Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

iPhone 6 Plus: Τελικά λυγίζει;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
551 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:23

Σε silver iPhone 5 δεν είχα κανένα πρόβλημα και χωρίς θήκη το πρώτο έτος! Γιατί όμως αυτό?? Γιατί το πρόσεχα το κινητό. Θα συμφωνήσω με την κουβέντα που είπε ο φίλος παραπάνω. Αν πήρες το κινητό για να ανοίγεις μπύρες (πολύ εύστοχα το έθεσε) τότε είναι πρόβλημα σου το τί έπαθε το κινητό. Μην απαιτείς πράγματα τα οποία ούτα τα άλλα smartphone κάνουν. Από την μία κράζουμε Samsung γιατί βγάζει κινητά από πλαστικό και από την άλλη παραπονιόμαστε για τα μήλα που είναι από αλουμίνιο και μπορούν να έχουν γρατσουνιές ή να λυγίζουν. Αν δεν το προσέχεις το κινητό λογικό είναι να τα πάθει όλα αυτά. Εγώ γιατί και σε 4S και σε 5 δεν είχα κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις?? Γιατιί απλά πρόσεχα την συσκευή που είχα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:25

Το 5αρι το silver ηταν μια χαρα, το μαυρο ξεβαφε και στον ηλιο.  :P


You'll Never Walk Alone


#228   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:25

παντος φετος τον πολεμο που εφαγε η αππλε δεν τονε χει ξαναφαει!  και τα αρθρα οπως

1) 11η χρονια πρωτη σε customer satisfaction

2) καλυτερη καμερα

3) καλυτερη οθονη (στα ιδια με το νοτε 4 να τα λεμε και αυτα)

3) καλυτερο σε αντωχες

4) πιο hot τηλεφωβο στη ιαπωνια

 

θαφτηκαν.... αλλα δεν πειραζει! 

Βλεπεις ειχε αφησει μια γωνιτσα που βολευτηκε η Sammy (αυτη της παντοφλας) και τωρα μπηκε και σε αυτη. Κατατρομ,αξε η Sammy ... Κατι επρεπε να γινει :

samsung-ad.jpeg?itok=H3I9bwny



#229   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:26

Εσύ μάλλον από κάπου τα παίρνεις :D

χαχαχαχχαχα!!!!!γιαννη θα σου στειλω pm!!


iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#230   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:27

Παίδες καμία υπερβολή. Α Ψ Ε Γ Α Δ Ι Α Σ Τ Ο. Αν έχει κάποιο σημαδάκι υπήρχε όταν το έβγαλα από το κουτί. Ευπαθές δε λέω όχι. Άλλα παίζει και ο τρόπος που το χειρίζεται κανείς.

Θηκη lifeproof. Αλλά παντού μάγκας παραλία γήπεδο το πετάω στο τραπέζι και δεν ασχολούμαι. Κανένα κινητό δεν θα άντεχε όσο καλή και στυβαρή κατασκευή κι αν είχε. 

 

Δε παιζει αυτο που λες, να το πετας πανω στο τραπεζι, παραλια κτλ, εκτος αν εχεις ζελατινες. Διαφορετικα βαλε καμια φωτο να δουμε.


You'll Never Walk Alone


#231   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:31

Το 5αρι το silver ηταν μια χαρα, το μαυρο ξεβαφε και στον ηλιο.  :P

Ενδεχομένως αλλά δεν θεωρώ αποτυχία το ότι το μαύρο ξέβαφε κατά έναν τέτοιο τρόπο. Ίσως να ήταν θέμα κατασκευής ή θέμα χρώματος από το εργοστάσιο. Για αυτό το άλλαξαν στο 5S. Πάντως ούτε εγώ είχα θέμα με σημάδια (στο silver δηλαδή) με θήκη belkin που είχα (εφαρμοστή θήκη όχι κανένα θηρίο). Και στο τραπέζει το πετούσα και κάτω έτυχε να μου πέσει (πάλι καλά δεν είχα κανένα ατύχημα σοβαρό) αλλά δεν έπαθε τίποτα. Και δεν είχα ζελατίνες. Ποτέ δεν έβαλα γιατί πάντα έπαιρναν αέρα και μου έσπαγαν τα νεύρα!



#232   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:31

η στην περιπτωση του bendgate να εχει περισσοτερο βαρος στον κ0λ0 απο οτι στο κεφαλι  ;)

 

Και ετσι με το bendgate σε πληρη εξαρση εκλεισε και φετος ο κυκλος των νεων iphone που επαναλαμβανεται με αξιοθαυμαστη ακριβεια τα τελευταια χρονια : rumors - γκρινια - leaks - γκρινια - keynote - ρεκορ πωλήσεων το πρωτο ΣΚ - ενα gate (οποιοδηποτε, οσο σοβαρο η αστειο, κατι ) - γκρινια

 

Και του χρονου βρε !!

Τώρα πριν φτάσουμε στο σημείο να χρησιμοποιήσουμε τον κώλο μας αντί για το κεφάλι μας, ας κάνουμε ενα φιλτράρισμα των όποιων πληροφορίων μας παραθέτει το διαδύκτυο από τους προσήκοντες ιστούς που έχουν σχεδιαστει από τη φύση γι' αυτό το σκοπο. Ο κώλος για να κάθεσαι και ο εγκεφαλος για να σκέφτεσαι



#233   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:33

Ενδεχομένως αλλά δεν θεωρώ αποτυχία το ότι το μαύρο ξέβαφε κατά έναν τέτοιο τρόπο. Ίσως να ήταν θέμα κατασκευής ή θέμα χρώματος από το εργοστάσιο. Για αυτό το άλλαξαν στο 5S. Πάντως ούτε εγώ είχα θέμα με σημάδια (στο silver δηλαδή) με θήκη belkin που είχα (εφαρμοστή θήκη όχι κανένα θηρίο). Και στο τραπέζει το πετούσα και κάτω έτυχε να μου πέσει (πάλι καλά δεν είχα κανένα ατύχημα σοβαρό) αλλά δεν έπαθε τίποτα. Και δεν είχα ζελατίνες. Ποτέ δεν έβαλα γιατί πάντα έπαιρναν αέρα και μου έσπαγαν τα νεύρα!

Μα φυσικά υπήρχε το πρόβλημα αυτό εξου και δεν ξανακυκλοφόρησε . Δεν έχει ξαναγίνει ποτε αυτό . Μια σεζον και απόσυρση. 



#234   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:38

Πάντως το plus δεν ξέρω αν θα το πάρω. Βέβαια δεν το έχω δει απο κοντά. Όχι λόγω bendgate και κουραφέξαλα,αλλα΄μου φαίνεται αρκετά μεγάλο για να το έχω πάντα μαζί μου και θεωρώ ότι σχεδιάστηκε λίγο βεβιασμένα. Θα μπορούσε να γίνει πολύ πιο μικρό . Το bezel offset το κάνει πιο μεγάλο. Οι άλλοι κατασκευαστές έχουν και 5.7 in με κοντυτερη συσκευη από 158mm



#235   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:48

Θεωρώ ότι αν καποιος χρειάζεται πραγματικά ένα phablet για τη δουλεία του, όχι τώρα για να πουλάμε μόστρα στις καφετέριες πρέπει να είσαι πολύ πορωμένος μαστουρομένος μηλοφονάκιας για να πάρεις το 6 plus και όχι το Samsung Note 4. 



#236   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:55

attachicon.giforiginal.jpg

 

 

 

απλα.....respect!!!χαχαχαχααχαχαχαχααα

Samsung stock στο χαμηλότερο σημειο δύο χρόνων. Και τι κάνουν? Κακές φωτοσοπιές? 



#237   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 26/09/2014 - 09:58

Θεωρώ ότι αν καποιος χρειάζεται πραγματικά ένα phablet για τη δουλεία του, όχι τώρα για να πουλάμε μόστρα στις καφετέριες πρέπει να είσαι πολύ πορωμένος μαστουρομένος μηλοφονάκιας για να πάρεις το 6 plus και όχι το Samsung Note 4. 

Οπως λέει και ο Τζίμης Πανούσης  , "μήν παίρνετε ναρκωτικά , δέν φτάνουν για όλους ! " ... 



#238   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 26/09/2014 - 10:52

Η Apple απαντάει στο iPhone 6 #bendgate δηλώνοντας πως η στρέβλωση της συσκευής είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο και δεν πραγματοποιείται μέσω κανονικής χρήσης.
 
Επιπλέον, η εταιρία δηλώνει ότι μόλις εννέα (9) πελάτες έχουν επικοινωνήσει σε διάστημα έξι ημερών για να αναφέρουν περιπτώσεις όπου το νέο, μεγαλύτερο iPhone 6 Plus λύγισε στις τσέπες τους.
 
Σε επίσημη ανακοίνωσή της*, η Apple επεσήμανε ότι το εξωτερικό περίβλημα του iPhone 6 και iPhone 6 Plus έχει κατασκευαστεί από ανοδιωμένο αλουμίνιο, που έχει υποστεί βαφή για πρόσθετη ενίσχυση.

 

Επίσης, αναφέρεται ότι η συσκευή διαθέτει ενισχύσεις από ανοξείδωτο ατσάλι και τιτάνιο, καθώς και «το πιο δυνατό γυαλί στην βιομηχανία smartphones», που προσθέτουν έξτρα αντοχή στις περιοχές εκείνες που είναι πιθανό να καταπονηθούν περισσότερο.
 
* Ακολουθεί η ανακοίνωση της Apple:
 

Our iPhones are designed, engineered and manufactured to be both beautiful and sturdy. iPhone 6 and iPhone 6 Plus feature a precision engineered unibody enclosure constructed from machining a custom grade of 6000 series anodized aluminum, which is tempered for extra strength. They also feature stainless steel and titanium inserts to reinforce high stress locations and use the strongest glass in the smartphone industry. We chose these high-quality materials and construction very carefully for their strength and durability. We also perform rigorous tests throughout the entire development cycle including 3-point bending, pressure point cycling, sit, torsion, and user studies. iPhone 6 and iPhone 6 Plus meet or exceed all of our high quality standards to endure everyday, real life use.


With normal use a bend in iPhone is extremely rare and through our first six days of sale, a total of nine customers have contacted Apple with a bent iPhone 6 Plus. As with any Apple product, if you have questions please contact Apple.

 
Σε μία προσπάθεια να ενημερώσει το κοινό για το θέμα του #bendgate , το εύρος του οποίου έχει γιγαντοποιηθεί (όπως άλλωστε συμβαίνει με κάθε τι που αναφέρεται στην Apple και στο iPhone ), η εταιρεία προσκάλεσε δημοσιογράφους στo κέντρο εργαστηριακών δοκιμών της. Εκεί, τα iPhone υπόκεινται σε σειρά δοκιμασιών ώστε να εξασφαλιστεί η αντοχή τους στην καθημερινή καταπόνηση που υφίσταται μια φορητή συσκευή.
 
Ακολοθούν φωτογραφίες από το εσωτερικό των εργαστηρίων (via The Verge):

 

Apple-iPhone-6-bendgate-11.33.31.png

 

Apple-iPhone-6-bendgate-11.33.24.png

 

Apple-iPhone-6-bendgate-11.32.00.png


Behind the Scenes...

#239   xalientre

xalientre

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/09/2014 - 11:54

Όσο "καμένοι" είναι αυτοί που κάνουν την τρίχα τριχιά και απαξιώνουν μια εταιρία και ένα προϊόν συνολικά άλλο τόσο "καμένοι" είναι όσοι σπεύδουν να την υπερασπιστούν με τόσο πάθος. Λογικό είναι να "πυροβολούν" όλοι την Apple. Ο λόγος είναι οτι είναι #1 αλλά και γιατί η ίδια έχει ανεβάσει πάρα πολύ ψηλά τον πήχη με το marketing που ακολουθεί. Είναι αναμφισβήτητο οτι βγάζει πολύ ποιοτικά προϊόντα και είναι αστείο να θεωρεί κανείς οτι δεν έχει ποιοτικό έλεγχο υψηλού επιπέδου. Είναι όμως το ίδιο αστείο να θεωρούν κάποιοι οτι η Apple είναι αλάνθαστη και οτι  δεν πρέπει οι καταναλωτές, apple funboys ή apple haters, να κάνουν αυστηρή κριτική. Μόνο έτσι πιέζονται οι εταιρείες να βελτιωθούν και να ξεπεράσουν τον εαυτό τους.

 

Προσωπικά έχω αγοράσει όλα τα iphone που κυκλοφόρησαν από το iphone 3g (γιατί το original iphone χωρίς app store και 3g νομίζω οτι δεν ήταν πραγματικό iphone) μέχρι και το iphone 5s και δε το μετάνιωσα ποτέ. Το παράπονο μου ως καταναλωτής πάντα ήταν οτι μετά από ένα σημείο η Apple επαναπαύεται στην δεσπόζουσα θέση που έχει και δεν προσπαθεί όσο πρέπει. Επίσης δεν "ακούει" καθόλου το κοινό της.

 

Το iphone 6 έπρεπε να έχει κυκλοφορήσει πριν 2 χρόνια. Αν' αυτού προτίμησε να βγάλει άλλες 2 γενιές με μια από τα ίδια με μικρές βελτιώσεις. Η θέση της στην αγορά έχει και μια τεράστια ευθύνη. Να "οδηγεί" και "να σπρώχνει" τα πράγματα μπροστά όσο πιο γρήγορα μπορεί. Έχει το ταλέντο, έχει τους ανθρώπους αλλά και φυσικά τα χρήματα να καινοτομεί. Αντ' αυτού φαίνεται οτι πλέον ακολουθεί απλά μια συντηρητική στρατηγική με γνώμονα το κέρδος. Μόλις είδε οτι έχασε πωλήσεις λόγο του μεγέθους της οθόνης της έσπευσε να ρεφάρει βγάζοντας μάλιστα 2 μεγέθη. Η Apple της καινοτομίας και της υψηλής ποιότητας και αισθητικής δεν θα το έκανε αυτό. Δεν θα υπήρχε καν το iphone 6 plus και δε θα συζητούσαμε τώρα για το αν λυγίζει η όχι...



#240   Magnum

Magnum

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2014 - 12:07

Κάθομαι και διαβάζω όλα τα σχόλια, βλέπω τα σχετικά video κλπ.

Το πρώτο μου iPhone ήταν το 3G και από τότε όλα τα επόμενα μοντέλα μέχρι και το 5S που έχω τώρα.

Σε 2 βδομαδες παίρνω το 6 Plus.

 

Η αλήθεια πιστεύω είναι πάντα κάπου στη μέση.

 

Τόσα test, τόσες δοκιμές στα εργαστήρια τις Apple και δεν κατάφεραν να αναπαράγουν το πρόβλημα που έκανε το τυπάς με το καπέλο στο video;

Μεταξύ μας, δεν έβαλε και τόση δύναμη για να το λυγίσει.

Όντως υπάρχει θέμα και είναι απαράδεκτο που το άφησε να κυκλοφορήσει έτσι.

Ναι, είναι μεγάλες οι 5,5" και το αλουμίνιο εύκαμπτο.

Αλλά, ή αλλάζεις/ενισχύεις το υλικό ή μειώνεις τις ίντσες για να βγάλεις ένα προϊόν σωστό στην αγορά.

 

Και ότι ότι μονο 9 παραπονέθηκαν (αν είναι έτσι ποτέ δε θα μάθουμε) δε σημαίνει ότι δεν είχαν πρόβλημα οι υπόλοιποι.

Καλή είναι η κριτική ικανότητα, ότι και άλλα λυγίζουν και αυτά είναι υπερβολές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι ανύπαρκτο.

 

Κλείνοντας, ναι θα το πάρω το 6+, δεν άλλαξα γνώμη. Απλά extra προσοχή και μια σκληρή θήκη...


Τελευταία επεξεργασία από: Magnum, 26/09/2014 - 12:08


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες