Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

expansys παραλαβη ;νεοτερα .......


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
399 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#316   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2015 - 17:07

Φίλε ελπίζω η Βουλγάρα να αξίζει γιατι για κινητό δε σε βλέπω να βγάζεις άκρη!!!!! Μην τα θες όλα δικά σου 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#317   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 02/10/2015 - 17:17

Φίλε ελπίζω η Βουλγάρα να αξίζει γιατι για κινητό δε σε βλέπω να βγάζεις άκρη!!!!! Μην τα θες όλα δικά σου 

χαχαχα , δεν την έχω δει...από φωνή καλή πάντως ! Έτσι με βλέπω!



#318   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2015 - 17:19

χαχαχα , δεν την έχω δει...από φωνή καλή πάντως ! Έτσι με βλέπω!

Αν έχει καλη φωνή .... Άστα . Το αντίστροφο συνήθως είναι πιο ελπιδοφόρο.



#319   dr30fullou

dr30fullou

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 02/10/2015 - 19:00

απο γαλλια ερχονται....το θεμα ειναι παιδια οτι τους εχουν ακυρωσει πολλα....πολλοι εξυπνοι οπως εχετε δει κανουν προπαραγγελια και μολις τους ειδοποιουν αν ειναι να προχωρησει κλπ λενε οχι...αυτο σημαινει οτι ακυρωνονται κομματια...αυτοι δεσμευουν πχ 100 με βαση τις προπαραγγελιες αν οι 100 μεινουν 30 πρεπει να περιμενουν παλι αλλους 70,σε αυτο το διαστημα καποιοι ακυρωνουν...για αυτο γινονται οι επιπλεον καθυστερησεις απο προμηθευτες...αυτα απο εμενα και σιγουρα θα περιμενω γιατι ξαναλεω 1κ για 64αρι 6ς δεν αξιζει για κανενα λογο για κανεναν ομως...χωρις φπα 720+40 μεταφορικα 760 και μια καλλη θηκη αλλα 40 οποτε με 800 ειμαστε τελεια...εδω ελλαδα ζητανε 1 χιλιαρικο για την συσκευη φετος....σιγουρα η παραπανω εξηγηση που δεινω εγω λογω καποιον γνωσεων που εχω στο θεμα δεν σημαινει οτι ειναι απολυτη σιγουρα υπαρχει θεμα και με τον προμηθευτη και καποια δυσκολια...ειδωμεν μαγκες!



#320   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 02/10/2015 - 19:39

απο γαλλια ερχονται....το θεμα ειναι παιδια οτι τους εχουν ακυρωσει πολλα....πολλοι εξυπνοι οπως εχετε δει κανουν προπαραγγελια και μολις τους ειδοποιουν αν ειναι να προχωρησει κλπ λενε οχι...αυτο σημαινει οτι ακυρωνονται κομματια...αυτοι δεσμευουν πχ 100 με βαση τις προπαραγγελιες αν οι 100 μεινουν 30 πρεπει να περιμενουν παλι αλλους 70,σε αυτο το διαστημα καποιοι ακυρωνουν...για αυτο γινονται οι επιπλεον καθυστερησεις απο προμηθευτες...αυτα απο εμενα και σιγουρα θα περιμενω γιατι ξαναλεω 1κ για 64αρι 6ς δεν αξιζει για κανενα λογο για κανεναν ομως...χωρις φπα 720+40 μεταφορικα 760 και μια καλλη θηκη αλλα 40 οποτε με 800 ειμαστε τελεια...εδω ελλαδα ζητανε 1 χιλιαρικο για την συσκευη φετος....σιγουρα η παραπανω εξηγηση που δεινω εγω λογω καποιον γνωσεων που εχω στο θεμα δεν σημαινει οτι ειναι απολυτη σιγουρα υπαρχει θεμα και με τον προμηθευτη και καποια δυσκολια...ειδωμεν μαγκες!

'Εχει μια λογική αυτό που λες αλλά από την άλλη προφανώς μία εταιρεία του μεγέθους expansys με sites σε όλη την Ευρώπη λογικά δε θα κολούσε στο ότι ακύρωσαν κάποιοι. Αν έχουν σωστό τμημα πωλήσεων θα μπορούσαν να προβλέψουν έστω ποσοστιαία και από την εμπειρία τους τον αριθμό ακυρώσεων. Και επίσης υποθέτω ότι δεν μιλάμε για μικρό αριθμό τεμαχίων γιατί ακριβώς απευθύνονται σε όλη την Ευρώπη. Προφανώς και υπάρχει έλλειψη από Apple αλλά μου κάνει αρνητική εντύπωση η ασυνέπεια και η αυξομείωση των ημερών παραλαβής. Εγώ περιμένω το s plus 128gb με τελική 930 με μεταφορικά οπότε σίγουρα αξίζει η αγορά και η αναμονή εως ενα σημείο. Γιατι αν είναι να το πάρουμε Νοέμβριο ...



#321   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2015 - 19:56

Δε βγαζει νόημα αυτό που λες. Με αυτή τη λογική θα φύγουν και οι υπόλοιποι 30 και δεν θα παραλάβουν iPhone 6s ποτέ. Δεν γίνετε έτσι το εμπόριο εκ του ασφαλούς. Αλλά τέτοια εποχή όποιος εχει οχι 100 αλλά 1000 κομματια θα ξεπουλούσε. Σιγα μην τους έμενε στοκ απούλητο


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 02/10/2015 - 19:59


#322   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 02/10/2015 - 23:15

Εφόσον σε όλες τις συσκευές αναγράφουν "διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας", ο,τι είχαν παραγγείλει σαν 1η φουρνια εχει εξαντληθεί. Εάν ακυρώσουν κάποιοι, απλά θα πάρουν πιο γρήγορα όσοι παρήγγειλαν ενώ το status της συσκευής (και κατα συνέπεια η παραγγελία τους) έγραφε κατόπιν παραγγελίας. Εμείς οι υπόλοιποι, πρέπει σε 9 + 1-2 μέρες να παραλάβουμε...

#323   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2015 - 06:40

Οι περισσότεροι από εσάς που ψάχνετε μεσω expansys ,και κοιτάτε λόγο τιμών η λόγο γρηγορότερης παραλαβης...γιατί στην πρώτη περίπτωση πρέπει να διαθετεις αφμ για ενδοκοινοτικές συναλαγες δηλωμένο στην εφορία ...)δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ,και στην δεύτερη περίπτωση νομίζω ότι πιο γρήγορα θα βρει κάποιος συσκευή από σκροτζομαγαζο παρά από αυτούς ...(περσινά ποστ εδώ αυτό μαρτυρούσαν )

#324   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2015 - 07:54

Οι περισσότεροι από εσάς που ψάχνετε μεσω expansys ,και κοιτάτε λόγο τιμών η λόγο γρηγορότερης παραλαβης...γιατί στην πρώτη περίπτωση πρέπει να διαθετεις αφμ για ενδοκοινοτικές συναλαγες δηλωμένο στην εφορία ...)δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ,και στην δεύτερη περίπτωση νομίζω ότι πιο γρήγορα θα βρει κάποιος συσκευή από σκροτζομαγαζο παρά από αυτούς ...(περσινά ποστ εδώ αυτό μαρτυρούσαν )


Ακριβώς έτσι.

Περσυ ήμουν στο διλημα αυτό expanses ή σκρουτζομαγαζα.

Η διαφορά ήταν τελικά 30€ πιο φθηνά το expansys χωρίς ΦΠΑ λόγω ενδοκοινοτικου μαζί με τα μεταφορικά.

Τελικά προτίμησα από το να το παραγγείλω να χρεώσω κάρτα και να περιμένω , να πάω ένα πρωί στο κέντρο σε ένα σκρουτζομαγαζο που το είχε ετοιμοπαράδοτο και να το πάρω εκείνη την στιγμή κι ας είχε 30€ παραπάνω.

#325   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2015 - 09:57

Χωρίς ΦΠΑ δεν κερδίζεις μόνο 30 ευρώ και αξίζει να περιμένεις αλλα και Ελλάδα το ΦΠΑ σημψηφίζεται γιατί να επιλέξεις expansys με ενδοκοινοτική συναλλαγή ; Με την ίδια λογική δεν λειτουργεί ; Το συμψηφίζεις με ΦΠΑ που θα απέδιδες ;

Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 03/10/2015 - 09:58


#326   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 03/10/2015 - 10:17

Κάπως έτσι...απλά αντί να το πάρεις πίσω στο 3μηνο, απλά δεν το πληρώνεις καθόλου



#327   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2015 - 10:37

ναι αλλά ξαναλέω ότι υπάρχει κάποια διαδικασία στην εφορία για ενδοκοινοτικές αγορές ..νομιζω ότι υπάρχει θέμα με την εφορία εάν δεν έχει προηγηθεί κάποια διαδικασία /γνωστοποίηση )
Εάν υπάρχει κάποιος φοροτεχνικός ας μας διαφωτίσει σαν πιο ειδικός !!!

#328   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:16

ναι αλλά ξαναλέω ότι υπάρχει κάποια διαδικασία στην εφορία για ενδοκοινοτικές αγορές ..νομιζω ότι υπάρχει θέμα με την εφορία εάν δεν έχει προηγηθεί κάποια διαδικασία /γνωστοποίηση )
Εάν υπάρχει κάποιος φοροτεχνικός ας μας διαφωτίσει σαν πιο ειδικός !!!

Αν κάποιος έχει εταιρεία και εισάγει προιόντα από χώρες μέλη της Ε.Ε έχει ενδοκοινοτικό αφμ. Αυτό το παίρνεις με αίτηση στην εφορία και αν χρειαστεί κάνουν αυτοψία για να δουν α)ότι υπάρχει η εταιρεία σου/επιχείρηση και β) ότι υπάρχει λόγος να κάνεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Στην ουσία συμβαίνει το εξής: Δεν αποδίδεις το ΦΠΑ στο κράτος από το οποίο αγοράζεις , αλλά το αποδίδεις στο κράτος το οποίο πουλάς.Αν βέβαια πουλήσεις. Γιατί μπορείς να κάνεις πχ το τηλέφωνο πάγιο στοιχείο και να μην το εμπορευθείς. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να υπάρχει στην εταιρεία σου σε περίπτωση ελέγχου!Αλλίως μπορεί να πας για εικονικό τιμολόγιο-συναλλαγή και το πρόστιμο είναι αρκετό! Και μια διευκρίνιση ακόμα. Υπάρχουν εταιρείες με βιβλία 3ης κατηγορίας που αποδίδουν ΦΠΑ ανα μήνα και άλλες με 2ας κτλ που αποδίδουν ανα 3μηνο. Με το όρο αποδίδω εννοώ τη διαφορά φπα που προκύπτει από αγορές και πωλήσεις εμπορευμάτων! Αυτό που εμείς κερδίζουμε είναι το ότι πληρώνουμε μόνο την αξία του προιόντος χωρίς το φπα. Αν αγοραστεί από Ελλάδα με τιμολόγιο ισχύει ότι και με την απλή απόδειξη λιανικής. Το φπα το πληρώνουμε στην αγορά δηλαδή στον εμπορο που μας το πουλάει!



#329   dr30fullou

dr30fullou

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/10/2015 - 13:47

παιδια κατι ακομα μιας και ολο αυτο με το θεμα της καθυστερησης δεν νομιζω οτι παιρνει και πολυ αναλυση ακομα...απλα περιμενουμε...εγω περιμενω το 6ς 64gb αλλα μεχρι και τωρα το σκεφτομαι μηπως κανω αλλαγη για το plus 64gb υπαρχει καποιος να με διευκολυνει οσο γινεται να παρω μια οριστικη αποφαση...ειτε με υπερ και κατα ειτε με προηγουμενη χρηση του 6 plus για θεματα βολικοτητας κλπ...ευχαριστω αν και ειμαι off topic...



#330   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 05/10/2015 - 10:51

Νεότερα σχετικά με την παραλαβή από expansys . Έστειλα mail και στην υπευθυνη του B2B των εταιρειών μιας και έχω κωδικό και σήμερα μου απάντησε:

Dear Mr ...

The bellow order has been placed via the website. Those orders are dealt by out customer service.

 

I let you know that this new apple products is expected this week with our supplier and only by the end of the week, we will know how many units we will egt.

The announced stock is very short.

As soon as we have more information, I will let you know.

 

Με άλλα λόγια στο τέλος της εβδομάδας θα ξέρουν τι και σε ποιες ποσοτητες θα μπει .Προφανώς θα εφοδιαστούν όπως και τα Apple stores των χωρών που θα πάρουν στις 9/10. Το απόθεμα θα είναι μικρό !Προσωπικά θα περιμένω εως το τέλος και αν δεν τότε θα το πάρω από Ελλάδα αν βέβαια το βρω αφού δεν έχω κάνει προ-κράτηση πουθενά εξαιτίας τους.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες