Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

[Οδηγός] Ελληνική σημαία στο ελληνικό πληκτρολόγιο (Υosemite)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/10/2014 - 06:27

Επιδή αυτό το (λ) μου καθόταν στο (λ)αιμό αποφάσισα να βρω ένα τρόπο να επαναφέρω την ελληνική σημαία στην θέση του (λ)

 

Από μια σχεδόν γρήγορη αναζήτηση στο Mac δεν μπόρεσα να βρω λύση και έτσι αποφάσισα να αρχίσω να ψάχνω στο Internet με διάφορους συνδυασμούς λέξεων στο Google.

Μετά από πολύ ώρα αφού τα μάτια μου είχαν γίνει τετράγωνα και άρχισα να απογοητεύομαι πως δεν υπάρχει λύση, αφού τίποτα δεν ήταν από αυτό που αναζητούσα.

 

Τελικά εκεί που είμαι έτοιμος να τα παρατήσω, πέφτω πάνω σε μία σελίδα που κάποιος ρώταγε πως μπορεί να αλλάξει την σημαία της χώρας του στο πληκτρολόγιο.. Εκεί ακριβώς ήταν που στάθηκα και μάλιστα είχε πάρει μόνο μία απάντηση στο ερώτημα του!

 

Καποιός λοιπόν του πρότεινε το Ukelele το οποίο είναι keyboard Layout Editor για Mac OSX. (Προσωπικά δεν το γνώριζα)

Εδώ να πω πως δεν χρειάζεται να το κατεβάσετε η και ακόμη καλύτερα να το εγκαταστήσετε και θα σας πω το γιατί ευθύς αμέσως!!

 

Όταν το κατέβασα σε κάποιους φακέλους είχε πληκτρολόγια σε όλες τις γλώσσες, και όπως ήταν λογικό μέσα σε αυτές να είναι και το ελληνικό!!

 

Αφού λοιπόν διάβασα τις οδηγίες οι οποίες ήταν πολύ απλές, κατάλαβα ότι δεν χρειαζόταν εγκατάσταση γιατί δεν ήθελα να κάνω εγώ κάποια αλλαγή, το μόνο που ήθελα να εμφανιστεί η ελληνική σημαία στο πληκτρολόγιο. Το πως θα το δείτε παρακάτω, το οποίο είναι πάρα πολύ απλό για όποιον θέλει να το δοκιμάσει και να επαναφέρει την ελληνική σημαία χωρίς να πειράξει τίποτα από το λειτουργικό, απλά γίνεται προσθήκη ενός ελληνικού πληκτρολόγιου. Που όπως είδα δεν διαφέρει σε τίποτα με αυτό που έχει το Mac..

 

Παμε λοιπόν..

 

Καταρχήν κατεβάστε από εδώ το πληκτρολόγιο.

 

Greek Keyboard

 

Στην συνέχεια αφού κατέβει κάνετε Unzip το αρχείο το οποίο περιλαμβάνει το νέο μας ελληνικό πληκτρολόγιο και ένα εικονίδιο της ελληνικής σημαίας.

 

Κάνετε Copy αυτά τα δύο αρχεία και τα τοποθετείτε στο έτοιμο φάκελο που υπάρχει στο Hard Drive/Library/Keyboard Layouts

 

Όταν θα κάνετε Paste θα εμφανιστεί αυτό το μήνυμα.

 

15565323656_35263a1857_o.png

Βάζετε το κωδικό σας για δώσετε πρόσβαση στην επικόλληση.

 

15586561001_633d7569c9_o.png

 

 

Αφού λοιπόν το κάνατε αυτό το επόμενο βήμα είναι να κάνετε Restart το υπολογιστή η Log Οut. (Eγώ έκανα Restart)

 

Οταν ανοίξει ο υπολογιστής πηγαίνετε στo System Preferences και στην επιλογή Keyboard.

 

15403002117_bfc2ab63bf_z.jpg

 

Kαι στην συνέχεια πατήστε την καρτέλα Input Sources

 

15589001675_b96a8f222a_z.jpg

 

Αν έχετε ήδη το ελληνικό αφαιρέστε το επιλέγοντας το και πατώντας το - (Μείον) κάτω αριστερά..

 

Αφού το βγάλετε αυτή φορά πατήστε το + (Συν) πάλι κάτω αριστερά και θα σας βγάλει όλα τα πληκτρολόγια για επιλέξετε το νέο σας πληκτρολόγιο, εδώ για πρώτη φορά αφού βάλαμε το πληκτρολόγιο στο Φακελο που αναφέραμε πιο πάνω, θα δείτε μία νέα επιλογή που θα λέγεται Others.

 

15403002187_0c9d39479f_z.jpg

 

Εκεί βρίσκετε και το νέο ελληνικό πληκτρολόγιο η όποιο άλλο εσείς θέλετε να βάλετε αν κατεβάσετε το Ukelele..

 

To επιλέγουμε και μπαίνει στην λίστα με τα πληκτρολόγια της αρέσκειας μας..

 

15565323516_42fcfb4560_z.jpg

 

 

Αυτό ήταν!!!

 

Όταν πάτε στην μπάρα έναρξης επιτέλους έχει εμφανιστεί η ελληνική σημαία με το ελληνικό πληκτρολόγιο και το σημαντικό μην πειράζοντας τίποτα από το λειτουργικό σας!!

 

 

Voilà που λεν και οι Γάλλοι!! 

 

15589843292_9be4bb4150_o.png

 

 

Και εδώ λέμε, η Ελλάδα ποτέ δεν παθαίνει!! :P

 

Enjoy!! :)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


@CaLi@


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 21/10/2014 - 06:54

Ωραίος!


Κ βλάκες αυτοί που το έβγαλαν. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#3   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/10/2014 - 06:59

Ωραίος!


Κ βλάκες αυτοί που το έβγαλαν. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό!

Και όχι μόνο στην δικιά μας.. Τι σκεφτόντουσαν ήθελα να ήξερα όταν έκαναν αυτή την κίνηση... Και αν θες να το κάνεις, κάνε το για όλους, γιατί δηλαδή άφησαν μερικές, ονόματα δεν λέμε χώρες δεν θίγουμε...  <_<


@CaLi@


#4   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:13

Σε ευχαριστούμε για τον οδηγό. Άρχισα να συνηθιζω το λ , αλλά αν μου γυρίσει το μυαλό, τουλάχιστον έχω την επιλογή.

#5   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:21

Μονο η σημαια αλλαζει με τον οδηγο η και τπτ αλλο; Γιατι προσωπικα δεν με ενοχλει-μπερδευει

#6   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:25

Μονο η σημαια αλλαζει με τον οδηγο η και τπτ αλλο; Γιατι προσωπικα δεν με ενοχλει-μπερδευει

Δεν αλλάζει κάτι στο ήδη υπάρχον πληκτρολόγιο παραμένει με το (λ), απλά με αυτό τον τρόπο βάζεις στην ουσία ένα ελληνικό πληκτρολόγιο και έχει την ελληνική σημαία! 


@CaLi@


#7   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:28

Ωραίος!


Κ βλάκες αυτοί που το έβγαλαν. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό!

 

 

Λογική υπάρχει απλος σαν αμερικανάκια σκεφτηκαν οπως σκεφτονται στο κολεγιο με τις Αδελφότητες που παντα υπαρχει η Λ η Φ η Δ και απο εκει πήραν το λ και τους έκατσε καλυτερα απο την ελληνική σημαία


Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 21/10/2014 - 10:28


#8   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:30

Done και απο μενα! Οσο να ναι εκεινο το λ δεν ελεγε και πολλα! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#9   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:36

Λογική υπάρχει απλος σαν αμερικανάκια σκεφτηκαν οπως σκεφτονται στο κολεγιο με τις Αδελφότητες που παντα υπαρχει η Λ η Φ η Δ και απο εκει πήραν το λ και τους έκατσε καλυτερα απο την ελληνική σημαία

Γιαυτό και εμείς τι λέμε?? Ε Δεν θα σας περάσει!! :P

 

Πάντως σε πολλές χώρες έβαλαν σύμβολά και γράμματα.. Τι να πεις την είδα Symbol Style.. Για μένα δεν στέκει..


@CaLi@


#10   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:42

Thanks Σπυρο, αλλα προσωπικα τρελαινομαι για το 'λ' . Μου αρεσει τα menu bar items να ειναι μονοχρωμα ... Θα χρησιμοποιησω τον οδηγο σου για να βγαλω και την αμερικάνικη σημαια !!



#11   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/10/2014 - 10:55

Thanks Σπυρο, αλλα προσωπικα τρελαινομαι για το 'λ' . Μου αρεσει τα menu bar items να ειναι μονοχρωμα ... Θα χρησιμοποιησω τον οδηγο σου για να βγαλω και την αμερικάνικη σημαια !!


Γιαυτό έδωσα και το Link με το Ukelele για να κάνει ο καθένας ότι θέλει!! ;)

Εγώ θέλω να ξεχωρίζει αυτό και μόνο, έτσι ώστε με μια γρήγορη ματιά να ξέρω πιο πληκτρολόγιο είναι..

@CaLi@


#12   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 21/10/2014 - 11:00

με το νέο πληκτρολόγιο, λειτουργούν κανονικά οι αυτόματες διορθώσεις στα Ελληνικά  ?



#13   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 21/10/2014 - 11:03

Το απογευμα θα το κάνω κι εγώ !! Τί θα πει λ , ακους εκει !!!



#14   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/10/2014 - 11:04

με το νέο πληκτρολόγιο, λειτουργούν κανονικά οι αυτόματες διορθώσεις στα Ελληνικά ?

Απολύτως!! Δεν έχεις κανένα πρόβλημα, όλα δουλεύουν σαν του λειτουργικού!! Πρώτα έκανα δοκιμές μια ολόκληρη μέρα και μετά το έφτιαξα αυτόν τον οδηγό! ;)

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 21/10/2014 - 11:05

@CaLi@


#15   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/10/2014 - 11:08

Μπράβο για τον οδηγό και τον χρόνο που διέθεσες Σπύρο για να το μοιραστείς μαζι μας.

 

Και το γιουκουλελε δεν μου γέμιζε το μάτι μιας που έκανε ντιρεκτ αλλαγή στα keyboardsLayouts. Που σημαίνει κάτι να κάνεις λάθος, φτου και από την αρχή εγκατάσταση του λογισμικού για διόρθωση!

 

Και εγώ εδώ και λίγο καιρο το έψαχνα, γιατί προσωπικά με χάλαγε η 'εξαφάνιση' της σημαίας. 

 

 

Είμαι σαν και σένα, δεν βρίσκω κάποιον λόγο. Ούτε την αισθητική μου χάλαγε, ούτε αυτή του Mac UI. 

 

Eνιγουει που λέτε και εσείς εκεί στο Αμέρικα :Ρ ... Τον εφάρμοσα και εγώ τον οδηγο σου, και όλα ωραια και καλα.

 

Μικρή παρατήρηση:

Η σημαιούλα μας βγήκε λίγο πιο μικρή από πριν, η είναι η ιδέα μου;

Την σημαία εσύ την έφτιαξες, και αν ναι, σε τι διαστάσεις αν επιτρέπεται, και με ποια εφαρμογή;

 

Ρωτάω όλα τα παραπάνω γιατί έχω σκεφτεί μια αλτερνατιβ ελληνική σημαία. ;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/10/2014 - 11:10

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες