Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γνώμη για Refurbished 13.3-inch MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sophthecorn

sophthecorn

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/10/2014 - 11:49

Καλημέρα παιδιά. 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά macbook μιας και δεν έχω ξαναπάρει στο παρελθόν. Τα Χριστούγεννα θα βρίσκομαι στην Αμερική και ψάχνω να δω αν τα οικονομικά μου βγαίνουν για αγορά ενός mac. Κάνω ένα μεταπτυχιακό αυτή τη στιγμή και χρειάζεται να παίρνω και το laptop μαζί. Το toshiba που έχω τώρα δε κρατάει ούτε μια ώρα. Είναι βαρύ και γενικά έχω λίγο κουραστεί με τα windows. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρη αν για τώρα βγαίνω για retina. Θα το προσπαθήσω αλλά μάλλον δύσκολο. Είμαι λοιπόν ανάμεσα στο να περιμένω και να τη βγάλω με τη μία ώρα μπαταρίας του τωρινού ή ίσως ένα macbook air. Συγκεκριμένα βρήκα ένα του 2014 refurbished. 849$. Θα μπορούσε κάποιος που έχει air, ή που απλά γνωρίζει, να μου πει πως είναι σαν χρήση; Ντάξει δεν κάνω τρελά πράγματα σε χρήση αλλά αυτά τα απλά που θα κάνω (εργασίες,spss, ταινίες, skype, πολύωρο web browsing) θα ήθελα να τα κάνει σωστά. Επειδή δε γνωρίζω από τις απαιτήσεις των specs στα mac, αυτός ο επεξεργαστής 1.4GHz dual-core Intel Core i5 (Turbo Boost up to 2.7GHz) with 3MB shared L3 cache τα κάνει όλα αυτά; Για windows πχ αυτό δεν θα ήταν αρκετό με τη καμία. Γενικά διαβάζω ότι δεν είναι για video editting, και δεν είναι κάτι που κάνω συχνά, αλλά πχ για μια δυο φορές που μου έρχεται να ασχοληθώ τον χρόνο, θα τη παλεύει καθόλου; 

 

Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω....Γενικά πάντως πείτε μου ότι γνώμη έχετε. Είμαι σε φάση έρευνα αγοράς και όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 11:54

Πόση ram έχει το μοντέλο που λες? Αν είναι με 8 να το πάρεις με κλειστά μάτια.


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   sophthecorn

sophthecorn

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/10/2014 - 12:04

Μακάρι να χε 8GB. Θα ήταν ιδανικό. Δυστυχώς έχει 4. Είναι αυτό εδώ http://store.apple.c...e-intel-core-i5 



#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 12:07

Χμμ επειδή το θέλεις σαν κύριο μηχάνημα σου θα σε αποτρέψω προσωπικά από το να προβείς στην αγορά του. 

 

Ότι mac και να πάρεις να έχει τουλάχιστον 8GB ram και από εκεί και πέρα όλα όσα θέλεις και ακόμα παραπάνω θα τα κάνει μια χαρά. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   sophthecorn

sophthecorn

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/10/2014 - 12:09

Τότε θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να το πάρω καινούριο και βάλω 100$ παραπάνω για 8 GB. Επίσης μέχρι τα Χριστούγεννα ίσως υπάρχουν περισσότερα refurbished. 



#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 12:11

Τότε θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να το πάρω καινούριο και βάλω 100$ παραπάνω για 8 GB. Επίσης μέχρι τα Χριστούγεννα ίσως υπάρχουν περισσότερα refurbished. 

Ναι θα ήταν καλό αυτό. Από εκεί και πέρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Θα το διαπιστώσεις εν καιρό και θα λες τι έκανα τόσα χρόνια με τα Win.


Once You Go Mac You Never Go Back

#7   sophthecorn

sophthecorn

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/10/2014 - 12:14

Ναι θα ήταν καλό αυτό. Από εκεί και πέρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Θα το διαπιστώσεις εν καιρό και θα λες τι έκανα τόσα χρόνια με τα Win.

Σε ευχαριστώ πολύ. Εσύ δηλαδή λες λες ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής με 8GB ram θα πηγαίνει οκ; Έχει ο αδερφός μου macbook και κάθε φορά που το παίρνω κλαίω όταν γυρνάω στα windows  :(.  



#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 12:16

Σε ευχαριστώ πολύ. Εσύ δηλαδή λες λες ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής με 8GB ram θα πηγαίνει οκ; Έχει ο αδερφός μου macbook και κάθε φορά που το παίρνω κλαίω όταν γυρνάω στα windows  :(.  

Ναι δεν θα έχεις κανένα θέμα. Έχει και μνήμη flash για σκληρό δίσκο και ότι κι αν κάνεις θα πηγαίνει σφαίρα. 


Once You Go Mac You Never Go Back




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες