Plus μου έγιναν κάποιες ενδιαφέρουσες ερωτήσεις σε ότι αφορά το γύρισμα τεχνικά και τι εξοπλισμό έχω χρησιμοποιήσει!!

 

Δεν το κρύβω πως αυτό μου άρεσε ιδιαίτερα μιας και είδα πως και άλλα παιδιά ασχολούνται ερασιτεχνικά η και επαγγελματικά δεν ξέρω, με την φωτογραφία και έτσι θα μπορέσουμε να ανταλλάξουμε απόψεις, γνώσεις και γνώμες..

 

Όπως έγραψα και στο θέμα των εντυπώσεων του 6&6Plus με την φωτογραφεία ασχολούμαι εντατικά 3 χρόνια ερασιτεχνικά με σωστό εξοπλισμό και πως θα ήθελα να μάθω πάρα πολλά για τις τεχνικές και τους τρόπους που μπορείς να τραβήξεις μία φωτογραφεία! Μια καλή πηγή είναι το Youtube που έμαθα κάποια κολπάκια από διάφορους φωτογράφους, αλλά υπάρχει και ένας κορυφαίος με το όνομα Bryan Paterson που παραδίδει μαθήματα μέσω internet.. Προς το παρόν αγόρασα ένα από τα βιβλία του.

Αν βάλετε το όνομά του στο Google θα βρείτε πολλές αναφορές..

 

Ενδεικτικά

http://www.ppsop.com/bpeterson.aspx

http://www.bryanfpeterson.com

 

Πάλι με χαρά είδα πως κάποιοι με έκανα Add στο flickr το οποίο η αλήθεια είναι πως πρέπει να το μαζέψω λίγο και να βάλω και άλλες φωτογραφίες που έχω από διάφορα μέρη!

 

Ας ξεκινήσω από τον εξοπλισμό μου που τον έχω διαφοροποιήσει σε 2 κατηγορίες, μία η επαγγελματική ας το πούμε έτσι και μία για τις προσωπικές εξορμίσεις που όλα είναι πιο μικρά κάπως, από την κάμερα μέχρι και τους φακούς..

 

 

(Pro)

 

Camera

Canon 7D 

 

Lenses:

Canon EF-16-35mm f/2.8 L II USM (Ultrasonic)

Canon EF-24-70mm f/2.8 L USM (Ultrasonic)

Canon EF-70-200mm f/2.8 L IS II USM (Ultrasonic)

Canon Extender EF 2x III

 

(Semi Pro)

 

Camera:

Canon SL1

 

Flush:

Canon Speedlite 320EX

 

Lenses:

Canon EF-S - 18-55mm f/5.6 IS STM

Canon EF-50mm f/1.8L II

Canon EF-70-3OOmm f/5.6 IS USM (Ultrasonic)

 

 

Η φωτογράφηση του iPhone έγινε με τον εξής εφοπλισμό.

 

Camera:

Canon SL1

 

Lenses:

Canon EF-16-35mm f/2.8 L II USM (Ultrasonic)

Canon EF-24-70mm f/2.8 L USM (Ultrasonic)

Canon EF-50mm f/1.8L II

 

 

Και εδώ ενδεικτικά κάποιες τεχνικές πληροφορίες από τις φωτογραφίες!

 

15125340927_51bbbe7454_o.png

 

 

Ελπίζω για όσους ενδιαφέρονται να ακολουθήσουν σε αυτή την κουβέντα, γιατί νομίζω έχουμε να πούμε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα!!


@CaLi@


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2014 - 21:09

Το θέμα φωτογραφια ειναι τεράστιο. Εγω άρχισα να ασχολούμε ενα χρόνο τωρα, εντελώς ερασιτεχνικά, αγοράζοντας μια μεταχειρισμένη μηχανή και μερικά έξτρα αξεσουάρ.
Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και συνεχίζω ακομα φυσικα.

#3   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/09/2014 - 21:29

Το θέμα φωτογραφια ειναι τεράστιο. Εγω άρχισα να ασχολούμε ενα χρόνο τωρα, εντελώς ερασιτεχνικά, αγοράζοντας μια μεταχειρισμένη μηχανή και μερικά έξτρα αξεσουάρ.
Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και συνεχίζω ακομα φυσικα.

 

Όντως δεν τελειώνει ποτέ... Ένα κλικ, πολλές εικόνες και αναμνήσεις! 

 

Από την μία παίζει να έχεις κάπως καλό εξοπλισμό, αλλά πιστεύω το κύριο λόγο τον έχει το μάτι, με ένα απλό τηλέφωνο μπορείς να καταγράψεις κάτι το απίθανο άσχετα από την ποιότητα..

 

Παίζει σημαντικό ρόλο και ο άνθρωπος! :) 


@CaLi@


#4   eliac7

eliac7

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:eliac7

Δημοσίευση 21/09/2014 - 21:56

Και εγώ, πριν περίπου από 1 χρόνο ξεκίνησα εντελώς ερασιτεχνικά με μια Nikon D5100 με 18-55mm και 70-200mm, και τώρα θέλω να αγοράσω έναν 18-70 με 2.8 αλλά είναι ακριβοί πανάθεμά τους! Πολύ ωραίο topic :wub:



#5   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/09/2014 - 05:45

Φωτογράφοι...πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εφαρμογές τύπου long exposure στο μηλο μας;
Ποια εφαρμογή προτείνετε και ποιες οι ρυθμίσεις αυτής;

#6   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2014 - 12:56

Ένα πολύ ωραίο ελληνικό βιβλίο (δωρεάν η pdf έκδοση) για την ιστορία της αναλογικής φωτογραφίας και με την εξέλιξη και τεχνικές έως σήμερα, είναι αυτό του Τάσου Σχίζα. 

Πιστεύω ότι όλοι πρέπει να του ρίξουν μια ματιά, αρχάριοι και έμπειροι.

 

http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/



#7   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 22/09/2014 - 23:43

Φωτογράφοι...πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εφαρμογές τύπου long exposure στο μηλο μας;
Ποια εφαρμογή προτείνετε και ποιες οι ρυθμίσεις αυτής;

H αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί  με το θέμα, αυτά τα κάνω με την φωτογραφική αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό!! 

http://www.cultofmac...iphone-feature/

 

Ρίξε μια ματιά!   :)

 

 

 

Ένα πολύ ωραίο ελληνικό βιβλίο (δωρεάν η pdf έκδοση) για την ιστορία της αναλογικής φωτογραφίας και με την εξέλιξη και τεχνικές έως σήμερα, είναι αυτό του Τάσου Σχίζα. 

Πιστεύω ότι όλοι πρέπει να του ρίξουν μια ματιά, αρχάριοι και έμπειροι.

 

http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/

 

Ενδιαφέρον!! Θα το "ξεφυλλίσω" ;)


Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 22/09/2014 - 23:44

@CaLi@


#8   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 23/09/2014 - 01:29

Καλησπέρα και από μένα. Ασχολούμαι και εγώ ερασιτεχνικά εδώ και ένα χρόνο με την φωτογραφία και έχω πάρει όλο τον κατάλληλο εξοπλισμό όποιος θα με βοηθήσει να προχωρήσω και σε επαγγελματικό επίπεδο. Όσο για το βιβλίο που ανέφερες για την αναλογική και ψηφιακή φωτογραφία Μπορώ να πω ότι είναι λίγο out of date. Έχω διαβάσει το μισό από αυτό αλλά μου φάνηκε ότι δεν έχει όλα όσα χρειάζεται.Αυτόν τον καιρό διαβάζω ένα άλλο από ένα συγγραφέα τον οποίο Βρήκα τυχαία online και μπορώ να πω Ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Το βιβλίο αυτό γίνεται συνεχώς update με καινούργιο εξοπλισμό καθώς οι καινούργιες μηχανές οι οποίες θα κυκλοφορήσουν ή έχουν κυκλοφορήσει. Ο εξοπλισμός μου είναι μία Nikon D5300 με 18-105 mm Nikkor Lens f 3.5-5.6, μία Nikon D810 24-70 mm Lens. Επίσης αποπ Φακούς της Νικον έχω και έναν 70-300 mm για τηλεφακό καθώς και έναν 50mm.

Μετά περνάμε και στο τελευταίο μοντέλο την Canon 5D Mark III στην οποία χρησιμοποιώ τους ίδιους φακούς με την την δικιά σου Canon (Canon 7D). :) Αυτός είναι ο εξοπλισμός!

#9   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 23/09/2014 - 03:34

Καλησπέρα και από μένα. Ασχολούμαι και εγώ ερασιτεχνικά εδώ και ένα χρόνο με την φωτογραφία και έχω πάρει όλο τον κατάλληλο εξοπλισμό όποιος θα με βοηθήσει να προχωρήσω και σε επαγγελματικό επίπεδο. Όσο για το βιβλίο που ανέφερες για την αναλογική και ψηφιακή φωτογραφία Μπορώ να πω ότι είναι λίγο out of date. Έχω διαβάσει το μισό από αυτό αλλά μου φάνηκε ότι δεν έχει όλα όσα χρειάζεται.Αυτόν τον καιρό διαβάζω ένα άλλο από ένα συγγραφέα τον οποίο Βρήκα τυχαία online και μπορώ να πω Ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Το βιβλίο αυτό γίνεται συνεχώς update με καινούργιο εξοπλισμό καθώς οι καινούργιες μηχανές οι οποίες θα κυκλοφορήσουν ή έχουν κυκλοφορήσει. Ο εξοπλισμός μου είναι μία Nikon D5300 με 18-105 mm Nikkor Lens f 3.5-5.6, μία Nikon D810 24-70 mm Lens. Επίσης αποπ Φακούς της Νικον έχω και έναν 70-300 mm για τηλεφακό καθώς και έναν 50mm.

Μετά περνάμε και στο τελευταίο μοντέλο την Canon 5D Mark III στην οποία χρησιμοποιώ τους ίδιους φακούς με την την δικιά σου Canon (Canon 7D). :) Αυτός είναι ο εξοπλισμός!

 

Ωραία πράγματα!!! Μήπως θα έπρεπε να ανεβάζουμε καμιά φωτογραφεία έτσι ενδεικτικά να το χαρούμε λίγο!! :)

 

Θέλω πολύ να πάρω την 5D, αλλά τα επαγγελματικά μου έξοδα δεν το επιτρέπουν ακόμα. Τα έχωσα για την δουλειά και έχω αφήσει πίσω το κομμάτι αυτό...


Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 23/09/2014 - 03:36

@CaLi@


#10   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 23/09/2014 - 04:02

Μην νομίζεις ότι τις αγόρασα όλες αυτές. Ο ένας θείος μου είχε τις δύο τις pro (D810 και 5D Mark III) και πρόσφατα τις παρέλαβα εγώ καθώς το παράτησε πολύ νωρίς το άθλημα! Όσο για την Μαρκ ΙΙΙ μπορώ να πω ότι δεν ένεινα τόσο ευχαριστημένος όσο από τον προκάτοχο της (Μαρκ ΙΙ). Σε μια εκδήλωση φωτογράφιζα με την Μαρκ ΙΙ και την Μαρκ ΙΙΙ! Η Μαρκ ΙΙ μου έδινε πιο φυσικό χρώμα στην εκτυπωμένη φωτογραφία ενώ η Μαρκ ΙΙΙ μου έδινε το χρώμα σαν ξεπλημένο. Συνήθως όταν τραβάω σε γάμους ή εκδηλώσεις δεν μου αρέσει να πειράζω τις φωτογραφίες, αλλπα να δίνω την πρωτότυπη!! Η Μαρκ ΙΙ μου έδινε αυτή την δυνατότητα!!

#11   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 23/09/2014 - 04:36

Μην νομίζεις ότι τις αγόρασα όλες αυτές. Ο ένας θείος μου είχε τις δύο τις pro (D810 και 5D Mark III) και πρόσφατα τις παρέλαβα εγώ καθώς το παράτησε πολύ νωρίς το άθλημα! Όσο για την Μαρκ ΙΙΙ μπορώ να πω ότι δεν ένεινα τόσο ευχαριστημένος όσο από τον προκάτοχο της (Μαρκ ΙΙ). Σε μια εκδήλωση φωτογράφιζα με την Μαρκ ΙΙ και την Μαρκ ΙΙΙ! Η Μαρκ ΙΙ μου έδινε πιο φυσικό χρώμα στην εκτυπωμένη φωτογραφία ενώ η Μαρκ ΙΙΙ μου έδινε το χρώμα σαν ξεπλημένο. Συνήθως όταν τραβάω σε γάμους ή εκδηλώσεις δεν μου αρέσει να πειράζω τις φωτογραφίες, αλλπα να δίνω την πρωτότυπη!! Η Μαρκ ΙΙ μου έδινε αυτή την δυνατότητα!!

Ναι ε?? Με τι ίδιες ρυθμίσεις και φακούς? Μου είναι λίγο περίεργο αυτό που μου λες>. Λογικά ο αισθητήρας είναι βελτιωμένος στην ΙΙΙ..

 

Παντός για την ΙΙ δεν έχω ακούσει από κανέναν χρήστη που ξέρω κακά λόγια, ίσα ίσα τα καλύτερα.. Και έλεγα για την ΙΙΙ αλλά με βάζεις σε σκέψεις, δεν μπορώ να το δεχτώ.. :P

 

Θα το ψάξω..


@CaLi@


#12   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 23/09/2014 - 04:38

Και όμως... Ούτε και εγώ το πίστευα αλλά ενδεχομένως να είναι προσωπική άποψη... Απλά έμεινα πιο ευχαριστημένος μετά αποπ τόσα χρόνια πλέον!! Ένα χρόνο την κράτησα την Μαρκ ΙΙΙ και μετά την έδωσα για να ξαναπάρω την Μαρκ ΙΙ (περιέργεια λέγεται αυτό :P )

#13   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 23/09/2014 - 04:46

Και όμως... Ούτε και εγώ το πίστευα αλλά ενδεχομένως να είναι προσωπική άποψη... Απλά έμεινα πιο ευχαριστημένος μετά αποπ τόσα χρόνια πλέον!! Ένα χρόνο την κράτησα την Μαρκ ΙΙΙ και μετά την έδωσα για να ξαναπάρω την Μαρκ ΙΙ (περιέργεια λέγεται αυτό :P )

LoL!!

 

Δεν αντιλέγω, προς θεού!! Γιαυτό και θα κάνω τις σχετικές δοκιμές και στις δύο πριν αποφασίσω πια να πάρω.. Γιατί εδώ μιλάμε για ένα σεβαστό ποσό και θέλεις να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα!!

 

Από αύριο θα αρχίζω να ανεβάζω καμιά φωτό έτσι για να γουστάρουμε! :P 


@CaLi@


#14   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 23/09/2014 - 04:47

Όταν βρω και τις δικές μου μέσα στους σκληρούς (γιατί είμαι σε φάση μετακόμισης) τότε θα ανεβάσω!! :)

#15   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 23/09/2014 - 10:51

Έχω διαβάσει το μισό από αυτό αλλά μου φάνηκε ότι δεν έχει όλα όσα χρειάζεται.Αυτόν τον καιρό διαβάζω ένα άλλο από ένα συγγραφέα τον οποίο Βρήκα τυχαία online και μπορώ να πω Ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Το βιβλίο αυτό γίνεται συνεχώς update με καινούργιο εξοπλισμό καθώς οι καινούργιες μηχανές οι οποίες θα κυκλοφορήσουν ή έχουν κυκλοφορήσει.

 

Τίτλος;

 

Ευχαριστώ...


You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες