Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα καινουριου macbook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 18/10/2014 - 12:23

Καλησπερα στην παρεα.

Αυτη την στιγμη εχω ενα macbook white unibody 2009 με 4gb ram. Σκεφτομαι να προχωρησω σε αγορα ενος νεοτερου μοντελου τις τελευταιες μερες, προτιμω μεταχειρισμενο γιατι οι καινουριοι ειναι παρα πολυ ακριβοι δυστυχως για μενα.

Εχω βρει αρκετους macbook pro late 2011 με τον i5 dual core και 4gb ram. Βεβαια λεω ισως θα ηταν καλυτερο να δωσω κατι παραπανω και να παω σε i7 ή εστω σε εναν i5 quad core, αν υπαρχει μοντελο με κατι τετοιο πανω του και φυσικα 8gb ram και αν ειναι δυνατον στα χρηματα που θελω και εναν ssd.

Η χρηση θα ειναι κυριως browsing, skype και οτιδηποτε εχει να κανει με word, excel, powerpoint, μουσικη παραγωγη με logic pro και χρηση traktor και σκεφτομαι και να ασχοληθω λιγο και με επεξεργασια φωτογραφιας.

Τι εχετε να μου προτεινετε; 

 

Ευχαριστω!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2014 - 23:39

Μόνο και μόνο για logic pro που ανέφερες, ssd όπωσδηποτε, και αρκετή ράμ.

#3   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 19/10/2014 - 00:49

Ειμαι αναμεσα σε εναν απλο macbook pro 13 i.5 2.4ghz 4gb, σε εναν macbook pro 15.4 late 2011 i7 2.4ghz, με 8gb ram και radeon 6770hd 1gb καρτα γραφικων και σε εναν macbook pro 15.4 mid 2012, i7 2.3ghz, 16gb ram, ssd δισκο και nvidia gt650. Τι μου προτεινετε απο αυτα; Φυσικα υπαρχει και μια διαφορα τιμης...


Τελευταία επεξεργασία από: merkon, 19/10/2014 - 00:55


#4   madtracker

madtracker

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2014 - 04:30

το 2ο, αν σε παιρνει στα λεφτα το 3ο!

#5   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/10/2014 - 09:24

Ειμαι αναμεσα σε εναν απλο macbook pro 13 i.5 2.4ghz 4gb, σε εναν macbook pro 15.4 late 2011 i7 2.4ghz, με 8gb ram και radeon 6770hd 1gb καρτα γραφικων και σε εναν macbook pro 15.4 mid 2012, i7 2.3ghz, 16gb ram, ssd δισκο και nvidia gt650. Τι μου προτεινετε απο αυτα; Φυσικα υπαρχει και μια διαφορα τιμης...

Μιας και είπες ότι το θέλεις για μουσική και θες και χώρο για εμένα πήγαινε στο δεύτερο και κάνε μια μικρή μετατροπή, να βγάλεις το superdrive και να βάλεις μια θήκη ώστε να βάλεις έναν 2,5άρη 1TB.

 

Θα του βάλεις και έναν ssd 128 or 256GB και το μηχάνημα θα πετάει. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#6   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 19/10/2014 - 09:52

μιας και ασχολείσαι με το logic όπως αναφέρεις πας για macbook pro και με το 2o  που ανέφερες μια χαρά θα είσαι.. επίσης όπως λέει και ο jimmakos με μια μικρή μετατροπή το μηχάνημα θα πετάει.. ;)



#7   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 19/10/2014 - 09:57

Το 2ο με το 3ο το βρίσκω στα ίδια λεφτά, απλα το 3ο δεν έχει απόδειξη και με προβληματίζει αυτο... Εγγύηση θα μπορώ να έχω με κάποιο τροπο χωρίς απόδειξη; Επισης εχω βρει και τον 3ο ακριβως με τα ιδια χαρακτηριστικα, αλλα το retina μοντελο στα 1400 ευρω. Βεβαια ειναι πολλα λεφτα πρωτον και δεν ξερω αν αξιζει και δευτερον, θα μπορω να βαλω αλλο σκληρο δισκο στο μελλον αν θελησω;

Τελευταία επεξεργασία από: merkon, 19/10/2014 - 10:01


#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/10/2014 - 12:10

Το 2ο με το 3ο το βρίσκω στα ίδια λεφτά, απλα το 3ο δεν έχει απόδειξη και με προβληματίζει αυτο... Εγγύηση θα μπορώ να έχω με κάποιο τροπο χωρίς απόδειξη; Επισης εχω βρει και τον 3ο ακριβως με τα ιδια χαρακτηριστικα, αλλα το retina μοντελο στα 1400 ευρω. Βεβαια ειναι πολλα λεφτα πρωτον και δεν ξερω αν αξιζει και δευτερον, θα μπορω να βαλω αλλο σκληρο δισκο στο μελλον αν θελησω;

Στο retina δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Όπως το παίρνεις το θα το έχεις. Στο 2ο που λες θα μπορείς να του αλλάξεις μνήμη και σκληρό δίσκο. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#9   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 19/10/2014 - 12:32

Στο retina δεν μπορω να βαλω ουτε σκληρο δισκο αν χρειαστει; Για την ram το ξερω, εχω βρει μοντελο με 16gb και ειμαι καλυμμενος.



#10   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/10/2014 - 12:50

Στο retina δεν μπορω να βαλω ουτε σκληρο δισκο αν χρειαστει; Για την ram το ξερω, εχω βρει μοντελο με 16gb και ειμαι καλυμμενος.

Αλλάζεις, αλλά μηχανικό για μεγάλο χώρο δεν μπορείς να βάλεις, θα πρέπει να του βάλεις ssd με την μορφή pci. 

 

 

Επίσης οι τιμές τους είναι αρκετά τσιμπημένες. 


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 19/10/2014 - 12:50

Once You Go Mac You Never Go Back

#11   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 19/10/2014 - 13:52

Σκεφτομαι κάποιο μοντέλο retina τουμπανο που θα εχει ηδη επάνω 16gb ram, αφου ξερω οτι δεν αναβαθμίζεται μετα αλλιως κάποιο πιο απλο μοντέλο με προοπτική αναβάθμισης στο μέλλον. Απλα δεν θα ηταν καλυτερα να κατευθυνθω σε μοντέλο οσο το δυνατόν πιο καινούριο και οχι πριν το 2012;

#12   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 19/10/2014 - 13:56

Φίλε όλα εξαρτώνται από τα χρήματα που διαθέτεις
Αφού ήδη έχεις mac μάζεψε τα χρήματα που θες για retina 16 ram 512ssd και όσο καλύτερη κάρτα γραφικών μπορείς να βρεις και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
Κάτι τέτοιο σε καινούργιο απο electronic king θα σου βγει 1800

#13   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 19/10/2014 - 14:25

Τον electronic king τον φοβαμαι απο οσα εχω διαβασει εδω και δεν ειμαι διατεθιμενος να αποκτησω ψυχολογικα για να αγορασω ενα macbook λιγο φτηνοτερα :P Απλα εχω μπερδευτει λιγο με το ποια ειναι η πιο καλη καρτα γραφικων στα mac, πχ η nvidia gt650 ειναι καλη; η radeon 6770hd;



#14   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 19/10/2014 - 14:39

Απο προσωπική εμπειρία και πίστεψε με είμαι άτομο που αγχώνομαι απίστευτα οταν κατι δεν παει όπως θα ήθελα , θα σου πω πως ο βασιλιάς αξίζει και ο μακ που πήρα εγώ μου βγήκε 400€ φθηνότερος απο το πιο φθηνό κατάστημα του Σκρουτζ που δεν το είχε και ετοιμοπαραδωτο ( ίσως μικρό το κακό αλλα τον χρειαζομουν άμεσα ), το μονο που με στράβωσε ειναι που αντί για Δευτέρα το έστειλε Τρίτη και είπε αρχικά πως το είχε στείλει Δευτέρα .. Κατα τα αλλα όλο πήγαν ρολόι και ήρθε με FedEx την Πέμπτη σπίτι μου.
400€ δεν ειναι και λίγα οπότε θα ξανά έπαιρνα απο τον βασιλιά . Αυτα απο ένα άτομο που πραγματικά αγχώνονεται όσο δεν παει οποτε αν είσαι χαλαρός no prob και πολλα € μένουν στην τσέπη ;)

#15   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 19/10/2014 - 14:53

Ποσο καιρο κανει συνηθως να το στειλει; Η πληρωμη γινεται κατευθειαν σωστα;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες