Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

expansys παραλαβη ;νεοτερα .......


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
399 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   teleman

teleman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/10/2014 - 17:11

Ελπίζω φίλε μου να ειναι η μέρα
Τι να πώ
Τουλάχιστον το εχω βάλει με αντικαταβολή και δεν μου έχουν τα χρήματα κρατημένα

 Αν γίνει διαθέσιμο όμως πριν από την Ελλάδα καλύτερα να το αλλάξουμε για να μην

πληρώσουμε τζάμπα 35 Ευρώ. Οπότε πρέπει να είσαι από πάνω τους συνεχώς..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 17:14

Αν γίνει διαθέσιμο όμως πριν από την Ελλάδα καλύτερα να το αλλάξουμε για να μην
πληρώσουμε τζάμπα 35 Ευρώ. Οπότε πρέπει να είσαι από πάνω τους συνεχώς..

Να σου πω και εγω το σκέφτηκα
Ειναι 25 ευρω σχεδόν παραπάνω απ το αλλο αλλα θελει ταυτότητες κάρτες κτλπ
Εάν το κανεις παντως ενημέρωσε με για την διαδικασία

#138   vbm

vbm

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/10/2014 - 17:15

Προσπαθω να κατευνάζω αυτη την αρετή που λέγεται υπομονή φιλε μου
Τι να κάνω;
Μας εχουν σπάσει τα νεύρα
Εάν δεν ηταν το θέμα το ΦΠΑ δεν υπήρχε περίπτωση να το πέρναγα ολο αυτό

Να κάνω μια αφελή ερώτηση: εφόσον το θέμα είναι να γλιτώσετε το ΦΠΑ, γιατί δεν αγοράζετε από ενα σκρουτζομάγαζο που πουλάει EU μοντέλα, κόβοντας απλό τιμολόγιο (όχι ενδοκοινοτικό) στην ίδια επιχείρηση που θα έκοβε στην expansys;



#139   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 17:21

Να κάνω μια αφελή ερώτηση: εφόσον το θέμα είναι να γλιτώσετε το ΦΠΑ, γιατί δεν αγοράζετε από ενα σκρουτζομάγαζο που πουλάει EU μοντέλα, κόβοντας απλό τιμολόγιο (όχι ενδοκοινοτικό) στην ίδια επιχείρηση που θα έκοβε στην expansys;


Δεν γνωρίζω για τέτοιες αγορές απο σκρουτζομάγαζα καθώς θα αγοράσω πρωτη φορά με τιμολόγιο αλλα και παλι απ οτι εχω δει ουτε απόθεμα εχουν γενικά και Βαράνε τρελό καπέλο στο 64αρι προς το παρόν

#140   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 22/10/2014 - 07:23

Να κάνω μια αφελή ερώτηση: εφόσον το θέμα είναι να γλιτώσετε το ΦΠΑ, γιατί δεν αγοράζετε από ενα σκρουτζομάγαζο που πουλάει EU μοντέλα, κόβοντας απλό τιμολόγιο (όχι ενδοκοινοτικό) στην ίδια επιχείρηση που θα έκοβε στην expansys;

 

Η μονη διαφορα ειναι πως στο expansys υπολογιζεις το ποσο χωρις τον φορο. Απο Ελλαδα πληρωνεις ολο το ποσο και μετα απο κανα 3μηνο ερχεται η επιστροφη φορου σαυτον που ανηκει ο ΑΦΜ που κοβεις το τιμολογιο.


You'll Never Walk Alone


#141   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/10/2014 - 07:39

Η μονη διαφορα ειναι πως στο expansys υπολογιζεις το ποσο χωρις τον φορο. Απο Ελλαδα πληρωνεις ολο το ποσο και μετα απο κανα 3μηνο ερχεται η επιστροφη φορου σαυτον που ανηκει ο ΑΦΜ που κοβεις το τιμολογιο.

Για ποιο λογο να σου ερθει επιστροφη φορου η φπα ;

Ο φπα της αγορας του τηλεφωνου θα συμψηφιστει με τον φπα των πωλησεων της επιχειρησης. Ακομη και αν εχεις μηδενικες πωλησεις θα γινει πιστωτικο το φπα, που θα συμψηφιστει με τον φπα που θα προκυψει το επομενο τριμηνο.

#142   vbm

vbm

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2014 - 07:44

Για ποιο λογο να σου ερθει επιστροφη φορου η φπα ;

Ο φπα της αγορας του τηλεφωνου θα συμψηφιστει με τον φπα των πωλησεων της επιχειρησης. Ακομη και αν εχεις μηδενικες πωλησεις θα γινει πιστωτικο το φπα, που θα συμψηφιστει με τον φπα που θα προκυψει το επομενο τριμηνο.

Ακριβώς αυτό που λέει ο skiace. Αλλά όταν κάνεις τέτοια συννενόηση με κάποιον φίλο που έχει επιχείρηση, συνήθως σου δίνει το ΦΠΑ στο χέρι και από αυτόν αφαιρείται όταν κάνει την δήλωση ΦΠΑ. Αν γίνει με αυτό τον τρόπο, για σένα το ίδιο είναι... και δε χρειάζεται να έχει ενεργοποιημένες τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές ο φίλος σου.

 

(Σε αυτό το σημείο πρέπει να απλά να αναφέρω ως disclaimer ότι προσωπικά διαφωνώ με την "παράνομη" πρακτική του "βάζω φίλο να κόψει τιμολόγιο για δικό μου προιόν")



#143   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/10/2014 - 07:57

(Σε αυτό το σημείο πρέπει να απλά να αναφέρω ως disclaimer ότι προσωπικά διαφωνώ με την "παράνομη" πρακτική του "βάζω φίλο να κόψει τιμολόγιο για δικό μου προιόν")


Η φιλια δεν εχει καμμια σχεση στην προκειμενη περιπτωση. Αν και οταν ελεγχθει η επιχειρηση και δεν βρεθει στην επιχειρηση το αντικειμενο που εχει κοπει στο τιμολογιο, θα διωχθει για εκδοση εικονικων στοιχειων και θα υποστει βαρυ προστιμο.
Αρα ποιος φιλος θα ζητησει απο τον φιλο του να βλαψει (ενδεχομενως) τον εαυτο του ;

#144   vbm

vbm

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2014 - 08:01

Η φιλια δεν εχει καμμια σχεση στην προκειμενη περιπτωση. Αν και οταν ελεγχθει η επιχειρηση και δεν βρεθει στην επιχειρηση το αντικειμενο που εχει κοπει στο τιμολογιο, θα διωχθει για εκδοση εικονικων στοιχειων και θα υποστει βαρυ προστιμο.
Αρα ποιος φιλος θα ζητησει απο τον φιλο του να βλαψει (ενδεχομενως) τον εαυτο του ;

Καλά τα λες, αλλά πίστεψέ με, συμβαίνει συνέχεια. Εξ'άλλου και ο επαγγελματίας το περνάει ως έξοδο και μειώνει το φόρο του.


Τελευταία επεξεργασία από: vbm, 22/10/2014 - 08:01


#145   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 22/10/2014 - 08:04

Για ποιο λογο να σου ερθει επιστροφη φορου η φπα ;

Ο φπα της αγορας του τηλεφωνου θα συμψηφιστει με τον φπα των πωλησεων της επιχειρησης. Ακομη και αν εχεις μηδενικες πωλησεις θα γινει πιστωτικο το φπα, που θα συμψηφιστει με τον φπα που θα προκυψει το επομενο τριμηνο.

 

Λεγοντας επιστροφη, ειναι το πιστωτικο που λες. Το ιδιο πραγμα λεμε.


You'll Never Walk Alone


#146   iosif__one

iosif__one

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2014 - 11:13

Ακύρωσα και εγώ απο expansys και παραγγειλα με αραμεξ απο UK. Σε 10-15 μερες το κόβω να ερχεται απο εκεί και 70 ευρώ φθηνότερα.  Εξ αρχής απο εκεί έπρεπε, τώρα θα το είχα αφού είχα παραγγείλει από 6/10 στο expansys.



#147   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2014 - 11:35

Ακύρωσα και εγώ απο expansys και παραγγειλα με αραμεξ απο UK. Σε 10-15 μερες το κόβω να ερχεται απο εκεί και 70 ευρώ φθηνότερα.  Εξ αρχής απο εκεί έπρεπε, τώρα θα το είχα αφού είχα παραγγείλει από 6/10 στο expansys.



Ποιο παραγγειλες φιλε και ποσο με τα εξοδα ολα ;

#148   georgeapostolo

georgeapostolo

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2014 - 11:44

χθες καλεσε το expansys γερμανιας η κοπελα μου που μου το παρήγγειλε 16/10 και πληρωσε μεσω τραπεζης ..αρχικα μας ειχαν για 20/10 εχτες ειπαν 24/10 και εγω που τους πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι 24 θα παραλαβουν η φουρνια που ειχε παραγγείλει πιο νωρις και εγω παω για 27/10



#149   iosif__one

iosif__one

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2014 - 13:11

Ποιο παραγγειλες φιλε και ποσο με τα εξοδα ολα ;

Το 6, 64άρι. περίπου 810 όλα μαζί.



#150   K2LINOS

K2LINOS

    iPH User

  • 106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2014 - 14:31

Μολις ακυρωσα και εγω!!!!Απο βδομαδα σε βδομαδα μας πηγαινουν!!!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες