Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Microsoft Office Vs iWork


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/09/2014 - 12:24

Καλησπέρα, έχει αναφερθεί και άλλες φορές αλλά νομίζω όχι εκτενέστερα ώστε να βοηθηθώ στην παρακάτω απορία μου και για άλλους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους.

Ως γνωστόν όσοι ερχόμαστε από windows γνωρίζουμε λίγο πολύ τα office και εκεί δουλεύουμε τα project μας.

Αρχίζοντας επομένως το νέο ακαδημαϊκό έτος και έχοντας mac είμαι στο εξής δίλλημα: αγοράζω (δεν θέλω torrent) το office 365 για mac (2011 όχι 2013) φοιτητικό στα 80 ευρώ για 4 χρόνια (και ότι αναβάθμιση προκύψει) για 2 υπολογιστές που ήδη το γνωρίζω με κάποιες μικρές αλλαγές σε mac που έχω ακούσει ή ξεκινάω να μάθω iwork (κυρίως pages & keynote) βλέποντας και tutorials δίνοντας και ίσως κάποιο ποσό από τα 80 ευρώ για κάποιο μάθημα για πιο εξειδικευμένα που μου αρέσει αρκετά?

Κυρίως ζητάω την γνώμη αυτών που χρησιμοποιούν τα μεν και δε και πόσο θα μου πάρει για να τα χειρίζομαι άνετα?? 

Ειδικά το keynote έχω δει κάνει πολύ πιο ωραίες παρουσιάσεις.

Ευχαριστώ και εδώ είμαι να το συζητήσουμε :)


Τελευταία επεξεργασία από: Donsotiriou, 28/09/2014 - 12:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/09/2014 - 16:46

Καλησπέρα, έχει αναφερθεί και άλλες φορές αλλά νομίζω όχι εκτενέστερα ώστε να βοηθηθώ στην παρακάτω απορία μου και για άλλους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους.

Ως γνωστόν όσοι ερχόμαστε από windows γνωρίζουμε λίγο πολύ τα office και εκεί δουλεύουμε τα project μας.

Αρχίζοντας επομένως το νέο ακαδημαϊκό έτος και έχοντας mac είμαι στο εξής δίλλημα: αγοράζω (δεν θέλω torrent) το office 365 για mac (2011 όχι 2013) φοιτητικό στα 80 ευρώ για 4 χρόνια (και ότι αναβάθμιση προκύψει) για 2 υπολογιστές που ήδη το γνωρίζω με κάποιες μικρές αλλαγές σε mac που έχω ακούσει ή ξεκινάω να μάθω iwork (κυρίως pages & keynote) βλέποντας και tutorials δίνοντας και ίσως κάποιο ποσό από τα 80 ευρώ για κάποιο μάθημα για πιο εξειδικευμένα που μου αρέσει αρκετά?

Κυρίως ζητάω την γνώμη αυτών που χρησιμοποιούν τα μεν και δε και πόσο θα μου πάρει για να τα χειρίζομαι άνετα?? 

Ειδικά το keynote έχω δει κάνει πολύ πιο ωραίες παρουσιάσεις.

Ευχαριστώ και εδώ είμαι να το συζητήσουμε :)

Σε αυτό το θέμα θα πρέπει να μάθεις αν η σχολή σου θέλει απαιτητικές εργασίες και πιο εξειδικευμένες. Αν είναι έτσι θα σου έλεγα να πας στο Office. 

 

Αν απλά είναι για παρουσιάσεις έγγραφα κειμένου μια χαρά είναι και το iWork.


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/09/2014 - 17:07

Καλησπέρα, έχει αναφερθεί και άλλες φορές αλλά νομίζω όχι εκτενέστερα ώστε να βοηθηθώ στην παρακάτω απορία μου και για άλλους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους.

Ως γνωστόν όσοι ερχόμαστε από windows γνωρίζουμε λίγο πολύ τα office και εκεί δουλεύουμε τα project μας.

Αρχίζοντας επομένως το νέο ακαδημαϊκό έτος και έχοντας mac είμαι στο εξής δίλλημα: αγοράζω (δεν θέλω torrent) το office 365 για mac (2011 όχι 2013) φοιτητικό στα 80 ευρώ για 4 χρόνια (και ότι αναβάθμιση προκύψει) για 2 υπολογιστές που ήδη το γνωρίζω με κάποιες μικρές αλλαγές σε mac που έχω ακούσει ή ξεκινάω να μάθω iwork (κυρίως pages & keynote) βλέποντας και tutorials δίνοντας και ίσως κάποιο ποσό από τα 80 ευρώ για κάποιο μάθημα για πιο εξειδικευμένα που μου αρέσει αρκετά?

Κυρίως ζητάω την γνώμη αυτών που χρησιμοποιούν τα μεν και δε και πόσο θα μου πάρει για να τα χειρίζομαι άνετα?? 

Ειδικά το keynote έχω δει κάνει πολύ πιο ωραίες παρουσιάσεις.

Ευχαριστώ και εδώ είμαι να το συζητήσουμε :)

Μια χαρά θα είσαι με το iWork. 

Δουλεύω εδώ και κάποια χρόνια με iwork για το πανεπιστήμιο και είμαι υπέρ ευχαριστημένος!

 

Αν κάνεις όμως κάποιο course στατιστικής στην excel θα είναι λίγο διαφορετικό να το εφαρμόσεις σε numbers.



#4   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/09/2014 - 17:19

Οχι δεν έχω κάτι απαιτητικό
Όταν λέτε είσαι μια χαρά τι εννούμε σε πόσο καιρό θα το ξέρω όπως τα office?
Τι εννοείς στην στατιστική ανάλυση δεν κάνει το numbers

Τελευταία επεξεργασία από: Donsotiriou, 28/09/2014 - 17:26


#5   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/09/2014 - 17:55

Οχι δεν έχω κάτι απαιτητικό
Όταν λέτε είσαι μια χαρά τι εννούμε σε πόσο καιρό θα το ξέρω όπως τα office?
Τι εννοείς στην στατιστική ανάλυση δεν κάνει το numbers

Εξαρτάτε με το πόσο θα ασχοληθείς. Εμένα μου πήρε 1 μήνα.

 

Μια χαρά ανάλυση κάνει απλά είναι το concept λίγο διαφορετικό. Δεν υπάρχει πρόβλημα όμως δεν είναι κάτι δύσκολο.



#6   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/09/2014 - 18:55

Οκ σας ευχαριστώ παιδιά θα το σκεφτώ λίγο και θα γράψω για τυχόν μελλοντικούς ενδιαφερόμενους

#7   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 28/09/2014 - 18:59

Εγώ πάντως πολλές φορές είπα να κάτσω να μάθω να δουλεύω με Pages & Numbers, αλλά πάντα αγανακτούσα και ξαναγύρναγα στο Office.

 

Πραγματικά, ένιωθα οτι η Apple περιέπλεκε τα μενού και τις επιλογές των προγραμμάτων της, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ OFFICE, χωρίς να νοιάζεται για την χρηστικότητα που (δεν) προσέφερε στον χρήστη 



#8   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/09/2014 - 19:04

Εγώ πάντως πολλές φορές είπα να κάτσω να μάθω να δουλεύω με Pages & Numbers, αλλά πάντα αγανακτούσα και ξαναγύρναγα στο Office.

 

Πραγματικά, ένιωθα οτι η Apple περιέπλεκε τα μενού και τις επιλογές των προγραμμάτων της, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ OFFICE, χωρίς να νοιάζεται για την χρηστικότητα που (δεν) προσέφερε στον χρήστη 

Εγώ πιστεύω πως τα Office είναι περίπλοκα!

Άσε που μπορείς να κάνεις και edit από icloud.com η από οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή και έχεις και cloud...



#9   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/09/2014 - 19:05

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τις 2 πρώτες μέρες που με απασχολεί και το ψάχνω αλλά σκέφτομαι μήπως είναι νωρίς
Από την άλλη είναι γνωστό ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν θέλει την αλλαγή με με τίποτα
Μου αρέσουν πολύ όπως τις βλέπω πολύ προσεγμένες αλλά θα δω...

#10   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 28/09/2014 - 22:58

Εχω και εγω αυτο το θεμα. Αν και εχω αγορασει το iwork μου σπαει τα νευρα ωρες ωρες γιατι εγγραφα που ειναι γραμμενα σε word δε τα δειχνει καλα...Αυτη τη στιγμη εχω το office365 και μαζι και το offce για μακ και σκεφτομαι τι να κανω. (Υπαρχει Ελληνικος ορθογραφος για office mac?)



#11   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/09/2014 - 23:13

Δουλεύω χρόνια σε δημόσια υπηρεσία (όπου όλα είναι σε office) με iMac πάντα τα έγγραφα μου τα έγραφα με το iword. Προσωπικά το βρίσκω ΠΟΛΥ πιο εύχρηστο και απλό από τα office. Σε ελάχιστες περιπτώσεις που τα κείμενα εμφανίζονταν αλιωμένα στο pages , χρησιμοποιούσα το libreoffice που είναι δωρεάν και λειτουργεί σαν το ms office.

#12   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/09/2014 - 00:11

Τελικά όπως βλέπω τον καθένα ότι τον βολεύει δεν υπάρχει ξεκάθαρος νικητής
Ναι υπάρχει ορθογράφος δες στο site της isquare νομίζω και εδώ κάπου το έχει

#13   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 29/09/2014 - 20:16

.Αυτη τη στιγμη εχω το office365 και μαζι και το offce για μακ και σκεφτομαι τι να κανω. (Υπαρχει Ελληνικος ορθογραφος για office mac?)

 

 

http://macgeiremata....01_archive.html


Τελευταία επεξεργασία από: nikolaros, 29/09/2014 - 20:16


#14   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 30/09/2014 - 00:30

Σε ευχαριστώ. Εγώ πάντως αγόρασα το φοιτητικό πακέτο με τα 79 ευρώ πιο πολύ για το 1tb στο one drive αλλά και γιατί η αδερφή μου θέλει office στο of της. Θα δοκιμάσω και το office στο mac. Για να δούμε.

#15   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 30/09/2014 - 10:45

Για πες σε παρακαλω εντυπωσεις γιατι αυτό λεω να αγορασω και εγω
Και με βολευει γιατι χρησιμοποιω στο iphone το onedrive και με την εφαρμογη office 365, word, excel είμαι οκ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες