Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

expansys παραλαβη ;νεοτερα .......


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
399 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   bougos

bougos

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2014 - 12:09


Χαχαχα εμενα φιλος μου πριν απο ολο αυτο το μπαχαλο ειχε παραγγειλει και του το στειλανε σε δυο μερες ..... Μαλλον εγω το ειχα πει ... Αληθευει ομως !!!!!!! Τοτε θα ειχαν . Ελεγε ετοιμοπαραδοτα . Τα ειδα με τα ματια μου και μου το εφερε να το τσεκαρω (4g ,ελληνικο φορτιστη ,κ.α) ... Αλλα με ξερεις ειμαι συμπασχοντας τωρα :( δεν ξερω καποιον απο το expansys ...

μπορει να εννουσα και εσενα!Χωρις παρεξηγηση αλλα ησουνα 100% καθοριστικος παραγοντας στο να τους εμπιστευτω και να μην παραγγειλω απο αγγλια που τωρα θα χε ερθει


Και ερχομαι εγω ως συνήγορος του διαβολου και ξανά γράφω κάτι που έγραψα πριν μερες εδώ..ποιος ο λόγος που δεν περιμένετε να διατεθούν κανονικά στην αγορά να πάτε σε ενα κατάστημα να το πάρετε χέρι χέρι στο κουτακι του και να γλιτώσετε απο την ψυχοφθορο διαδικασία της αναμονής;;;;ξέρω ίσως με βρισετε αλλα ρε παιδιά πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω αυτό που κάνετε.Κι εγω θελω το air 2 αλλα περιμένω να έρθει...αυτα και συγνώμη για την παρέμβαση

πλεον 100% συμφωνω μαζι σου.οποτε παρασκευη μπαινω στ αμαξακι μου και ξεκιναμε τις βολτες


Πως θα γλιτώναμε την αναμονή; Αφού και τώρα το περιμένουμε και για να έρθει στην Ελλάδα πάλι θα περιμένουμε (κυρίως εμείς που θελουμε plus 64GB).

εμεις που θελουμε plus 64gb μη σου πω ποτε θα το παρουμε...


Εγω αλλαξα την παραγγελια και την εκανα σε gold iphone 6 128gb. Να δω πότε θα μου το στείλουν. Την κράτησα έτσι για τον χαβαλέ, μπας και μου την στείλουν κάποια στιγμή, γιατί χωρίς ΦΠΑ βγαίνει πολύ λιγότερα!!!

ουυυυυ θα παραλαβεις και εσυ...


Δεν μπορω παντως να καταλαβω: δεν μπορουν να εχουν μια ΥΠΕΥΘΥΝΗ απαντηση απο τον προμηθευτη ; ολο τους τα αλλαζει οκ καταλαβαινω , και αυτοι τι κανουν ; Λενε οκ δεν πειραζει την αλλη βδομαδα παλι ; Δεν λεω να τον πιεσουν να στειλει επειδη προφανως για καποιο λογο δεν στελνει (προφανως λογο κινας ) αλλα για μια ακριβη ημερομηνια . Δεν μπορω να το καταλαβω . Εγω μιλαω με 100 και βαλε προμηθευτες καθε μερα . Αυτο απλα δεν εχει ξανασυμβει.

και εγω επιχειρηματιας ειμαι και συνεργαζομαι με αρκετους εμπορους(οχι 100 οπως εσυ)ΑΝ ενας τους μου εκανε αναβολη-καθυστερηση μια φορα θα τη χαριζα(οπως και εχω κανει)
Την δευτερη ομως τον π@@@@
Εδω παιζετε τ ονομα μιας εταιρειας και επειδη δυστυχως γι αυτους και ευτυχως για εμας υπαρχει κατι μαγικο που λεγεται ΙΝΤΕΡΝΕΤ και επικοινωνουμε ο ενας με τον αλλο,δεν μπορουν να μας πουλανε φουμαρα ΟΠΩΣ πριν απο 15-20 χρονια

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 21/10/2014 - 12:47
Υπάρχει η πολ. παράθεση χαμηλά.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   iosif__one

iosif__one

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/10/2014 - 13:20

θα την ακυρώσω και εγώ, και θα παρω με άραμεξ απο γερμανία, βγαίνει και φθηνότερο... αν περιμένω 64αρι ελλάδα θα αργήσει πολύ



#108   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 21/10/2014 - 13:37

θα την ακυρώσω και εγώ, και θα παρω με άραμεξ απο γερμανία, βγαίνει και φθηνότερο... αν περιμένω 64αρι ελλάδα θα αργήσει πολύ


Στους επισημους θα αργησει, στα skroutzομαγαζα δε νομιζω

#109   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/10/2014 - 13:49

Επειδη το αφμ δεν ειναι δικο μου αλλα φιλου μου αν βαλεις αφμ ενδοκοινωτικων αγορων στο expansys θα δεις αμεσως αντι 769 οτι στο βγαζει 620 € να πληρωσεις ........ Ναι με τιμολογιο κανονικα ... Εχει αγορασει και εκεινος απο εκει και φετος και αλλες χρονιες με αυτον τον τροπο ... Αλλα εκεινος οπως ξαναειπα παραγγειλε στην αρχη που κυκλοφορησε και το ειχε σε 2 μερες απο το expansys ....εμεις απλα την ιπιαμε (την πορτοκαλαδα) λογω κινας προφανως ......

εννοεις οτι ο φίλος σου εχει εταιρία σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα;;;επειδη μονο σε αυτήν την περίπτωση γλιτώνει τον ΦΠΑ

#110   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2014 - 14:03

μπορει να εννουσα και εσενα!Χωρις παρεξηγηση αλλα ησουνα 100% καθοριστικος παραγοντας στο να τους εμπιστευτω και να μην παραγγειλω απο αγγλια που τωρα θα χε ερθει
πλεον 100% συμφωνω μαζι σου.οποτε παρασκευη μπαινω στ αμαξακι μου και ξεκιναμε τις βολτες
εμεις που θελουμε plus 64gb μη σου πω ποτε θα το παρουμε...
ουυυυυ θα παραλαβεις και εσυ...
και εγω επιχειρηματιας ειμαι και συνεργαζομαι με αρκετους εμπορους(οχι 100 οπως εσυ)ΑΝ ενας τους μου εκανε αναβολη-καθυστερηση μια φορα θα τη χαριζα(οπως και εχω κανει)
Την δευτερη ομως τον π@@@@
Εδω παιζετε τ ονομα μιας εταιρειας και επειδη δυστυχως γι αυτους και ευτυχως για εμας υπαρχει κατι μαγικο που λεγεται ΙΝΤΕΡΝΕΤ και επικοινωνουμε ο ενας με τον αλλο,δεν μπορουν να μας πουλανε φουμαρα ΟΠΩΣ πριν απο 15-20 χρονια

Ναι μαλλον εμενα .σορυ φιλε μου.απλα εγω ειπα πως θα το κανω και το εκανα .το οτι τωρα δεν εχουν αποθεμα και αργουν δεν φταιω εγω ..την πατησα και εγω μαζι σου.τα χρηματα πληροφοριακα οντως δεν τα τραβηξαν.πηγα και τα εβγαλα .

Συμφωνω σε ολα που αναφερεις

Τελευταία επεξεργασία από: bagg21, 21/10/2014 - 14:04


#111   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2014 - 14:05

εννοεις οτι ο φίλος σου εχει εταιρία σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα;;;επειδη μονο σε αυτήν την περίπτωση γλιτώνει τον ΦΠΑ



Μισο λεπτακι να σας ανεβασω φωτο γιατι καποιοι οντως δεν πιστευουν .δεν εννοω εσενα.γενικοτερα.μισο να την κανω την διαδικασια απο την αρχη. Εταιρεια εχει εδω στην Ελλαδα. Μισο να ανεβασω φωτο να το δειτε.

#112   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2014 - 14:18

Για του λογου το αληθες.Η τριτη φωτο ειναι με το αφμ και τα μεταφορικα μεσα στην τιμη .

Συνημμένα αρχεία



#113   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/10/2014 - 14:25

Εχει ακομη μια περίπτωση να πάρει απαλλαγή ΦΠΑ αν αυτός το αγοράζει σαν εμπόρευμα το οποίο μετα θα προωθήσει σε αγορα του εξωτερικου

#114   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/10/2014 - 15:01

Πήρα τηλ κι εγω και μίλησα με την περιβόητη Μιλένα μπας και βγάλω άκρη....μου ειπε οτι αν εχω επαγγελματικό αφμ και ειναι δηλωμένες στην εφορία οι ενδοκοινοτικες συναλλαγες αγοραζω χωρίς ΦΠΑ...μου ειπε οτι στέλνουν απο εταιρία με έδρα τη Γαλλία οποτε εκει τη ρωτησα τοτε γιατι δεν πουλάτε και στους ιδιώτες χωρίς ΦΠΑ ;;;εκει δεν ήξερε να μου απαντήσει γιατι δεν ηταν λογιστρια αλλα μου λεει οτι αυτο κάνουν χρονια τωρα....εγω πάντως σαν λογιστής πρώτη φορά ακούω εταιρία με έδρα στη Γαλλία να διαχωρίζει τους πελάτες της σε επαγγελματίες και μη ωστε να προσθέσει τον ΦΠΑ ή οχι....απο όπου κι αν αγόρασα στο εξωτερικό η αγορα δεν περιελάμβανε φπα(χώρα της ΕΕ εννοειται)

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 21/10/2014 - 15:03


#115   vbm

vbm

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/10/2014 - 15:39

Πήρα τηλ κι εγω και μίλησα με την περιβόητη Μιλένα μπας και βγάλω άκρη....μου ειπε οτι αν εχω επαγγελματικό αφμ και ειναι δηλωμένες στην εφορία οι ενδοκοινοτικες συναλλαγες αγοραζω χωρίς ΦΠΑ...μου ειπε οτι στέλνουν απο εταιρία με έδρα τη Γαλλία οποτε εκει τη ρωτησα τοτε γιατι δεν πουλάτε και στους ιδιώτες χωρίς ΦΠΑ ;;;εκει δεν ήξερε να μου απαντήσει γιατι δεν ηταν λογιστρια αλλα μου λεει οτι αυτο κάνουν χρονια τωρα....εγω πάντως σαν λογιστής πρώτη φορά ακούω εταιρία με έδρα στη Γαλλία να διαχωρίζει τους πελάτες της σε επαγγελματίες και μη ωστε να προσθέσει τον ΦΠΑ ή οχι....απο όπου κι αν αγόρασα στο εξωτερικό η αγορα δεν περιελάμβανε φπα(χώρα της ΕΕ εννοειται)

Δεν είμαι λογιστής, αλλά απ'όσο ξέρω δεν ισχύει αυτό. Μόνο επαγγελματίες εγγεγραμμένοι στο σύστημα VIES δε πληρώνουν ΦΠΑ. Όταν πουλάς σε ιδιώτη, χρεώνεις τον ΦΠΑ της χώρας στην οποία διαμένει ο πελάτης (όχι της χώρας του πωλητή). Π.χ. αν αγοράσεις από Amazon οποιασδήποτε ευρωπαϊκής χώρας, αυτό ισχύει.



#116   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/10/2014 - 15:46

Δεν είμαι λογιστής, αλλά απ'όσο ξέρω δεν ισχύει αυτό. Μόνο επαγγελματίες εγγεγραμμένοι στο σύστημα VIES δε πληρώνουν ΦΠΑ. Όταν πουλάς σε ιδιώτη, χρεώνεις τον ΦΠΑ της χώρας στην οποία διαμένει ο πελάτης (όχι της χώρας του πωλητή). Π.χ. αν αγοράσεις από Amazon οποιασδήποτε ευρωπαϊκής χώρας, αυτό ισχύει.

ισως δεν πρόσεξα σε αγορες απο eBay αν έλεγε vat including στην τελική τιμή...γιατι διαχωρισμό καθαρή αξία και ΦΠΑ δεν έκαναν ποτε

#117   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/10/2014 - 15:55

Δεν είμαι λογιστής, αλλά απ'όσο ξέρω δεν ισχύει αυτό. Μόνο επαγγελματίες εγγεγραμμένοι στο σύστημα VIES δε πληρώνουν ΦΠΑ. Όταν πουλάς σε ιδιώτη, χρεώνεις τον ΦΠΑ της χώρας στην οποία διαμένει ο πελάτης (όχι της χώρας του πωλητή). Π.χ. αν αγοράσεις από Amazon οποιασδήποτε ευρωπαϊκής χώρας, αυτό ισχύει.

δικιο εχεις λάθος δικό μου συγνωμη...οποτε κανονικα πουλάνε και οποίος εχει γνωστό με επαγγελματικό αφμ παει εφορία δηλώνει ενδοκοινοτικες και γλιτώνει τον ΦΠΑ

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 21/10/2014 - 16:01


#118   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2014 - 16:04

Γιαυτο και μονο τον λογο παραγγειλα απο το expansys... Αλλα επεσα στην περιπτωση ..... Δεν πειραζει υπομονη !

#119   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/10/2014 - 16:18

Γιαυτο και μονο τον λογο παραγγειλα απο το expansys... Αλλα επεσα στην περιπτωση ..... Δεν πειραζει υπομονη !

με κάρτα πληρωσες;;;αν ακυρώσεις την παραγγελία αποδεσμευεται το ποσο απο την κάρτα;

#120   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2014 - 16:21

με κάρτα πληρωσες;;;αν ακυρώσεις την παραγγελία αποδεσμευεται το ποσο απο την κάρτα;

Με προπληρωμενη .της ειπα να μου τα αποδεσμευσουν και μου ειπε θα σου στειλουμε μειλ σε λιγακι.σε 3 λεπτα μου ηρθε το μειλ και πηγα σημερα και τα εβγαλα !!!! Ολα καλα ....

Τα γραφω και ποιο πριν σε περιπτωση που ακυρωσει καποιος να μεινει ησυχος !

Τελευταία επεξεργασία από: bagg21, 21/10/2014 - 16:22


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες