Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

expansys παραλαβη ;νεοτερα .......


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
399 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 05/10/2015 - 21:24

πλεον δεν με ενδιαφέρει να γλιτώσω το ΦΠΑ. Έκανα κράτηση αλλού και πραγματικά ελπίζω να έρθει από εκεί πρώτο. Το ΦΠΑ ούτως η άλλως θα περάσει στην εταιρεία μου. Δεν ακυρώνω τώρα στο expansys για να δω μέχρι που θα το πάνε και μετά αν ποτέ φτάσει στην μια μέρα θα το ακυρώσω και θα τους βρίσω. Είναι γελοίοι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   iThan

iThan

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2015 - 21:56

Παιδιά το expansys είναι αναμφίβολα το πιο τραγικό eshop. Εγώ πέρσι είπα να παραγγείλω το 6αρι για να το πάρω πρώτος, και καλά, αλλά τελικά το πήρα τελευταίος. Έκαναν 1 μήνα!!!!!!! Θα το είχα ακυρώσει πάνω στη βδομάδα αλλά είχα πληρώσει ήδη με έμβασμα και αν το ακύρωνα θα έπαιρνα τα λεφτά μετά από 1 μήνα. Τέτοιο λάθος ποτέ ξανά. Την Παρασκευή πρωί-πρωί στο Γερμανό και άντε γειά.



#348   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 07/10/2015 - 08:54

Προχώρησα σε παραγγελία μέσω του www.notebook.de , πάλι χωρίς ΦΠΑ, βγαίνει 12 ευρώ πιο ακριβό...

πλέον όποιος προλάβει, το στέλνει...


Τελευταία επεξεργασία από: zEr0c0oL, 07/10/2015 - 09:03


#349   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 07/10/2015 - 10:06

Προχώρησα σε παραγγελία μέσω του www.notebook.de , πάλι χωρίς ΦΠΑ, βγαίνει 12 ευρώ πιο ακριβό...

πλέον όποιος προλάβει, το στέλνει...

Το 6s plus 128gb πάντως το δίνει πανάκριβα. 1199 με φπα ή 1007,56 χωρίς. Στο expansys βγαίνει 930 χωρίς φπα και με μεταφορικά. Προσωπικά σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την διεύθυνση!

 

Και κάτι γενικό που αφορά νομίζω όλους μας. Η αγορά χωρίς φπα δεν είναι πάντα προς το συμφέρον μας εκτός και αν το μόνο που κοιτάμε είναι το πόσα θα βγουν από την τσέπη μας , οπότε οκ. Αλλά στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα αν το πάρω με τιμολόγιο από Ελλάδα θα βγεί 1100 και θα μου πιστωθεί φπα αξίας 205,69ευρώ για μελλοντικές πωλήσεις. Αυτό σημαίνει ότι η καθαρή αξία είναι 894,30 ευρώ. Στο expansys δηλαδή θα πλήρωνα 930-894,30=35,7 παραπάνω. Μικρό ποσό και ίσως αξίζει να τα δώσεις αν θες να το έχεις πρώτος! Στην άλλη περίπτωση όμως των 1007,56+μεταφορικά που ας πούμε ότι θα είναι 12 ευρώ θα πληρώσω παραπάνω 1007,56+12μεταφ-894,30καθαρη αξία στην Ελλάδα=125,26 ευρώ!

Γνώμη μου είναι πως από ένα σημείο και μετά κάποιες αγορές δεν συμφέρουν χωρίς φπα γιατί πλησιάζουν την τιμή που θα το έπερνε κανείς με φπα!

Βέβαια όπως εγώ θα "χαλάλιζα" 35 ευρώ παραπάνω για να το έχω σύντομα, άλλως μπορεί να μην σκεφτόταν τα 125...Υποκειμενικό και έχει να κάνει με το πόσο κανείς "κοστολογεί" την ικανοποίηση της συγκεκριμένης του "ανάγκης". Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.


Τελευταία επεξεργασία από: xsiv74, 07/10/2015 - 10:07


#350   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 07/10/2015 - 10:10

Ειναι δύσκολη περίοδος για να μην με νοιάζουν τα 120€ που γλιτώνω..
Αλλα όπως λες, ειναι υποκειμενικό!
Οταν μάθω χρόνο παράδοσης κτλ, θα ενημερώσω τους συνφορουμιτες

#351   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 07/10/2015 - 10:24

Ειναι δύσκολη περίοδος για να μην με νοιάζουν τα 120€ που γλιτώνω..
Αλλα όπως λες, ειναι υποκειμενικό!
Οταν μάθω χρόνο παράδοσης κτλ, θα ενημερώσω τους συνφορουμιτες

Απολύτως σεβαστό και κατανοητό. Δυστυχώς μας έχουν κάνει να κοιτάμε το τι βγαίνει από την τσέπη μας και όχι τι μας συμφέρει μακροπρόθεσμα. Προσπαθούμε να καλύψουμε το τώρα. Σαν έμπορος όμως δεν μπορώ να χωνέψω εύκολα ότι χάνω γιατί υποκύπτω σε μία καταναλωτική ανάγκη μου.

Κατα τα άλλα ελπίζω να σου έρθει σύντομα και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο γιατί η expansys κόντεψε να με αρρωστήσει από το να κοιτάω τις ημέρες και την διαθεσιμότητα.Από όπου και αν είναι με το καλό!



#352   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 07/10/2015 - 10:28

Απολύτως σεβαστό και κατανοητό. Δυστυχώς μας έχουν κάνει να κοιτάμε το τι βγαίνει από την τσέπη μας και όχι τι μας συμφέρει μακροπρόθεσμα. Προσπαθούμε να καλύψουμε το τώρα. Σαν έμπορος όμως δεν μπορώ να χωνέψω εύκολα ότι χάνω γιατί υποκύπτω σε μία καταναλωτική ανάγκη μου.
Κατα τα άλλα ελπίζω να σου έρθει σύντομα και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο γιατί η expansys κόντεψε να με αρρωστήσει από το να κοιτάω τις ημέρες και την διαθεσιμότητα.Από όπου και αν είναι με το καλό!


Σ'ευχαριστω πολυ φίλε! Παρομοίως!
Με το ζόρι κρατιέμαι να μην το παρω με τα 899€ εδω απο Ελλάδα, να ξερεις!
Μ'αυτα και μ'αυτα, το 6αρι μου δεν εχει πουληθεί ακόμα πάντως, για όποιον ειναι Αθήνα και ενδιαφέρεται!

#353   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 07/10/2015 - 12:00

Εν συντομία για το notebook.de :

Παράδοση σε 3 εργάσιμες από την επιβεβαίωση της παραγγελίας.

Είχα επιλέξει πληρωμή cash on delivery , δεν τους άρεσε, τους είπα τι παίζει εδώ και κανονίσαμε να τους στείλω με έμβασμα 500 ευρώ και 

τα υπόλοιπα μετρητά κατά την παράδοση.

Αύριο αν εγκριθεί το έμβασμα, θα έχω νεότερα!



#354   balander

balander

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/10/2015 - 19:59

Σημερα εμαιλ απο εξπανσις. 

 

Thank you for contacting eXpansys.

We're expecting the new stock in 8 days (15/10/'15).


Once in stock, they'll be shipped.

 

 

Οποτε θα φαει ακυρο μολις παραλαβω την παρασκευη απο τοπικο μαγαζι. Αυτη την φορα αργησανε παρα πολυ.



#355   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2015 - 21:01

Παιδια αν θέλετε να το έχετε πρώτοι μία η λύση προπαραγγελία στα πρώτα 10 λεπτά ή 16άρι. Βέβαια βγαίνει λίγο αλμυρό ειδικά με cc.

Δυστυχώς το ρευστό πλέον είναι δυσεύρετο αρά η μόνη οδός η εγκράτεια.

Ερώτημα από σας που αγοράζετε χώρις ΦΠΑ (ενδοκοινοτική συναλλαγη που απαλάσσεται )ή τιμολόγιο, υπάρχει θέμα για τον 2ο χρόνο εγγύησης?

Κάποιος είχε πει ότι δεν τον αναγνωρίζουν αν εχεις τιμολογιο και όχι απόδειξη λιανικής , ισχυει κάτι τέτοιο?



#356   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 08/10/2015 - 09:13

Απορρίφθηκε το έμβασμα στη Γερμανία...
Άραγε αν πήγαινα σε κατάστημα της τράπεζας, θα το δεχόντουσαν? ξέρει κανεις, εχει κάνει κατι παρόμοιο?

#357   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/10/2015 - 09:57

Απορρίφθηκε το έμβασμα στη Γερμανία...
Άραγε αν πήγαινα σε κατάστημα της τράπεζας, θα το δεχόντουσαν? ξέρει κανεις, εχει κάνει κατι παρόμοιο?

Θεωρητικά η κάθε τράπεζα έχει ένα όριο για τα εμβάσματα των επαγγελματιών στο εξωτερικό. Γνώμη μου: αν έχεις καλές σχέσεις με τον διευθυντή κάποιου υποκαταστήματος πηγαινε και πες του ότι θέλεις να εισάγεις υλικό για την επιχείρηση σου. Καλύτερα μην αναφέρεις συγκεκριμένα το τηλέφωνο...Επίσης αν έχεις κάρτα χρεωστική του όψεως της εταιρείας σου δοκίμασε μέσω ιντερνετ με εκείνη. Ο λόγος είναι ότι οι εταιρείες στις χρεώσεις τις κάρτας συνήθως βάζουν μόνο την επωνυμία τους και δεν φαίνεται τί είδους εταιρεία είναι. Γιατί λόγω των cc οι αγορές για πχ ηλεκτρονικού και ηλεκρικού εξοπλισμού απαγορεύονται.



#358   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/10/2015 - 10:05

το τιμολόγιο εφόσον είναι νόμιμο και είναι μαζί με δελτίο αποστολής ή ενιαίο τιμολόγιο δελτιο αποστολής αλλιώς ΤΔΑ τότε δεν υπάρχει περίπτωση να σου αρνηθεί κανείς τη διετή εγγύηση. Οι μόνες περιπτώσεις είναι κάποιες συσκευές πχ καφετιέρα που για οικιακή χρήση έχει 2 χρόνια αν είναι όμως για επαγγελματική τότε 6 μήνες.



#359   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2015 - 10:10

Παιδιά το expansys είναι αναμφίβολα το πιο τραγικό eshop. Εγώ πέρσι είπα να παραγγείλω το 6αρι για να το πάρω πρώτος, και καλά, αλλά τελικά το πήρα τελευταίος. Έκαναν 1 μήνα!!!!!!! Θα το είχα ακυρώσει πάνω στη βδομάδα αλλά είχα πληρώσει ήδη με έμβασμα και αν το ακύρωνα θα έπαιρνα τα λεφτά μετά από 1 μήνα. Τέτοιο λάθος ποτέ ξανά. Την Παρασκευή πρωί-πρωί στο Γερμανό και άντε γειά.

 

 

Εγώ πέρσι πάντως το πήρα μια χαρά. Μου το στείλανε και το είχα την επόμενη μέρα της κυκλοφορίας..... 



#360   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/10/2015 - 10:14

Εγώ πέρσι πάντως το πήρα μια χαρά. Μου το στείλανε και το είχα την επόμενη μέρα της κυκλοφορίας..... 

Πρέπει να είσαι ο πιο κωλόφαρδος άνθρωπος ever !!!χαχα χωρίς παρεξήγηση ! Αν διαβάσεις όλο το thread όλοι από περσι τους βρίζουν γιατί έκαναν πάνω από μήνα. Εγώ φέτος το παρήγγειλα στις 19/9. Σήμερα αναμονή μου έχει 9 μέρες και αν... Γιατί σε 9 υποτίθεται θα παραλάβουν αυτοί ,εμείς τους αγίου μπιπ ανήμερα...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες