Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

iOS 8.1 με iPhone 4s όσοι κάνατε update δώστε τα φωτα σας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2014 - 23:00

είχα δοκιμάσει την iOS 8.0 GM σε iPhone 4s και τελικά επέστρεψα σε 7.1.2 επειδή το κινητό δεν ήταν τόσο smooth όσο ήταν στην 7

 

όσοι κάνατε το update πως το βλέπετε?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 21/10/2014 - 08:08

Φίλε μου καλημέρα! Λοιπόν αν και είναι υπερβολικά νωρίς για να κρίνω! Μου φαίνεται ότι το 4S πήρε τα πάνω του με την 8.1! Είναι νομίζω κοντά στα επίπεδα της 7.1.2 για εμένα! Αλλά και πάλι λέω είναι πολύ νωρίς για να κρίνω σε 3-4 βαριά ημέρες θα σου πω τις εντυπώσεις μου! Πάντως εδώ και 2 ώρες που το σεταρω με 3G ανοιχτό δεν έχει κολλήσει καθόλου, όλα γίνονται γρήγορα και χωρίς bug! Ελπίζω να είναι έτσι και στη συνέχεια!

#3   giorgosh

giorgosh

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/10/2014 - 09:15

Δηλαδή με την 7 το θεωρείς smooth? Γιατί την έχω βάλει στο iPad 2 και πραγματικά σέρνεται... 



#4   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:21

Με widgets σχεδον γεματο με βαριες εφαρμογες και χειριζοντας το απο συνηθεια σαν ενα 5s νομιζω οτι παει καλυτερα απο χθες με την 8.1 σε σχεση με πριν παντως

#5   iKostas92

iKostas92

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Twitter:@Kwnlp
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:30

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες..η 8.1 διορθώνει ακρετα προβλήματα ..για μένα όμως δν πλησιάζει την 7.1.2 σε ταχύτητα και σε πολλά αλλά..ρε παιδιά έχω θέμα με τον Safari και στις δυο συσκευές μου σέρνεται μετά την αναβάθμιση σε 8..μα τι γίνεται ;;

#6   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:33

Δηλαδή με την 7 το θεωρείς smooth? Γιατί την έχω βάλει στο iPad 2 και πραγματικά σέρνεται... 

σίγουρα όχι, και στο ipad 2 που τυχαίνει να έχω δεν την έβαλα. έμεινα στην 6. 

 

θα ήθελα όμως να βάλω την 8 στο 4s λόγω ελληνικού dictation



#7   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2014 - 12:14

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες..η 8.1 διορθώνει ακρετα προβλήματα ..για μένα όμως δν πλησιάζει την 7.1.2 σε ταχύτητα και σε πολλά αλλά..ρε παιδιά έχω θέμα με τον Safari και στις δυο συσκευές μου σέρνεται μετά την αναβάθμιση σε 8..μα τι γίνεται ;;

μήπως η reading list που κρατάς είναι μεγάλη και χρησιμοποιεί πολύ offline cache ? 



#8   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2014 - 09:20

μετά από 3-4 μέρες χρήσης, έχεις κανείς να προσθέσει την εμπειρία του?



#9   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 23/10/2014 - 22:24

Το δικό μου 4s έχει θέματα τόσο σε lag όσο και σε καθυστέρηση στο πάτημα στα περισσότερα που κανεις. Συγκρίνω με 7.1.2 διότι δεν πήγα ποτέ σε 8, 8.0.1 ή 8.0.2
Στο iPad 2 παραδόξως τα πράγματα ειναι πολυ καλυτερα
Τις επόμενες μέρες θα τραβήξω ακομα ενα format στο iPhone μπας και στρώσει

#10   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 22:42

Αξίζει η αναβάθμιση παρόλο τις απώλειες σε ταχύτητα, αρκεί κάποιος να έχει την πρόθεση να εκμεταλλευτεί τα καινούργια features του iOS 8.
Big things have small beginnings

#11   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/10/2014 - 23:07

Έχω δύο 4s το ένα τρέχει 7.1.2 και το άλλο 8.1

Σίγουρα αυτό με την 8.1 κάνει 1-2" (στην χειρότερη περίπτωση) να φορτώσει πλήρως κάποια apps σε σχέση με το άλλο. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα refresh στα apps όταν τα ανακτάς από το multitask είναι πιο συχνά στο iPhone με την 8.1 ενώ τέλος κάποια animations μετάβασης δεν είναι τόσο ομαλά κάποιες φορές (φαίνεται σαν να ψιλό-κολλάνε).

Εκτός από τα παραπάνω, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο άλλο πρόβλημα με την 8.1 στο 4s. Τα widgets μια χαρά τα δείχνει όταν κατεβάσεις το NC ενώ ακόμα και τα 3rd-party keyboards πέραν κάποιον bugs που έχουν (που αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και στα πιο καινούρια iPhones οπότε και δεν είναι θέμα hardware) τα τρέχει σφαίρα χωρίς κολλήματα όταν πληκτρολογείς.

 

Άποψη μου είναι να αναβαθμίσεις αν και μόνο αν θεωρείς τα καινούρια χαρακτηριστικά του 8.1 σημαντικά με την χρήση που κάνεις εσύ στο τηλέφωνο σου. Αλλιώς περίμενε λίγο ακόμα, μπορεί στο επόμενο update να γράφουν στα release notes "improved performance on 4s" όπως είχε γίνει με το 4αρη στην 7.1 (καλά όχι ότι το 8.1 είναι τόσο χάλια στο 4s αλλά λέμε τώρα).

 

ΥΓ. Θα ανέβαζα συγκριτικό βιντεάκι να τα έχω δίπλα δίπλα αλλά θεωρώ ότι σίγουρα θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο ήδη στο Youtube. Αν θες να δοκιμάσω κάτι συγκεκριμένο πες μου και αν μπορώ θα το κάνω.


Τελευταία επεξεργασία από: applyr, 23/10/2014 - 23:08


#12   Paolokom

Paolokom

    iPH Addict

  • 632 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/10/2014 - 23:11


εγω αυτο ειδα και δε λεω να αναβαθμισω!!!


Τελευταία επεξεργασία από: Paolokom, 23/10/2014 - 23:11


#13   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/10/2014 - 23:20

Ναι αν εξαιρέσεις την αρχή του video που bootaroun (που σιγά τι σε νοιάζει, υπάρχει κανένας που να κλείνει το τηλέφωνό του εντελώς!;) δείχνει αυτά που είπα πάνω κάτω. Τα control center και notification center δεν είναι όσο jerky φαίνονται στο video, αυτό μόνο την πρώτη φορά που τα ανοίγεις από cold boot.



#14   Paolokom

Paolokom

    iPH Addict

  • 632 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/10/2014 - 23:21

γενικα απ οτι ειδα εχει αρκετη καθυστερηση στο ανοιγμα εφαρμογων



#15   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 23:22


εγω αυτο ειδα και δε λεω να αναβαθμισω!!!


Αυτό εξαρτάται από τον τρόπο και την χρήση που κάνει ο καθένας στο τηλέφωνο του.
Για παράδειγμα εγώ, μπορεί να χάνω λίγα δευτερόλεπτα προκειμένου να περιηγηθώ στις ρυθμίσεις ή στις εφαρμογές,Αλλά κερδίζω τουλάχιστον μισή ώρα την ημέρα, απαντώντας με φωνητική υπαγόρευση στα e-mail και τα μηνύματα μου, ενώ πρώτα έπρεπε να κάθομαι να πληκτρολογώ σελίδες ολόκληρες.
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες