Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για το iCloud Drive


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/10/2014 - 18:39

Το iCloud Drive αποθηκεύει τις παρουσιάσεις, υπολογιστικά φύλλα, PDF, εικόνες, και άλλα είδη εγγράφων σας στο iCloud ώστε να έχετε πρόσβαση σε αυτά από οποιαδήποτε συσκευή σας στην οποία έχετε διαμορφώσει το iCloud. Επιτρέπει στις εφαρμογές σας να μοιράζονται έγγραφα για να μπορείτε να εργάζεστε στο ίδιο αρχείο από πολλές συσκευές.

 

Το iCloud Drive λειτουργεί με συσκευές που διαθέτουν iOS 8, υπολογιστές Mac με OS X Yosemite, PC με iCloud για Windows 4.0, ή μέσω του www.icloud.com. Για την πρόσβαση στο iCloud Drive, πρέπει να είστε συνδεδεμένοι στο iCloud με το Apple ID σας. Το iCloud Drive λειτουργεί με υποστηριζόμενες εφαρμογές, συμπεριλαμβανομένων των Pages, Numbers, Keynote, GarageBand, και κάποιες εφαρμογές τρίτων κατασκευαστών.

 

 

Διαμόρφωση του iCloud Drive

 

Μπορείτε να διαμορφώσετε το iCloud Drive χρησιμοποιώντας τον Βοηθό διαμόρφωσης κατά την εγκατάσταση του iOS 8, ή μπορείτε να το διαμορφώσετε αργότερα στις Ρυθμίσεις. Το iCloud Drive αποτελεί αναβάθμιση από τα Έγγραφα και δεδομένα.

Όταν κάνετε αναβάθμιση στο iCloud Drive, τα έγγραφά σας αντιγράφονται στο iCloud Drive και είναι διαθέσιμα στις συσκευές σας που χρησιμοποιούν το iCloud Drive. Δεν θα είναι δυνατή η πρόσβαση στα έγγραφα που είναι αποθηκευμένα στο iCloud Drive από τις άλλες συσκευές σας μέχρι να τις αναβαθμίσετε στο iOS 8 ή το OS X Yosemite.

Διαμόρφωση του iCloud Drive: Μεταβείτε στις «Ρυθμίσεις» > «iCloud» > «iCloud Drive», ενεργοποιήστε το iCloud Drive και ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη.

 

 

Μεταφορά αρχείων

 

Συνδέστε το iPhone στον υπολογιστή σας χρησιμοποιώντας το συνοδευτικό καλώδιο. Στο iTunes στον υπολογιστή σας, επιλέξτε iPhone και μετά κάντε κλικ στις «Εφαρμογές». Χρησιμοποιήστε την περιοχή «Κοινή χρήση αρχείων» για να μεταφέρετε έγγραφα μεταξύ του iPhone και του υπολογιστή σας. Οι εφαρμογές που υποστηρίζουν την αποστολή αρχείων αναγράφονται στη λίστα εφαρμογών αποστολής αρχείων στο iTunes. Για να διαγράψετε ένα αρχείο, επιλέξτε το στη λίστα «Έγγραφα» και μετά πατήστε το πλήκτρο Delete. Επίσης, έχετε τη δυνατότητα να προβάλλετε αρχεία που λαμβάνετε ως συνημμένα email στο iPhone.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kober

kober

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2014 - 08:14

admin στη φωτογραφία που έχεις στην ανακοίνωση φαίνεται ένας φάκελλος σε όλες τις συσκευές που περιέχει πολλούς υπο-φακέλλους (ανάλογα με τι έχει ανεβάσει ο καθένας κ δημιουργήσει στο icloud drive!) Αυτόν το φάκελλο πως μπορεί κάποιος να τον δει στη συσκευή του; Από πού;

Εγώ πχ βλέπω αυτόν τον φάκελλο όταν μπω στο icloud.com από το pc μου, άλλα στο iphone δεν μπορώ να τον εμφανίσω!


Τελευταία επεξεργασία από: kober, 17/10/2014 - 08:19


#3   kober

kober

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2014 - 08:42

:D  :D ok! το βρήκα αλλά έγινε μετά από update στο pages γιατί πριν δεν είχε επιλογή για ανάκτηση κάποιου εγγράφου από το cloud!! Τώρα όλα οκ!!!



#4   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 17/10/2014 - 08:47

admin στη φωτογραφία που έχεις στην ανακοίνωση φαίνεται ένας φάκελλος σε όλες τις συσκευές που περιέχει πολλούς υπο-φακέλλους (ανάλογα με τι έχει ανεβάσει ο καθένας κ δημιουργήσει στο icloud drive!) Αυτόν το φάκελλο πως μπορεί κάποιος να τον δει στη συσκευή του; Από πού;

Εγώ πχ βλέπω αυτόν τον φάκελλο όταν μπω στο icloud.com από το pc μου, άλλα στο iphone δεν μπορώ να τον εμφανίσω!

Δεν υπάρχει ο φάκελος στη συσκεύη κάπου συγκεκριμένα.

 

Θα τον δεις, σε κάποια εφαρμογή (π.χ. στο Documents by Readdle, από τις καλύτερες εφαρμογές για διαχείριση αρχείων), όπου είναι ενσωματωμένο στον κώδικα της εφαρμογής το iCloudKit.

Μέσα από εκεί λοιπόν θα έχεις πρόσβαση σε αρχεία από άλλες εφαρμογές, και ότι αλλαγές γίνονται, θα αποθηκεύονται στην πρωτότυπη θέση και όχι στο iCloud-folder της εφαρμογής που τρέχει στο προσκήνιο (δηλαδή στο Documents λόγου χάρη).

 

Πρέπει να ξεφύγεις από την λογική Windows

<> Ανοίγω το φάκελο στον explorer <> βρίσκω το αρχείο <> και το ανοίγω με όποια εφαρμογή θέλω για να το επεξεργαστώ

 

Αλλά αντίστοιχα θα σκέφτεσαι στο iOS (και εν μέρει Mac OS)

<> Τι θέλω να κάνω? Απλή επεξεργασία φωτό? <> ανοίγω το iPhoto, Photo App, <> (από τέτοιου είδους εφαρμογές λοιπόν, έχεις πλέον την πρόσβαση στα αρχεία του Adopbe Photoshop, Snapseed), για να συνεχίσεις την απλή επεξεργασία.

 

Αν πάλι θες να κάνεις εξειδικευμένη επεξεργασία? <> ανοίγεις το Photoshop <> και από εκεί στο iCloud Drive που θα είναι ενσωματωμένο θα βρεις τα αρχεία φωτό από τις άλλες εφαρμογές (εννοείται ότι μπορεί να αναγνωρίσει και να επεξεργαστεί από τους διάφορους τύπους αρχείων που υπάρχουν)

 

Με λίγα λόγια, η διαχείριση των αρχείων περνάει στις εφαρμογές και όχι στον χρήστη όπως είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 17/10/2014 - 08:48


#5   billardi

billardi

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2014 - 09:17

Μια ερωτηση που ισως εχει απαντηθει.....πριν το ios8 στις φωτο, υπηρχε ξεχωριστος φακελος με την Ροη, οπου ηταν οι φωτο του icloud....τωρα δεν υπαρχει...εχω κανει κατι λαθος στην εγκατασταση, διοτι εβαλα την 8 χωρις το icloud drive....ευχαριστω !



#6   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 17/10/2014 - 09:27

οντως.... που βρισκουμε τωρα τις φωτο στο mac που εχουμε τραβηξει στο iphone ?

Στο Aperure / iphoto ?

Το αντιστροφο... πως περναμε φωτο απο mac/pc στο iphone (αφου πια δε συγχρονιζουμε μεσω  itunes ) ?



#7   kober

kober

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2014 - 09:28

Μια ερωτηση που ισως εχει απαντηθει.....πριν το ios8 στις φωτο, υπηρχε ξεχωριστος φακελος με την Ροη, οπου ηταν οι φωτο του icloud....τωρα δεν υπαρχει...εχω κανει κατι λαθος στην εγκατασταση, διοτι εβαλα την 8 χωρις το icloud drive....ευχαριστω !

έχεις ενεργοποιήσει icloud->φωτογραφίες->η ροή φωτό μου?



#8   billardi

billardi

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2014 - 09:36

έχεις ενεργοποιήσει icloud->φωτογραφίες->η ροή φωτό μου?

ΝΑΙ κανονικα



#9   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 17/10/2014 - 09:38

Τελικά αυτά που βάζω στο iCloud απο τον υπολογιστή πως τα βλέπω στο κινητό;

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#10   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/10/2014 - 10:48

Η αλήθεια είναι ότι μία iOS dedicated εφαρμογή για το iCloud drive θα βόλευε παραπάνω.

Θα έβλεπες όλα σου τα αρχεία και θα διάλεγες το ποιό θέλεις να ανοίξεις και με πολλά εφαρμογή (το iOS σου δίνει τη δυνατότητα αυτή).

Άποψης μου είναι ότι αργά ή γρήγορα θα βγάλει κάτι τέτοιο και δεν θα αφήσει απλά third party apps να κάνουν αυτή τη δουλειά.

#11   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 17/10/2014 - 13:57

Η αλήθεια είναι ότι μία iOS dedicated εφαρμογή για το iCloud drive θα βόλευε παραπάνω.

Θα έβλεπες όλα σου τα αρχεία και θα διάλεγες το ποιό θέλεις να ανοίξεις και με πολλά εφαρμογή (το iOS σου δίνει τη δυνατότητα αυτή).

Άποψης μου είναι ότι αργά ή γρήγορα θα βγάλει κάτι τέτοιο και δεν θα αφήσει απλά third party apps να κάνουν αυτή τη δουλειά.



Καλά χθες δεν είπε κ έδειξε κ εικόνες ότι μπορείς να τα δεις απο το κινητό;

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#12   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/10/2014 - 16:41

Ναι αλλά πάλι απέφυγε χαρακτηριστικά να αναφερθεί σε κάποιον τρόπο να τα διαχειριστείς κεντρικά από το κινητό.



#13   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2014 - 17:48

Δεν είχα δει αυτο το θέμα και άνοιξα αυτό http://www.iphonehel...79-iCloud-Drive αν μπορεί κάποιος ας το διαγράψει

#14   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2014 - 17:49

Και ξανά η ερώτηση μου:
Είναι το iCloud drive ανταγωνιστής του Dropbox ή είναι κάτι σαν Dropbox?
Εξηγούμαι: μπορώ να ανεβάζω όλα τα αρχεία μου (φωτό, βίντεο, έγγραφα) και να έχω πρόσβαση απο παντού; Μπορώ να έχω πρόσβαση απο ipad και iPhone ή μόνο μέσω Mac και PC? Μπορώ να έχω offline πρόσβαση;
Ο χόρος που είχα αγοράσει στο iCloud ισχύει στο iCloud drive? (η λογική λέει ναι)
Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος θα ήθελα να κάνει την σύγκριση με το Dropbox.

#15   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/10/2014 - 19:15

Και ξανά η ερώτηση μου:
Είναι το iCloud drive ανταγωνιστής του Dropbox ή είναι κάτι σαν Dropbox?
Εξηγούμαι: μπορώ να ανεβάζω όλα τα αρχεία μου (φωτό, βίντεο, έγγραφα) και να έχω πρόσβαση απο παντού; Μπορώ να έχω πρόσβαση απο ipad και iPhone ή μόνο μέσω Mac και PC? Μπορώ να έχω offline πρόσβαση;
Ο χόρος που είχα αγοράσει στο iCloud ισχύει στο iCloud drive? (η λογική λέει ναι)
Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος θα ήθελα να κάνει την σύγκριση με το Dropbox.


Εχεις προσβαση απο iphone ipad, μεσα απο τις εφαρμογες για ios που υποστηριζουν το icloud.
Αυτα συζητουσα τις προαλλες και βρηκα μια ακρη. Πχ, με τον good reader που υποστηριζει icloud.
Θα τα δουμε και στην πραξη βεβαια...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες