Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά media player


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/10/2014 - 17:55

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά media player. Έχω στήσει έναν NAS synology και μοιράζω τα αρχεία μου σε όλες τις συσκευές (TV, iPad, Mac κ.λπ.). Ο player της μιας τηλεόρασης όμως είναι για κλάματα και θέλω να αγοράσω έναν εξωτερικό, αυτο που θέλω είναι να στριμάρει απροβληματιστα Hd 1080p και να έχει WiFi αλλά και ethernet



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 448 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 23:02

Φίλε μου εγώ έχω το WD tv live σε gigabit lan και παίζω τα πάντα όλα απο τον server μου (hp g7 με xpenology). Έχει αυτά που θέλεις και δεν κατάλαβαινει τίποτα ενώ έχει και app για χειρισμό μέσω iPhone/iPad.

#3   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2014 - 09:15

Φίλε μου εγώ έχω το WD tv live σε gigabit lan και παίζω τα πάντα όλα απο τον server μου (hp g7 με xpenology). Έχει αυτά που θέλεις και δεν κατάλαβαινει τίποτα ενώ έχει και app για χειρισμό μέσω iPhone/iPad.

Μπορείς να μου πεις την συνδεσμολογία που έχεις κάνει; Εγω σκέφτομαι επειδή η τηλεόραση είνα μακρυά από τον ρούτερ να βάλω powerline



#4   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 448 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/10/2014 - 09:59

Επειδή και εμένα το ρούτερ ήταν μακριά (στον κάτω όροφο βασικα) έβαλα ένα access point για να παίρνω internet. Το αccess point, ο server, το desktop pc και ο media player πέφτουν πάνω σε ένα gigabit switch και είμαι άρχοντας. Έχω βάλει στατικές ip στα μηχάνημα για να μπορώ εύκολα να τα διαχειρίζομαι μέσω iPhone iPad και να μεταφέρω ότι θέλω.

#5   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2014 - 11:03

Επειδή και εμένα το ρούτερ ήταν μακριά (στον κάτω όροφο βασικα) έβαλα ένα access point για να παίρνω internet. Το αccess point, ο server, το desktop pc και ο media player πέφτουν πάνω σε ένα gigabit switch και είμαι άρχοντας. Έχω βάλει στατικές ip στα μηχάνημα για να μπορώ εύκολα να τα διαχειρίζομαι μέσω iPhone iPad και να μεταφέρω ότι θέλω.

Το ρούτερ που έχεις είναι το κλασικό που δίνουν οι πάροχοι;

Έγώ έχω το nas πάνω στο ρούτερ (zte του οτε) και θέλω να βάλω power line για να συνδέσω την tv. Βασικά και ασύρματα στριμάρει τώρα αλλά αν είναι είναι μεγάλη η τανία (πάνω απο 10gb) αρχίζει τα σπασίματα, πιστεύεις οτι θα κάνω δουλεια έτσι ή να επενδύσω σε έναν καλό ρούτερ;

Σε iPad και iPhone υπάρχουν τα app της synology που με καλύπτουν σχεδόν απόλυτα. Η στατική ip σε τι έχει να κάνει με το iphone και ipad;



#6   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 448 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/10/2014 - 12:56

Όχι το έχω αλλάξει το ρουτερ γιατί αυτό που μου έδωσε η hol είναι άθλιο.

Το powerline δηλαδή θα μεταφέρει τις ταινιες απο το nas στον player; Τι να σου πω, θα έχεις ίσως καλύτερο streaming (ιδιαίτερα αν επενδύσεις σε κάποιο ποιοτικό powerline πχ devolo) αλλά θα επέμενα αν μπορείς να βάλεις το nas και το player κοντά στην τηλεόραση και να τους δίνεις Ίντερνετ μέσω powerline και όλα κουμπωμένα σε gigabit switch. Εγώ μόνο έτσι παίζω απροβλημάτιστα τα πάντα.

Η στατική ip εξυπηρετεί κάποια αλλά προγράμματα (vnc, file browser, sybu vlc).

#7   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2014 - 13:39

Όχι το έχω αλλάξει το ρουτερ γιατί αυτό που μου έδωσε η hol είναι άθλιο.

Το powerline δηλαδή θα μεταφέρει τις ταινιες απο το nas στον player; Τι να σου πω, θα έχεις ίσως καλύτερο streaming (ιδιαίτερα αν επενδύσεις σε κάποιο ποιοτικό powerline πχ devolo) αλλά θα επέμενα αν μπορείς να βάλεις το nas και το player κοντά στην τηλεόραση και να τους δίνεις Ίντερνετ μέσω powerline και όλα κουμπωμένα σε gigabit switch. Εγώ μόνο έτσι παίζω απροβλημάτιστα τα πάντα.

Η στατική ip εξυπηρετεί κάποια αλλά προγράμματα (vnc, file browser, sybu vlc).

Το power line υποτίθεται οτι χρησιμοποιεί την καλωδίωση του ρευματος και είναι σαν να έχεισ συνδέσει ethernet. To gigabit switch θα κάνει δουλειά με το ρούτερ του οτε ή πράπει να πάρω κάποιο καλό;



#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/10/2014 - 13:43

Το power line υποτίθεται οτι χρησιμοποιεί την καλωδίωση του ρευματος και είναι σαν να έχεισ συνδέσει ethernet. To gigabit switch θα κάνει δουλειά με το ρούτερ του οτε ή πράπει να πάρω κάποιο καλό;

Θα κάνει δουλειά και από μόνο του. Στην ουσία στην πρώτη θύρα το συνδέεις μέσω ethernet με το router σου για να τραβάει internet και μετά κουμπώνεις όλες τις άλλες συσκευές που θέλεις και αναλαμβάνει αυτό να κάνει δίκτυο. Προσπωικά έχω της NetGear ένα Gigabit και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 

 

Και είναι πάνω τηλεόραση, iMac, PS3, Server και άλλο ένα PC.


Once You Go Mac You Never Go Back

#9   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2014 - 17:39

Θα κάνει δουλειά και από μόνο του. Στην ουσία στην πρώτη θύρα το συνδέεις μέσω ethernet με το router σου για να τραβάει internet και μετά κουμπώνεις όλες τις άλλες συσκευές που θέλεις και αναλαμβάνει αυτό να κάνει δίκτυο. Προσπωικά έχω της NetGear ένα Gigabit και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 

 

Και είναι πάνω τηλεόραση, iMac, PS3, Server και άλλο ένα PC.

Έχεις δοκιμάσει ασύρματο streaming; Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο μοντέλο;


Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 22/10/2014 - 17:41


#10   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 22/10/2014 - 17:57

Εγώ πάντως με το ZTE H108NS που δίνει ο ΟΤΕ έχω ένα σχετικά μέτριο NAS που δεν υποστηρίζει καν Gigabit ethernet και παρόλα αυτά στριμάρω κανονικότατα μέχρι και 3D.

 

Ούτε σπασίματα, ούτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα. Μάλλον πήρα τον Τσακ Νόρις των ΖΤΕ...



#11   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2014 - 17:58

Εγώ πάντως με το ZTE H108NS που δίνει ο ΟΤΕ έχω ένα σχετικά μέτριο NAS που δεν υποστηρίζει καν Gigabit ethernet και παρόλα αυτά στριμάρω κανονικότατα μέχρι και 3D.

 

Ούτε σπασίματα, ούτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα. Μάλλον πήρα τον Τσακ Νόρις των ΖΤΕ...

Μιλάς για ασύρματο streaming;



#12   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/10/2014 - 18:07

Το παρακάτω switch έχω εγώ και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. 

 

http://www.plaisio.g...10-100-1000.htm


Once You Go Mac You Never Go Back

#13   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 22/10/2014 - 18:11

Μιλάς για ασύρματο streaming;


Ναι




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες